Народу Адвокат
Війна триває, і, відповідно, мобілізація теж. Чоловіків продовжують масово мобілізувати до лав ЗСУ.
Коли чоловік отримує повістку, він має у визначений термін звернутися до вказаного ТЦК та СП. При чому, зробити це повинні і ті особи, що мають на відстрочку, і ті, хто непридатний до служби за станом здоров'я.
А що буде з тими, хто ухиляється від мобілізації? Оборона держави — це конституційний обов'язок кожного громадянина, невиконання якого має каратися.
Розбираємо у статті.
Згідно із Законами України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», «Про військовий обов’язок і військову службу» за ухилення від мобілізації громадянам України може загрожувати кримінальна та адміністративна відповідальність.
Мова про адміністративну відповідальність за ухилення від мобілізації у військовий час заходе тоді, коли з боку військовозобовʼязаного мали місце порушення правил військового обліку та закону про мобілізаційну підготовку. Це може бути неявка за викликом за повісткою до ТЦК та СП, ухилення від військового обліку, ігнорування проходження ВЛК тощо.
Які статті за ухилення від мобілізації передбачають адміністративну відповідальність?
Основна стаття про адміністративну відповідальність за ухилення від мобілізації у військовий час — це стаття 210 КУпАП. В ній йдеться, що у випадку порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку у особливий період, на громадян може бути накладено штраф від 200 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (3400-5100 грн.).
Ще одна стаття, яка стосується адміністративної відповідальності за ухилення від військової служби у військовий час — стаття 211 КУпАП. Вона пов'язана із зіпсуттям військово-облікових документів чи їх втратою з необережності. Таке порушення карається штрафом від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Кримінальна відповідальність за ухилення від мобілізації передбачена статтею 336 КК України (Кримінальний Кодекс). Там вказано, що ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період карається позбавленням волі на строк від 3 до 5 років.
У яких саме випадках ухилення від загальної мобілізації карається позбавленням волі:
Тобто, якщо особу належним чином та у встановленому законом порядку повідомили про обов’язок явки на загальну мобілізацію до призовної ділянки певного ТЦК та СП, а вона, не маючи для цього підстав, ухилилася від призову, така особа може стати Суб’єктом злочину, передбаченого статтею 336 КК України.
У такому випадку начальник ТЦК та СП має право направити до поліції повідомлення про вчинення кримінального правопорушення за статтею 336 щодо ухилення від призову за мобілізацією. Поліція розпочинає досудове розслідування, вручає підозру та подає клопотання до суду, щоб обрати правопорушнику запобіжний захід на час слідства. В результаті досудового розслідування обвинувальний акт передають до суду для розгляду та призначення міри покарання.
Відповідальність за ухилення від мобілізації під час воєнного стану не настане, якщо у особи є право на відстрочку.
Також уникнути відповідальності можна, якщо у діях особи відсутній склад правопорушення, тобто якщо кримінальне переслідування є неправомірним. В такому разі можна подати клопотання про закриття кримінального провадження, у звʼязку з тим, що в діях особи відсутній склад кримінального правопорушення за ст.336 КК.
Також, якщо особа сама вважає себе винною, на судовому процесі можна укласти мирову угоду: це помʼякшить міру покарання.
Ухилення від мобілізації у військовий час є серйозним порушенням закону, яке може мати серйозні правові наслідки. Законодавство України передбачає адміністративну та кримінальну відповідальність за ухилення від призову на військову службу під час мобілізації та воєнного стану.
Адміністративна відповідальність передбачає можливість накладення штрафу на порушників. Крім того, відповідно до Кримінального Кодексу України, особи, які ухиляються від призову на військову службу під час мобілізації, можуть бути позбавлені волі на строк від 3 до 5 років.
Згідно з українським законодавством, відповідальності за ухилення від мобілізації можна уникнути, якщо особа має законні підстави для відстрочки від призову, які передбачені законом. Також, якщо особа вважає, що її дії не є порушенням закону, вона може подати клопотання про закриття кримінального провадження. У деяких випадках, укладення мирової угоди під час судового процесу може сприяти пом'якшенню міри покарання.
Зважаючи на серйозні наслідки для осіб, які ухиляються від мобілізації, і складність правового питання в цьому контексті, важливо бути відповідальними громадянами та дотримуватися закону. В разі виникнення сумнівів або питань щодо мобілізації, звертайтеся до адвокатів з військового права. Вони допоможуть Вам захистити права та нададуть кваліфіковану консультацію.
Ухилення від мобілізації - це відмова від призову на військову службу під час мобілізації або здійснення дій для уникнення служби у Збройних Силах.
Ухилення від мобілізації може мати серйозні правові наслідки, включаючи штрафи, арешт, або інші санкції згідно з військовим законодавством.
Ухилення від мобілізації регулюється законодавством України, включаючи Закон України «Про загальний військовий обов'язок та військову службу» та іншими нормативними актами.
Для отримання додаткової інформації та юридичної допомоги з питань ухилення від мобілізації ви можете звертатися до адвокатів з військових питань на сайті Адвокат Народу.
Коментарі
Рекомендовані статті
При перегляді сторінки юриста з підпискою Pro, рекомендації інших юристів на Вашій сторінці для користувачів відсутні.
Профіль юриста потрапляє на перші сторінки, а це додаткова можливість отримати заявок у 2,7 разів більше. 80% клієнтів не переходять далі третьої сторінки каталогу: більшість обирає юриста з перших сторінок і звертається до нього за консультацією.
При перегляді клієнтом сторінки юриста з підпискою Free, сторінку Pro буде показано йому в рекомендованих юристах. За статистикою, більше половини клієнтів переходять на сторінки рекомедованих юристів.
Відмітка Pro підвищує довіру клієнтів до юриста, демонструє його активність та надійність.
Можливість встановлювати будь-яке зображення на обкладинці профілю та створювати індивідуальний стиль.
Можливість створити коротке та зрозуміле посилання на Ваш профіль, яке Ви зможете використовувати на своїх візитних картках або у соцмережах.
Власний профіль юриста, де можна презентувати свої послуги, збирати відгуки, публікувати статті, кейси, фото та відео.
Розміщення у зручному каталозі, де клієнт знаходить юриста за різними параметрами (місто, мова, категорія права).
Функціонал платформи дозволяє клієнтам зручно взаємодіяти з юристами через платформу (дзвінок, форму заявки, чат).
Стрічка безкоштовних питань дає можливість юристам задавати питання іншим юристам або відповідати на питання тих, хто потребує допомоги. Також це відмінний інструмент, щоб зарекомендувати себе як спеціаліста та залучити ще більше клієнтів.