Народу Адвокат
Останнім часом кількість звернень до суду з приводу встановлення факту батьківства істотно зросла. У яких випадках потрібно встановлювати факт батьківства, хто може подати заяву до суду, та які документи потрібно додати? Читайте у статті “Адвокат Народу”.
Необхідність у встановленні батьківства може виникнути, якщо чоловік (батько дитини), який не перебував у шлюбі з матір'ю дитини помер. У цьому випадку доведеться звертатися до суду. Адже тільки таким чином можливо здійснити процедуру встановлення факту батьківства після смерті батька.
Зауважимо, що встановлення факту батьківства і визнання батьківства — це різні процедури. Перша відрізняється від другої за такими критеріями:
Встановлення факту батьківства в Україні регламентується такими законами та законодавчими актами:
Підставою для встановлення факту батьківства можуть стати будь-які відомості, які є свідченням походження дитини саме від даної особи. Ці дані мають бути зібрані у відповідності з Цивільним процесуальним кодексом України.
Однією з найбільш точних експертиз для встановлення факту батьківства є «Генна дактилоскопія» (судово-генетична експертиза). Вона на 100% точно відповідає на питання, чи є дана особа батьком (матір'ю) дитини, чи ні. Водночас, її висновки судом оцінюються згідно зі ст. 89 ЦПК України. В ній вказано, що: “Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності.”
Щоб встановити факт батьківства померлого чоловіка, що не перебував у шлюбі з матір’ю дитини, обов'язково потрібне рішення суду.
Заяви про встановлення фактів батьківства чи визнання батьківства у воєнний час або у мирний час розглядаються судом, якщо у свідоцтві про народження певна особа не вказана як батько дитини.
Також мають бути дотримані такі вимоги:
Справи щодо встановлення батьківства в судовому порядку віднесені до компетенції місцевих загальних судів згідно із ст. 256 ЦПК України. Вони розглядаються в окремому провадженні, що визначене як вид непозовного цивільного судочинства.
Позовну заяву про встановлення факту батьківства після смерті батька слід подавати до суду за місцем реєстрації заявника. Якщо ж позивач проживає за межами України, підсудність визначається за клопотанням громадянина до Верховного суду України (згідно зі ст. 257 ЦПК України).
Заяву про визнання батьківства в судовому порядку за законом може подати мати дитини, опікун чи піклувальник дитини, особа, яка утримує та виховує дитину або сама дитина (якщо вона досягла повноліття).
Окрім заяви для встановлення факту батьківства до суду потрібно надати докази у вигляді:
Даний перелік не є вичерпним і може змінюватись залежно від конкретних обставин справи.
За подачу заяви про встановлення факту батьківства заявнику потрібно сплатити судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу (п.1 частини другої ст. 4 Закону України "Про судовий збір"). На 1 січня 2023 року це становить 536,80 грн.
Судовий збір сплачується готівкою або перераховується у безготівковій формі. Реквізити для сплати та формування квитанції можна знайти на сайті Судової влади України. Також тут є можливість сплатити судовий збір онлайн. Для цього на сайті оберіть Ваш суд та перейдіть на нього, потім виберіть вкладку “Громадянам”/ “Судовий збір”. Далі вкажіть ставку судового збору і у вікні, що з'явиться, введіть свої дані й оберіть спосіб оплати (це може бути оплата безпосередньо на сайті або формування квитанції, щоб сплатити у банку).
Незалежно від обраного способу оплати, збережіть квитанцію (або роздрукуйте, якщо сплачували на сайті), адже її обов'язково треба додати до позовної заяви.
Рішення суду про встановлення факту батьківства ґрунтується на представленних доказах і може служити в подальшому для отримання пенсії на дитину з нагоди втрати годувальника, спадщини, а також для внесення змін до запису про батька в актові книги та в свідоцтво про народження дитини.
Якщо звернутися до судової практики, то в переважній більшості основні мотиви для встановлення факту батьківства через суд — це:
Для визнання факту батьківства через суд важливо звернутися до кваліфікованого юриста, який допоможе зрозуміти всі правові аспекти цієї ситуації. Обраний адвокат буде ключовою фігурою у процесі складання та подання позовної заяви, де важливо врахувати всі нюанси та вимоги закону.
Крім того, компетентний юрист із сімейного права буде відповідальний за збір необхідних доказів, що підтверджують батьківство. Це може включати тест ДНК, свідчення, документи про спільне проживання та інші документи. З великим досвідом у сімейному праві, адвокат зможе грамотно представити Ваші інтереси та довести відповідність до вимог закону.
Підтримка від адвокатів з сімейного права на платформі "Адвокат Народу" стане надійним вибором, оскільки саме ці адвокати спеціалізуються на сімейному праві та мають поглиблене розуміння ситуацій, пов'язаних з батьківством. Вони нададуть Вам необхідну інформацію, роз'яснення та консультації, сприяючи успішному вирішенню Вашого важливого питання.
Для отримання допомоги та індивідуального підходу до Вашої ситуації, оберіть юриста з наданого переліку та запишіться до нього консультацію.
Факт батьківства можна встановити шляхом подання позову до суду на встановлення батьківства або шляхом укладання визнання батьківства в мирний спосіб.
Для встановлення факту батьківства через суд необхідно подати позовну заяву, копії документів, що підтверджують стосунок до дитини (свідоцтва про народження, шлюбу тощо), а також докази, які підтверджують батьківські права.
Так, у такому випадку можна подати позов до суду на встановлення батьківства без згоди одного з батьків. Суд вирішує питання на підставі поданих доказів.
Встановлення факту батьківства надає батькам права та обов'язки щодо дитини, включаючи право на участь у вихованні та прийняття рішень стосовно неї. Батьки також несуть матеріальну відповідальність за дитину.
Коментарі
Рекомендовані статті
При перегляді сторінки юриста з підпискою Pro, рекомендації інших юристів на Вашій сторінці для користувачів відсутні.
Профіль юриста потрапляє на перші сторінки, а це додаткова можливість отримати заявок у 2,7 разів більше. 80% клієнтів не переходять далі третьої сторінки каталогу: більшість обирає юриста з перших сторінок і звертається до нього за консультацією.
При перегляді клієнтом сторінки юриста з підпискою Free, сторінку Pro буде показано йому в рекомендованих юристах. За статистикою, більше половини клієнтів переходять на сторінки рекомедованих юристів.
Відмітка Pro підвищує довіру клієнтів до юриста, демонструє його активність та надійність.
Можливість встановлювати будь-яке зображення на обкладинці профілю та створювати індивідуальний стиль.
Можливість створити коротке та зрозуміле посилання на Ваш профіль, яке Ви зможете використовувати на своїх візитних картках або у соцмережах.
Власний профіль юриста, де можна презентувати свої послуги, збирати відгуки, публікувати статті, кейси, фото та відео.
Розміщення у зручному каталозі, де клієнт знаходить юриста за різними параметрами (місто, мова, категорія права).
Функціонал платформи дозволяє клієнтам зручно взаємодіяти з юристами через платформу (дзвінок, форму заявки, чат).
Стрічка безкоштовних питань дає можливість юристам задавати питання іншим юристам або відповідати на питання тих, хто потребує допомоги. Також це відмінний інструмент, щоб зарекомендувати себе як спеціаліста та залучити ще більше клієнтів.