Бабенко Олександр
Визначення грошового забезпечення під час лікування
Грошове забезпечення під час лікування є невід'ємною складовою соціальних гарантій для військовослужбовців. Ця форма підтримки відображає турботу держави про своїх захисників, зокрема під час їх перебування на лікарняному або проходження стаціонарного лікування.
Військова служба пов'язана зі значними ризиками та викликами, тому важливо мати механізми, які забезпечують фінансову стабільність під час важких періодів, пов'язаних зі здоров'ям.
Давайте розглянемо, як саме ця система функціонує та які права та можливості вона надає військовослужбовцям у ситуаціях лікування
Огляд основних законодавчих актів
Конституція України - ст 43 Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.
ЗУ “Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”
ст 9 - Грошове забезпечення військовослужбовців.
ст 9-2 - Додаткова винагорода військовослужбовцям під час дії воєнного стану.
ЗУ “Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань, пов’язаних із проходженням військової служби під час дії воєнного стану”
Постанова КМУ від 30 серпня 2017 р. № 704 - Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб
Постанова КМУ від 28.02.2022 року № 168 - Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану
Підзаконні нормативно правові акти:
МО:
розповсюджується на ЗСУ, ДССТ - Наказ МО від 07.06.2018 № 260 - Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам.
Розділ 1 пункт 9 - розмір виплати та строки виплати
Розділ 34 пункти 11 - 13 - виплата Додаткової винагороди
МВС:
НГУ
- Наказ МВС від 15.03.2018 № 200 - Про затвердження Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні військовослужбовцям Національної гвардії України та іншим особам - Розділ 26
- Наказ МВС від 01.09.2023 № 729 - Деякі питання виплати військовослужбовцям Національної гвардії України винагород - п 14
ДПСУ
- Наказ МВС від 25.06.2018 № 558 - Про затвердження Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України - Розділ 5, Глава 4,
-Наказ МВС від 01.09.2023 № 726 - Деякі питання виплати військовослужбовцям Державної прикордонної служби України винагород - 13
Для представників інших формувань та Сил оборони застосовується відповідні відомчі накази щодо підстав для виплати за час лікування та додаткової винагороди.
Для військовослужбовців ЗСУ, ДССТ, ДПСУ, НГУ (крім випадків отримання поранення під час виконання обов’язків) застосовується наступний принцип та підстави для виплати:
ПРОТЯГОМ 4 місяців з моменту госпіталізації за будь-якою підставою та перебуванні у відпустці по рішенню ВЛК здійснюється виплата ГРОШОВОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ за останньою займаною посадою.
Військовослужбовці строкової служби отримують ГЗ протягом усього часу перебування на лікуванні.
Припинення виплати або зменшення виплати після перебування на лікуванні протягом 2-х місяців є протиправним.
Можливість продовження виплат
Відповідно до чинного законодавства, виплати грошового забезпечення під час лікування можуть бути продовжені у випадку, коли стан здоров'я військовослужбовця продовжує вимагати медичного втручання та подальшого лікування.
ПІСЛЯ 4-х місяців лікування та перебування у відпустці виплата може бути продовжена при таких умовах:
-висновок ВЛК про потребу у лікуванні
-наказ командира В/Ч про продовження виплати.
Питання щодо продовження виплати залежить від прийнятого рішення командира військової частини.
На практиці військовослужбовцю або виплачують лише за звання, вислугу (500-1000 грн) або взагалі припиняють виплату грошового забезпечення.
І на жаль такі дії відповідають внутрішнім наказам
Особливості виплати в Національній гвардії України
В контексті грошового забезпечення під час лікування, Національна гвардія України відзначається особливими підходами та принципами, що визначаються у внутрішній Інструкції.
Однією з ключових особливостей є прописані у ньому правила щодо тривалого лікування військовослужбовців понад 4 місяці, які отримали поранення, травми, каліцтва в ході виконання обов'язків служби або захисту Батьківщини.
Відповідно до ч 2 п 1 Розділу 26 Інструкції … (Наказ МВС від 15.03.2018 р. №200) “Військовослужбовцям, які перебувають на лікуванні у зв'язку з пораненням, контузією чи каліцтвом, отриманими під час виконання службових обов'язків (сюди відноситься і захист Батьківщини), грошове забезпечення виплачується за весь час перебування на лікуванні до дня вступу до виконання обов'язків за посадою або звільнення з військової служби”
Підтвердження відповідної прив’язки є результати службового розслідування та відповідні Акти розслідування (Н-1, Н-5) та додатково оформляється Довідка про обставини поранення.
У військових частинах НГУ видають “Довідку про обставини поранення” - відповідно до Додатку 5 до Наказу МО 402/2008 р. “Положення про діяльність ВЛЕ в ЗСУ”.
Тож у разі припинення виплати грошового забезпечення необхідно подавати відповідні рапорти та запити до В/Ч з проханням повідомити про причини зупинення такої виплати. та проханням поновити всі виплати. Обов’язково долучаємо до звернення копії матеріалів службового розслідування та виписки з медичних закладів.
Та рекомендую додатково витребувати Довідки про здійснення нарахування виплат за період лікування (для подальшого оскарження як в позасудовому та судовому порядку).
Ще від автора
ОСОБЛИВОСТІ НАПРАВЛЕННЯ НА МСЕК ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ.
Маю позитивний досвід направлення військовослужбовців на медичний огляд МСЕКОСОБЛИВОСТІ НАРАХУВАННЯ ДОДАТКОВОЇ ВИНАГОРОДИ ЗА ЧАС ЛІКУВАННЯ У ЗВ’ЯЗКУ З “ПЕРЕРИВАННЯМ ЛІКУВАННЯ”
Маю позитивний досвід здійснення перерахунку додаткової винагороди за час лікування.ЗМІНИ ЩОДО ВИПЛАТИ РАЗОВОЇ ГРОШОВОЇ ВИПЛАТИ ВЕТЕРАНАМ ВІЙНИ
Актуальне питання щодо зміни порядку виплати щорічної допомоги ветеранамКоментарі
Рекомендовані статті
При перегляді сторінки юриста з підпискою Pro, рекомендації інших юристів на Вашій сторінці для користувачів відсутні.
Профіль юриста потрапляє на перші сторінки, а це додаткова можливість отримати заявок у 2,7 разів більше. 80% клієнтів не переходять далі третьої сторінки каталогу: більшість обирає юриста з перших сторінок і звертається до нього за консультацією.
При перегляді клієнтом сторінки юриста з підпискою Free, сторінку Pro буде показано йому в рекомендованих юристах. За статистикою, більше половини клієнтів переходять на сторінки рекомедованих юристів.
Відмітка Pro підвищує довіру клієнтів до юриста, демонструє його активність та надійність.
Можливість встановлювати будь-яке зображення на обкладинці профілю та створювати індивідуальний стиль.
Можливість створити коротке та зрозуміле посилання на Ваш профіль, яке Ви зможете використовувати на своїх візитних картках або у соцмережах.
Власний профіль юриста, де можна презентувати свої послуги, збирати відгуки, публікувати статті, кейси, фото та відео.
Розміщення у зручному каталозі, де клієнт знаходить юриста за різними параметрами (місто, мова, категорія права).
Функціонал платформи дозволяє клієнтам зручно взаємодіяти з юристами через платформу (дзвінок, форму заявки, чат).
Стрічка безкоштовних питань дає можливість юристам задавати питання іншим юристам або відповідати на питання тих, хто потребує допомоги. Також це відмінний інструмент, щоб зарекомендувати себе як спеціаліста та залучити ще більше клієнтів.