Івашова Анна
Як бути якщо існувала заборгованість з аліментів та боржник помер?
Адже такі борги, як аліменти, нерозривно пов'язані з особою спадкодавця, а
відповідно, у разі смерті платника аліментів зобов'язання щодо їх сплати припиняється
і не входить до складу спадщини.
Верховний Суд постановою № 199/5826/16-ц, 61-20217св19 зазначив, що спадкоємець зобов'язаний
сплатити борг спадкодавця з аліментів у межах вартості отриманої спадщини. Важливо те, що після смерті платника аліментів до спадкоємця переходить обов'язок сплатити саме борг з невиплачених аліментів, а не обов'язок зі сплати
аліментів.
Верховний Суд, приймаючи рішення у справі, зазначив, що відповідно до статті 1218 Цивільного кодексу України до складу спадщини входять усі права й обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. А стаття 1282 статті 1218 Цивільного кодексу України зобов'язує спадкоємців задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, отриманого в спадщину. Кожен зі спадкоємців зобов'язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, що відповідає його частці у спадщині.
Отже, норми статей 1218 і 1282 статті 1218 Цивільного кодексу України визначають загальне для спадкоємців правило про застосування до них відповідальності щодо боргів спадкодавця, яке не змінюється залежно від виду спадкування.
Отже, боржника згідно з приписами статті 194 Сімейного кодексу України не може бути звільнено від погашення заборгованості з аліментів за жодних обставин. І в тому випадку, коли після смерті платника аліментів у нього залишається борг, спадкоємці такого платника зобов'язані погасити заборгованість за рахунок наявних активів спадкової маси.
Також Верховний Суд наголосив, що неправильно вважати зобов'язання зі сплати аліментів на утримання дитини нерозривно пов'язаними з особою платника аліментів. Також неправильним є твердження того, що в разі смерті платника аліментів зобов'язання з їх сплати припиняється і не входить до складу спадщини.
Отже, зі смертю особи припиняється обов'язок платника аліментів з їх сплати як обов’язок нерозривно пов'язаний з його особою, але коли має місце заборгованість зі сплати аліментів, таку заборгованість має сплатити спадкоємець.
Спадкоємець платника аліментів повинен сплатити заборгованість у межах вартості спадщини, але що стосується пені і штрафних санкцій, то обов'язку з їх сплати у спадкоємця немає.
Коментарі
Рекомендовані статті
При перегляді сторінки юриста з підпискою Pro, рекомендації інших юристів на Вашій сторінці для користувачів відсутні.
Профіль юриста потрапляє на перші сторінки, а це додаткова можливість отримати заявок у 2,7 разів більше. 80% клієнтів не переходять далі третьої сторінки каталогу: більшість обирає юриста з перших сторінок і звертається до нього за консультацією.
При перегляді клієнтом сторінки юриста з підпискою Free, сторінку Pro буде показано йому в рекомендованих юристах. За статистикою, більше половини клієнтів переходять на сторінки рекомедованих юристів.
Відмітка Pro підвищує довіру клієнтів до юриста, демонструє його активність та надійність.
Можливість встановлювати будь-яке зображення на обкладинці профілю та створювати індивідуальний стиль.
Можливість створити коротке та зрозуміле посилання на Ваш профіль, яке Ви зможете використовувати на своїх візитних картках або у соцмережах.
Власний профіль юриста, де можна презентувати свої послуги, збирати відгуки, публікувати статті, кейси, фото та відео.
Розміщення у зручному каталозі, де клієнт знаходить юриста за різними параметрами (місто, мова, категорія права).
Функціонал платформи дозволяє клієнтам зручно взаємодіяти з юристами через платформу (дзвінок, форму заявки, чат).
Стрічка безкоштовних питань дає можливість юристам задавати питання іншим юристам або відповідати на питання тих, хто потребує допомоги. Також це відмінний інструмент, щоб зарекомендувати себе як спеціаліста та залучити ще більше клієнтів.