Народу Адвокат
Позбавлення батьківських прав є мірою відповідальності, що може бути застосована до батька або матері дитини у випадку, якщо вони не виконують свої зобов'язання стосовно дітей. З цього приводу у Женевській Декларації прав дитини чітко вказано, що:
Якими можуть бути наслідки недотримання цих засад, та за що саме в Україні можуть позбавити батьківських прав, читайте у статті.
Вступ: законодавча база
Україна визнає важливість захисту прав дитини і забезпечення їхнього благополуччя. Це відображено у ряді основних документів, що встановлюють правові стандарти у сфері захисту прав дитини. Основні з них:
Також Україною ратифіковані:
Ці документи встановлюють основні правові стандарти у сфері захисту прав дитини в Україні і слугують основою для розробки політик, законів та програм, спрямованих на забезпечення їхнього добробуту та захисту. Саме в них детально вказані підстави для позбавлення батьківських прав та наслідки позбавлення батьківських прав.
Зауважимо, що позбавлення батьківських прав можливе лише через суд. Підстави для позбавлення батьківських прав регулює стаття 164 Сімейного кодексу України. В ній вказано, що одного або обох з батьків можна позбавити батьківських прав, у випадку, якщо він (вона або вони):
В кожній конкретній ситуації рішення про позбавлення батьківських прав матері або батька приймається судом, і воно ґрунтується на ретельному аналізі фактів та обставин, які впливають на добробут дитини.
Позбавлення батьківських прав має серйозні наслідки для батьків і дітей, а саме:
Важливо!
Якщо особу позбавляють батьківських прав, обов'язки щодо утримання дитини все ж за нею залишаються.
Стаття 166 Сімейного кодексу України чітко говорить про те, що позбавлення батьківських прав не позбавляє від обовʼязку сплачувати аліменти. Зазвичай рішення про стягнення аліментів приймається судом одночасно із задоволенням позову про позбавлення батьківських прав.
Згідно зі статтею 168 Сімейного кодексу України, позбавлення батьківських прав не припиняє особисті стосунки між батьком і дитиною. Суд може встановити режим особистих стосунків між позбавленим батьком та дитиною, включаючи право на зустрічі та спілкування.
Згідно з цією статтею, суд може вирішити питання про відвідування позбавленого батька з дитиною, встановити порядок і умови зустрічей, а також обмежити або заборонити такі зустрічі, якщо вони загрожують добробуту або інтересам дитини.
Вирішення суду ґрунтується на захисті інтересів дитини та забезпеченні її безпеки.
Таким чином, наведена стаття Сімейного кодексу України встановлює правову основу для регулювання особистих стосунків між позбавленим батьком та дитиною після позбавлення батьківських прав. Остаточні рішення щодо побачень та контактів залежать від рішення суду, який враховує інтереси дитини у кожному конкретному випадку.
Позбавити батьківських прав не можуть осіб, які:
Для того, щоб почати розгляд справи, позивачу потрібно надати до суду позовну заяву про позбавлення батьківських прав. Зробити це може:
При розгляді справи може бути враховано висновок органу опіки та піклування щодо обставин справи. Також свою думку може висловити і безпосередньо дитина. Але за судом лишається право постановити рішення всупереч думці дитини у випадку, якщо саме такого рішення вимагатимуть її інтереси.
Загальний порядок позбавлення батьківських прав в Україні визначається Сімейним кодексом України та іншими нормативно-правовими актами. Основні етапи процедури позбавлення батьківських прав такі:
Рішення суду та висновок про доцільність позбавлення батьківських прав набирає сили з моменту його проголошення. Проте варто зазначити, що після набрання чинності рішення суду про позбавлення батьківських прав може бути оскаржене вищими судовими інстанціями, якщо така можливість передбачена законом. Однак, це не призупиняє виконання рішення, яке набрало чинності.
Судова практика щодо позбавлення батьківських прав в Україні визначається законодавством та залежить від обставин конкретної справи.
Пропонуємо ознайомитися з актуальною практикою Верховного Суду у спорах щодо позбавлення батьківських прав:
Справи щодо позбавлення батьківських прав за загальним правилом розглядають місцеві суди за місцем реєстрації/проживання того з батьків, якого хочуть позбавити прав.
Якщо місце реєстрації або фактичного перебування відповідача невідоме, позов направляється за останньою відомою адресою реєстрації, фактичного перебування або за місцем роботи.
Якщо особа, крім заяви про позбавлення батьківських прав, хоче заявити про стягнення аліментів або зміну їх розміру, тоді заява може бути направлена до суду за місцем реєстрації або фактичного проживання позивача.
Якщо ж у позовній заяві батьківських прав фігурують обидва з батьків, і вони проживають окремо, позивач сам обирає, до якого саме місцевого суду направити заяву.
Актуальний розмір судового збору (у випадку позову немайнового характеру) обчислюється як 0,4 прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня 2023 року. Тобто зараз він складає 1073,80 грн.
Позовна заяву про позбавлення батьківських прав може бути розглянута при наявності:
Також не забудьте прикріпити до заяви квитанцію про сплату трудового збору.
Добровільно відмовитися від дитини неможливо.
Якщо чоловік не є біологічним батьком дитини, можна провести процедуру оскарження батьківства. У таких випадках найважливішим доказом наявності або відсутності спорідненості є генетична експертиза. Якщо її результати спростують спорідненість, суд може зобов’язати ДРАЦС виключити відомості про батька з актового запису про народження дитини.
Однак, при розгляді справ щодо позбавлення батьківських прав бувають випадки, коли батько подає до суду заяву про те, що він не заперечує проти позбавлення батьківських прав. Суд оцінює таку заяву, разом з усіма іншими доказами, а тому навіть у такому випадку потрібно доводити наявність підстав для позбавлення батьківських прав.
Позбавлення батьківських прав має не має терміну дії. Проте в Україні є можливим
поновлення батьківських прав. Робити це потрібно через суд. Стаття 169 Сімейного кодексу України чітко описує порядок дій у цьому випадку. Звернутися до суду з позовом про поновлення батьківських прав мають батько або мати, які позбавлені батьківських прав, особисто. За подання позову потрібно сплатити судовий збір у розмірі 0,4 прожиткового мінімуму для працездатних осіб (зараз це 1073,60 грн.)
Позов може бути розглянутий і задоволений лише, якщо підстави, що слугували для прийняття судом рішення про позбавлення батьківських прав, на даний момент вже відсутні.
Процедура позбавлення батьківських прав може бути складною та розгорнутою, а рішення суду залежить від конкретних обставин кожної справи та доказової бази. Тому важливо звернутися до кваліфікованого юриста або адвоката, який має відповідні знання та досвід у сімейному праві, для отримання конкретної правової допомоги та консультації. Він надасть розгорнуті відповіді на питання позбавлення батьківських прав під час воєнного стану та у мирний час, допоможе скласти позовну заяву, правильно оформити докази та захистити Ваші інтереси у суді.
Тож якщо для Вас це є актуальним, Ви можете просто зараз знайти необхідного спеціаліста в юридичній екосистемі “Адвокат Народу”.
Основні підстави для позбавлення батьківських прав в Україні включають систематичне недбалство за дитиною, насильство чи зловживання, психічні або фізичні збитки дитині, бездогляд або неналежне виконання батьківських обов'язків.
Так, у випадках важких порушень прав дитини або в ситуаціях, коли батьки не можуть виконувати свої обов'язки, суд може позбавити батьківських прав без їх згоди.
Справа про позбавлення батьківських прав розглядається у суді. У процесі розгляду справи залучаються свідки, докази та експертні висновки, а також слухаються позиції сторін.
Позбавлення батьківських прав може призвести до втрати прав батьків з усіма його обов'язками і правами стосовно дитини. Однак батьківські права можуть бути позбавлені, але зобов'язання щодо утримання дитини можуть залишитися, якщо суд так вирішить.
Коментарі
Рекомендовані статті
При перегляді сторінки юриста з підпискою Pro, рекомендації інших юристів на Вашій сторінці для користувачів відсутні.
Профіль юриста потрапляє на перші сторінки, а це додаткова можливість отримати заявок у 2,7 разів більше. 80% клієнтів не переходять далі третьої сторінки каталогу: більшість обирає юриста з перших сторінок і звертається до нього за консультацією.
При перегляді клієнтом сторінки юриста з підпискою Free, сторінку Pro буде показано йому в рекомендованих юристах. За статистикою, більше половини клієнтів переходять на сторінки рекомедованих юристів.
Відмітка Pro підвищує довіру клієнтів до юриста, демонструє його активність та надійність.
Можливість встановлювати будь-яке зображення на обкладинці профілю та створювати індивідуальний стиль.
Можливість створити коротке та зрозуміле посилання на Ваш профіль, яке Ви зможете використовувати на своїх візитних картках або у соцмережах.
Власний профіль юриста, де можна презентувати свої послуги, збирати відгуки, публікувати статті, кейси, фото та відео.
Розміщення у зручному каталозі, де клієнт знаходить юриста за різними параметрами (місто, мова, категорія права).
Функціонал платформи дозволяє клієнтам зручно взаємодіяти з юристами через платформу (дзвінок, форму заявки, чат).
Стрічка безкоштовних питань дає можливість юристам задавати питання іншим юристам або відповідати на питання тих, хто потребує допомоги. Також це відмінний інструмент, щоб зарекомендувати себе як спеціаліста та залучити ще більше клієнтів.