Бабенко Олександр
Наказом МО від 06.08.2024 року № 531 було затверджено "Порядок організації роботи з рапортами військовослужбовців у системі Міністерства оборони України".
Цей Порядок визначає механізм оформлення, подання, реєстрації, розгляду, прийняття та повідомлення рішення за результатами розгляду рапортів військовослужбовців у Міністерстві оборони України.
☝️Дія Порядку розповсюджується на військовослужбовців ЗСУ та ДССТ.
Передбачені форми рапортів:
?усна
?письмова - паперова або електронна
?Звертаю увагу, що зміни до Статуту внутрішньої служби, Дисциплінарного статуту, які затверджені Законом України, Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, яке затверджено Указом Президента - про можливість подачі рапорту в електронній формі прямо не прописано.
Закон має вищу юридичну силу ніж Наказ МО (хоча і посилається на ці НПА). В свою чергу можуть виникнути складнощі при оскарженні відмови або бездіяльності щодо розгляду рапорту в судовому порядку.
?Військовослужбовець має право усно рапортувати за допомогою технічних засобів комунікації.
‼️Відповідь на усний рапорт надається усно. - а отже юридично оскаржити або навіть підтвердити таку усну відмову буде вкрай важко (відсутні докази отримання саме відмови)
⚠️Ніхто не може бути скривджений на службі чи притягнутий до відповідальності за те, що він подав рапорт.
СТРОКИ РОЗГЛЯДУ ПИСЬМОВИХ РАПОРТІВ
‼️Розділом 3 визначається порядок подання рапортів у паперовій формі, зокрема строки розгляду рапорту - п 9.
?Початок перебігу строку розгляду паперового рапорту розпочинається із часу подання рапорту, а не часу його реєстрації в службі діловодства.
Розгляд паперового рапорту військовослужбовця всіма його прямими командирами (начальниками) здійснюється:
?невідкладно, але не пізніше ніж за 48 годин із часу подання військовослужбовцем рапорту
До 48 годин повинні розглянути та надати відповідь на рапорт з таких питань:
?військова дисципліна - на мою думку, це рапорти про початок службового розслідування про порушення дисципліни з боку підлеглих
?обов’язки особового складу під час виконання бойових наказів (розпоряджень)
?обов’язки особового складу під час збереження життя та здоров’я особового складу - на мою думку, рапорти про наявність скарг на стан здоров’я та скерування на лікування.
?відпустки за сімейними обставинами
?та з інших поважних причин.
☝️На мою думку, до цього терміну можливо також включати рапорти про:
?скерування у відпустку по стану здоров’я за рішенням ВЛК,
?скерування на ВЛК при наявності відповідних підстав (рекомендація від лікарів).
‼️Повний перелік таких обставин не вичерпний.
?У строк не більше 14 днів із дня подання військовослужбовцем рапорту щодо питань, які не відносяться до питань, визначені вище - сюди можливо включити рапорти про:
?надання Довідок (Дод5, Дод6, тощо),
?розгляд рапорту на звільнення (саме розгляд та передача рапорту до командування бригади та вище),
?рапорти про вирішення питання про переміщення
?тощо..
ОСОБЛИВОСТІ ПОДАННЯ ТА РОЗГЛЯДУ РАПОРТІВ У ПАПЕРОВІЙ ФОРМІ
Наказом МО від 06.08.2024 року № 531 було затверджено Порядок організації роботи з рапортами військовослужбовців у системі Міністерства оборони України.
Розділом 3 визначається порядок подання рапортів у паперовій формі.
?Вимоги до рапорту
?найменування посади командира (начальника), якому адресується рапорт - шапка рапорту, як правило на безпосереднього командира
?заголовок "Рапорт";
?суть порушеного питання;
?перелік доданих до рапорту документів або їх копій (за потреби);
?найменування займаної посади;
?військове звання, власне ім'я та прізвище;
?дату;
?особистий підпис.
☝️Командири (начальники) надають відповідь на паперовий рапорт військовослужбовця шляхом накладення резолюції.
Резолюція повинна містити відомості, визначені у додатку 1 до цього Порядку
“ПОГОДЖЕНО” або “НЕПОГОДЖЕНО” (зазначається правова підстава та обґрунтування)
‼️Непогодження рапорту безпосереднім та/або прямими командирами (начальниками) не перешкоджає подальшому руху рапорту.
⚠️Відмова у задоволенні рапорту має бути вмотивованою - в письмовій формі, з викладенням підстави для відмови та посиланням на нормативно-правові акти.
?Якщо для прийняття рішення по суті рапорту недостатньо наданих військовослужбовцем інформації або документів - командування може не погодити рапорт, зазначивши вичерпний перелік підстав та документів (копій документів), які необхідно додати до рапорту для вирішення його по суті.
?Командиру (начальнику), уповноваженому приймати рішення стосовно порушеного у рапорті питання, забороняється відмовляти у задоволенні рапорту у разі, якщо до рапорту не додано документів, які є або повинні бути в розпорядженні відповідного командира (начальника).
?ВАЖЛИВО - Усі рапорти, які потребують розгляду (прийняття рішення) командиром військової частини, попередньо обов'язково реєструються службою діловодства.
Цей пункт має важливе значення, оскільки тривалий час були постійні суперечки з діловодом/юристом, коли мають зареєструвати рапорт.
Як правило вказували "лише як командир погодить, тоді реєструються рапорти" - що було перепоною у вирішенні питань військовослужбовців, якщо командир відмовляв усно у задоволенні рапорту.
Тепер можливо обгрунтовано вимагати реєстрацію рапорту перед розглядом його з боку командира.
?Початок перебігу строку розгляду паперового рапорту розпочинається із часу подання рапорту, а не часу його реєстрації в службі діловодства.
Тож важливо фіксувати на 2-му примірнику рапорту дату подання рапорту. Попередня практика, в тому числі і судова, зазначала, що строк перебігу розгляду рапорту починався саме з дати реєстрації рапорту
‼️У разі направлення рапорту засобами поштового зв'язку часом подання рапорту є дата надходження рапорту до ПОШТОВОГО ВІДДІЛЕННЯ за місцем знаходження відповідного підрозділу.
Це доволі цікава вказівка, оскільки є непоодинокі випадки, коли листи на поштовому відділені знаходяться протягом 1-2 тижнів. Тож саме від дати надходження до відділення починається обрахунок строків.
ОСОБЛИВОСТІ ПОДАЧІ ЕЛЕКТРОННИХ РАПОРТІВ
Наказом МО від 06.08.2024 року № 531 було затверджено Порядок організації роботи з рапортами військовослужбовців у системі Міністерства оборони України.
Розділом 4 регламентується порядок подачі електронних рапортів
Рапорт створюється та подається за допомогою засобів:
?СЕДО,
?Державного вебпорталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони "Армія+"
?інших інформаційно-комунікаційних систем, які введені в експлуатацію в системі Міноборони України
⚠️Рапорт, що містить службову інформацію або інформацію, що становить державну таємницю, подається виключно через інформаційно-комунікаційні системи Міноборони України.
Кожен користувач Державного вебпорталу має свій унікальний код - ID-номер.
‼️Кожен командир зобов'язаний довести до підлеглого особового складу свій власний ID-номер та ID-номер СЕДО підрозділу - ЗВЕРТАЮ УВАГУ, наказом вказано про обов’язок командування.
Військовослужбовець створює рапорт за допомогою зразків рапортів, які доступні на ньому, заповнивши всі необхідні текстові поля, зазначивши тему та суть свого клопотання
Для направлення на погодження рапорту на Державному вебпорталі військовослужбовець має ввести ID-номер свого безпосереднього командира (начальника).
Або у випадках, передбачених цим розділом, ввести ID-номер прямого командира (начальника) та підписати його
Безпосередній командир (начальник) надає відповідь на електронний рапорт військовослужбовця шляхом:
?погодження
або
?непогодження рапорту із зазначенням правового обґрунтування та пропозицій
?Після погодження рапорту безпосередній командир (начальник) повинен відправити електронний рапорт військовослужбовця на погодження до свого безпосереднього командира (начальника).
В такому порядку - до командира, має право приймати рішення по суті рапорту військовослужбовця.
?У разі непогодження рапорту безпосереднім командиром (начальником), наступним прямим командиром (начальником) або відповідальною посадовою особою служби діловодства рішення про відмову в задоволенні вимог рапорту підтверджує таку відмову.
?Електронний рапорт, створений засобами Державного вебпорталу, може бути відкликаний військовослужбовцем, який його створив, але виключно з моменту реєстрації рапорту в СЕДО.
?Розгляд рапортів, поданих в електронній формі, здійснюється у строки, які встановлені для паперових рапортів
Електронний рапорт може бути відтворений (роздрукований) службою діловодства і поданий на підпис командиру (начальнику)
ЗАБОРОНИ ДЛЯ КОМАНДУВАННЯ ПІД ЧАС РОЗГЛЯДУ РАПОРТІВ
Наказом МО від 06.08.2024 року № 531 було затверджено Порядок організації роботи з рапортами військовослужбовців у системі Міністерства оборони України.
Згідно п 7 Розділу 3 визначається перелік обставин, які забороняється командуванню використовувати, як підставу не прийняти або не розглядати рапорти.
☝️Забороняється:
1) встановлювати будь-які інші вимоги щодо форми та змісту паперового рапорту, що не передбачені цим Порядком, у тому числі стосовно:
?подання рапортів з окремих питань виключно написаними власноруч або друкованим способом;
?недотримання вимог щодо розміру полів, відступів, шрифтів, кольору чорнила чи друку, розміру та якості паперу тощо, які не передбачені цим Порядком - звертаю увагу, що цим порядком не визначається вимоги щодо полів, відступів, шрифту;
?наявності граматичних, синтаксичних чи інших помилок, які не впливають на суть рапорту;
2) відмовляти у розгляді рапорту у разі відсутності доданих документів або інформації, які є або повинні бути в наявності у розпорядженні командира (начальника), створюються/формуються/видаються самим підрозділом та/або можуть бути витребувані підрозділом в іншого підрозділу та/або відповідного закладу охорони здоров'я тощо;
‼️розповсюджена ситуація - відмова у виплаті дод винагороди за час лікування, бо військовослужбовець не надав документи про період та діагнози за час такого лікування.
3) вимагати від військовослужбовця попереднього усного погодження паперового або електронного рапорту із безпосереднім або прямим командиром (начальником) перед його фактичним поданням відповідно до положень цього Порядку;
4) відмовляти у прийнятті (реєстрації) власноруч написаних рапортів військовослужбовців.
Ще від автора
ОСОБЛИВОСТІ НАПРАВЛЕННЯ НА МСЕК ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ.
Маю позитивний досвід направлення військовослужбовців на медичний огляд МСЕКОСОБЛИВОСТІ НАРАХУВАННЯ ДОДАТКОВОЇ ВИНАГОРОДИ ЗА ЧАС ЛІКУВАННЯ У ЗВ’ЯЗКУ З “ПЕРЕРИВАННЯМ ЛІКУВАННЯ”
Маю позитивний досвід здійснення перерахунку додаткової винагороди за час лікування.ЗМІНИ ЩОДО ВИПЛАТИ РАЗОВОЇ ГРОШОВОЇ ВИПЛАТИ ВЕТЕРАНАМ ВІЙНИ
Актуальне питання щодо зміни порядку виплати щорічної допомоги ветеранамКоментарі
Рекомендовані статті
При перегляді сторінки юриста з підпискою Pro, рекомендації інших юристів на Вашій сторінці для користувачів відсутні.
Профіль юриста потрапляє на перші сторінки, а це додаткова можливість отримати заявок у 2,7 разів більше. 80% клієнтів не переходять далі третьої сторінки каталогу: більшість обирає юриста з перших сторінок і звертається до нього за консультацією.
При перегляді клієнтом сторінки юриста з підпискою Free, сторінку Pro буде показано йому в рекомендованих юристах. За статистикою, більше половини клієнтів переходять на сторінки рекомедованих юристів.
Відмітка Pro підвищує довіру клієнтів до юриста, демонструє його активність та надійність.
Можливість встановлювати будь-яке зображення на обкладинці профілю та створювати індивідуальний стиль.
Можливість створити коротке та зрозуміле посилання на Ваш профіль, яке Ви зможете використовувати на своїх візитних картках або у соцмережах.
Власний профіль юриста, де можна презентувати свої послуги, збирати відгуки, публікувати статті, кейси, фото та відео.
Розміщення у зручному каталозі, де клієнт знаходить юриста за різними параметрами (місто, мова, категорія права).
Функціонал платформи дозволяє клієнтам зручно взаємодіяти з юристами через платформу (дзвінок, форму заявки, чат).
Стрічка безкоштовних питань дає можливість юристам задавати питання іншим юристам або відповідати на питання тих, хто потребує допомоги. Також це відмінний інструмент, щоб зарекомендувати себе як спеціаліста та залучити ще більше клієнтів.