Народу Адвокат
Хто має право на відстрочку від мобілізації? Що чекає зараз на тих, в кого є білий квиток? В яких моментах територіальні центри комплектування (в минулому – військкомати) йдуть на хитрощі та ігнорують відстрочку від мобілізації? Ці питання під час воєнного стану є особливо гострими. Спробуємо надати Вам максимально вичерпну відповідь у цій статті.
Почнемо розгляд питань із законодавчої бази. В Україні загальні питання мобілізації та зокрема питання відстрочки від призову у воєнний час регулюються:
Зокрема, у Законі України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” (стаття 23 відстрочка від призову) чітко вказаний перелік осіб, яких не можна призвати на військову службу під час мобілізації. Хто саме входить до цього переліку, і хто має право на автоматичну відстрочку від мобілізації, читайте далі.
На підставі змісту статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” “Адвокат Народу” підготував для Вас зрозумілий та нескладний для розуміння перелік осіб, які мають право на автоматичну відстрочку від мобілізації.
У воєнний час автоматичну відстрочку від призову мають:
Даний перелік осіб, які можуть отримати відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, є орієнтовним та в деякій мірі значно спрощеним. Конкретні випадки варто розглядати із урахуванням обставин.
Білий квиток — це розмовна назва документу, який видається призовнику на підставі висновку військово-лікарської комісії (ВЛК) і звільняє його від військової служби.
Білий квиток може означати:
Під час воєнного стану особи "обмежено придатні до військової служби" та "непридатні до військової служби у мирний час, обмежено придатні у воєнний час" за законом можуть служити та бути призваними під час мобілізації, але вони можуть нести службу в тилу. Повне звільнення від мобілізації гарантовано лише тим громадянам, у яких є білий квиток категорії “Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку”.
Обмежена придатність означає, що певні види служби та роботи відповідно віку, спеціальності, хвороби протипоказані призовнику. Згідно з Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженим наказом МОУ від 14.08.2008 № 402:
Якщо у особи є інвалідність 1, 2 або 3 групи, то у неї є відстрочка від мобілізації. Достатньо принести до військкомату документи про інвалідність.
Якщо інвалідності немає, значить відстрочка від мобілізації по здоров'ю можлива лише після проходження ВЛК та отримання висновку про обмежену придатність або тимчасову непридатність.
Якщо у Вас є всі законні підстави для отримання відстрочки від мобілізації за станом здоров'я або з інших причин, потрібно підтвердити цей факт документально.
Документи потрібно прикріпити до заяви і надати їх до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (колишнього військкомату) за місцем військового обліку або призову. Це можна зробити в той момент, коли Ви отримали повістку, або коли Вам потрібно проставити відмітку у військово-облікових документах для виїзду за кордон.
Законодавство не передбачає чіткий перелік документів, які необхідно подати для отримання відстрочки. Все — індивідуально, і залежить від підстави відстрочки. Наприклад, студенту знадобиться витяг із наказу про зарахування до ВНЗ та довідка про навчання. А от чоловікові, який піклується про дружину-інваліда, потрібно буде пред'явити свідоцтво про шлюб, довідку до акта огляду МСЕК та пенсійне посвідчення дружини.
Після отримання відстрочки, відомості про неї будуть внесені до справи військовозобов’язаного та можуть вноситись у військово-обліковий документ. Окрему довідку про підтвердження відстрочки не видають.
Важливо!
Отримання відстрочки від призову на підставі статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» можливе лише до моменту набуття статусу військовослужбовця. А якщо Ви вже були зараховані до особового складу військової частини, Ви не зможете подати заяву про відстрочку, навіть якщо маєте для цього підстави.
В деяких випадках стаття 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» трактується некоректно. Наприклад, ті чоловіки, в кого вагітна дружина або дитина до 3 років, часто мають думку, що вони мають право на відстрочку від мобілізації. Але у воєнний час це не так. Подібні підстави діють лише у мирний час. Більш детально про це читайте далі.
Наявність дитини до 3 років не дає військовозобов’язаному права на відстрочку, якщо цю дитину особа виховує не самостійно (тобто є ще і інший з батьків). Як ми писали раніше, для отримання відстрочки у воєнний час у військовозобов’язаного має бути троє або більше дітей віком до 18 років. Якщо мова йде лише про одну дитину, то ця дитина має утримуватися військовозобов’язаним самостійно.
Обмежена придатність до військової служби також не є підставою для відстрочки від призову. Це лише означає, що таку людину можуть відправити на службу відповідно до її стану здоров'я.
На що слід звернути особливу увагу призовникам у центрі комплектування (колишньому військкоматі)? Читайте у цьому розділі статті.
Нерідкою є ситуація коли право на відстрочку від мобілізації у воєнний час втрачається призовником прямо у центрі комплектування. Виглядає це так. Людина йде до військкомату без документів про право на відстрочку. Через відсутність документів, уповноважені співробітники ТЦК спрямовують призовника на медкомісію. Якщо комісія визнає його придатним до служби, його можуть мобілізувати, запропонувавши підписати згоду на мобілізацію. І якщо особа надасть свою письмову згоду, юридично все виглядає цілком коректно. Адже підстави для відстрочки не можуть завадити особі добровільно погодитися нести службу. У такому випадку єдиний можливий варіант скористатися законним правом на відстрочку — це оскарження через суд.
Тому, якщо маєте право на відстрочку від призову у військовий час, коли прямуєте до ТЦК, обов'язково беріть з собою підтверджуючі документи.
Інша ситуація, яка також потребує додаткового роз'яснення, це наявність у особи батьків з інвалідністю 1 чи 2 групи. Часто у таких випадках військкомати вимагають довідку про догляд та цікавляться наявністю інших родичів. Проте тут важливо знати свої права і розуміти, що військкомат таким чином порушує закон.
У ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» серед підстав для відстрочення чітко визначено, що у випадку із батьками чи батьками дружини, інвалідами 1 та 2 груп, не зазначено потребу у додаткових довідках та спеціальне оформлення догляду. Також не вказано, що наявність інших родичів скасовує можливість отримати відстрочку від армії. А якщо все ж у ТЦК наполягають на своєму, просто можна здати документи під розпис або надіслати поштою цінним листом, склавши попередньо опис вмісту. Тоді квитанція про відправку листа і опис будуть важливими доказами, якщо доведеться оскаржувати мобілізаційне розпорядження у суді.
І пам'ятайте: повістка до ТЦК чи мобілізаційне розпорядження не матиме юридичної сили, якщо до відому ТЦК доведено право на відстрочку, яке підтверджене документами згідно чинного законодавства.
Питання відстрочки регулюються законодавчо. Але іноді просто знати свої права – недостатньо; потрібно ще правильно ними користуватися. Тож якщо у Вас виникнуть практичні питання щодо відстрочки або знадобиться допомога у поданні заяви про відстрочку від призову, звертайтеся до юристів екосистеми “Адвокат Народу”. Адвокати з військових справ вже чекають на Ваші питання. Вони зможуть детально дослідити Ваші обставин и нададуть кваліфіковану юридичну допомогу.
Основні підстави для відстрочки можуть включати навчання у закладі вищої освіти, наявність неповнолітніх дітей, стан здоров'я, службу у правоохоронних органах, тощо.
Так, у деяких випадках військкомати можуть відмовити у наданні відстрочки, але це має бути обґрунтовано і засновано на законних підставах.
У такому випадку, рекомендується звернутися до адвоката або правозахисної організації для отримання правової допомоги та консультацій.
Для уникнення можливих хитрощів, слід добре дослідити свої права та обов'язки, уважно вивчити законодавство щодо призову, а також мати з собою всі необхідні документи та свідчення.
Коментарі
Рекомендовані статті
При перегляді сторінки юриста з підпискою Pro, рекомендації інших юристів на Вашій сторінці для користувачів відсутні.
Профіль юриста потрапляє на перші сторінки, а це додаткова можливість отримати заявок у 2,7 разів більше. 80% клієнтів не переходять далі третьої сторінки каталогу: більшість обирає юриста з перших сторінок і звертається до нього за консультацією.
При перегляді клієнтом сторінки юриста з підпискою Free, сторінку Pro буде показано йому в рекомендованих юристах. За статистикою, більше половини клієнтів переходять на сторінки рекомедованих юристів.
Відмітка Pro підвищує довіру клієнтів до юриста, демонструє його активність та надійність.
Можливість встановлювати будь-яке зображення на обкладинці профілю та створювати індивідуальний стиль.
Можливість створити коротке та зрозуміле посилання на Ваш профіль, яке Ви зможете використовувати на своїх візитних картках або у соцмережах.
Власний профіль юриста, де можна презентувати свої послуги, збирати відгуки, публікувати статті, кейси, фото та відео.
Розміщення у зручному каталозі, де клієнт знаходить юриста за різними параметрами (місто, мова, категорія права).
Функціонал платформи дозволяє клієнтам зручно взаємодіяти з юристами через платформу (дзвінок, форму заявки, чат).
Стрічка безкоштовних питань дає можливість юристам задавати питання іншим юристам або відповідати на питання тих, хто потребує допомоги. Також це відмінний інструмент, щоб зарекомендувати себе як спеціаліста та залучити ще більше клієнтів.