Народу Адвокат
Під час воєнного стану досить актуальним є питання перевірки документів у осіб. Чи є це законним, і хто має на це право у військовий час? Будемо розбиратися у цій статті “Адвокат Народу”.
Але перед тим, як розпочати, нагадаємо, що наразі воєнний стан в Україні продовжено до 15 листопада 2023 року.
З 24 лютого 2022 року на всій території України діють певні обмеження, які спрямовані на забезпечення правового режиму воєнного стану. Серед них і право проводити перевірку документів громадян.
Воно передбачено статтею 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану». У п.7 даної статті вказано, що одним із заходів правового режиму воєнного стану є перевірка документів у осіб, а в разі потреби також огляд речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян, за винятком обмежень, встановлених Конституцією України.
Порядок перевірки документів в осіб, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян під час забезпечення заходів правового режиму воєнного стану був затверджений Постановою Кабміну № 1456 від 29 грудня 2021 року.
Зміст даного документу дає чітко зрозуміти, що перевірка документів може бути здійснена тільки за певних умов.
До підстав для перевірки документів належать такі обставини:
У Порядку перевірки документів в осіб, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян під час забезпечення заходів правового режиму воєнного стану вказано, хто саме має право перевіряти документи під час військового стану.
Повний перелік осіб зазначений нижче у статті. Але пам'ятайте, що уповноважена особа для здійснення перевірки обов'язково має надати своє посвідчення та озвучити підстави перевірки документів.
Хто може перевіряти в осіб документи, оглядати речі, транспортні засоби, багажі тощо?
Відповідно до п.5 Порядку перевірки це уповноважені особи:
При собі такі особи повинні мати документи, що підтверджують їх повноваження (посвідчення та Наказ коменданта).
Під час огляду уповноважена особа може застосовувати технічні прилади та технічні засоби для виявлення вибухонебезпечних предметів та речовин, обіг яких заборонено чи обмежено, фото-, аудіо- і відеофіксації.
В житті можуть трапитися різні ситуації, тому вкрай важливо завжди бути напоготові та знати свої права. Пам'ятайте, що перевірка документів у воєнний час є законною, але за умови певних обставин.
Важливо знати про свої права та обов'язки, і у разі потреби звертатися за допомогою до юристів та правозахисників. “Адвокат Народу” завжди готовий надати консультації та захистити Ваші права у найскладніших ситуаціях.
Якщо Вам знадобиться правова допомога з питань, зазначених у статті, шукайте спеціаліста у розділі “Адвокати з військових справ”.
Так, проведення перевірки документів є законним під час воєнного стану в Україні, відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану" та Постанови Кабміну № 1456.
Підстави для перевірки документів включають такі обставини, як наявність ознак особи, що перебуває в розшуку або безвісно зниклої, підозра в правопорушенні, присутність на території зі спеціальним режимом, наявність заборонених предметів та інші.
Право проводити перевірку документів під час воєнного стану мають уповноважені особи, такі як Національна поліція, СБУ, Нацгвардія, ДМС, Держприкордонслужба, Держмитслужба та ЗСУ, які визначені в наказі коменданта.
Під час перевірки документів уповноважені особи можуть застосовувати технічні прилади та засоби для виявлення вибухонебезпечних предметів та речовин, обіг яких обмежений або заборонений, а також можуть використовувати фото-, аудіо- і відеофіксацію.
Коментарі
Рекомендовані статті
При перегляді сторінки юриста з підпискою Pro, рекомендації інших юристів на Вашій сторінці для користувачів відсутні.
Профіль юриста потрапляє на перші сторінки, а це додаткова можливість отримати заявок у 2,7 разів більше. 80% клієнтів не переходять далі третьої сторінки каталогу: більшість обирає юриста з перших сторінок і звертається до нього за консультацією.
При перегляді клієнтом сторінки юриста з підпискою Free, сторінку Pro буде показано йому в рекомендованих юристах. За статистикою, більше половини клієнтів переходять на сторінки рекомедованих юристів.
Відмітка Pro підвищує довіру клієнтів до юриста, демонструє його активність та надійність.
Можливість встановлювати будь-яке зображення на обкладинці профілю та створювати індивідуальний стиль.
Можливість створити коротке та зрозуміле посилання на Ваш профіль, яке Ви зможете використовувати на своїх візитних картках або у соцмережах.
Власний профіль юриста, де можна презентувати свої послуги, збирати відгуки, публікувати статті, кейси, фото та відео.
Розміщення у зручному каталозі, де клієнт знаходить юриста за різними параметрами (місто, мова, категорія права).
Функціонал платформи дозволяє клієнтам зручно взаємодіяти з юристами через платформу (дзвінок, форму заявки, чат).
Стрічка безкоштовних питань дає можливість юристам задавати питання іншим юристам або відповідати на питання тих, хто потребує допомоги. Також це відмінний інструмент, щоб зарекомендувати себе як спеціаліста та залучити ще більше клієнтів.