Народу Адвокат
Вже другий рік в нашій країни йде війна. Щоденно вона нахабно та жорстоко забирає життя українських воїнів. Це втрати, які неможливо компенсувати жодним чином, та рани, які ніколи не загояться. Проте щоб надати підтримку родичам загиблих військових, уряд України передбачив виплати одноразової грошової допомоги. Вона гарантована державою для тих, хто зазнав величезну втрату. Проте щоб отримати цю допомогу, потрібно розуміти деякі деталі та знати чіткий порядок дій.
У цій статті ми надамо вичерпні відповіді на всі запитання стосовно одноразової грошової допомоги у разі смерті військовослужбовця.
Одноразова виплата за смерть військового призначається та виплачується родичам загиблого відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та постанову Кабміну № 168 від 28 лютого 2022 року. Порядок і умови призначення та виплат такої матеріальної допомоги затверджені Наказом Міністерства оборони України № 45 від 25.01.2023 року.
Нагадуємо, що на одноразову грошову допомогу при загибелі військовослужбовця мають право близькі родичі кожного військового, який загинув під час захисту Батьківщини.
Одноразова грошова допомога у разі гибелі військового має бути виплачена його родичам у розмірі 15 мільйонів гривень. Це вказано у постанові Кабміну № 168 від 28 лютого 2022 року.
Крім того, родини загиблого бійця можуть отримати допомогу на поховання (детальніше – див. постанову Кабміну № 829 від 22 травня 2000 року).
Одноразова грошова допомога у разі загибелі військовослужбовця розподіляється рівними частинами на всіх отримувачів і може бути виплачена:
Стосовно дітей зауважимо, що діти вважаються членами сім’ї незалежно від того, чи є це діти будь-кого з подружжя, спільні або усиновлені, народжені у шлюбі або позашлюбні.
Виплату за загибель військового не можуть отримати громадяни російської федерації, республіки Білорусь, або особи, що тривалий час проживають на території цих країн, а також особи, засуджені за державну зраду, колабораційні дії або ті дії, які сприяють країні-агресору.
Цьогоріч було змінено порядок виплат. Згідно з оновленим порядком компенсація виплачується такими частинами: перша частина – 20% від суми (3 млн.грн.), залишок — далі щомісяця рівними частинами протягом 40 місяців (по 300 тис.грн.)
Кроки отримання одноразової грошової допомоги читайте далі у статті.
Щоб отримати грошову допомогу, необхідно особисто або через законних представників звернутися із заявою про виплату ОДГ до районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки незалежно від місця реєстрації.
У заяві потрібно зазначити:
Важливо: звертатися за одноразовою грошовою допомогою можна протягом 3 років з моменту смерті військового.
До заяви про призначення одноразової грошової допомоги потрібно додати такі документи:
ТЦК та СП приймає документи для виплати одноразової допомоги, завіряє їх та направляє їх до обласних ТЦК та СП, а ті в свою чергу, після детального вивчення обставин справи та документів — направляють їх до Департаменту соцзабезпечення Міноборони.
Далі працівники департаменту надсилають запити до кадрового центру збройних сил, тому що загиблий військовослужбовець повинен вважатися як дійсно загиблий, тобто він є бойовою незворотною втратою. І після отримання відповідних висновків документи відправляються на розгляд до Міністерства оборони та Генерального Штабу. Там спеціальна комісія приймає рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги у разі смерті військовослужбовця.
Про призначення виплат родичів загиблого сповіщають районні ТЦК та СП телефоном або письмово.
У випадку затримки виплат або рішення щодо виплат, заявник може особисто звертатися до ТЦК, аби з’ясувати, на якому етапі перебуває розгляд заяви. Якщо ж заява вже на розгляді у Міноборони, то краще звертатися туди напряму для з’ясування причин невиплати та отримання відповідного рішення про відмову.
Якщо у виплаті було відмовлено, рішення можна оскаржувати у суді.
При оформленні виплати за смерть військового важливо не тільки правильно скласти заяву та вчасно подати її до ТЦК, але і зібрати необхідні додатки. З деякими з них можуть виникнути складнощі. Як діяти, читайте далі.
У разі загибелі військового командир військової частини повинен протягом 24 годин повідомити про це ТЦК та СП за місцем проживання родичів загиблого військовослужбовця, вказавши точну дату та причини загибелі. Після цього протягом одного тижня представник ТЦК та СП має сповістити родину загиблого, вручити свідоцтво про смерть та узгодити місце та час поховання.
Якщо свідоцтво не було оформлено, його можна оформити самостійно. Для цього потрібно звернутися до лікаря-патологоанатома або судово-медичного експерта після того, як надійде тіло. Він видасть лікарське свідоцтво, на підставі якого родичі загиблого можуть звернутися до ДРАЦСу для отримання свідоцтва про смерть.
Якщо ж тіло відсутнє, і документи про смерть отримати неможливо, родичам варто звернутися до будь-якого місцевого суду України із заявою про встановлення факту смерті. До заяви додати документи або матеріали, що підтверджують факт загибелі (фото, відеозаписи тощо). Перед зверненням до суду потрібно подати заяву до ДРАЦС , щоб отримати офіційну відмову в державній реєстрації смерті. І цю відмову також додати до заяви. Після отримання судового рішення знову потрібно звернутися до ДРАЦС і на його підставі отримати свідоцтво про смерть.
Важливо! Головне, щоб обставина смерті була документально затверджена, хоча б командиром роти, взводу або частини.
Якщо військовий зник безвісти, суд може визнати його загиблим не раніше ніж за півроку.
Свідоцтво про шлюб або народження також є важливим документом, який потрібно подавати разом із заявою на отримання ОГД. Але через воєнні дії, окупацію тощо ці документи можуть бути втрачені.
Повторні свідоцтва можна отримати у відділі ДРАЦС. Документи видаються того самого дня за пред’явленням особою паспорту, а за письмовим запитом – надсилаються протягом 15 днів.
Звісно, жодна грошова допомога не поверне загиблих героїв, проте за неї все одно необхідно боротися доступними законними засобами. Юристи “Адвокат Народу” готові надати консультацію та правову підтримку сім'ям загиблих героїв. Вони допоможуть у вирішенні питань стосовно отримання виплат, правового захисту та інших юридичних аспектів.
Коментарі
Рекомендовані статті
При перегляді сторінки юриста з підпискою Pro, рекомендації інших юристів на Вашій сторінці для користувачів відсутні.
Профіль юриста потрапляє на перші сторінки, а це додаткова можливість отримати заявок у 2,7 разів більше. 80% клієнтів не переходять далі третьої сторінки каталогу: більшість обирає юриста з перших сторінок і звертається до нього за консультацією.
При перегляді клієнтом сторінки юриста з підпискою Free, сторінку Pro буде показано йому в рекомендованих юристах. За статистикою, більше половини клієнтів переходять на сторінки рекомедованих юристів.
Відмітка Pro підвищує довіру клієнтів до юриста, демонструє його активність та надійність.
Можливість встановлювати будь-яке зображення на обкладинці профілю та створювати індивідуальний стиль.
Можливість створити коротке та зрозуміле посилання на Ваш профіль, яке Ви зможете використовувати на своїх візитних картках або у соцмережах.
Власний профіль юриста, де можна презентувати свої послуги, збирати відгуки, публікувати статті, кейси, фото та відео.
Розміщення у зручному каталозі, де клієнт знаходить юриста за різними параметрами (місто, мова, категорія права).
Функціонал платформи дозволяє клієнтам зручно взаємодіяти з юристами через платформу (дзвінок, форму заявки, чат).
Стрічка безкоштовних питань дає можливість юристам задавати питання іншим юристам або відповідати на питання тих, хто потребує допомоги. Також це відмінний інструмент, щоб зарекомендувати себе як спеціаліста та залучити ще більше клієнтів.