Інна Билим
Праця на користь держави завжди була престижною та користувалася повагою серед населення, тим більше якщо Ви проходили службу у силовому відомстві.
Праця на користь держави завжди була престижною та користувалася повагою серед населення, тим більше якщо Ви проходили службу у силовому відомстві.
Але з досягненням певного віку або при певних обставинах, служба закінчується та перед військовим пенсіонером або особою, яка отримує пенсію в разі втрати годувальника, постає питання про своє належне пенсійне забезпечення.
Я особисто зіткнулась з такою проблемою, оскільки отримую пенсію у зв’язку із втратою годувальника свого неповнолітнього сина.
Стаття 46 Конституції України вказує, що громадяни мають право на соціальний захист, який включає право на забезпечення їх у разі: повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Не зважаючи на це, на практиці ми бачимо, що людина яка виходить на заслужену пенсію, часто стикається з перепонами з боку державних органів щодо нарахування та виплати їй належного грошового утримання.
Це трапляється через те, що у 2018 році перерахунок пенсій військових та працівників правоохоронних органів був проведений без врахування додаткових видів грошового забезпечення, а саме — без врахування надбавок, доплат, підвищень та премій, що є не законним, тому, що в той час вже діяла Постанова Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року №704. Вона вплинула на зміни, а саме — збільшення грошового забезпечення військовослужбовців, що і є обставиною для зміни розміру військової пенсії, тобто нинішні пенсіонери набули право на підвищення своїх пенсій.
У зв’язку з великою кількістю звернень військових пенсіонерів до територіальних підрозділів Пенсійного фонду України з приводу проведення перерахунку та виплати пенсій, було винесено рішення Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19 від 17.12.2019 року.
Вищевказаним рішенням було визнано, що з 05.03.2019 року виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ, з урахуванням:
Зважаючи на те, що посадові оклади працівників силових відомств є невисокими, з урахуванням різних надбавок та премій, вони отримують більш менш достатню для життя та задоволення своїх та потреб членів своєї сім’ї — заробітну плату.
З урахуванням чинного законодавства та в залежності від місця проходження служби, пенсіонери не доотримують майже 100% від свого необхідного пенсійного забезпечення.
Вихід із ситуації — звернення до окружного адміністративного суду із позовною заявою з вимогами про визнання дій територіального органу Управління Пенсійного фонду України протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
Перед цим потрібно взяти оновлену довідку про розмір грошового забезпечення та звернутися із письмовою заявою до територіального органу Управління Пенсійного фонду України із вимогою про здійснення перерахунку та виплати пенсії на підставі оновленої довідки, та провести виплату недоотриманої пенсії за весь період такого перерахунку. Особам, які отримують пенсію у разі втрати годувальника, таких довідок брати не потрібно.
Ситуація, коли Управління Пенсійного фонду України відмовляє у проведенні такого перерахунку, у зв`язку із відсутністю на те законних підстав — неодноразова.
У своїх листах органи Пенсійного фонду України майже завжди зазначають про те, що з 05.03.2019 набрало чинності рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 №862/3858/18, яке Шостим апеляційним адміністративним судом від 05.03.2019 залишене без змін. Ним було вирішено визнати протиправними та нечинними пункти 1-2 Постанови №103. Після визнання протиправними та скасування пунктів 1-2 Постанови №103, інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалося. Враховуючи зазначене, провести пенсіонеру перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення немає підстав.
Якщо, територіальний пенсійний орган України надав Вам подібну відповідь — це підстава для звернення до окружного адміністративного суду із позовною заявою.
Подання вищевказаної позовної заяви передбачає сплату судового збору. У 2022 році він становить — 992,40 грн.
Чинне законодавство встановлює пільги на оплату судового збору, наприклад: особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю. Громадяни, які віднесені до 1 та 2 категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи — звільняються від оплати судового збору.
За поданою позовною заявою суд відкриває провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, а це означає, що суддя повинен винести рішення у строк не пізніше ніж 60 днів з дня відкриття провадження за поданим позовом. Розгляд такої справи проводиться без виклику сторін та їх представників, тобто позивача та працівників територіального органу Пенсійного фонду України, що є позитивним фактором, адже пенсіонер не несе додаткові витрати для поїздки до суду та звільняється від емоційного напруження, яке пов’язане з перебуванням у приміщенні суду.
Після набрання судовим рішенням законної сили, необхідно подати до управління ПФУ заяву про виконання рішення суду, перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення. Територіальне управління Пенсійного фонду України здійснює перерахунок пенсії та з наступного місяця почне виплачувати її в новому розмірі, а за минулий період нарахує суму заборгованості.
І наостанок, для песимістів або людей, які вагаються щодо звернення до суду для збільшення своїх пенсій, хочу сказати — відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік», на пенсійне забезпечення українців у цьому році виділено 531 мільярд гривень державних коштів із бюджету Пенсійного фонду України, а на доплати пенсіонерам-військовослужбовцям передбачено 10,6 млрд гривень.
Тому, не витрачайте час та звертайтеся до суду за захистом своїх прав, а саме — задля отримання належних та достатніх для забезпечення рівня життя пенсій! Якщо Вам потрібна якісна правова допомога, Ви завжди можете звернутись до фахівців платформи «Адвокат Народу»!
Коментарі
Рекомендовані статті
При перегляді сторінки юриста з підпискою Pro, рекомендації інших юристів на Вашій сторінці для користувачів відсутні.
Профіль юриста потрапляє на перші сторінки, а це додаткова можливість отримати заявок у 2,7 разів більше. 80% клієнтів не переходять далі третьої сторінки каталогу: більшість обирає юриста з перших сторінок і звертається до нього за консультацією.
При перегляді клієнтом сторінки юриста з підпискою Free, сторінку Pro буде показано йому в рекомендованих юристах. За статистикою, більше половини клієнтів переходять на сторінки рекомедованих юристів.
Відмітка Pro підвищує довіру клієнтів до юриста, демонструє його активність та надійність.
Можливість встановлювати будь-яке зображення на обкладинці профілю та створювати індивідуальний стиль.
Можливість створити коротке та зрозуміле посилання на Ваш профіль, яке Ви зможете використовувати на своїх візитних картках або у соцмережах.
Власний профіль юриста, де можна презентувати свої послуги, збирати відгуки, публікувати статті, кейси, фото та відео.
Розміщення у зручному каталозі, де клієнт знаходить юриста за різними параметрами (місто, мова, категорія права).
Функціонал платформи дозволяє клієнтам зручно взаємодіяти з юристами через платформу (дзвінок, форму заявки, чат).
Стрічка безкоштовних питань дає можливість юристам задавати питання іншим юристам або відповідати на питання тих, хто потребує допомоги. Також це відмінний інструмент, щоб зарекомендувати себе як спеціаліста та залучити ще більше клієнтів.