Певна Альона
Сучасна міжнародна і європейська концепція захисту прав людини, яка відображена у ряді міжнародних документів, свідчить про тенденції відмови світової спільноти від виключно каральної реакції на злочин, яка не може належним чином забезпечити як права осіб, що його вчинили, так і потерпілих. Інтеграція України у світову та європейську спільноту вимагає від нашої держави адаптування національного законодавства до міжнародних стандартів і зобов’язань. Особливо це стосується кримінального процесу, через який здійснюється охорона важливих конституційних прав, свобод та інтересів громадян, з врахуванням реалій розвитку українського суспільства.
Це зумовлює необхідність закріплення нового підходу до кримінального процесу, який реалізується через концепцію відновного правосуддя. Результати останніх теоретичних та практичних досліджень свідчать про те, що впровадження програм відновного правосуддя допомагатиме кримінальному судочинству краще справлятися з виконанням своїх завдань у тих сферах, що стосуються задоволення потреб потерпілого, підвищення відповідальності правопорушника за його/її дії, зменшення рецидивізму.
За останні десятиліття концепція відновного правосуддя (Restorative Justice), як концепція відновлення порушених прав, набула міжнародного значення, також було здійснено низку кроків у напрямі її запровадження як у Європі, так і загалом у світі. Відновне правосуддя, в такій формі як воно існує сьогодні, зародилося у середині 70-х років XX сторіччя як рух за зміну поглядів на злочин та покарання. Підхід, що лежить в його основі, орієнтований на надання можливості сторонам конфлікту і суспільству в цілому самим впоратися з наслідками злочину. До неї вдаються уряди у відповідь на невдоволення традиційною системою кримінального правосуддя: її неспроможністю знизити рівень рецидиву злочинів, забезпечити психологічну реабілітацію злочинця і потерпілого, запровадити відшкодування злочинцем завданої потерпілому шкоди.
Англійський термін «Restorative Justice» міцно пов'язаний зі своїм англосаксонським походженням. Це поняття використовується головним чином в таких країнах, як Канада, Сполучені Штати, Великобританія, Нова Зеландія і Австралія. На європейському континенті, саме в тих державах, де медіація, як одна із форм відновного правосуддя набула суттєвого поширення – цей термін застосовується менше.
США має чималий досвід застосування відновного правосуддя та альтернативних заходів покарання неповнолітніх. Крім того, значна увага приділяється ефективній ресоціалізації неповнолітніх, що дозволяє їм бути відповідальними громадянами та членами суспільства. Значних успіхів вдалося досягти завдяки налагодженій співпраці між судами та громадянами.
Це світова практика, яка у багатьох країнах закріплена на рівні законодавства.
Законодавство дозволяє звільнити від кримінальної відповідальності порушників, які вперше вчинили злочини невеликої тяжкості або необережний злочин середньої тяжкості. Це стосується випадків дієвого каяття; або коли сторони примирилися й порушник відшкодував шкоду; чи якщо неповнолітній втратив суспільну небезпечність (у зв’язку зі зміною умов життя чи ситуації).
Схожі програми працюють у США, Австрії, Данії, Франції, Фінляндії, Німеччині, Ісландії, Італії, Нідерландах, Норвегії, Швеції, Грузії та інших країнах. І вже довели свою ефективність.
Програма відновного правосуддя для неповнолітніх передбачає примирення неповнолітніх правопорушників із потерпілими, відновлення соціальних зв’язків із суспільством, відшкодування завданої шкоди та застосовується за чотирьох умов, а саме:
- наявність потерпілої сторони (фізичної або юридичної особи);
- якщо неповнолітній вперше вчинив злочин невеликої або середньої тяжкості;
- визнання неповнолітнім факту вчинення злочину;
- коли неповнолітній, і потерпілий дали згоду на участь у програмі.
Наразі відновне правосуддя розглядають як рух за справедливість, який доповнює офіційну форму правосуддя, залучає самі сторони та громадськість до владнання наслідків злочину, сприяючи таким чином соціальній реінтеграції правопорушника і зменшенню кількості кримінальних покарань. Відновне правосуддя покликане не замінити офіційне правосуддя, а лише надати йому відновного характеру за рахунок використання певного способу вирішення кримінальних ситуацій. Зазвичай реалізація програм відновного правосуддя відбувається завдяки партнерству громадськості і системи правосуддя: визначається порядок подання та розгляду випадків, юридичне значення результатів проходження сторонами такої програми.
«Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» впроваджується Міністерством юстиції України, Генеральною прокуратурою України на базі системи з надання безоплатної правової допомоги за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні. Спільний наказ Міністерства юстиції України та Генеральної прокуратури України «Про реалізацію пілотного проекту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» № 172/5/10 був підписаний 21 січня 2019 року. Зареєстрований в Міністерстві юстиції України 24 січня 2019 року за № 87/33058.
Реалізація Програми відновлення для неповнолітніх відбувається так:
Для визначення заходів, що можуть бути передбачені в угоді, регіональні центри з надання БВПД укладають меморандуми про взаємодію з Державною установою «Центр пробації», установами, організаціями, діяльність яких спрямована, зокрема, на розвиток особистості неповнолітніх, їх ресоціалізацію.
У багатьох випадках перед тим як визначити заходи розвитку та ресоціалізації дитини, регіональні центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги залучають психолога для складання психологічного портрета дитини та формування висновку (інформаційної довідки) щодо індивідуальної роботи з дитиною. Висновки психолога використовуються для ефективнішого проведення премедіації зі сторонами та самої процедури медіації.
Застосування медіації на ранньому етапі сприяє виведенню неповнолітніх правопорушників із кримінального процесу, допомагає уникнути кримінального світу. Це не означає, що порушник взагалі не нестиме відповідальність, адже він має відшкодувати заподіяну шкоду потерпілому. А далі з неповнолітнім працюватимуть спеціалісти, щоб допомогти вирішити проблеми, які призвели до правопорушення. За результатами програми відновлення, якщо неповнолітній відшкодує шкоду і примириться з потерпілим, кримінальне провадження закриють. Так дитина не отримає «клеймо» злочинця. При цьому неповнолітній пройде програми ресоціалізації та повернеться у суспільство. Тож від відновного правосуддя виграють усі.
Важливим є те, що Програма дає можливість застосовувати дві основні переваги для сторін. Перша — це інструмент медіації, який є добровільною та конфіденційною процедурою за участі нейтрального посередника та забезпечує екологічну комунікацію між сторонами для можливості дійти згоди щодо відшкодування завданої шкоди. Друга — це компонент ресоціалізації неповнолітнього — ужиття відновних заходів, спрямованих індивідуально на дитину, які дають можливість їй усвідомити і виправити ситуацію, яка склалася для потерпілого та громади, відшкодувати шкоду, пройти соціальну адаптацію у громаді. Ці переваги відрізняють Програму та відображають наявність в ній комплексного підходу до застосування дружньої до дитини системи правосуддя, раннього виведення її з кримінального провадження.
Саме компонент ресоціалізації неповнолітніх у межах Програми впливає на трансформацію сприйняття дитини та корекцію її поведінки в майбутньому, а також відрізняє наслідки угоди про застосування Програми від наслідків угоди про примирення, визначеної статтею 56 Кримінального процесуального кодексу України. Крім того, Програма може бути застосована і у випадку, якщо сторони прийняли рішення укласти угоду про примирення.
Тривалість участі неповнолітнього у програмі відновлення залежить від ситуації та заходів для ресоціалізації, які психолог рекомендує для неповнолітнього. Це можуть бути індивідуальні заняття і тренінги з психологом, спрямовані на формування у неповнолітнього відповідних навичок — подолання стресу, підвищення самооцінки, розширення світогляду, курси психологічної корекції, робота в психологічних групах, спортивні секції, індивідуальна робота з психологом. Такі заходи тривають від одного до чотирьох місяців, у середньому це два місяці.
Неповнолітні, які вперше вчинили правопорушення та можуть бути виведені з кримінального провадження, – це лише одна сторона конфлікту. Але ще є потерпілі, які страждають від наслідків правопорушення. Залучення обох сторін конфлікту до програми відновного правосуддя створює можливість діалогу між потерпілим і правопорушником, перетворює протистояння між ними на спільну діяльність з розв’язання конфліктної ситуації.
Участь у програмі відновного правосуддя дає потерпілим можливість:
- відновити відчуття безпеки – знати, які кроки зроблено, щоб правопорушення не повторилося;
- швидко і більш реально отримати відшкодування нанесеної шкоди;
- впоратися з негативними емоціями й переживаннями, спричиненими правопорушенням, та бути почутим;
- отримати від неповнолітнього відповіді на питання, що стосуються правопорушення;
- зрозуміти, чи усвідомив правопорушник відповідальність за вчинене;
- розвинути почуття відповідальності у неповнолітнього і надати йому можливість для виправлення.
За результатами впровадження програми відновлення для неповнолітніх визначені важливі аспекти для її успішного проходження:
- роз’яснення неповнолітньому та його законному представнику ключових деталей участі у програмі відновлення, зокрема права самостійно надавати у судовому засіданні інформацію щодо результатів участі у програмі після закінчення досудового розслідування;
- визначення реальних причин, що сприяли вчиненню неповнолітнім кримінального правопорушення;
- залучення психологів, соціальних служб, закладів освіти, інших партнерських організацій для проведення психокорекційної роботи та соціального супроводу неповнолітніх, організації їх дозвілля тощо.
До труднощів і проблем реалізації програми відновного правосуддя експерти відносять високу плинність кадрів та завантаженість держорганів, необхідність зміни законодавчої бази, некоректне розуміння мети відновного правосуддя та відсутність добре спланованої інформаційно - навчальної кампанії, а також високий рівень напруги й агресії в суспільстві.
Ще від автора
Впровадження концепції відновного правосуддя у національне законодавство України
Маю досвід роботи оперуповноваженим відділу кримінальної поліції у справах дітей, профілактичної роботи з неповнолітнімиОсобливості проведення допиту неповнолітнього в режимі відеоконференції під час дистанційного досудового розслідування
З 2013 р. займаюся написанням дисертаційного дослідження "Представництво інтересів особи у кримінальному провадженні"Коментарі
Рекомендовані статті
При перегляді сторінки юриста з підпискою Pro, рекомендації інших юристів на Вашій сторінці для користувачів відсутні.
Профіль юриста потрапляє на перші сторінки, а це додаткова можливість отримати заявок у 2,7 разів більше. 80% клієнтів не переходять далі третьої сторінки каталогу: більшість обирає юриста з перших сторінок і звертається до нього за консультацією.
При перегляді клієнтом сторінки юриста з підпискою Free, сторінку Pro буде показано йому в рекомендованих юристах. За статистикою, більше половини клієнтів переходять на сторінки рекомедованих юристів.
Відмітка Pro підвищує довіру клієнтів до юриста, демонструє його активність та надійність.
Можливість встановлювати будь-яке зображення на обкладинці профілю та створювати індивідуальний стиль.
Можливість створити коротке та зрозуміле посилання на Ваш профіль, яке Ви зможете використовувати на своїх візитних картках або у соцмережах.
Власний профіль юриста, де можна презентувати свої послуги, збирати відгуки, публікувати статті, кейси, фото та відео.
Розміщення у зручному каталозі, де клієнт знаходить юриста за різними параметрами (місто, мова, категорія права).
Функціонал платформи дозволяє клієнтам зручно взаємодіяти з юристами через платформу (дзвінок, форму заявки, чат).
Стрічка безкоштовних питань дає можливість юристам задавати питання іншим юристам або відповідати на питання тих, хто потребує допомоги. Також це відмінний інструмент, щоб зарекомендувати себе як спеціаліста та залучити ще більше клієнтів.