ПРОБЛЕМИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЖИТЛОМ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ В ПЕРІОД ВІЙНИ. ПРАКТИКА ВЕРХОВНОГО СУДУ УКРАЇНИ.

Відкрита збройна агресія з боку російської федераціі, що розпочалася в лютому 2022 року принесла окрім людських страждань, ще й чимало проблем пов`язаних із наданням житла військовослужбовцям.

Це пов`язано з багатьма факторами, хочу виділити основні з них, а саме, - великою часткою зруйнованого житла, в тому числі і того, яке призначалося для військовослужбовців, як наслідок ще більш суттєвим зростанням черг на отримання житла, нестача коштів, оскільки значна частина спрямована на оборонну сферу, в зв’язку з чим, виникає наступна причина, яка виявляється у фактичному «замороженням» будівництва в цілому та службового житла зокрема, внаслідок чого виникає дефіцит житлових площ як для звичайних громадян так і для військових зокрема.

Але, перш ніж переходити до проблем, давайте визначимо, що є соціальним захистом військовослужбовців, куди входить і питання забезпечення житлом.

Стаття 1 Житлового Кодексу України є відсилочною, та встановлює, що - відповідно до Конституції України громадяни мають право на житло. Це право забезпечується розвитком і охороною житлового фонду, сприянням кооперативному та індивідуальному житловому будівництву, справедливим розподілом під громадським контролем жилої площі, яка надається в міру здійснення програми будівництва благоустроєних жител, наданням громадянам за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення для категорій громадян, визначених законом, а також невисокою платою за квартиру і комунальні послуги.

Прийнятий 20 грудня 1991 року Закон України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» а саме стаття 1, визначає, що соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

З цього витікає висновок, що дане визначення дає уявлення про цілий комплекс прав та гарантій, якими забезпечуються військовослужбовці під час проходження ними служби в мирний час та особливо у воєнний період.

Тож давайте зазначимо, які взагалі військовослужбовці мають права відповідно до згаданого вище Закону.

Отже, відповідно до розділу ІІ, військовослужбовці та члени їх сімей мають право на:

-  забезпечення громадянських прав і свобод військовослубовців (стаття 5);

-  реалізація військовослужбовцями права на свободу світогляду і віросповідання (стаття 6);

-  недоторканність військовослужбовця (стаття 7)

-  основні права військовослужбовців, пов`язаних з проходженням служби (стаття 8);

-  вибір місця проживання та виїзду за кордон (стаття 81);

-  грошове а також продовольче, речове та інше забезпечення (статті 9 та 91);

-  службовий час і час відпочинку (стаття 10);

-  відпустки, порядок їх надання та відкликання з них (стаття 101);

-  на охорону здоров`я та медичну допомогу (стаття 11);

-  забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей жилими приміщеннями (стаття 12)

-  освіту.

Крім того, Кабінетом Міністрів України 03 серпня 2006 року була прийнята постанова №1081 «Про затвердження Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями», яка закріплює механізм забезпечення  житловими приміщеннями військовослужбовців. Нижче будуть приведені деякі пункти, що стосуються зазначеного питання.

Так, згідно п.7 Постанови, - Військовослужбовці та члени їх сімей, які проживають разом з  ними,  за  відсутності  в них житла для постійного проживання в населених пунктах за місцем проходження військової служби та/або в безпосередній близькості від місця проходження військової служби, що дає змогу щодня своєчасно прибувати до місця проходження військової служби (перелік таких населених пунктів для
військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу визначається Міноборони, Міністерством внутрішніх справ України, Міністерством освіти та науки, Службою безпеки України, розвідувальними органами, Адміністрацією Держспецзв’язку, Державним Космічним Агенством та Управлінням державної охорони), забезпечуються службовими житловими приміщеннями.

Пункт 8 встановлює, - житлове приміщення включається до числа службового  згідно з рішенням виконавчого органу районної,  міської, районної у місті ради за клопотанням  начальника  гарнізону,  командира  військової частини, погодженого з квартирно-експлуатаційним органом.

Пункт 9 визначає, до  числа  службового  може  бути  включене  тільки вільне житлове приміщення. Під службові житлові приміщення  виділяються окремі квартири.

Пункт 14 фіксує, що службове житлове приміщення надається військовослужбовцю на всіх членів сім'ї,  які проживають разом з ним (у тому числі на дружину (чоловіка) і неповнолітніх дітей, які проживають окремо від військовослужбовця в даному або іншому населеному пункті). Члени сім'ї військовослужбовця дають письмову згоду на проживання в службовому житловому приміщенні.

Пункт 15 закріплює, що службове житлове приміщення надається незалежно від перебування військовослужбовця на квартирному обліку, без урахування пільг, передбачених для забезпечення громадян житлом.

Крім того, в нашій державі існує і діє механізм забезпечення житлом військовослужбовців та членів їх сімей.

Так, 31 липня 2018 року Міністерством Оборони України був виданий Наказ №380 «Про затвердження Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями», в якому окрім черговості здійснення принципу реалізації права на отримання житла закріплена механіка реалізації права на житло.

У розділі ІІІ «Розподіл житлових приміщень» пункті 1 зазначено, - Всі жилі приміщення розподіляються між військовими частинами, військовими комісаріатами та квартирно-експлуатаційними установами (організаціями) заступником Міністра оборони України (згідно з розподілом обов’язків) за поданням Головного квартирно-експлуатаційного управління (ГКЕУ) в пропорційному співвідношенні, залежно від кількості військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими житловими приміщеннями та шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання.

Розділ VI «Облік осіб які набули права та потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання», встановлює, - житловими приміщеннями для постійного проживання забезпечуються військовослужбовці та члени їх сімей, які відповідно до вимог статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» набули права та не забезпечувалися постійним житлом протягом усього часу проходження військової служби і мають календарну вислугу на військовій службі 20 років і більше, зареєстровані в населеному пункті дислокації військової частини, в якій військовослужбовець проходить службу та перебуває на відповідному обліку.

Таким чином, можна сказати, що соціальний захист військовослужбовців, це цілий комплекс мір та заходів спрямований на забезпечення нормального та гідного життя військових та членів їх сімей в усіх сферах, і в нашій державі він доволі широко закріплений на законодавчому рівні.

Однак, не зважаючи на збільшену в результаті збройної агресії з боку російської федерації підтримку військових, в тому числі і на соціальному рівні з боку держави, тим не менш в сфері забезпечення їх житлом все ж залишаються  проблеми, тож давайте їх окреслимо з огляду на винесені судами рішеннями і які висновки з цього приводу зроблені Верховним Судом.

Постановою Верховного Суду від 27 березня 2023 року по справі №725/61/21, було залишено без задоволення касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Першотравневого районного суду м. Чернівців від 29 вересня 2021 року та постанову Чернівецького апеляційного суду від 25 листопада 2021 року за позовом Квартирно-експлуатаційний відділ міста Чернівців (далі - КЕВ м. Чернівців) звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про виселення з кімнат гуртожитку без надання іншого житлового приміщення.

Відповідно до постанови суду, у січні 2021 року Квартирно-експлуатаційний відділ міста Чернівців (далі - КЕВ м. Чернівців) звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про виселення з кімнат гуртожитку без надання іншого житлового приміщення.

В обгрунтування позову Позивач послався на те, що Гуртожиток призначений для забезпечення жилими приміщеннями військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей, які перебувають на обліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень на час проходження військової служби.

Одним із таких військовослужбовців, що перебував на квартирному обліку в КЕВ м. Чернівців та у списках осіб, що потребують поліпшення житлових умов в Чернівецькій міській раді, був відповідач ОСОБА_1.

Згідно з витягом з протоколу № 20 засідання житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 05 жовтня 2018 року військовослужбовець ОСОБА_1 був знятий з квартирного обліку, оскільки рішенням Виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 03 листопада 2017 року № 574/21 йому було надано матеріальну допомогу цільового спрямування для придбання житла у розмірі 1 489 347,18 грн.

На отримані кошти ОСОБА_1 придбав дві квартири у м. Чернівцях.

Отже, ОСОБА_1 скористався правом на поліпшення житлових умов в повному обсязі шляхом отримання від Виконавчого комітету Чернівецької міської ради матеріальної допомоги для придбання житла.

Проте він, маючи у власності дві квартири у м. Чернівцях, надалі зареєстрований та проживає разом із своєю сім`єю у гуртожитку в кімнатах АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3 .

Оскільки виплата грошової компенсації прирівнюється до забезпечення постійним житлом, позивач вважав, що у ОСОБА_1 не має законних підстав для проживання у вказаному гуртожитку, що є підставою для виселення ОСОБА_1 та членів його сім`ї із гуртожитку без надання їм іншого житлового приміщення.

У зв`язку з викладеним позивач просив виселити ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 з кімнат НОМЕР_1 та НОМЕР_2 площею 43,10 кв. м, які знаходяться у гуртожитку на АДРЕСА_1 без надання іншого жилого приміщення.

Мотивуючи своє рішення, Верховний Суд зазначив, що суди попередніх інстанцій, встановивши фактичні обставини справи, які мають значення для її вирішення, а саме те, що у 2017 році держава виконала свій обов`язок та за бажанням ОСОБА_1 та членів сім`ї надала їм грошову компенсацію за належне їм для отримання житлове приміщення, дійшли правильного висновку про те, що підстави для подальшого проживання відповідачів у гуртожитку на АДРЕСА_1 відсутні.

Крім того, ОСОБА_1, отримавши від держави матеріальну допомогу в розмірі, достатньому для придбання квартири для всіх членів його сім`ї та приведення її в придатний для проживання таких осіб стан, придбав замість цього дві квартири, в яких, як зазначає сам відповідач, з 2019 року і на сьогодні здійснює ремонт, що підтверджує доведеність позивачем факту штучного погіршення відповідачами своїх житлових умов.

За результатами розгляду справи суд касаційної інстанції залишив рішення суду першої інстанції без змін, а касаційну скаргу без задоволення.

Даний приклад вказує на той факт, що існує проблема зловживання військовослужбовцями правом надання житлової площі, яка у випадку її гострої нестачі може стати в нагоді тим військовослужбовцям та їх сім`ям, для яких насправді стоїть питання покращення житлових умов, і ця проблема - непоодинока. При вирішенні даного питання судам необхідно встановити не лише наявність або відсутність підстав для надання житла але і  перевіряти чи не існують підстави зловживання правом на житло.

Не рідко особи, що звертаються до судів за захистом порушених прав, помиляються у юрисдикції судів до яких вони звернулись, свідченням чому є наступні приклади.

Постановою Верховного Суду від 15 лютого 2023 року по справі №463/2626/21, було задоволено касаційну скаргу ОСОБА_1, а рішення Личаківського районного суду м. Львова від 22 листопада 2021 року та постанову Львівського апеляційного суду від 18 липня 2022 року скасувано із закриттям првадження у справі та повідомлено ОСОБІ_1 ,що розгляд справи за його позовом віднесено до юрисдикції адміністративного суду.

В обгрунтування свого висновку Верховний Суд зазначив, що відповідно до положень статті 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають, із цивільних, трудових, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб`єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Юрисдикція адміністративного суду поширюється на публічно-правові спори, ознаками яких є не лише спеціальний суб`єктний склад (хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції), але й спеціальні підстави виникнення, пов`язані з виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.

Критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність у них спору про право, яке має існувати на час звернення до суду, а, по-друге, суб`єктний склад такого спору, в якому однією зі сторін є, як правило, фізична особа.

Відтак, вирішуючи питання про наявність або відсутність юрисдикції суду, необхідно з`ясувати, зокрема, характер спірних правовідносин, а також суть права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа.

У цій справі спірні правовідносини виникли з приводу визнання права перебувати на квартирному обліку та зобов`язання зарахувати на квартирний облік, тобто щодо можливості реалізації позивачем права на соціальну гарантію, надану йому в силу особливого статусу військовослужбовця.

Частиною четвертою статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України установлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.

З аналізу наведених процесуальних норм убачається, що до адміністративної юрисдикції відноситься справа, яка виникає зі спору в публічно-правових відносинах, що стосується цих відносин, коли один з його учасників - суб`єкт владних повноважень, здійснює владні управлінські функції, в цьому процесі або за його результатами владно впливає на фізичну чи юридичну особу та порушує їх права, свободи чи інтереси в межах публічно-правових відносин.

Вирішуючи спір, суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом для захисту своїх житлових прав однак обрав неналежний спосіб їх захисту.

Натомість суди залишили поза увагою, що в обґрунтування позовних вимог позивач послався на порушення його прав як військовослужбовця, а саме невиконання відповідачем обов`язку щодо зарахування його на квартирний облік за місцем попередньої роботи. Такий обов`язок органів державної влади є складовою системи соціального захисту військовослужбовців відповідно до приписів Конституції України та Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Відповідно до частин першої та четвертої статті 2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, пов`язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Порядок проходження громадянами України військової служби, їх права та обов`язки визначаються цим Законом, відповідними положеннями про проходження військової служби громадянами України, які затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.

Наведені норми права передбачають, що військова служба належить до служби публічної.

Відповідно до статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом України, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

На виконання приписів вищевказаної статті постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2006 року №1081 затверджено «Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями» (далі - Порядок).

Відповідно до пункту 24 зазначеного документу, військовослужбовці зараховуються на облік згідно з рішенням житлової комісії військової частини, яке затверджується командиром військової частини; у рішенні зазначаються дата зарахування на облік, склад сім`ї, підстави для зарахування на облік, вид черговості (загальна черга, в першу чергу, поза чергою), а також підстави включення до списків осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житлових приміщень, а в разі відмови в зарахуванні на облік - підстави відмови з посиланням на відповідні норми законодавства.

Пунктом 9 статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров`я, а також у зв`язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду або за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, а в разі її розформування - у військових комісаріатах і квартирно-експлуатаційних частинах районів та користуються правом позачергового одержання житла.

Аналогічні приписи закріплені у пункті 29 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями.

Відповідно до пункту 26 вказаного Порядку військовослужбовці, які перебувають на обліку, у разі переміщення по військовій службі, пов`язаного з переїздом до іншого гарнізону (в іншу місцевість), зараховуються на облік за новим місцем служби разом з членами їх сімей із збереженням попереднього часу перебування на обліку, а також у списках осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житла.

Отже, у спірних правовідносинах відповідач у межах та у порядку, встановленому Порядком, наділений повноваженнями приймати рішення, що впливають на можливість реалізації позивачем права на соціальну гарантію, надану йому в силу особливого статусу військовослужбовця.

У справі, яка розглядається, суди попередніх інстанцій не врахували, що зазначений спір є публічно-правовим та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки він виник щодо можливості реалізації позивачем права на соціальну гарантію, надану йому в силу особливого статусу військовослужбовця.

Схожі за змістом висновки викладені у постановах Верховного Суду від 22 грудня 2021 року у справі № 308/1213/18, від 24 листопада 2021 року у справі № 461/5225/19, від 27 жовтня 2021 року у справі № 266/3935/20, від 11 жовтня 2021 року у справі № 750/6370/19, від 08 червня 2022 року у справі № 362/643/21, від 15 червня 2022 року у справі № 303/3794/20, від 21 червня 2022 року у справі № 161/11980/21, від 16 листопада 2022 року у справі № 450/2418/21, від 30 листопада 2022 року у справі № 454/1067/20.

Вирішуючи даний спір по суті, Верховний Суд вказав, що відповідно до частини першої статті 414 ЦПК України судове рішення, яким закінчено розгляд справи, підлягає скасуванню в касаційному порядку повністю або частково з закриттям провадження у справі з підстав, передбачених статтями 255 та 257 цього Кодексу.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 255 ЦПК України суд закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Оскільки справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, відповідно до статті 414 ЦПК України судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій підлягають скасуванню із закриттям провадження у справі.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 26 лютого 2020 року в справі № 750/3192/14 (провадження № 14-439цс19) вказано, що «зміни до ЦПК України, внесені Законом України від 15 січня 2020 року № 460-IX «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ» (далі - Закон № 460-IX), пов`язані не лише з розглядом касаційних скарг, який відповідно до частини четвертої статті 258 ЦПК України завершується прийняттям постанови. Закон № 460-IX вніс зміни до порядку повернення справ після закінчення касаційного розгляду. Так, згідно з пунктом 8 Закону № 460-IX абзац перший частини першої статті 256 ЦПК України викладений у такій редакції: «Якщо провадження у справі закривається з підстави, визначеної пунктом 1 частини першої статті 255 цього Кодексу, суд повинен роз`яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи. Суд апеляційної або касаційної інстанції повинен також роз`яснити позивачеві про наявність у нього права протягом десяти днів з дня отримання ним відповідної постанови звернутися до суду із заявою про направлення справи за встановленою юрисдикцією, крім випадків об`єднання в одне провадження кількох вимог, які підлягають розгляду в порядку різного судочинства. Заява подається до суду, який прийняв постанову про закриття провадження у справі».

Отже, закінчивши касаційний розгляд і закриваючи провадження у справі на підставі пункту 1 частини першої статті 255 ЦПК України, суд касаційної інстанції має роз`яснити позивачеві про наявність у нього права протягом десяти днів з дня отримання ним відповідної постанови звернутися до суду із заявою про направлення справи за встановленою юрисдикцією, крім випадків об`єднання в одне провадження кількох вимог, які підлягають розгляду в порядку різного судочинства».

Оскільки Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду вирішив на підставі пункту 1 частини першої статті 255 ЦПК України закрити провадження у справі, то він відповідно до частини першої статті 256 ЦПК України (у редакції Закону № 460-IX) роз`яснює позивачу, що розгляд справи віднесено до юрисдикції адміністративного суду, протягом десяти днів з дня отримання цієї постанови він може звернутися до Верховного Суду із заявою про направлення справи за встановленою юрисдикцією.

Постановою Верховного Суду від 15 лютого 2023 року по справі №463/4653/21 було задоволено касаційну скаргу квартирно-експлуатаційного відділу м. Харкова. Рішення Чугуївського міського суду Харківської області від 30 листопада 2021 року та постанову Харківського апеляційного суду від 13 жовтня 2022 року скасувано, а провадження у справі закрито та повідомлено ОСОБІ_1, що розгляд справи за його позовом віднесено до юрисдикції адміністративного суду.

Обгрунтовуючи свій висновок Верховний Суд зазначив, що у частинах першій, другій та п`ятій статті 263 ЦПК України встановлено, що судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Зазначеним вимогам закону судові рішення суду першої та апеляційної інстанцій не відповідають.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Обов`язком суду при розгляді справи є дотримання вимог щодо всебічності, повноти й об`єктивності з`ясування обставин справи та оцінки доказів.

Усебічність та повнота розгляду передбачає з`ясування усіх юридично значущих обставин та наданих доказів з усіма притаманними їм властивостями, якостями та ознаками, їх зв`язків, відносин і залежностей. Усебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин справи забезпечує, як наслідок, постановлення законного й обґрунтованого рішення.

У статті 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.

Відповідно до статті 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають, із цивільних, трудових, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.

Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб`єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір (пункт 1 частини першої статті 4 КАС України).

Публічно-правовий спір - це, зокрема спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій (пункт 2 частини першої статті 4 КАС України).

Суб`єкт владних повноважень - це орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини першої статті 4 КАС України).

Отже, до юрисдикції адміністративного суду належить спір, який виник між двома чи більше суб`єктами стосовно їх прав та обов`язків у правовідносинах, в яких хоча б один суб`єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб`єкта (суб`єктів), а останній (останні) відповідно зобов`язаний (зобов`язані) виконувати вимоги та приписи такого суб`єкта владних повноважень.

Вирішуючи спір, суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що ОСОБА_1 звернувся з позовом для захисту своїх житлових прав.

Однак при цьому суди залишили поза увагою, що ОСОБА_1 , оскаржуючи дії відповідача щодо відмови у виключенні спірної квартири із числа «службових», посилався на порушення його прав та гарантій військовослужбовця, визначених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

У зв`язку з особливим характером військової служби, яка пов`язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації (абзац другий частини другої статті 1-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»).

Держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (абзац перший пункту 1 статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»).

Військовослужбовцям, які перебувають на обліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання та які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються житлові приміщення для постійного проживання або за їх бажанням виплачується грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення (абзац перший пункту 4 розділу І Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями від 31 липня 2018 року № 380 (далі - Інструкція № 380)).

Для ведення обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, надання та використання службової жилої площі, обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою житловою площею), ведення оперативного обліку службових житлових приміщень в апараті Міністерства оборони України, в Генеральному штабі Збройних Сил України, у інших органах військового управління та військових частинах, вищих військових навчальних закладах і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, установах та організаціях Збройний Сил України, а також у військових прокуратурах утворюються житлові комісії. До житлових комісій військових частин також належать житлові комісії квартирно-експлуатаційних органів та військових комісаріатів, які утворюються для ведення у встановленому порядку обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, або виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення особами з числа звільнених із військової служби в запас або відставку (пункт 1 розділу ІІ Інструкції № 380).

Житлова комісія військової частини (об`єднана житлова комісія) має право приймати рішення щодо взяття військовослужбовців та членів їх сімей на облік і зняття з обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою жилою площею); взяття військовослужбовців та членів їх сімей на облік і зняття з обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання; надання військовослужбовцям та членам їх сімей службових жилих приміщень (службової житлової площі), жилих приміщень для постійного проживання або виплату грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення; зміни дати зарахування (перебування) на обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання; внесення змін до облікових справ військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання; перегляду раніше прийнятих рішень цією житловою комісією або в порядку правонаступництва (пункт 7 розділу ІІ Інструкції № 380).

Рішення житлової комісії військової частини (об`єднаної житлової комісії) оформлюється протоколом, підписується членами комісії, які були присутні  на засіданні житлової комісії, та протягом двадцяти робочих днів затверджується командиром військової частини та оголошується в наказі (абзац перший пункту 8 розділу ІІ Інструкції № 380).

Отже, у спірних правовідносинах відповідач наділений повноваженнями приймати рішення, що впливають на можливість реалізації позивачем соціальних гарантій в силу його особливого статусу, визначеного Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», тобто внаслідок проходження ним публічної служби, різновидом якої є служба військова.

Велика Палата Верховного Суду у пункті 82 постанови від 08 червня 2022 року у справі № 362/643/21 (провадження № 14-32цс22) дійшла висновку, що спори щодо оскарження особами з числа військовослужбовців рішень, дій чи бездіяльності відомчих житлових (житлово-побутових, з контролю за розподілом житла) комісій є спорами з приводу проходження позивачами військової служби як різновиду служби публічної. Такі спори належать до юрисдикції адміністративних судів.

За таких обставин у справі, яка розглядається, суди попередніх інстанцій не врахували, що зазначений спір є публічно-правовим та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки він виник щодо можливості реалізації позивачем права на соціальну гарантію, надану йому з огляду на особливий статус військовослужбовця.

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Частинами першою та другою статті 414 ЦПК України передбачено, що судове рішення, яким закінчено розгляд справи, підлягає скасуванню в касаційному порядку повністю або частково із закриттям провадження у справі у відповідній частині з підстав, передбачених статтею 255 цього Кодексу. Порушення правил юрисдикції загальних судів, визначених статтями 19-22 цього Кодексу, є обов`язковою підставою для скасування рішення незалежно від доводів касаційної скарги.

Оскільки суди попередніх інстанцій не встановили правову природу спірних правовідносин, що виникли між сторонами, у зв`язку з чим порушили норми цивільного процесуального законодавства щодо визначення предметної юрисдикції справи та розглянули в порядку цивільного судочинства справу, яка підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, ухвалені у справі судові рішення підлягають скасуванню, а провадження у справі - закриттю на підставі пункту 1 частини першої статті 255, частини першої статті 414 ЦПК України.

Відповідно до частини першої статті 256 ЦПК України Верховний Суд роз`яснює позивачу, що розгляд цієї справи належить до юрисдикції адміністративного суду. Протягом десяти днів з дня отримання цієї постанови позивач може звернутися до Верховного Суду із заявою про направлення справи за встановленою юрисдикцією.

Наведені приклади - це лише невеликий перелік спорів в яких військовослужбовці виступали сторонами у справах з приводу порушення або оспорення їхніх житлових прав.

Підсумовуючи викладене зазначу, що не дивлячись на існування доволі широкої законодавчої бази спрямованої на забезпечення військовослужбовців житлом, існує ряд факторів та питань, які були предметом висвітлення в даній статті та які стоять перед державою, для вирішення котрих звістно потрібен час та консолідація зусиль усіх гілок влади та суспільства, однак я впевнений, що курс, який взяла наша країна – побудова правової держави, приведе до того, що всі хто потребують захисту будуть перебувати під ним.  

390
0

Коментарі

Рейтинг:
0

    Рекомендовані статті

    Аліменти під час війни
    Сімейне право
    1 секунда читання
    Аліменти під час війни
    Оцінка майна⚖️
    Сімейне право
    1 секунда читання
    Оцінка майна⚖️
    Розірвання шлюбу
    Сімейне право
    1 секунда читання
    Розірвання шлюбу
    Стягнення аліментів
    Сімейне право
    1 секунда читання
    Стягнення аліментів
    спадкова трансмісія
    Сімейне право
    1 секунда читання
    спадкова трансмісія
    Сімейний кіднепінг
    Сімейне право
    1 секунда читання
    Сімейний кіднепінг
    Поділ майна подружжя
    Сімейне право
    1 секунда читання
    Поділ майна подружжя
    Розірвання шлюбу online
    Сімейне право
    1 секунда читання
    Розірвання шлюбу online
    Усиновлення
    Сімейне право
    1 секунда читання
    Усиновлення
    Встановлення факту смерті в бою військовослужбовця ЗСУ
    Сімейне право
    11 секунд читання
    Встановлення факту смерті в бою військовослужбов...
    Встановлення факту смерті в бою військовослужбовця ЗСУ
    Аліменти з ФОП
    Сімейне право
    1 секунда читання
    Аліменти з ФОП
    Як зараховується стаж
    Сімейне право
    1 секунда читання
    Як зараховується стаж
    Грошове забезпечення родин полонених чи зниклих захисників
    Сімейне право
    54 секунди читання
    Грошове забезпечення родин полонених чи зниклих...
    Адвокат Народу, юридична екосистема
    Позбавлення батьківських прав підстави і порядок
    Сімейне право
    2 хвилини читання
    Позбавлення батьківських прав підстави і порядок
    Сімейні суперечки мають ряд юридичних особливостей. Я професійно допоможу Вам у вирішенні Вашого питання
    Визнання фізичної особи померлою
    Сімейне право
    56 секунд читання
    Визнання фізичної особи померлою
    Потрібна консультація адвоката у цивільних справах у Дніпрі? Телефонуйте за номером 096-635-03-96.
    Борги з аліментів у спадщину
    Сімейне право
    31 секунда читання
    Борги з аліментів у спадщину
    Досвід роботи 19 років
    Аліменти з військовослужбовців у 2023 році: які доходи враховуються?
    Сімейне право
    36 секунд читання
    Аліменти з військовослужбовців у 2023 році: які...
    19 років стажу роботи
    Як багатодітним батькам достроково оформити пенсію
    Сімейне право
    22 секунди читання
    Як багатодітним батькам достроково оформити пенс...
    19 років досвіду роботи
    Как получить свидетельство о смерти на умерших в зоне боевых действий и вне Украины
    Сімейне право
    1 хвилина читання
    Как получить свидетельство о смерти на умерших в...
    У многих во время войны родственники погибают в зоне боевых действий, и возникают вопросы, как регистрировать их смерть
    Недостовірні відомості про адвокатів у Єдиному реєстрі
    Сімейне право
    11 секунд читання
    Недостовірні відомості про адвокатів у Єдиному р...
    Якщо юрист отримав свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю у неналежно створеному органі...
    Визначення місця проживання дитини
    Сімейне право
    36 секунд читання
    Визначення місця проживання дитини
    Маю великий успіший досвід в сімейному праві із сотнями позитивних рішень на користь клієнтів.
    Актуальні питання розірвання шлюбу в умовах воєнного стану
    Сімейне право
    6 секунд читання
    Актуальні питання розірвання шлюбу в умовах воєн...
    Процедура розірвання шлюбу непроста, перш ніж звертатися до державних органів, варто проконсультуватися з фахівцем..
    Стягнення аліментів на неповнолітніх дітей
    Сімейне право
    39 секунд читання
    Стягнення аліментів на неповнолітніх дітей
    Маю 20-річний досвід роботи по цивільних справах 5 років працював суддею в загальних судах, де розглядав цивільні справи
    Поділ майна подружжя
    Сімейне право
    2 секунди читання
    Поділ майна подружжя
    Поділ майна подружжя Основні моменти щодо рухомого майна
    Розірвання шлюбу та діти
    Сімейне право
    9 секунд читання
    Розірвання шлюбу та діти
    Розірвання шлюбу якщо є діти або дружина вагітна
    Розірвання шлюбу
    Сімейне право
    2 секунди читання
    Розірвання шлюбу
    Розірвання шлюбу під ключ
    Спадкування за заповітом: алгоритм дій
    Сімейне право
    1 хвилина читання
    Спадкування за заповітом: алгоритм дій
    Спадкування за заповітом у період дії воєнного стану
    Встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України
    Сімейне право
    37 секунд читання
    Встановлення факту смерті особи на тимчасово оку...
    Алгоритм дій для отримання свідоцтва про смерть особи, смерть якої настала на тимчасово окупованій території України
    ВИПИСКА ОСОБИ ВЛАСНИКОМ ЖИТЛА БЕЗ ЗВЕРНЕННЯ ДО СУДУ
    Сімейне право
    11 секунд читання
    ВИПИСКА ОСОБИ ВЛАСНИКОМ ЖИТЛА БЕЗ ЗВЕРНЕННЯ ДО С...
    Маю 20-річний досвід роботи по цивільних та адміністративних справах. З 2008 р надаю різноманітні юридичні послуги.
    Розірвання шлюбу під час війни
    Сімейне право
    2 хвилини читання
    Розірвання шлюбу під час війни
    Надаю якісну правову допомогу з сімейних питань - розірвання шлюбу, аліменти, визначення місця проживання дитини
    Визнання батьківства, встановлення факту батьківства, оспорювання батьківства та позбавлення батьківських прав або одного з них.
    Сімейне право
    6 хвилин читання
    Визнання батьківства, встановлення факту батьків...
    Маю позитивну практику щодо встановлення факту батьківства, оспорення батьківства, позбавлення батьківських прав одного
    ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ПРО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ РІВНИХ ПРАВ ТА МОЖЛИВОСТЕЙ ЖІНОК ТА ЧОЛОВІКІВ
    Сімейне право
    31 секунда читання
    ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ПРО...
    Рівність прав чоловіка та жінки - важлива соціальна цінність!
    Відстрочка від призову під час мобілізації
    Сімейне право
    10 секунд читання
    Відстрочка від призову під час мобілізації
    Якщо маєш право на відстрочку
    ПЕРЕЛІК ВИДІВ ДОХОДІВ, З ЯКИХ УТРИМУЮТЬСЯ АЛІМЕНТИ
    Сімейне право
    5 хвилин читання
    ПЕРЕЛІК ВИДІВ ДОХОДІВ, З ЯКИХ УТРИМУЮТЬСЯ АЛІМЕН...
    Маю 20-річний досвід роботи по цивільних справах. Працював суддею в загальних судах, де розглядав цивільні справи.
    Шлюбні чи партнерські відносини?
    Сімейне право
    8 секунд читання
    Шлюбні чи партнерські відносини?
    Партнерські відносини як новий тип відносин чоловіка та жінки, які проживають разом та ведуть спільне господарство.
    ⚖️ОФОРМЛЕННЯ ПІКЛУВАННЯ та ОПІКИ📂
    Сімейне право
    7 хвилин читання
    ⚖️ОФОРМЛЕННЯ ПІКЛУВАННЯ та ОПІКИ📂
    Як оформити опіку, хто може бути опікуном та пільги...
    АЛІМЕНТИ з чоловіка який проживає за кордоном...
    Сімейне право
    8 хвилин читання
    АЛІМЕНТИ з чоловіка який проживає за кордоном...
    Як стягнути аліменти, якщо ви або батько знаходиться за кордоном?
    ВІДСТРОЧКА ВІД ПРИЗОВУ НА ВІЙСЬКОВУ СЛУЖБУ ПІД ЧАС МОБІЛІЗАЦІЇ ЖІНКАМ ТА ЧОЛОВІКАМ, ЯКІ САМОСТІЙНО ВИХОВУЮТЬ ДИТИНУ.
    Сімейне право
    13 секунд читання
    ВІДСТРОЧКА ВІД ПРИЗОВУ НА ВІЙСЬКОВУ СЛУЖБУ ПІД Ч...
    Маю 20-річний досвід роботи по цивільних та адміністративних справах.
    У Міноборони створюють підрозділ міжнародного права
    Сімейне право
    31 секунда читання
    У Міноборони створюють підрозділ міжнародного пр...
    підрозділ міжнароного права публічне право розслідування воєнних злочинів нормативно-правові акти України організації.
    Як змінити прізвище після одруження? Поради адвоката
    Сімейне право
    1 хвилина читання
    Як змінити прізвище після одруження? Поради адво...
    своєчасна юридична консультація адвоката допомагає моїм клієнтам отримувати результат з мінімальними затратами
    ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ УБД ТА ЇХ ДІТЯМ ДЕРЖАВНУ ЦІЛЬОВУ ПІДТРИМКУ ДЛЯ ЗДОБУТТЯ ПРОФЕСІЙНОЇ, ФАХОВОЇ ПЕРЕДВИЩОЇ ТА ВИЩОЇ ОСВІТИ
    Сімейне право
    54 секунди читання
    ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ УБД ТА ЇХ ДІТЯМ ДЕРЖАВНУ ЦІЛЬОВУ ПІ...
    Маю 20-річний досвід роботи по цивільних справах.
    Помилки поліції при складанні протоколу за ст. 130 КУпАП, які можуть привести до закриття провадження по справі в суді.
    Сімейне право
    1 хвилина читання
    Помилки поліції при складанні протоколу за ст. 1...
    ст. 130 КУпАП (керування в стані сп’яніння)
    ПРОБЛЕМИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЖИТЛОМ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ В ПЕРІОД ВІЙНИ. ПРАКТИКА ВЕРХОВНОГО СУДУ УКРАЇНИ.
    Сімейне право
    7 хвилин читання
    ПРОБЛЕМИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЖИТЛОМ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ...
    Працював в судовій системі більше 7 років, бажаю займатись адвокатською практикою
    Розлучення через ДРАЦС
    Сімейне право
    5 секунд читання
    Розлучення через ДРАЦС
    Розлучення через ДРАЦС та військовий квиток
    РОЗМІР ШТРАФУ ЗА НЕСПЛАТУ АЛІМЕНТІВ
    Сімейне право
    58 секунд читання
    РОЗМІР ШТРАФУ ЗА НЕСПЛАТУ АЛІМЕНТІВ
    РОЗМІР ШТРАФУ ЗА НЕСПЛАТУ АЛІМЕНТІВ
    Оскарження рішення суду
    Сімейне право
    43 секунди читання
    Оскарження рішення суду
    За результатом,чоловік вважається таким, що не притягувався до кримінальної та адміністративної відповідальності.
    На межі розлучення: миритись чи розлучитись? (правові, соціальні та психологічні фактори)
    Сімейне право
    51 секунда читання
    На межі розлучення: миритись чи розлучитись? (пр...
    Я адвокат з досвідом у справах про розлучення, справах про поділ майна, справах про стягнення аліментів та інших.
    Проблемні питання відчуження нерухомості.
    Сімейне право
    7 секунд читання
    Проблемні питання відчуження нерухомості.
    Помічник нотаріуса з практичним досвідом.
    Розірвання шлюбу та стягнення аліментів покроково з прикладами!
    Сімейне право
    1 хвилина читання
    Розірвання шлюбу та стягнення аліментів покроков...
    На сьогодні є можливим надання юридичних послуг онлайн, дістанційно по всій теріторії України та за кордоном!
    Стягнення аліментів на повнолітню дитину, яка навчається, до досягнення нею 23-ох років
    Сімейне право
    4 секунди читання
    Стягнення аліментів на повнолітню дитину, яка на...
    Стягнення аліментів на повнолітню дитину, яка навчається, до 23 років
    Стягнення аліментів із безробітної особи
    Сімейне право
    32 хвилини читання
    Стягнення аліментів із безробітної особи
    Чи стягують аліменти з безробітних осіб, обмеження боржників, кримінальна відповідальність за несплату
    Як довго суддя може затягувати справу про зниження аліментів?
    Сімейне право
    13 секунд читання
    Як довго суддя може затягувати справу про знижен...
    адвокат Яковлєв І.О. - Київ
    Як довести доходи чоловіка для виплати аліментів?
    Сімейне право
    34 секунди читання
    Як довести доходи чоловіка для виплати аліментів...
    Адвокат Яковлєв Іван Олегович - Київ
    Як зменшити суму аліментів?
    Сімейне право
    1 хвилина читання
    Як зменшити суму аліментів?
    Адвокат Яковлєв Іван Олегович - Київ
    Як оскаржити батьківство та не платити аліменти, яка процедура?
    Сімейне право
    25 секунд читання
    Як оскаржити батьківство та не платити аліменти,...
    Адвокат Яковлєв Іван Олегович - Київ
    Які права має батько після розлучення?
    Сімейне право
    1 хвилина читання
    Які права має батько після розлучення?
    Правозахисник, адвокат, завжди на захисті інтересів клієнта вже більше 12 років.
    Кримінальна відповідальність за несплату аліментів
    Сімейне право
    46 секунд читання
    Кримінальна відповідальність за несплату алімент...
    правозахисник, адвокат, на захисті інтересів клієнта вже більше 12 років
    Перерахунок/збільшення пенсії
    Сімейне право
    9 секунд читання
    Перерахунок/збільшення пенсії
    Справами по перерахунку пенсій займаюсь з 2020 року, за цей час більше 150 пенсіонерів отримали підвищення пенсій.
    Розірвання шлюбу
    Сімейне право
    8 секунд читання
    Розірвання шлюбу
    Другий із подружжя не бажає розлучатись, однак збереження сім'є неможливе, звертайтесь...
    Аліменти
    Сімейне право
    11 секунд читання
    Аліменти
    Батько не бажає сплачувати аліменти, змусимо...
    Поділ майна подружжя
    Сімейне право
    15 секунд читання
    Поділ майна подружжя
    Під час перебування у шлюбі придбали майно... Ви маєте право на 1/2 частку!!!
    Народження_смерть на тимчасово окупованій території
    Сімейне право
    7 секунд читання
    Народження_смерть на тимчасово окупованій терито...
    Звертайтесь, допоможу вирішити ваше питання
    Шо потрібно знати при поділі майна
    Сімейне право
    16 секунд читання
    Шо потрібно знати при поділі майна
    В даній сфері правових відносин потрібна консультація юриста, так як до даної проблеми потрібен індивідуальний підхід.
    Аліменти і внутрішні страхи заявників пов'язані з ними
    Сімейне право
    16 секунд читання
    Аліменти і внутрішні страхи заявників пов'язані...
    100% позитивних рішень, більше 50% в тому розмірі що зазначено в позові. Підготовка позову до 2 днів.
    Чи потрібен дозвіл обох батьків на виїзд дитини за кордон?
    Сімейне право
    36 секунд читання
    Чи потрібен дозвіл обох батьків на виїзд дитини...
    Ціную сімейні цінності і захищаю їх
    Сімейний Адвокат
    Сімейне право
    5 хвилин читання
    Сімейний Адвокат
    У кожної сім’ї має бути свій адвокат.
    Нові підстави для закриття адміністративного провадження за ст.130 КУпАП та зменьшення відповідальності під час війни.
    Сімейне право
    17 хвилин читання
    Нові підстави для закриття адміністративного про...
    Є позитивний досвід захисту по ст.130 КУпАП
    ПОНОВЛЕННЯ В ЧЕРЗІ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ, ЯКІ ПОТРЕБУЮТЬ ПОЛІПШЕННЯ ЖИТЛОВИХ УМОВ
    Сімейне право
    8 хвилин читання
    ПОНОВЛЕННЯ В ЧЕРЗІ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ, ЯКІ ПОТР...
    Ділюся успішним кейсом
    Право батька на спілкування з дитиною, яка знаходиться за кордоном
    Сімейне право
    15 хвилин читання
    Право батька на спілкування з дитиною, яка знахо...
    Що робити, якщо дружина вивезла дитину за кордон і не дає спілкуватися
    Частина 1. Постійний догляд за особами, які його потребують
    Сімейне право
    21 хвилина читання
    Частина 1. Постійний догляд за особами, які його...
    Питання було вирішено і на власному досвіді. Напрацьовані варіанти противодій незаконним діям уповноважених органів
    Впровадження концепції відновного правосуддя у національне законодавство України
    Сімейне право
    1 година читання
    Впровадження концепції відновного правосуддя у н...
    Маю досвід роботи оперуповноваженим відділу кримінальної поліції у справах дітей, профілактичної роботи з неповнолітніми
    Частина 2. Постійний догляд за особами, які його потребують: порядок оформлення догляду на непрофесійній основі
    Сімейне право
    21 хвилина читання
    Частина 2. Постійний догляд за особами, які його...
    Питання було вирішено і на власному досвіді. Напрацьовані варіанти противодій незаконним вимогам уповноважених органів
    Частина 3. Постійний догляд за особами, які його потребують: деякі проблеми оформлення догляду на непрофесійній основі
    Сімейне право
    15 хвилин читання
    Частина 3. Постійний догляд за особами, які його...
    Поради, засновані на практичному досвіді
    Особливості проведення допиту неповнолітнього в режимі відеоконференції  під час дистанційного досудового розслідування
    Сімейне право
    44 хвилини читання
    Особливості проведення допиту неповнолітнього в...
    З 2013 р. займаюся написанням дисертаційного дослідження "Представництво інтересів особи у кримінальному провадженні"
    Поділ спільної сумісної власності подружжя
    Сімейне право
    3 хвилини читання
    Поділ спільної сумісної власності подружжя
    Являюсь членом Комітету з сімейного права НААУ
    Право дружини/чоловіка на утримання у разі проживання з нею/ним дитини до 3-х років
    Сімейне право
    5 хвилин читання
    Право дружини/чоловіка на утримання у разі прожи...
    Являюсь членом Комітету НААУ з питань сімейного права. Являюсь "сімейним" адвокатом
    Як розлучитися, якщо один із подружжя за кордоном?
    Сімейне право
    3 хвилини читання
    Як розлучитися, якщо один із подружжя за кордоно...
    https://advokatkostryba.wordpress.com/
    Перелік документів, що долучаються до позову про розірвання шлюбу
    Сімейне право
    4 хвилини читання
    Перелік документів, що долучаються до позову про...
    Сімейний адвокат завжди допоможе у вирішені Вашого юрдичного питання
    Чи варто переживати через погрози про позбавлення батьківських прав?
    Сімейне право
    20 хвилин читання
    Чи варто переживати через погрози про позбавленн...
    Надійна правова допомога у вирішенні сімейних спорів
    Особливості встановлення факту батьківства
    Сімейне право
    18 хвилин читання
    Особливості встановлення факту батьківства
    Вирішу сімейні проблеми у правовому полі
    Як отримати аліменти на дитину?
    Сімейне право
    10 хвилин читання
    Як отримати аліменти на дитину?
    Сподіваюся дана стаття допоможе Вам вирішити Ваші проблеми, а якщо у Вас виникнуть питання - завжди радий буду допомогти
    Встановлення постійного догляду
    Сімейне право
    2 хвилини читання
    Встановлення постійного догляду
    Досвід роботи у галузі сімейного права більше 10 років
    ЧОМУ НЕ ВАРТО ІГНОРУВАТИ ЗАПИТ ПОДАТКОВИХ ОРГАНІВ?
    Сімейне право
    34 хвилини читання
    ЧОМУ НЕ ВАРТО ІГНОРУВАТИ ЗАПИТ ПОДАТКОВИХ ОРГАНІ...
    Адвокат, сертифікований аудитор України, директор з оподаткування ТОВ "ПКФ УКРАЇНА"
    Припинення права на аліменти на дитину у зв'язку з набуттям права власності на нерухоме майно
    Сімейне право
    2 хвилини читання
    Припинення права на аліменти на дитину у зв&#039...
    В юридичних питаннях слід звертатися не до здорового глузду, а до юристів ( Роберт Лембке )
    Згода одного з батьків на виїзд закордон неповнолітнього дитини
    Сімейне право
    18 секунд читання
    Згода одного з батьків на виїзд закордон неповно...
    Професіональний Юрист 18 років стажу. Працюю на результат. Складаю юридичні консультації будь-якої складності
    Розлучення онлайн
    Сімейне право
    3 хвилини читання
    Розлучення онлайн
    Допоможу з розлученням. Для цього потрібно лише підписати договір, надіслати документи та сплатити мої послуги.
    Скасування відстрочки від мобілізації. Хитрий спосіб, як обійти обмеження
    Сімейне право
    20 хвилин читання
    Скасування відстрочки від мобілізації. Хитрий сп...
    У даній статті розповім про 4 способи, як обійти обмеження щодо останніх змін у відстроченні від призову
    Розлучення під ключ
    Сімейне право
    40 секунд читання
    Розлучення під ключ
    Розлучення без особистої участі клієнта та відповідача (не громадянин України)
    Встановлення факту проживання однією сім’єю чоловіка та жінки без шлюбу
    Сімейне право
    8 хвилин читання
    Встановлення факту проживання однією сім’єю чоло...
    Маю значний досвід у веденні сімейних справ, член Комітету НААУ з сімейних питань
    Позбавлення батьківських прав: консультує адвокат
    Сімейне право
    1 година читання
    Позбавлення батьківських прав: консультує адвока...
    Позбавлення батьківських прав є мірою відповідальності, що може бути застосована до батька або матері дитини
    Аліменти декілька аспектів
    Сімейне право
    53 хвилини читання
    Аліменти декілька аспектів
    https://advokatkostryba.wordpress.com/
    Призначення аліментів. Як змінити розмір аліментів?
    Сімейне право
    14 хвилин читання
    Призначення аліментів. Як змінити розмір алімент...
    Маю великий досвід у кримінальному праві та процесі. Надаю допомогу у вирішенні питань в галузі сімейного права.
    Визнання батьківства
    Сімейне право
    3 хвилини читання
    Визнання батьківства
    Для юридичного оформлення даного факту подається заява обох батьків встановленого зразка до органів РАЦСу.
    Позбавлення водійських прав за борги по сплаті аліментів
    Сімейне право
    5 хвилин читання
    Позбавлення водійських прав за борги по сплаті а...
    Наявний великий досвід у стягненні аліментів без участі клієнтів. Понад 4000 задоволених клієнтів
    Подача документів на розблокування податкових накладних
    Сімейне право
    3 хвилини читання
    Подача документів на розблокування податкових на...
    Підготовка документів та пояснень для розблокування податкових накладних
    РОЗІРВАННЯ ШЛЮБУ В СУДОВОМУ ПОРЯДКУ
    Сімейне право
    30 хвилин читання
    РОЗІРВАННЯ ШЛЮБУ В СУДОВОМУ ПОРЯДКУ
    https://advokatkostryba.wordpress.com/
    Стягнення додаткових витрат на дитину
    Сімейне право
    11 хвилин читання
    Стягнення додаткових витрат на дитину
    Правова допомога від члена Комітету НААУ з питань сімейного права
    Як зареєструвати народження дитини за кордоном: ПРОЦЕДУРА ТА ПЕРЕЛІК ДОКУМЕНТІВ
    Сімейне право
    2 хвилини читання
    Як зареєструвати народження дитини за кордоном:...
    https://advokatkostryba.wordpress.com/
    встановлення факту смерті особи, померлої на тимчасово окупованих територіях
    Сімейне право
    11 хвилин читання
    встановлення факту смерті особи, померлої на тим...
    Комплексне надання послуг з питань оформлення спадщини, стягнення спадкоємцями недоотриманої пенсії за життя померлим.
    Як отримати пенсію за померлим?
    Сімейне право
    5 хвилин читання
    Як отримати пенсію за померлим?
    Спадкування пенсіїйних виплат померлого члена сім'ї
    Радіоефір стосовно поділу спільного сумісного майна подружжя, серпень 2023
    Сімейне право
    1 хвилина читання
    Радіоефір стосовно поділу спільного сумісного ма...
    У серпні 2023 року пройшов радіоефір на тему "Поділ спільного сумісно нажитого майна подружжя".
    Розлученя в судовому порядку
    Сімейне право
    3 хвилини читання
    Розлученя в судовому порядку
    https://advokatkostryba.wordpress.com/
    Шляхи збільшення розміру алміентів
    Сімейне право
    18 хвилин читання
    Шляхи збільшення розміру алміентів
    Аліменти: допомога забезпечити майбутнє
    Чоловік погрожує забрати дитину?  Судова практика
    Сімейне право
    6 хвилин читання
    Чоловік погрожує забрати дитину? Судова практик...
    Надаю послуги швидко, якісно та за мінімальної залученості клієнта.
    Встановлення факту батьківства
    Сімейне право
    53 хвилини читання
    Встановлення факту батьківства
    Останнім часом кількість звернень до суду з приводу встановлення факту батьківства істотно зросла.
    Оспорювання батьківства
    Сімейне право
    49 хвилин читання
    Оспорювання батьківства
    Коли і кому доводиться оспорювати батьківство? Як це зробити? І які документи для цього потрібні?
    Встановлення факту вимушеного переселення внаслідок збройної агресії РФ проти України.
    Сімейне право
    4 хвилини читання
    Встановлення факту вимушеного переселення внаслі...
    Після встановлення факту вимушеного переселення є можливість звернутися до суду зта відшкодувати моральну шкоду з рф.
    Поновлення порушених прав Пенсійним фондом України та його управліннями
    Сімейне право
    8 хвилин читання
    Поновлення порушених прав Пенсійним фондом Украї...
    Пенсія на пільгових умовах / зарахування періодів роботи на підставі документів, які видані на окупованій території.
    Закони, що регулють процедуру розірвання шлюбу
    Сімейне право
    7 хвилин читання
    Закони, що регулють процедуру розірвання шлюбу
    https://advokatkostryba.wordpress.com/ Довірте своє розлучення проесіоналу
    пенсійне забезпечення пенсіонерів ОВС, СБУ, військових
    Сімейне право
    4 хвилини читання
    пенсійне забезпечення пенсіонерів ОВС, СБУ, війс...
    Маю в активі більше ніж 60 успішних кейсів. Повний супровід від подання заяви, до отримання судового рішення.
    Захист за ст. 130 КУпАП
    Сімейне право
    7 хвилин читання
    Захист за ст. 130 КУпАП
    Ознайомлення з матеріалами справи. повний судовий супровід справи, від першої до апеляційної інстанції.
    Які виплати можна стягнути з батьків, окрім аліментів?
    Сімейне право
    7 хвилин читання
    Які виплати можна стягнути з батьків, окрім алім...
    https://advokatkostryba.wordpress.com/ Мої клієнти часто задають такі запитання тому розяснюю
    «ДОГОВІР ПУБЛІЧНОЇ ОФЕРТИ»  і авторське право
    Сімейне право
    12 хвилин читання
    «ДОГОВІР ПУБЛІЧНОЇ ОФЕРТИ» і авторське право
    Зміст договору звісно є результатом інтелектуальної діяльності. Але договір не можна вважати об’єктом авторського права.
    Розлучитись та звільнитись з військової служби?
    Сімейне право
    8 хвилин читання
    Розлучитись та звільнитись з військової служби?
    Адвокат із загальним стажем юридичної практики 9 років.
    Розмір аліментів
    Сімейне право
    51 хвилина читання
    Розмір аліментів
    Аліменти нараховуються лише з дати звернення до суду, тому не втрачайте час і гроші вашої дитини!
    Які витрати на утримання дитини можна стягнути в суді додатково? Підстави, процедура і практика.
    Сімейне право
    17 хвилин читання
    Які витрати на утримання дитини можна стягнути в...
    Підстави, процедура та практика стягнення
    СТЯГНЕННЯ АЛІМЕНТІВ НА ПІДСТАВІ СУДОВОГО НАКАЗУ ❗❗❗
    Сімейне право
    7 хвилин читання
    СТЯГНЕННЯ АЛІМЕНТІВ НА ПІДСТАВІ СУДОВОГО НАКАЗУ...
    Стягнення аліментів судовим наказом. Наявні обмеження
    Чи можна стягнути аліменти на дитину за минулі роки?
    Сімейне право
    2 хвилини читання
    Чи можна стягнути аліменти на дитину за минулі р...
    Чи надає Закон право стягнути аліменти за минулі роки? За скільки років можливо стягнути аліменти? Відповідь у статті.
    Процедура розірвання шлюбу
    Сімейне право
    28 хвилин читання
    Процедура розірвання шлюбу
    - Досвід роботи у вирішенні питань щодо розірвання шлюбу понад 12 років - ведення справи в суді до отримання результату
    ЮРИДИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ  РОЗІРВАННЯ ШЛЮБУ ПІД ЧАС ВОЄННОГО СТАНУ
    Сімейне право
    1 година читання
    ЮРИДИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ РОЗІРВАННЯ ШЛЮБУ ПІД ЧАС В...
    https://advokatkostryba.wordpress.com/
    Процедура розірвання шлюбу
    Сімейне право
    3 хвилини читання
    Процедура розірвання шлюбу
    12 досвід роботи у вирішенні питань щодо розірвання шлюбу - ведення справи під ключ
    АЛІМЕНТИ (основне)
    Сімейне право
    33 хвилини читання
    АЛІМЕНТИ (основне)
    12 років досвіду у вирішенні питань щодо стягнення аліментів у судовому порядку
    АЛІМЕНТИ (основне)
    Сімейне право
    21 хвилина читання
    АЛІМЕНТИ (основне)
    12 років досвіду у вирішенні питань щодо стягнення аліментів, додаткових витрат, пені у судовому порядку.
    Розірвання шлюбу: в яких випадках суд повертає позов?
    Сімейне право
    21 хвилина читання
    Розірвання шлюбу: в яких випадках суд повертає п...
    Часто суди повертають позови про розірвання шлюбу. Консультація юриста допоможе попередити зайві витрачені час та кошти
    Збільшення аліментів
    Сімейне право
    13 хвилин читання
    Збільшення аліментів
    Сімейний адвокат, досвід роботи - 15 років
    Розірвання шлюбу за ініціативою однієї із сторін
    Сімейне право
    3 хвилини читання
    Розірвання шлюбу за ініціативою однієї із сторін
    Більше 3 років виграшних сімейних справ з різних питань, зокрема розлучення, аліменти, спадщина, поділ майна.
    Юридичний супровід розірвання шлюбу онлайн
    Сімейне право
    1 хвилина читання
    Юридичний супровід розірвання шлюбу онлайн
    https://advokatkostryba.wordpress.com/ Досвід роботи в галузі сімейного права більше 6 років
    Якщо українська жінка народжує за кордоном, куди звертатися для реєстрації малюка?
    Сімейне право
    10 хвилин читання
    Якщо українська жінка народжує за кордоном, куди...
    Досвід роботи більше 10 років
    Адвокат з цивільних справ
    Сімейне право
    16 хвилин читання
    Адвокат з цивільних справ
    Досвід роботи більше 10 років
    Стягнення аліментів з військовослужбовця
    Сімейне право
    10 хвилин читання
    Стягнення аліментів з військовослужбовця
    Мій безперервний досвід у сфері права більше 6 років допоможе вирішити ту чи іншу справу про стягнення аліментів.
    Стягнення аліментів на повнолітню дитину, яка продовжує навчання
    Сімейне право
    8 хвилин читання
    Стягнення аліментів на повнолітню дитину, яка пр...
    Стягнення аліментів на повнолітнього сина. Судова справа № 755/13673/23
    Судовий наказ - особлива форма судового рішення
    Сімейне право
    1 хвилина читання
    Судовий наказ - особлива форма судового рішення
    https://advokatkostryba.wordpress.com/
    Права та пільги одинокої матері.
    Сімейне право
    8 хвилин читання
    Права та пільги одинокої матері.
    Права та пільги матерів-одиначок є дуже актуальним. Мало хто з матерів знає про можливі пільги для них.
    АЛІМЕНТИ Як правильно заплатити?
    Сімейне право
    1 хвилина читання
    АЛІМЕНТИ Як правильно заплатити?
    https://advokatkostryba.wordpress.com/
    Міфи про шлюб
    Сімейне право
    6 хвилин читання
    Міфи про шлюб
    Мій досвід у сфері сімейного права більше 7 років, завжди намагаюсь розвʼязати проблему всіма законними способами
    Помилки роботодавця стали причиною відмови у пенсії
    Сімейне право
    2 хвилини читання
    Помилки роботодавця стали причиною відмови у пен...
    Неналежне виконання кадровою службою підприємства обов'язків щодо визначення виду пільгового стажу та їх наслідки
    Надання часу для примирення при розлученні 2024
    Сімейне право
    12 хвилин читання
    Надання часу для примирення при розлученні 2024
    Надання часу для примирення при розлученні - спосіб затягнення розгляду справи. Тому в цих випадках потрібен адвокат
    ВСЕ ПРО РОЗІРВАННЯ ШЛЮБУ
    Сімейне право
    3 хвилини читання
    ВСЕ ПРО РОЗІРВАННЯ ШЛЮБУ
    ВСЕ ПРО РОЗІРВАННЯ ШЛЮБУ
    Все про шлюб
    Сімейне право
    34 хвилини читання
    Все про шлюб
    Актуальна і цікава інформація про шлюб
    Які зміни чекають на українців з  1 січня
    Сімейне право
    9 хвилин читання
    Які зміни чекають на українців з 1 січня
    2024 рік зміни в законодавстві
    ОБШУК
    Сімейне право
    29 хвилин читання
    ОБШУК
    Правила проведення обшуку. Збір доказів.
    Стягнення аліментів - судовий наказ чи судове рішення ?
    Сімейне право
    6 хвилин читання
    Стягнення аліментів - судовий наказ чи судове рі...
    В чому полягає різниця між судовим наказом та рішенням про стягнення аліментів?
    Розірвання шлюбу без Вашої участі
    Сімейне право
    4 хвилини читання
    Розірвання шлюбу без Вашої участі
    Знаходитесь за кордоном або ж просто не бажаєте займатись хвилюючим процесом розлучення? - Не проблема!
    Що робить адвокат для вирішення сімейних суперечок?
    Сімейне право
    11 хвилин читання
    Що робить адвокат для вирішення сімейних супереч...
    Адвокат з сімейний справ в Харкові та Харківській області
    Розірвання шлюбу, перебуваючи за кордоном
    Сімейне право
    2 хвилини читання
    Розірвання шлюбу, перебуваючи за кордоном
    Безкоштовна консультація щодо питань розірвання шлюбу
    Розірвання шлюбу через органи РАЦС
    Сімейне право
    6 хвилин читання
    Розірвання шлюбу через органи РАЦС
    Юридичні аспекти та процедура розірвання шлюбу через органи РАЦС для тих, хто вирішив завершити шлюбне життя
    Оформлення спадщини в Україні після родича, що помер на окупованій території
    Сімейне право
    2 хвилини читання
    Оформлення спадщини в Україні після родича, що п...
    Допомогою формити та отримати усі документи на досудовому етапі, а також надаю супровід в суді.
    Поради від сімейного адвоката
    Сімейне право
    1 хвилина читання
    Поради від сімейного адвоката
    https://advokatkostryba.wordpress.com/.
    Вибір способу стягнення аліментів
    Сімейне право
    2 хвилини читання
    Вибір способу стягнення аліментів
    https://advokatkostryba.wordpress.com/
    Якщо батько дітей не сплачує аліменти – чи можна отримати допомогу від держави?
    Сімейне право
    14 хвилин читання
    Якщо батько дітей не сплачує аліменти – чи можна...
    https://advokatkostryba.wordpress.com/
    Зрозок Довідки з церкви
    Сімейне право
    23 хвилини читання
    Зрозок Довідки з церкви
    По вопросам НЕмобилизации верующих, пищите в Вайбер, Телеграмм 0933165060 (на звонки не отвечаю)
    Як подати на розлучення в Україні 2024
    Сімейне право
    27 хвилин читання
    Як подати на розлучення в Україні 2024
    Тільки на перший погляд - розлучення, розірвання шлюбу - це просто. Але, часто потрібна допомога адвокат, юриста.
    5 помилок під час розлучення
    Сімейне право
    3 хвилини читання
    5 помилок під час розлучення
    Вітання! Мене звати Лілія і я адвокат. Я готова взяти на себе вирішення ваших проблемних питань.
    Як розвестись з дружиною, якщо вона не дає свою  згоду на розлучення
    Сімейне право
    8 хвилин читання
    Як розвестись з дружиною, якщо вона не дає свою...
    https://advokatkostryba.wordpress.com/
    Захист майнових прав
    Сімейне право
    24 хвилини читання
    Захист майнових прав
    Адвокат з цивільних справ. Адвокат в Харкові та Харківській області
    Штрафи за борги по аліментах
    Сімейне право
    24 хвилини читання
    Штрафи за борги по аліментах
    Адвокат з сімейних справ (стягнення аліментів, збільшення аліментів, зменшення аліментів тощо)
    Що робить адвокат для вирішення сімейних суперечок?
    Сімейне право
    28 хвилин читання
    Що робить адвокат для вирішення сімейних супереч...
    Адвокат з сімейних справ в Харкові та Харківській області
    Як юристу знайти клієнтів в Інтернеті?
    Сімейне право
    38 хвилин читання
    Як юристу знайти клієнтів в Інтернеті?
    Як юристу знайти клієнтів в Інтернеті?
    Адвокат (юрист) по сімейним справам. Право на розірвання шлюбу
    Сімейне право
    6 хвилин читання
    Адвокат (юрист) по сімейним справам. Право на ро...
    Адвокат (юрист) в Броварах, Броварському районі, місті Києві та по Україні
    Вселення осіб разом з дітьми до квартири без згоди одного зі співвласників. Чи правомірно?
    Сімейне право
    6 хвилин читання
    Вселення осіб разом з дітьми до квартири без зго...
    Адвокат в Харкові та Харківській області з цивільних справ
    Яке майно є особистою приватною власністю дружини і чоловіка?
    Сімейне право
    7 хвилин читання
    Яке майно є особистою приватною власністю дружин...
    Адвокат з сіменого права в Харкові та Харківській області
    Щодо строків строкової військової служби
    Сімейне право
    6 хвилин читання
    Щодо строків строкової військової служби
    Адвокат з військового права в Харкові та Харківській області
    Як визначається розмір аліментів на утримання дитини в разі виникнення спору?
    Сімейне право
    9 хвилин читання
    Як визначається розмір аліментів на утримання ди...
    Адвокат з сімейних справ в Харкові та Харківській області
    Різниця між офіційним та цивільним шлюбом
    Сімейне право
    2 хвилини читання
    Різниця між офіційним та цивільним шлюбом
    https://advokatkhttps://advokatkostryba
    Швидкий спосіб стягнути аліменти – це судовий наказ
    Сімейне право
    20 хвилин читання
    Швидкий спосіб стягнути аліменти – це судовий на...
    Швидкий спосіб стягнути аліменти – це судовий наказ
    Оренда житла: як орендарю захистити свої інтереси
    Сімейне право
    37 хвилин читання
    Оренда житла: як орендарю захистити свої інтерес...
    Оренда житла в Україні є популярним вибором серед тих, хто шукає тимчасове проживання.
    Знайти контракт неплатника аліментів!
    Сімейне право
    10 хвилин читання
    Знайти контракт неплатника аліментів!
    Ведення справ у судових інстанціях з приводу стягнення аліментів з батька дитини, який працює за кордоном
    Сумніви, щодо цільового використання аліментів
    Сімейне право
    20 хвилин читання
    Сумніви, щодо цільового використання аліментів
    https://advokatkostryba.wordpress.com/
    Огляд правил та процедур розлучення в Україні
    Сімейне право
    43 хвилини читання
    Огляд правил та процедур розлучення в Україні
    Огляд правил та процедур розлучення в Україні
    Усиновлення дитини другого з подружжя:  внутрішньосімейне усиновлення
    Сімейне право
    27 хвилин читання
    Усиновлення дитини другого з подружжя: внутрішн...
    Адвокат по усиновленню розповість про особливості усиновлення дитини другого з подружжя.
    Надання відпустки при народженні дитини для окремих категорій осіб
    Сімейне право
    6 хвилин читання
    Надання відпустки при народженні дитини для окре...
    Новації у наданні відпустки при народженні дитини
    Поділ спільного майна подружжя: юридичні аспекти та судова практика
    Сімейне право
    42 хвилини читання
    Поділ спільного майна подружжя: юридичні аспекти...
    Поділ спільного майна подружжя: юридичні аспекти та судова практика
    Міфи і факти про розлучення
    Сімейне право
    3 хвилини читання
    Міфи і факти про розлучення
    Адвокат з сімейних справ у Вінниці Малик Олександр Володимирович консультує з питань розірвання шлюбу
    До якого віку батьки зобов’язані утримувати своїх дітей? До 18-ти років чи до 23-х років?
    Сімейне право
    7 хвилин читання
    До якого віку батьки зобов’язані утримувати свої...
    Поширене питання утримання батьками своїх дітей. Особливо щодо обовʼязку утримання дітей після настання повноліття.
    Чи потрібна згода батька на перетин кордону дитиною у 2024 році?
    Сімейне право
    16 хвилин читання
    Чи потрібна згода батька на перетин кордону дити...
    Актуальна інформація від адвоката про перетин кордону у 2024 році з дітьми.
    Новий закон від Верховної Ради
    Сімейне право
    27 хвилин читання
    Новий закон від Верховної Ради
    Новий закон від Верховної Ради
    Всиновлення дитини надає право на відстрочку від мобілізації обом батькам
    Сімейне право
    2 хвилини читання
    Всиновлення дитини надає право на відстрочку від...
    Новий закон дозволяє обом батькам повноцінно здійснювати догляд за всиновленою дитиною, мобілізація цьому не завадить
    Права споживачі
    Сімейне право
    1 хвилина читання
    Права споживачі
    У сучасному світі онлайн-покупки стали невід'ємною частиною нашого життя. Проте, важливо знати свої права
    Чи все майно підлягає поділу при розлученні
    Сімейне право
    2 хвилини читання
    Чи все майно підлягає поділу при розлученні
    Практичні аспекти поділу майна при розлученні
    Аліменти без розлучення, чи можливо це?
    Сімейне право
    6 хвилин читання
    Аліменти без розлучення, чи можливо це?
    https://advokatkostryba.wordpress.com/
    Аліменти 2024: розмір, стягнення, допомога адвоката по сімейних справах
    Сімейне право
    18 хвилин читання
    Аліменти 2024: розмір, стягнення, допомога адвок...
    Як швидко стягнути аліменти? Розмір коштів та утримання у 2024 році та корисна інформація про аліменти в Україні
    Як реструктуризувати борг по кредитній карті
    Сімейне право
    3 хвилини читання
    Як реструктуризувати борг по кредитній карті
    https://advokatkostryba.wordpress.com/
    Розлучення в судовому процесі
    Сімейне право
    47 секунд читання
    Розлучення в судовому процесі
    21.05.2024 мною було зібрано та підготовано документи стосовно розслучення, в результаті маємо швидке вирішення справи!
    Встановлення фактів, що мають юридичне значення
    Сімейне право
    2 хвилини читання
    Встановлення фактів, що мають юридичне значення
    Стаж роботи помічником судді 15 років
    Найпоширеніші помилки при поданні на розлучення: прочитай, щоб не допустити
    Сімейне право
    23 хвилини читання
    Найпоширеніші помилки при поданні на розлучення:...
    Адвокат по сімейним спорам та розлученню допоможе Вам розлучитися та вирішити усі юридичні питання.
    ЯК СТЯГНУТИ АЛІМЕНТИ НА ДИТИНУ? АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ.
    Сімейне право
    18 хвилин читання
    ЯК СТЯГНУТИ АЛІМЕНТИ НА ДИТИНУ? АКТУАЛЬНІ ПИТАНН...
    Допомога сімейного адвоката у вирішенні питань по аліментам, способи їх стягнення та порядок.
    НЕЗАРЕЄСТРОВАНІ  ШЛЮБНІ ВІДНОСИНИ. ДІЛИМО МАЙНО.
    Сімейне право
    5 хвилин читання
    НЕЗАРЕЄСТРОВАНІ ШЛЮБНІ ВІДНОСИНИ. ДІЛИМО МАЙНО.
    Сімейний адвокат по розподілу майна подружжя.
    РОЗІРВАННЯ ШЛЮБУ ОНЛАЙН В СУДОВОМУ ПОРЯДКУ
    Сімейне право
    4 хвилини читання
    РОЗІРВАННЯ ШЛЮБУ ОНЛАЙН В СУДОВОМУ ПОРЯДКУ
    Сімейний практикующий адвокат допоможе швидко та якісно надати правову допомогу.
    Аліменти
    Сімейне право
    19 хвилин читання
    Аліменти
    Порядок стягнення аліментів
    Вам відмовили в призначенні пенсії?
    Сімейне право
    9 хвилин читання
    Вам відмовили в призначенні пенсії?
    Оскарження рішень Пенсійного фонду в судовому порядку
    Зменшення розміру аліментів
    Сімейне право
    15 хвилин читання
    Зменшення розміру аліментів
    Зменшення розміру аліментів в судовому порядку
    Переведення військовослужбовця
    Сімейне право
    2 хвилини читання
    Переведення військовослужбовця
    Робота з військовослужбовцями на різних етапах. Від призову до стягнення недоотриманого грошового забезпечення.
    Як відбувається розподіл майна у подружжя? Розподіл майна при розлученні.
    Сімейне право
    35 хвилин читання
    Як відбувається розподіл майна у подружжя? Розпо...
    Адвокат по розподілу майна подружжя.
    Як зменшити розмір аліментів у 2024 році
    Сімейне право
    4 хвилини читання
    Як зменшити розмір аліментів у 2024 році
    За загальним правилом, аліменти призначаються в частці від доходу їх платника чи у певній твердій грошовій сумі.
    Процес позбавлення батьківських прав. Підстави для позбавлення батьківських прав
    Сімейне право
    27 хвилин читання
    Процес позбавлення батьківських прав. Підстави д...
    Надаю повний спектр послуг для вирішення юридичних питань будь-якої складності фізичним особам.
    Усиновлення дітей: ключові аспекти, процедура та можливі труднощі
    Сімейне право
    12 хвилин читання
    Усиновлення дітей: ключові аспекти, процедура та...
    Під час розгляду заяви про усиновлення судом можуть виникнути певні практичні труднощі. Які саме? Коротко у статті.
    ЗВІЛЬНЕННЯ З ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ НА ПІДСТАВІ ВИХОВАННЯ ДИТИНИ З ІНВАЛІДНІСТЮ ВІКОМ ДО 18 РОКІВ
    Сімейне право
    7 хвилин читання
    ЗВІЛЬНЕННЯ З ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ НА ПІДСТАВІ ВИХОВ...
    Загальний стаж роботи з 2014 року. Представництво інтересів військовослужбовців з 2014 року
    Як поділити автомобіль при розлученні?
    Сімейне право
    11 хвилин читання
    Як поділити автомобіль при розлученні?
    Дієві поради адвоката з поділу автомобіля при розлученні.
    Проникнення до житла без попередньої санкції суду
    Сімейне право
    9 хвилин читання
    Проникнення до житла без попередньої санкції суд...
    Що є невідкладним випадком у розумінні Верховного Суду?
    Як краще стягнути аліменти: через судовий наказ чи позов?
    Сімейне право
    18 хвилин читання
    Як краще стягнути аліменти: через судовий наказ...
    Що краще: наказ чи рішення в позовному провадженні про стягнення аліментів? Коротко у статті про плюси та недоліки обох.
    Особливості припинення шлюбу
    Сімейне право
    7 хвилин читання
    Особливості припинення шлюбу
    https://advokatkostryba.wordpress.com/
    Скасування судового наказу
    Сімейне право
    6 хвилин читання
    Скасування судового наказу
    Вважаю, що кожен спожива комунальних послуг повинен знати про можливість скасування судового наказу.
    Аліменти на утримання дружини в Україні
    Сімейне право
    11 хвилин читання
    Аліменти на утримання дружини в Україні
    Окрім дітей, дружина теж має право на отримання аліментів.
    Юридичні поради адвоката перед укладенням шлюбу
    Сімейне право
    16 хвилин читання
    Юридичні поради адвоката перед укладенням шлюбу
    Прочитай, щоб знати, що дійсно важливо з юридичної точки перед укладення шлюбу.
    Індексація пенсій (пенсіонерам 2020-2023 років)
    Сімейне право
    2 хвилини читання
    Індексація пенсій (пенсіонерам 2020-2023 років)
    Індексація пенсій пенсіонерам 2020-2023 роках . 13.01.2025 року Вкрховний Суд захистив права пенсіонерів
    АЛІМЕНТИ
    Сімейне право
    4 хвилини читання
    АЛІМЕНТИ
    Моя мета — забезпечити справедливе стягнення аліментів, зважаючи на всі нюанси.
    Поділ майна подружжя
    Сімейне право
    2 хвилини читання
    Поділ майна подружжя
    Якщо у вас виникли питання з поділу майна Звертайтесь за номером телефону ?+380939322125 я надам вам консультацію.
    Самовільне залишення частини. Що робити в данних ситуаціях
    Сімейне право
    2 хвилини читання
    Самовільне залишення частини. Що робити в данних...
    Якщо ти опинився в ситуації самовільного залишення частини (СЗЧ), важливо діяти правильно, щоб уникнути наслідків.
    Що очікує на тих, хто планує розлучення у 2025 році
    Сімейне право
    18 хвилин читання
    Що очікує на тих, хто планує розлучення у 2025 р...
    Кого торкнуться зміни у процесі розлучення: описано у даній статті.
    Домашнє насильство: правовий захист
    Сімейне право
    4 хвилини читання
    Домашнє насильство: правовий захист
    Адвокат як представник потерпілої особи може допомогти з поданням заяви до поліції чи представництвом Ваших інтересів