Бабенко Олександр
Згідно ст 26 ЗУ “Про військовий обов’язок та військову службу” однією із підстав для звільнення з військової служби (як для мобілізованих так і для контрактної служби) є - самостійне виховання дитини (дітей) віком до 18 років;
Підтвердженням цієї підстави для звільнення є доведення, що батько/мати не здійснює виховання дитини(дітей) за певними обставинами.
Такими обставинами є:
-позбавлення батьківських прав мати/батька за рішенням суду
-відібрання дитини у матері/батька без позбавлення батьківських прав за рішенням суду
-смерть матері/батька
-визнання безвісно зниклим/ою або визнання загиблим/загиблою батька/матері за рішенням суду
-для одинокої матері - внесення інформацію про батька відповідно до ст 135 Сімейного кодексу
-рішення суду про встановлення факту самостійного виховання (самоусунення матері від виховання)
При аналізі судових рішень вбачається наступна позиція В/Ч:
Звільнення за пп. г) п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону України "Про військовий обов`язок та військову службу" можливе у разі:
- виховання дитини батьком/матір'ю, жінка/батько якого померла;
- виховання дитини батьком/матір'ю, жінку/батька якого було позбавлено батьківських прав в судовому порядку.
Добровільна відмова від батьківських прав від дитини чинним законодавством не передбачена та В/Ч не приймається як підстава для звільнення.
Судді окружних судів при розгляді такої категорії справ дійшли до такого рішення:
У постанові від 13.06.2018 за результатами розгляду справи №822/2446/17 Верховним Судом викладено позицію про те, що розірвання шлюбу та встановлення місця проживання дитини з позивачем, що передбачає обов`язок батька щодо утримання та виховання дитини, не доводять факт відсутності участі матері у вихованні дитини.
Таким чином, проаналізувавши норми Сімейного кодексу України, можна дійти висновку, що лише рішення суду щодо позбавлення особи батьківських прав є підтвердженням факту самостійного виховання дитини одним з батьків
Правовий статус поняття «одинокого батька» не врегульований законодавством, однак Верховний Суд вбачає можливим застосовування аналогії поняття «одинокої матері», тлумачення якого є у п. 9 Постанови Пленуму Верховного Суду від 06.11.1992 р. №9 «Про практику розгляду судами трудових спорів».
Таким чином для набуття статусу «одинокий батько», необхідні дві умови:
-не перебування у шлюбі;
-виховання та утримання дитини самим батьком, тобто без участі іншого з подружжя у житті дитини.
На думку суду, законодавець, визначаючи підставою звільнення з військової служби під час воєнного стану - самостійне виховання дитини віком до 18 років, мав на увазі ситуацію, коли батько є єдиним опікуном у дитини
Іншим документом що підтверджує факт самостійного виховання - є рішення суду про встановлення юридичного факту, а саме здійснення самостійного виховання дитини.
Позитивно впливає на прийняття рішення на користь одного із батьків те, що друга сторона не підтримує зв’язок з дитиною, не займається утриманням та місце перебування не встановлено. Що підтверджується відповідними актами обстеження та висновків органів місцевого самоврядування.
Ще від автора
ОСОБЛИВОСТІ НАПРАВЛЕННЯ НА МСЕК ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ.
Маю позитивний досвід направлення військовослужбовців на медичний огляд МСЕКОСОБЛИВОСТІ НАРАХУВАННЯ ДОДАТКОВОЇ ВИНАГОРОДИ ЗА ЧАС ЛІКУВАННЯ У ЗВ’ЯЗКУ З “ПЕРЕРИВАННЯМ ЛІКУВАННЯ”
Маю позитивний досвід здійснення перерахунку додаткової винагороди за час лікування.ЗМІНИ ЩОДО ВИПЛАТИ РАЗОВОЇ ГРОШОВОЇ ВИПЛАТИ ВЕТЕРАНАМ ВІЙНИ
Актуальне питання щодо зміни порядку виплати щорічної допомоги ветеранамКоментарі
Рекомендовані статті
При перегляді сторінки юриста з підпискою Pro, рекомендації інших юристів на Вашій сторінці для користувачів відсутні.
Профіль юриста потрапляє на перші сторінки, а це додаткова можливість отримати заявок у 2,7 разів більше. 80% клієнтів не переходять далі третьої сторінки каталогу: більшість обирає юриста з перших сторінок і звертається до нього за консультацією.
При перегляді клієнтом сторінки юриста з підпискою Free, сторінку Pro буде показано йому в рекомендованих юристах. За статистикою, більше половини клієнтів переходять на сторінки рекомедованих юристів.
Відмітка Pro підвищує довіру клієнтів до юриста, демонструє його активність та надійність.
Можливість встановлювати будь-яке зображення на обкладинці профілю та створювати індивідуальний стиль.
Можливість створити коротке та зрозуміле посилання на Ваш профіль, яке Ви зможете використовувати на своїх візитних картках або у соцмережах.
Власний профіль юриста, де можна презентувати свої послуги, збирати відгуки, публікувати статті, кейси, фото та відео.
Розміщення у зручному каталозі, де клієнт знаходить юриста за різними параметрами (місто, мова, категорія права).
Функціонал платформи дозволяє клієнтам зручно взаємодіяти з юристами через платформу (дзвінок, форму заявки, чат).
Стрічка безкоштовних питань дає можливість юристам задавати питання іншим юристам або відповідати на питання тих, хто потребує допомоги. Також це відмінний інструмент, щоб зарекомендувати себе як спеціаліста та залучити ще більше клієнтів.