Народу Адвокат
Забрали до військкомату прямо на вулиці, змусили поставити підпис при отриманні повістки, затримали за порушення військового обліку… Такі історії про свавілля військкоматів в Україні у 2023 році зовсім не рідкість. Що до чого? Хто правий? І чи є правомірними дії співробітників ТЦК та СП? Читайте у статті “Адвокат Народу”.
Перше, на чому хочемо наголосити: якщо Вам “заламують” руки, або вручення повістки відбувається у примусовому порядку, сміливо телефонуйте до поліції. Співробітники ТЦК та СП не мають законного права силоміць тягнути Вас до військкомату. Ознайомтеся з подальшим матеріалом, щоб завжди бути напоготові та чітко розуміти, що ще варто робити, а чого робити точно не слід.
Порядок вручення повістки до військкомату 2023 та всі інші нюанси загальної мобілізації чітко описані у таких законодавчих актах:
Згідно з цими документами, повістки мають вручатися:
Тобто, наприклад, якщо Вам вручає повістку представник тероборони, то така дія не є законною.
Місце вручення повістки закон жодним чином не обмежує. Тобто повістка може бути вручена будь-де після встановлення особи.
В Україні під час воєнного стану діють нові правила вручення повісток. Згідно з ними існує три види повісток:
По-перше, перед тим, як підписати повістку, перевірте правильність її заповнення. В ній має бути вказано:
Якщо повістка заповнена коректно, і Ви поставили на ній підпис про отримання, Вам необхідно у зазначений термін прийти до військкомату.
Який штраф загрожує за неявку в військомат та за ігнорування повістки, читайте у цьому розділі статті.
Ігнорування повістки, якщо воно буде розцінене як ухилення віл призову, може каратися згідно ст. 336 КК України. В ній вказано, що “ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період – карається позбавленням волі на строк від трьох до п'яти років.”
Проте, якщо це була повістка для уточнення облікових даних або для проходження медичної комісії, та людина не прийшла до ТЦК та СП у зазначений час, то у такому випадку відповідальність за неявку в військомат настане у вигляді адміністративного штрафу. За перше порушення 1700-3400 грн., а в разі повторного порушення протягом року — 3400-8500 грн.
Якщо Вам вручили першу повістку, то одразу Вас не направлять у зону активних бойових дій. У будь-якому разі, першочерговим є постановка на облік та уточнення особистих даних.
Отримавши повістку, потрібно з'явитися до ТЦК та СП і взяти з собою:
Стосовно медкомісії, зауважимо, що військовозобовʼязаному потрібно здати такі аналізи:
Також обов'язковими процедурами є флюорографічне обстеження грудної клітини та електрокардіограма.
Стосовно лікарів, огляд у яких необхідно пройти, цей перелік включає:
Якщо є індивідуальні показання, цей перелік може бути розширений додатковими спеціалістами.
Все це у комплексі дозволяє лікарю, що входить до складу призовної комісії, прийняти рішення щодо придатності військовозобовʼязаного до військової служби. У рішенні має бути зазначений один з таких висновків:
У чинному законодавстві зазначено, що особа має добровільно прибути до призовного пункту. Будь-які примусові дії є незаконними. Затримати особу може лише поліція безпосередньо при вчиненні кримінального правопорушення або під час замаху на його вчинення.
Серед хитрощів військкоматів, які можуть використовуватися для доставлення людини до військкомату, розповсюджені два варіанта:
Звісно, таке обгрунтування про незавдання шкоди виглядає досить слабким, проте людей інколи доставляють до ТЦК та СП саме у такі способи.
Пропонуємо ознайомитися з корисними порадами військового адвоката, що робити у таких випадках.
Якщо Вас намагаються силоміць без Вашої згоди доставити до ТЦК та СП, негайно телефонуйте до поліції. Такі дії представників військкоматів не є законними.
Якщо Вас все ж доставили до ТЦК, вимагайте адвоката і нічого не підписуйте до його прибуття. Якщо запросять двох понятих, щоб засвідчити Вашу відмову підписувати протокол, вкажіть у протоколі, що затримання незаконне, і Вам відмовляють у наданні правової допомоги.
Не підписуйте жодних паперів, повісток і т. п. Бо підписавши Ви можете випадково взяти на себе зобов'язання, які потім доведеться виконувати.
Затримання не може тривати довше 3 годин (починаючи з моменту, коли до Вас підійшли на вулиці). Тож Ви маєте право просто встати і піти. Якщо не випускають, а Ви не маєте адвоката — телефонуйте 102.
Не варто наносити тілесні ушкодження співробітникам ТЦК та ображати їх, в тому числі нецензурними словами. Тому що за це вже можуть затримати на законних підставах. Пам'ятайте, що правда на Вашому боці, тому закликаємо вирішувати питання, спираючись на закон.
У будь-якому випадку пам'ятайте, що під час війни без бойового досвіду на передову ніхто не відправляє. Всі мобілізовані проходять навчання в термін, необхідний для тої чи іншої військової спеціальності. Зараз він може становити від 1 тижня до 3 місяців.
Але якщо ця норма не дотримується, обов'язково повідомте про це в Міноборони, назвавши Ваше ПІБ, номер частини та склад правопорушення.
У разі виникнення будь-яких питань щодо правил вручення повістки до військкомату або для вирішення інших питань, пов'язаних з мобілізацією, звертайтеся до військових адвокатів на “Адвокат Народу”.
Перш за все, залишайте спокій і не панікуйте. Зверніться до юриста, який спеціалізується на військовій справі, щоб отримати правову консультацію та рекомендації щодо подальших кроків.
Так, існують різні правові шляхи уникнути служби в армії, такі як медичне висновок, навчання або релігійні обставини. Проконсультуйтеся з адвокатом, щоб обговорити ваші можливості та визначити найкращий підхід для вашої ситуації.
Так, в деяких випадках можливо змінити рішення військкомату через судовий процес або інші правові заходи. Проконсультуйтеся з адвокатом, щоб дізнатися про можливі шляхи зміни прийнятого рішення та їхні наслідки.
Для визначення права на альтернативну цивільну службу, слід детально ознайомитися з законодавством та вимогами. Це може залежати від релігійних переконань, особистих обставин та інших факторів. Юрист допоможе вам зрозуміти ваші можливості та підготувати необхідну документацію.
Коментарі
Рекомендовані статті
При перегляді сторінки юриста з підпискою Pro, рекомендації інших юристів на Вашій сторінці для користувачів відсутні.
Профіль юриста потрапляє на перші сторінки, а це додаткова можливість отримати заявок у 2,7 разів більше. 80% клієнтів не переходять далі третьої сторінки каталогу: більшість обирає юриста з перших сторінок і звертається до нього за консультацією.
При перегляді клієнтом сторінки юриста з підпискою Free, сторінку Pro буде показано йому в рекомендованих юристах. За статистикою, більше половини клієнтів переходять на сторінки рекомедованих юристів.
Відмітка Pro підвищує довіру клієнтів до юриста, демонструє його активність та надійність.
Можливість встановлювати будь-яке зображення на обкладинці профілю та створювати індивідуальний стиль.
Можливість створити коротке та зрозуміле посилання на Ваш профіль, яке Ви зможете використовувати на своїх візитних картках або у соцмережах.
Власний профіль юриста, де можна презентувати свої послуги, збирати відгуки, публікувати статті, кейси, фото та відео.
Розміщення у зручному каталозі, де клієнт знаходить юриста за різними параметрами (місто, мова, категорія права).
Функціонал платформи дозволяє клієнтам зручно взаємодіяти з юристами через платформу (дзвінок, форму заявки, чат).
Стрічка безкоштовних питань дає можливість юристам задавати питання іншим юристам або відповідати на питання тих, хто потребує допомоги. Також це відмінний інструмент, щоб зарекомендувати себе як спеціаліста та залучити ще більше клієнтів.