Ємець Вікторія
Військовослужбовці Збройних сил України під час військової служби виконують накази вищестоящого командування. Проте інколи трапляються випадки, коли військовослужбовець з різних об`єктивних причин не може виконати бойове розпорядження. Причинами відмови можуть бути:
Наявність медичних обставин, що перешкоджають брати участь в активних бойових діях.
Всупереч Положенню про військово-лікарську експертизу, затверджену Наказом Міноборони № 402 від 14.08.2008, медичний огляд проводиться вкрай формально, жодних обстежень не проводиться, лікарі лише задають питання і без урахування відповідей роблять висновок про придатність до військової служби. Через відсутність детального медичного огляду та лікування стан здоров'я військовослужбовців не дозволяє повноцінно виконувати бойові завдання. Так по справі № 732/84/23 у військовослужбовця були проблеми зі здоров`ям, про що були наявні медичні документи згідно яких йому рекомендували уникати важких фізичних навантажень, носіння бронежилету та фізичної підготовки протягом місяця, однак ця особа була визнана придатною до військової служби. Як наслідок військовослужбовця було визнано винним у вчиненні злочину, передбаченого ч.4 ст. 402 ККУ та призначено покарання у вигляді позбавлення волі.
Відсутність будь-яких знань та навиків участі у бойових діях.
У цьому випадку у військовослужбовців є мотивація та бажання стати на захист Батьківщини, але відсутнє розуміння, як саме це зробити, аби не нанести шкоду та бути ефективними. При цьому часто мобілізовані не проходили строкову військову службу, у резерві та запасі не перебували. Підготовка під час мобілізації була формальною і не змінила рівень. Всупереч Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Порядку організації та здійснення загальновійськової підготовки громадян України до національного спротиву, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2021 № 1443 та Інструкції з організації і проведення зборів із резервістами та військовозобов’язаними в органах військового управління, з’єднаннях, військових частинах, установах та організаціях Міністерства оборони України, Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту, затвердженою Наказом Міністерства оборони України від 05 січня 2022 року № 2, мобілізація проводиться без належної підготовки.
Відсутність речового забезпечення на мінімально необхідному рівні для належного ведення бою.
Для ведення бойових дій речове забезпечення має бути специфічним і посиленим. Проте, починати активні воєнні дії із заздалегідь очевидним негативним результатом є щонайменше недбалим відношенням до військової служби. Всупереч вимогам Наказу Міністерства оборони України від 29.04.2016 № 232 «Про речове забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту» військовослужбовцям видають лише мінімальний набір амуніції.
Групова непокора(ч.2 ст. 402 ККУ) передбачає злочинну дію двох або більше осіб, об’єднаних спільністю умислу. При непокорі, що вчинена групою осіб, кожний, хто відмовився виконати наказ начальника, усвідомлює, що непокора здійснюється ним разом з іншою особою в складі групи. Для групової непокори наявність попередньої змови не є обов’язковою. При груповій непокорі винні виступають співвиконавцями.
Чи обвинувачують у сукупності за невиконання бойового наказу і за непокору?
Непокора (ст. 402 ККУ) та Невиконання бойового наказу (ст.403 ККУ) є різними за своєю суттю злочинами, кваліфікація яких здійснюється відповідно до ознак суспільно-небезпечного діяння. Вироки за сукупністю обвинувачення у цих двох злочинах у ЄДРСР відсутні. Натомість наявний вирок за сукупністю обвинувачення за ч.4 ст. 402 ККУ та ч.4 ст. 409 по справі №183/3409/22 відповідно до якої особі призначено покарання шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим.
Чи є закриті провадження за відсутністю складу злочину, закінчення строків чи з інших підстав.
Таких проваджень ЄДРСР не містить оскільки у більшості справ про Непокору ст. 402 ККУ суд затверджує угоду про визнання винуватості між прокурором та обвинуваченим.
Ще від автора
Судова практика злочинів які вчинили військовослужбовці та посадові особи ЗСУ і ТРО з часу оголошення військового стану
У період воєнного стану все більш актуальними стають питання відповідальності за злочини військовослужбовцівВідмова від виконання бойового завдання військовослужбовцями ЗСУ
Військові злочини у теперішній час - дуже актуальна темаКоментарі
Рекомендовані статті
При перегляді сторінки юриста з підпискою Pro, рекомендації інших юристів на Вашій сторінці для користувачів відсутні.
Профіль юриста потрапляє на перші сторінки, а це додаткова можливість отримати заявок у 2,7 разів більше. 80% клієнтів не переходять далі третьої сторінки каталогу: більшість обирає юриста з перших сторінок і звертається до нього за консультацією.
При перегляді клієнтом сторінки юриста з підпискою Free, сторінку Pro буде показано йому в рекомендованих юристах. За статистикою, більше половини клієнтів переходять на сторінки рекомедованих юристів.
Відмітка Pro підвищує довіру клієнтів до юриста, демонструє його активність та надійність.
Можливість встановлювати будь-яке зображення на обкладинці профілю та створювати індивідуальний стиль.
Можливість створити коротке та зрозуміле посилання на Ваш профіль, яке Ви зможете використовувати на своїх візитних картках або у соцмережах.
Власний профіль юриста, де можна презентувати свої послуги, збирати відгуки, публікувати статті, кейси, фото та відео.
Розміщення у зручному каталозі, де клієнт знаходить юриста за різними параметрами (місто, мова, категорія права).
Функціонал платформи дозволяє клієнтам зручно взаємодіяти з юристами через платформу (дзвінок, форму заявки, чат).
Стрічка безкоштовних питань дає можливість юристам задавати питання іншим юристам або відповідати на питання тих, хто потребує допомоги. Також це відмінний інструмент, щоб зарекомендувати себе як спеціаліста та залучити ще більше клієнтів.