Ємець Вікторія
Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 # 64/2022, затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-ІX в Україні введено воєнний стан із 05 годин 30 хвилин 24 лютого 2022 року.
Основним завданням збройних сил будь-якої держави є охорона її власного суверенітету, територіальної цілісності, а також захист країни від актів агресії як з боку інших держав, так і в межах її кордонів.
Порушення встановлених законодавством України норм, які регулють правовідносини в сфері проходження військової служби в умовах воєнного стану несе за собою відповідальність.
Відповідно до безпосереднього об’єкту можуть бути виділені такі групи військових злочинів:
- проти порядку підлеглості і військової честі (статті 402-406 Кримінального кодексу України);
- проти порядку проходження військової служби (статті 407-409 Кримінального кодексу України);
- проти порядку користування військовим майном і його зберігання (статті 410-414 Кримінального кодексу України);
- проти порядку експлуатації військової техніки (статті 415-417 Кримінального кодексу України);
- проти порядку несення бойового чергування та інших спеціальних служб (статті 418-421 Кримінального кодексу України);
- проти встановленого порядку збереження військової таємниці (ст. 422 Кримінального кодексу України);
військові службові злочини (статті 425-426 Кримінального кодексу України);
- проти порядку несення служби на полі бою і в районі бойових дій (статті 427-433 Кримінального кодексу України);
- злочини, відповідальність за які передбачена міжнародними конвенціями (статті 434-435 Кримінального кодексу України).
24 січня 2023 року Президентом України підписано Закон України “Про внесення змін до Кримінального кодексу України, Кодексу України про адміністративні правопорушення та інших законодавчих актів України щодо особливостей несення військової служби в умовах воєнного стану чи в бойовій обстановці”
Зміни до Кримінального кодексу України
Відповідно до змін, судам заборонять пом’якшувати покарання чи давати умовні терміни для військових, засуджених за окремі види злочинів:
- непокора (ст. 402)
- невиконання наказу (ст.403)
- погрози або насильство щодо начальника (ст.405)
- самовільне залишення військової частини (ст.407)
- дезертирство (ст.408)
- самовільне залишення поля бою (ст. 429)
Зокрема, збільшено санкцію за невиконання наказу начальника, вчинене за відсутності ознак непокори, якщо воно спричинило тяжкі наслідки, вчинене в умовах воєнного стану чи в бойовій обстановці. Відтепер цей злочин карається на строк від 5 до 8 років.
Самовільне залишення військової частини або місця служби, а також нез’явлення вчасно на службу без поважних причин військовослужбовцем, вчинені в умовах воєнного стану або в бойовій обстановці караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.
Актуальним залишається питання відповідальність особи, яка відмовляється від вручення повістки. Віддтак відповідальність передбачається не за відмову отримати повістку, а за невиконання дій зазначених в документі, наприклад неявка для відправлення до місця несення служби, що передбачає відповідальність у вигляді позбавлення волі (вирок по справі №583/1225/23, 288/235/23, 176/252/23).
Стаття 402 ККУ "Непокора"
За статтею 402 ККУ про непокору кількість справ, у порівнянні з 2015 роком, зросла у 6 разів. Загалом за 2022 рік було обліковано 1574 провадження за цією статтею. Пік справ щодо “непокори” припав на травень-червень 2022 року, відтоді кількість справ зменшувалась.
В залежності від тяжкості скоєного, обвинуваченим присуджували покарання тримання у дисциплінарному батальйоні, гауптвахті, "умовні" терміни, відрахування з зарплатні на користь державі від 10% до 20% та штрафи від 34 тисяч до 153 тисяч гривень. Апеляційні оскарження вироків по цій статті у ЄДРСР відсутні. Актуальна судова практика по вищезазначених справах - вирок по справі №202/2403/23, 229/1636/22, 303/1581/23.
Стаття 407 ККУ "Самовільне залишення військової частини або місця служби"
За статтею 407 ККУ за весь минулий рік зареєстровано 6183 справ. Пік припав на листопад, коли облікували 26% таких справ. Для порівняння, у 2015 році було обліковано в 1,6 разів менше проваджень за цією статтею — загалом 3927 справ. (Вирок по справі 734/1262/22, 183/5065/22).
Стаття 408 ККУ "Дезертирство"
За статтею 408 ККУ про дезертирство за рік зареєстровано 3214 справ. Пік втікачів припадає на березень. У порівнянні з попередньою хвилею мобілізації у 2015 році кількість проваджень за статтею 408 зросла утричі.(Вирок по справі № 335/3204/22, 676/640/23).
Джерела:
Указ Президента України "Про введення воєнного стану в Україні"
ЗУ«Про військовий обов`язок і військову службу»
ЗУ«Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»
ЗУ“Про внесення змін до Кримінального кодексу України, Кодексу України про адміністративні правопорушення та інших законодавчих актів України щодо особливостей несення військової служби в умовах воєнного стану чи в бойовій обстановці”
Кримінальний кодекс України.
Ще від автора
Судова практика злочинів які вчинили військовослужбовці та посадові особи ЗСУ і ТРО з часу оголошення військового стану
У період воєнного стану все більш актуальними стають питання відповідальності за злочини військовослужбовцівВідмова від виконання бойового завдання військовослужбовцями ЗСУ
Військові злочини у теперішній час - дуже актуальна темаКоментарі
Рекомендовані статті
При перегляді сторінки юриста з підпискою Pro, рекомендації інших юристів на Вашій сторінці для користувачів відсутні.
Профіль юриста потрапляє на перші сторінки, а це додаткова можливість отримати заявок у 2,7 разів більше. 80% клієнтів не переходять далі третьої сторінки каталогу: більшість обирає юриста з перших сторінок і звертається до нього за консультацією.
При перегляді клієнтом сторінки юриста з підпискою Free, сторінку Pro буде показано йому в рекомендованих юристах. За статистикою, більше половини клієнтів переходять на сторінки рекомедованих юристів.
Відмітка Pro підвищує довіру клієнтів до юриста, демонструє його активність та надійність.
Можливість встановлювати будь-яке зображення на обкладинці профілю та створювати індивідуальний стиль.
Можливість створити коротке та зрозуміле посилання на Ваш профіль, яке Ви зможете використовувати на своїх візитних картках або у соцмережах.
Власний профіль юриста, де можна презентувати свої послуги, збирати відгуки, публікувати статті, кейси, фото та відео.
Розміщення у зручному каталозі, де клієнт знаходить юриста за різними параметрами (місто, мова, категорія права).
Функціонал платформи дозволяє клієнтам зручно взаємодіяти з юристами через платформу (дзвінок, форму заявки, чат).
Стрічка безкоштовних питань дає можливість юристам задавати питання іншим юристам або відповідати на питання тих, хто потребує допомоги. Також це відмінний інструмент, щоб зарекомендувати себе як спеціаліста та залучити ще більше клієнтів.