Народу Адвокат
Коли і кому доводиться оспорювати батьківство? Як це зробити? І які документи для цього потрібні? Читайте у статті від “Адвокат Народу”.
Інколи у житті трапляється так, що особа, яку записали батьком дитини, дізнається, що вона не є біологічним батьком. Це один з тих випадків, коли оспорювання батьківства є доцільним та справедливим. Процедура оспорювання батьківства відбувається згідно з Сімейним кодексом України.
Зауважимо, що оспорити батьківство за законом можливо тільки до того моменту, як дитина досягне свого повноліття (ст. 136 Сімейного кодексу України)
Право на оспорювання батьківства є у:
Якщо чоловік, який записаний батьком дитини, хоче оскаржити це, йому потрібно звернутися до суду із відповідною позовною заявою про виключення запису. Такій особі знадобиться доводити, що між ним та дитиною відсутнє кровне споріднення.
Оспорити батьківство не можна, якщо чоловік, записаний батьком, на момент реєстрації знав, що він не є її біологічним батьком.
Дружина може оспорити батьківство свого чоловіка стосовно дитини, яка народжена в їх спільному шлюбі. Позовна заява про виключення запису про законного чоловіка, як батька дитини, може бути задоволена лише в одному випадку: інший чоловік (біологічний батько) подав заяву про своє батьківство.
Для такої вимоги встановлена позовна давність тривалістю 1 рік. У деяких випадках суд може продовжити цей строк.
Спір про материнство відкривається жінкою, що вважає себе матір'ю дитини, але не записана як така. Вона предʼявляє позов до іншої жінки, яка записана як мати дитини. Подібне оспорювання не є можливим, якщо мало місце застосування допоміжних репродуктивних технологій. Термін позовної давності складає 1 рік, проте в деяких випадках він може бути збільшений.
Також оспорити своє материнство може і жінка, записана матір’ю дитини (ст. 139 СК України). Предмет доказування у таких справах — наявність або відсутність кровного споріднення. В цьому випадку позовна давність законом не встановлена. Детальніше про це читайте у Постанові Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006р. № 3 "Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів".
Порядок звернення до суду для оспорювання батьківства передбачає подачу заяви до районного, міського або міськрайонного суду. Заява про оспорювання батьківства має бути подана з копіями. Їх кількість розраховується відповідно до кількості осіб, що братимуть участь у справі.
Відповідач у подібних справах — це або другий з батьків, або опікун.Третьою стороною зазвичай долучають органи реєстрації актів цивільного стану. Це пов'язано з тим, що такий позов передбачає паралельну вимогу про виключення з актового запису (внесення змін до актового запису) про народження дитини.
До такої позовної заяви потрібно додати:
Довести відсутність кровного споріднення між дитиною та батьком можна звернувшись до доказів, які допоможуть виключити факт батьківства.
Згідно зі ст.57 ЦПК України, це можуть бути:
Визначальними можуть стати, зокрема, такі докази, як:
Звісно, цей перелік не є вичерпним та залежить від обставин кожної конкретної справи.
Якщо доказів було достатньо, і вдалося довести відсутність кровного споріднення між позивачем та дитиною,суд приймає рішення виключити відомості про особу як батька дитини з актового запису про її народження.
Обмеження права на оспорювання батьківства можуть бути пов'язані із двома обставинами:
Стосовно віку дитини, нагадаємо, що оспорити батьківство можливо тільки після народження дитини та до досягнення нею повноліття. В інший період закон забороняє оспорювати батьківство. Також дана процедура неможлива після смерті дитини.
Позовна давність залежить від того, хто саме подає позов і за яких умов. Кожен окремий випадок детально описаний у Сімейному кодексі України.
Судова практика з оспорювання батьківства представлена наступним:
Якщо Вас цікавлять питання позбавлення батьківства або оспорювання батьківства, звертайтеся до юристів екосистеми “Адвокат Народу”. У розділі “Адвокати з сімейного права” Ви знайдете справжніх професіоналів юриспруденції, які:
І звісно ж, звернувшись по допомогу до юриста у такій специфічній справі, Ви значно мінімізуєте рівень стресу. Адже справи, пов'язані з батьківством, можуть бути емоційно виснажливими. А юрист зможе надати Вам підтримку та допоможе зменшити емоційний стрес, зосереджуючись на юридичних аспектах справи.
Довіряйте професіоналам!
Підставами для оспорювання батьківства та виключення з актового запису про народження дитини можуть бути незаконне визнання батьківства, наявність іншої особи як батька чи матері в актовому записі, докази про невідповідність біологічних батьків та інші вагомі аргументи.
Для оспорювання батьківства в суді необхідно подати позовну заяву з вказанням підстав та доказів, які підтверджують недійсність батьківства. Після подання заяви, проводиться судове засідання, на якому вирішується питання про оспорювання батьківства.
Так, якщо дитина досягла відповідного віку і має належну юридичну компетентність, вона може самостійно подати позовну заяву на оспорювання батьківства, підтверджуючи свої аргументи та докази.
Після успішного оспорювання батьківства, актовий запис про народження дитини може бути змінений, виключаючи з нього вказання недійсних батьків. Особи, які були недійсно визнані батьками, втрачають права та обов'язки, пов'язані з батьківством, а права та обов'язки щодо дитини передаються правомірним батькам.
Коментарі
Рекомендовані статті
При перегляді сторінки юриста з підпискою Pro, рекомендації інших юристів на Вашій сторінці для користувачів відсутні.
Профіль юриста потрапляє на перші сторінки, а це додаткова можливість отримати заявок у 2,7 разів більше. 80% клієнтів не переходять далі третьої сторінки каталогу: більшість обирає юриста з перших сторінок і звертається до нього за консультацією.
При перегляді клієнтом сторінки юриста з підпискою Free, сторінку Pro буде показано йому в рекомендованих юристах. За статистикою, більше половини клієнтів переходять на сторінки рекомедованих юристів.
Відмітка Pro підвищує довіру клієнтів до юриста, демонструє його активність та надійність.
Можливість встановлювати будь-яке зображення на обкладинці профілю та створювати індивідуальний стиль.
Можливість створити коротке та зрозуміле посилання на Ваш профіль, яке Ви зможете використовувати на своїх візитних картках або у соцмережах.
Власний профіль юриста, де можна презентувати свої послуги, збирати відгуки, публікувати статті, кейси, фото та відео.
Розміщення у зручному каталозі, де клієнт знаходить юриста за різними параметрами (місто, мова, категорія права).
Функціонал платформи дозволяє клієнтам зручно взаємодіяти з юристами через платформу (дзвінок, форму заявки, чат).
Стрічка безкоштовних питань дає можливість юристам задавати питання іншим юристам або відповідати на питання тих, хто потребує допомоги. Також це відмінний інструмент, щоб зарекомендувати себе як спеціаліста та залучити ще більше клієнтів.