Зорій Богдан
Виховання дітей справа далеко не з легких. Окрім регулярного спілкування, якого потребує дитина потрібно дбати, і про фінансову складову її життя. Одяг, навчання, додаткові заняття, гуртки – це все доволі важкий «камінь». А якщо виховувати дитину одному – він стає надзвичайно важким. Для того, щоб утримання дитини не ставало справою лише одного з батьків з яким проживає дитина законодавець у Сімейному кодексі України врегулював питання участі батьків у вихованні та утриманні дитини.
Найперше, що потрібно запам’ятати про аліменти це те, що батьки дитини мають рівні права та обов’язки щодо виховання та утримання дитини незалежно від того чи перебувають вони між собою у шлюбі. Стаття 180 СК України встановлює, що батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Аліменти ж по своїй суті є нічим іншим як способом того з батьків хто проживає окремо від дитини брати участь в її утриманні, тобто виконувати свій батьківський обов’язок. А у випадку ухиляння його від виконання цього обов’язку – той хто проживає з дитиною має право через суд вимагати призначення і стягнення аліментів у необхідному розмірі.
Аліменти можуть бути присуджені або у вигляді проценту від доходу платника аліментів, або у фіксованому розмірі (твердій грошовій сумі). Остання форма більш «підходяща» у випадку, коли платник аліментів немає стабільного доходу.
Питання вибору форми аліментів стоїть за стягувачем аліментів, тобто тим з ким проживає дитина. Так само як і питання вибору провадження, тобто процедури судового розгляду, в якому буде вирішуватися питання про стягнення аліментів.
Так, особа має право звернутися до суду з позовною заявою про стягнення аліментів або ж із заявою про видачу судового наказу. В першому випадку заява буде розглядатися в порядку позовного провадження, а в другому – наказного. Правда в другому випадку будуть діяти обмеження стосовно вимог щодо розміру аліментів. Відповідно до норм СК України за судовим наказом можна стягнути: на одну дитину – чверть, на двох – третину, а трьох і більше дітей – половину від доходу платника аліментів, але не більше 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину (якщо аліменти стягуватимуться у процентах від доходу); 50 відсотків від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (якщо аліменти стягуватимуться у твердій грошовій сумі). Натомість у позовному провадженні жодних обмежень стосовно розміру вимог немає.
Подається заява до суду на вибір позивача або за місцем реєстрації відповідача, або за місцем реєстрації позивача.
Після того як заява буде подана та розглянута виникає питання виконання отриманого судового рішення. Тут в позивача знову є декілька варіантів.
Перший – звернутися до Державної виконавчої служби або до приватного виконавця із відповідною заявою про відкриття виконавчого провадження додавши до неї виконавчий лист, який перед тим потрібно буде отримати в суді, який виніс рішення. Так буде призначений державний виконавець, відкрите виконавче провадження в межах якого і будуть здійснюватися дії щодо примусового стягнення аліментів. Важливо пам’ятати, що законом встановлений 3-річний строк на пред’явлення виконавчого листа до виконання.
А другий спосіб дозволяє отримувачу аліментів напряму звернутися до роботодавця платника чи за місцем отримання ним пенсії, стипендії чи будь-якого іншого доходу. Для цього необхідно скласти відповідну заяву в якій буде вказаний номер рахунку на який слід проводити відрахування та долучити до неї виконавчий лист.
Ще від автора
Як отримати аліменти на дитину?
Сподіваюся дана стаття допоможе Вам вирішити Ваші проблеми, а якщо у Вас виникнуть питання - завжди радий буду допомогтиПовернення стягнутого за виконавчим написом
Оскарження дій приватного виконавцяЯк отримати пенсію за померлим?
Спадкування пенсіїйних виплат померлого члена сім'їКоментарі
Рекомендовані статті
При перегляді сторінки юриста з підпискою Pro, рекомендації інших юристів на Вашій сторінці для користувачів відсутні.
Профіль юриста потрапляє на перші сторінки, а це додаткова можливість отримати заявок у 2,7 разів більше. 80% клієнтів не переходять далі третьої сторінки каталогу: більшість обирає юриста з перших сторінок і звертається до нього за консультацією.
При перегляді клієнтом сторінки юриста з підпискою Free, сторінку Pro буде показано йому в рекомендованих юристах. За статистикою, більше половини клієнтів переходять на сторінки рекомедованих юристів.
Відмітка Pro підвищує довіру клієнтів до юриста, демонструє його активність та надійність.
Можливість встановлювати будь-яке зображення на обкладинці профілю та створювати індивідуальний стиль.
Можливість створити коротке та зрозуміле посилання на Ваш профіль, яке Ви зможете використовувати на своїх візитних картках або у соцмережах.
Власний профіль юриста, де можна презентувати свої послуги, збирати відгуки, публікувати статті, кейси, фото та відео.
Розміщення у зручному каталозі, де клієнт знаходить юриста за різними параметрами (місто, мова, категорія права).
Функціонал платформи дозволяє клієнтам зручно взаємодіяти з юристами через платформу (дзвінок, форму заявки, чат).
Стрічка безкоштовних питань дає можливість юристам задавати питання іншим юристам або відповідати на питання тих, хто потребує допомоги. Також це відмінний інструмент, щоб зарекомендувати себе як спеціаліста та залучити ще більше клієнтів.