Музичук Юлія
Роботодавець вправі припинити трудовий договір з працівником, якщо той необґрунтовано, без поважних причин «прогулює» робочий день протягом трьох годин, відповідно до пункту 4 статті 40 Кодексу законів про працю.
Згідно з постановою Верховного Суду від 9 листопада 2021 року у справі № 235/5659/20, прогул визнається відсутністю працівника на роботі протягом усього робочого дня або більше трьох годин безперервно. Для визначення законності звільнення важливо не лише факт прогулу, але й поважні причини відсутності працівника..
Відсутність конкретного переліку припустимих причин залишає право суду оцінити обставини кожного випадку та прийняти відповідне рішення. Згідно з судовою практикою, причина вважається поважною, якщо істотні обставини, над якими працівник не має контролю, перешкоджають його присутності на роботі. Воєнний стан може служити прикладом таких обставин. Крім того, суди враховують причини, які виключають вину працівника. ?
Важливо зазначити, що існують конкретні обставини, які вважаються поважними причинами для відсутності працівника на робочому місці. Серед них варто виділити стихійні лиха, землетрус, хворобу працівника чи його родичів, нерегулярність роботи транспорту, госпіталізація, тощо.
Звільнення працівників з ініціативи роботодавця, зокрема обраних до профспілкових органів, регулюється частиною 3 статті 40, статтею 43 та статтею 43-1 КЗпП.
Роботодавець перед ухваленням рішення про звільнення працівника за прогул повинен вимагати Письмових пояснень від працівника. Якщо причина відсутності полягає у виїзді на безпечну територію через воєнні дії на території України або інші причини через які працівник був відсутній, але діяв з метою збереження життя та здоров’я , роботодавець повинен визнати ці причини поважними.
Отже, звільнення за прогул можливо здійснити лише за відсутності у працівника поважних причин, за яких він був відсутній на робочому місці.
Приклад судової практики : Постанова Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 04 серпня 2022 року у справі № 577/1447/22, залишена в силі апеляційним судом , яка в свою чергу не зазнала змін та скасування ВС України - суд визнав, що відсутність працівника на роботі у зв'язку з веденням воєнних дій та пов'язаних з ними обставин не може бути підставою для звільнення за прогул. Суд вважає це обумовленим необхідністю збереження життя та здоров'я працівників і їхніх сімей, що розглядається як вагома причина для відсутності на роботі. У такому випадку роботодавець зобов'язаний зберегти робоче місце та посаду для працівника. ?
Ще від автора
Отримання громадянства ЄС
Надійний супровід в отриманні громадянства ЄСХто має право на тимчасовий захист в республіці Болгарія
Клієнт вибув з України до 24.02.2022 року чи має він право на оформлення тимчасового захисту на території Болгарії?Які права надає тимчасовий захист в Болгаріі
Давайте розберемося які права надає тимчасовий захист БолгарііКоментарі
Рекомендовані статті
При перегляді сторінки юриста з підпискою Pro, рекомендації інших юристів на Вашій сторінці для користувачів відсутні.
Профіль юриста потрапляє на перші сторінки, а це додаткова можливість отримати заявок у 2,7 разів більше. 80% клієнтів не переходять далі третьої сторінки каталогу: більшість обирає юриста з перших сторінок і звертається до нього за консультацією.
При перегляді клієнтом сторінки юриста з підпискою Free, сторінку Pro буде показано йому в рекомендованих юристах. За статистикою, більше половини клієнтів переходять на сторінки рекомедованих юристів.
Відмітка Pro підвищує довіру клієнтів до юриста, демонструє його активність та надійність.
Можливість встановлювати будь-яке зображення на обкладинці профілю та створювати індивідуальний стиль.
Можливість створити коротке та зрозуміле посилання на Ваш профіль, яке Ви зможете використовувати на своїх візитних картках або у соцмережах.
Власний профіль юриста, де можна презентувати свої послуги, збирати відгуки, публікувати статті, кейси, фото та відео.
Розміщення у зручному каталозі, де клієнт знаходить юриста за різними параметрами (місто, мова, категорія права).
Функціонал платформи дозволяє клієнтам зручно взаємодіяти з юристами через платформу (дзвінок, форму заявки, чат).
Стрічка безкоштовних питань дає можливість юристам задавати питання іншим юристам або відповідати на питання тих, хто потребує допомоги. Також це відмінний інструмент, щоб зарекомендувати себе як спеціаліста та залучити ще більше клієнтів.