Бабенко Олександр
З лютого 2025 року докорінно змінились правила виплати для родин зниклих безвісти військовослужбовців за особливих обставин та військовослужбовців, які перебувають в полоні.
Пункт 6 статті 9 ЗУ “Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” було опубліковано в новій редакції. І ці зміни принципово змінюють порядок нарахування та виплати грошового забезпечення для родин.
Які зміни передбачаються?
ОСОБИСТЕ РОЗПОРЯДЖЕННЯ
Чинною нормою передбачається право військовослужбовця скласти письмове розпорядження на випадок захоплення його в полон, зникнення безвісти та визначити на власний розсуд коло осіб, кому повинні виплачувати щомісячне грошове забезпечення. І законом це коло осіб не обмежено, тобто військовослужбовець може визначити будь-кого, і кровний/родинний зв’язок не є обов’язковою вимогою.
Також в письмовому розпорядженні військовослужбовець визначає розмір частки від грошового забезпечення, яке повинно сплачуватись кожному, кого обере військовослужбовець.
Порядок складання особистого розпорядження регламентується Постановою КМУ від 14 травня 2024 р. № 550 - “Порядок та строки передачі військовослужбовцем оригіналу особистого розпорядження командиру військової частини, командиру/керівнику підрозділу органу (служби, військового формування) для зберігання в особовій справі”.
Письмове розпорядження укладається письмово в довільній формі. Обов’язково вказується:
військове звання
ПІБ
дата народження,
місце проживання/реєстрації
номер облікової картки платника податків
місце, час і дата складання письмового розпорядження
ТЦКтаСП яким було призвано
номер В/Ч, в якій проходить службу
засоби зв’язку (телефон, електрона пошта)
У письмовому розпорядженні обов’язково вказується перелік осіб та частку у відсотках, яку повинні виплачувати такій особі. Документ підписується військовослужбовцем.
Справжність підпису засвідчують командир військової частини або нотаріус. Після чого відбувається реєстрація та передача до відповідних служб документу.
Більш детально можливо ознайомитись в Постанові КМУ від 14 травня 2024 р. № 550 (вона розповсюджується і для обставин перебування в полоні або зникнення безвісти).
Надання права військовослужбовцю самостійно обирати, кому повинні виплачувати кошти можливо відмітити позитивною стороною на власний розсуд розпорядитись належними коштами у разі таких обставин.
КОЛО ОСІБ ТА РОЗМІРИ ВИПЛАТ
Законодавством встановлюється декілька етапів для визначення розмірів виплат для кожного члена сім’ї.
Для нарахування виплат для родин безвісти зниклих військовослужбовців або захоплених в полон враховується місячне грошове забезпечення (в середньому 23 000 грн) та додаткова винагорода в розмірі 100 000 грн.
1 етап - з усіх виплат військова частина робить відрахування по виконавчим провадженням (аліменти, сплата штрафів, боргових зобов’язань, відшкодування шкоди, тощо).
Важливо, ті хто отримує аліменти від військовослужбовця, претендувати на інші виплати не мають права, крім випадку включення в особисте розпорядження.
2 етап - після відрахування обов’язкових платежів.
При наявності особистого розпорядження - виплати здійснюються від раніше визначеного бажання військовослужбовця.
При відсутності особистого розпорядження - виплата здійснюється відповідно до приписів п. 6 ст. 9 Закону.
Розмір усіх виплат поділяються на 2 рівні частини, з якої одна залишається за військовослужбовцем. Тобто вона нараховується, однак фактично на рахунок військового не виплачується. Ця частка виплачується військовослужбовцю після повернення з полону, або родичам, у разі загибелі військовослужбовця.
Друга частина рівними частками виплачується:
чоловіку/дружині
законним представникам малолітніх (неповнолітніх)дітей
дітям з числа осіб з інвалідністю з дитинства - незалежно від віку.
батька - при умові, що батьки не були позбавлені батьківських прав.
На мою особисту думку, варто було в цей перелік додатково включити дітей до досягнення ними 23 років, і які навчаються. Оскільки після зникнення безвісти військовослужбовця є певні складнощі з призначенням аліментів в судовому порядку.
У разі відсутності вищезазначених родичів, на виплату 20% від усіх належних виплат (після відрахування обов’язкових платежів по виконавчим провадженням) мають право:
повнолітні діти
брати/сестри, законним представником яких був військовослужбовець - на моє переконання, це можливо у разі, коли військовослужбовець офіційно опікувався своїми братами/сестрами.
У разі відсутності усіх вищезазначених осіб - кошти можуть бути виплачені тільки в якості спадщини після оголошення військовослужбовця померлим або смерті.
Виплата не може бути здійснена при встановленні фактів добровільної здачі в полон, СЗЧ, дезертирства.
Виплата коштів здійснюється до фактичного повернення військовослужбовця до В/Ч, але не більше ніж до виключення зі списків військової частини (встановлення факту загибелі, оголошення померлим)
ПОРЯДОК НАРАХУВАННЯ ВИПЛАТ
Окремою постановою КМУ повинен визначатись порядок нарахування виплат.
Станом на 02.02.2025 (на дату підготовки матеріалу) актуального порядку відповідно до приписів Закону немає.
Постанова КМУ від 30 листопада 2016 р. № 884 “Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення сім’ям військовослужбовців, захоплених у полон або заручниками, а також інтернованих у нейтральних державах або безвісно відсутніх” є чинною.
На мою думку, саме в цю постанову будуть вноситись зміни, зокрема щодо нової редакції Порядку…
Оскільки Постанова КМУ від 30 листопада 2016 р. № 884, то її можливо використовувати в межах, які не суперечать припису закону.
Для призначення виплати необхідно подати заяву до військової частини. До заяви додаються:
копії сторінок паспорта повнолітніх членів сім’ї з даними про прізвище, ім’я та по батькові і реєстрацію місця проживання (перебування);
довідка про реєстрацію місця проживання (перебування) членів сім’ї (у разі відсутності такої інформації в паспорті);
копія свідоцтва про шлюб (у разі наявності);
копії свідоцтв про народження дітей (у разі наявності);
копія документа, що засвідчує реєстрацію в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків.
інші документи, які підтверджують право на виплату
довідку з банківської установи про наявність рахунку (рекомендація від автора).
Заяву та копії документів можливо подати через ТЦКтаСП (для ЗСУ), незалежно від місця призову військовослужбовця. Або заява направляється на юридичну адресу військової частини засобами Укрпошти (кур’єрська доставка, повідомлення про отримання, опис).
Командир (начальник, керівник) військової частини (установи, організації) розглядає протягом 15 днів подані документи та приймає рішення щодо виплати або відмови.
Відмова у виплаті грошового забезпечення оформлюється письмово та повідомляється заявникові.
Рішення про відмову можливо оскаржувати до вищого командування (оперативне командування, командування роду військ) або в судовому порядку (окружний адміністративний суд).
При публікації актуального порядку - обов’язково буде зроблено огляд. Тому слідкуйте за оновленнями.
АКТУАЛЬНІ ДІЇ НА СЬОГОДНІ
Відомі непоодинокі випадки, коли ТЦКтаСП та/або В/Ч повідомляли родичів, що у зв’язку зі зміною законодавства, вони мають право на виплати, тому необхідно подати заяви та копії документів.
Якщо Ви вбачаєте, що має право на отримання коштів, то раджу самостійно звернутись до ТЦКтаСП та/або до В/Ч з метою призначення виплат.
Якщо Ви раніше отримували такі виплати - то в більшості випадків, В/Ч прохали подати нову заяву про призначення виплат за новим порядок.
Є також випадки, коли на уточнення інформації про потребу у виплаті - повідомляли, що будуть продовжувати виплачувати належні виплати, однак буде зменшено розмір.
Однозначно повідомити, який шлях правильний та чи треба чи ні подавати нові заяви на виплату неможливо. Оскільки відсутній актуальний порядок від КМУ.
Тому варто слідкувати за виплатами в лютому, і у разі невиплати - подавати нову заяву з копіями документів.
Олександр БАБЕНКО
військовий юрист
автор тлг каналу “Юридична допомога військовим”
Ще від автора
ОСОБЛИВОСТІ НАПРАВЛЕННЯ НА МСЕК ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ.
Маю позитивний досвід направлення військовослужбовців на медичний огляд МСЕКОСОБЛИВОСТІ НАРАХУВАННЯ ДОДАТКОВОЇ ВИНАГОРОДИ ЗА ЧАС ЛІКУВАННЯ У ЗВ’ЯЗКУ З “ПЕРЕРИВАННЯМ ЛІКУВАННЯ”
Маю позитивний досвід здійснення перерахунку додаткової винагороди за час лікування.ЗМІНИ ЩОДО ВИПЛАТИ РАЗОВОЇ ГРОШОВОЇ ВИПЛАТИ ВЕТЕРАНАМ ВІЙНИ
Актуальне питання щодо зміни порядку виплати щорічної допомоги ветеранамКоментарі
Рекомендовані статті
При перегляді сторінки юриста з підпискою Pro, рекомендації інших юристів на Вашій сторінці для користувачів відсутні.
Профіль юриста потрапляє на перші сторінки, а це додаткова можливість отримати заявок у 2,7 разів більше. 80% клієнтів не переходять далі третьої сторінки каталогу: більшість обирає юриста з перших сторінок і звертається до нього за консультацією.
При перегляді клієнтом сторінки юриста з підпискою Free, сторінку Pro буде показано йому в рекомендованих юристах. За статистикою, більше половини клієнтів переходять на сторінки рекомедованих юристів.
Відмітка Pro підвищує довіру клієнтів до юриста, демонструє його активність та надійність.
Можливість встановлювати будь-яке зображення на обкладинці профілю та створювати індивідуальний стиль.
Можливість створити коротке та зрозуміле посилання на Ваш профіль, яке Ви зможете використовувати на своїх візитних картках або у соцмережах.
Власний профіль юриста, де можна презентувати свої послуги, збирати відгуки, публікувати статті, кейси, фото та відео.
Розміщення у зручному каталозі, де клієнт знаходить юриста за різними параметрами (місто, мова, категорія права).
Функціонал платформи дозволяє клієнтам зручно взаємодіяти з юристами через платформу (дзвінок, форму заявки, чат).
Стрічка безкоштовних питань дає можливість юристам задавати питання іншим юристам або відповідати на питання тих, хто потребує допомоги. Також це відмінний інструмент, щоб зарекомендувати себе як спеціаліста та залучити ще більше клієнтів.