Примусова вакцинація. Що робити, якщо змушують робити щеплення?

Чи обов'язково вакцинуватись від Covid-19? Як це питання врегульовано на законодавчому рівні? Чи можна не робити щеплення від Covid-19? Що робити, якщо на роботі вимагають проходження вакцинації або надання довідок про відсутність захворювання на Covid-19?

Примусова вакцинація. Що робити, якщо змушують робити щеплення?

Чи обов'язково вакцинуватись від Covid-19? Як це питання врегульовано на законодавчому рівні? Чи можна не робити щеплення від Covid-19? Що робити, якщо на роботі вимагають проходження вакцинації або надання довідок про відсутність захворювання на Covid-19?

У цій статті розглянемо відповіді на запитання, які вище. На законодавчому рівні у низці нормативних актів встановлено обов'язок вакцинації, а саме:

  • обов'язок піклуватися про своє здоров'я та здоров'я дітей;
  • проходити профілактичні медичні огляди та робити щеплення відповідно до ЗУ «Основи законодавства України про охорону здоров'я»;
  • обов'язок дбати про своє здоров'я, здоров'я та гігієнічне виховання своїх дітей та не шкодити здоров'ю інших громадян. Відповідно до ЗУ «Про забезпечення санітарного та епідемічного добробуту населення»;
  • дітям, які не отримали профілактичні щеплення згідно з календарем щеплень, заборонено відвідування дитячих установ;
  • профілактичні щеплення проти дифтерії, кашлюку, кору, поліомієліту, правця, туберкульозу - обов'язкові та включені до календаря щеплень. Відповідно до ЗУ «Про захист населення від інфекційних хвороб».

Зазначені нормативні акти прямо не встановлюють обов'язок громадян України щеплюватись саме від Covid-19, а лише вказують на необхідність вакцинації.

Існує ряд нормативних актів, які прямо вказують на необхідність добровільної згоди людини на вакцинацію, лікування та неприпустимість медичного втручання, зокрема:

  • Конвенція про захист прав та гідності людини у зв'язку з використанням досягнень біології та медицини: Конвенція про права людини та біомедицини — будь-яке втручання у сферу здоров'я може здійснюватися лише після добровільної та свідомої згоди від відповідної особи. Людині заздалегідь надається необхідна інформація про мету та характер втручання, а також про її наслідки та ризики. Згоду можна безперешкодно відкликати у будь-який час.
  • Міжнародний пакт про громадянські та політичні права (ООН, 1966 рік) — жодна людина не може піддаватися медичним чи науковим досвідам без її вільної згоди.
  • ЗУ «Основи законодавства України щодо охорони здоров'я». Медичне втручання — це застосування методів діагностики, профілактики або лікування, пов'язаних із впливом на організм людини; кожен громадянин повинен дбати про своє здоров'я та здоров'я дітей, не шкодити здоров'ю інших громадян, проходити профілактичні медичні огляди та робити щеплення; пацієнт повинен дати згоду на будь-яку медичну допомогу, у тому числі на щеплення (крім прямої загрози життю, як у разі сказу, коли вакцинація здійснюється незалежно від волевиявлення хворого).
  • Закон «Про захист населення від інфекційних хвороб». Повнолітнім дієздатним громадянам профілактичні щеплення проводяться за їх згодою. Особам, які не досягли 15 років, щеплення проводяться за згодою їхніх батьків. Особам віком від 15 до 18 років профілактичні щеплення проводяться за їх згоди та за згодою батьків.
  • Цивільний кодекс України. Фізична особа має право на надання їй медичної допомоги. Надання медичної допомоги фізичній особі, яка досягла 14 років, провадиться за її згодою.

Таким чином, на законодавчому рівні закріплено право добровільно обирати чи отримувати медичну допомогу, чи вакцинуватися. Також закріплено, що згода на медичне лікування має бути добровільною.

Щеплюватися чи ні вирішує сам пацієнт, адже це його право, а не обов'язок.

Позиція Європейського суду з прав людини:

Ухвала ЄСПЛ у справі «Претті проти Сполученого Королівства». Під час надання медичної допомоги, примусове лікування без згоди дієздатного повнолітнього пацієнта є втручанням у його право на фізичну недоторканність та посягання на права, які гарантовані статтею 8 Європейської конвенції. Навіть, якщо відмова від лікування може призвести до смерті. Для збереження сенсу волі на відмову від лікування необхідно, щоб у пацієнта було право приймати рішення у згоді з власними поглядами та цінностями, хоч би якими ірраціональними та нерозумними вони здавались іншим.

Позиція Верховного Суду щодо зазначеного питання:

Є два рішення Верховного Суду щодо інтересів особи та суспільства у зазначеному питанні:

  • «Європейський суд з прав людини висловив думку, що обов'язкові щеплення, як примусовий медичний захід, є втручанням у гарантований пунктом 1 статті 8 Конвенції про захист прав людини та основних свобод право на повагу до приватного життя особи, що охоплює фізичну та психологічну недоторканність особистості. Порушення фізичної недоторканності заявника можна вважати виправданим дотриманням цілей охорони здоров'я населення та необхідністю контролювати поширення інфекційного захворювання».
  • «Одним із проявів верховенства права є те, що право не обмежується лише законодавством як однієї з його форм, а включає й інші соціальні регулятори, зокрема норми моралі, традиції, звичаї тощо, які легітимовані суспільством і зумовлені історично досягнутим культурним рівнем суспільства. Всі ці елементи права поєднуються якістю, яка відповідає ідеології справедливості, ідеї права, яка значною мірою отримала відображення у Конституції України».

Зазначеними рішеннями Верховний Суд висловив позицію та зазначив, що особисте право людини закінчується там, де починається інтерес суспільства загалом. Індивідуальне право (інтерес) особи відмовитися від щеплення протиставляється загальному праву (інтересу) суспільства. У цьому питанні переважають суспільні інтереси над особистими, але тільки в тому випадку, коли таке втручання має об'єктивні підстави — було виправданим.

Фактично держава може обмежити права людини з медичного втручання у сфері суспільства. Наявність зазначених рішень не дає державі можливості зобов'язати особу проходити вакцинацію, оскільки ці рішення стосуються виключно конкретних випадків. Крім того, рішення Верховного Суду не є обов'язковими для виконання та застосування — вони дають рекомендації щодо застосування норм права (законодавства). Проаналізувавши норми чинного законодавства та позицію судів щодо вищезазначеного питання, чи можна дати однозначну відповідь на те, чи можуть мене зобов'язати вакцинуватися від Covid-19?

Ніхто не може примусити Вас до медичної допомоги (лікування), зокрема до вакцинації.

Але що робити, коли на роботі вимагають проходження вакцинації чи надання довідок про відсутність захворювання на Covid-19?

  • Якщо Ви вирішили не робити щеплення, то це Ваш вибір і держава, чиновники та роботодавці мають її шанувати. Така відмова не повинна стати причиною дискримінації та не може бути підставою для покарання у тій чи іншій формі.
  • У разі необхідності надати письмову відмову, можна рекомендувати оформляти це як відмову від участі у клінічному дослідженні вакцини від Covid-19.
  • Альтернативний варіант — можна написати, що Ви відмовляєтеся не від вакцинації, а від вакцинації конкретного виду, з проханням зробити щеплення іншою, більш дослідженою вакциною (фактично, Ви не відмовляєтеся від вакцинації і не порушуєте ніяких постанов).
  • Можна звернутися до Уповноваженого Верховної Ради з прав людини — https://ombudsman.gov.ua/

Законодавчі гарантії, на які можна посилатися:

  • ст. 286 Цивільного кодексу України. Фізична особа має право на таємницю про стан свого здоров'я, факт звернення за медичною допомогою, діагноз, а також про відомості, отримані під час його медичного обстеження.
  • Забороняється вимагати та подавати за місцем роботи або навчання інформацію про діагноз та методи лікування фізичної особи.
  • Обов'язковість вакцинації від Covid-19, а також порядок та обсяг відшкодування шкоди, який може бути заподіяний життю та здоров'ю – не врегульовані законом.

Таким чином, вакцинація від Covid-19 в Україні є добровільною справою кожної людини. Тому вакцинуватися примусово, на сьогодні — не можна.

Якщо Вас змушують вакцинуватись на роботі, в армії чи у зв'язку з професійною діяльністю — радимо звернутися до юристів платформи «Адвокат Народу», які з легкістю зможуть відстояти Ваші права щодо цього питання.

451
0

Коментарі

Рейтинг:
0

    Рекомендовані статті

    Про бронювання працівників та критично важливі підприємства
    Трудове право
    15 секунд читання
    Про бронювання працівників та критично важливі п...
    Віднесення підприємств до критично важливих встановлюються центральними органами влади
    Відпустка без збереження зарплати під час воєнного стану: консультує Військовий адвокат
    Трудове право
    21 хвилина читання
    Відпустка без збереження зарплати під час воєнно...
    інформація стосовно особливостей відпустки під час воєнного стану
    Скорочено термін спецпідготовки для водіїв спецавтомобілів цивільного захисту
    Трудове право
    4 хвилини читання
    Скорочено термін спецпідготовки для водіїв спеца...
    скорочення термінів спецподготовки водіїв спецавтомобілів цивільного захисту
    Бронювання працівників телеком-компаній: новий Наказ Мінцифри
    Трудове право
    3 хвилини читання
    Бронювання працівників телеком-компаній: новий Н...
    Як забронювати працівників телеком-компаніям, новий наказ мінцифри як бронювати працівників від служби
    Що потрібно пам’ятати роботодавцям про працівників з інвалідністю:
    Трудове право
    1 хвилина читання
    Що потрібно пам’ятати роботодавцям про працівник...
    Досвід роботи 10 років
    Припинення трудового договору за відсутністю працівника
    Трудове право
    1 хвилина читання
    Припинення трудового договору за відсутністю пра...
    Досвід роботи 10 років
    Призупинення дії трудвого договору
    Трудове право
    8 хвилин читання
    Призупинення дії трудвого договору
    Мій досвід в галузі трудового права дозволить вирішити Ваші трудові суперечки.
    Незаконне скорочення на підприємстві
    Трудове право
    3 хвилини читання
    Незаконне скорочення на підприємстві
    Незаконне звільнення та скорочення
    Судова практика: стягнення з/п при вимушеному прогулі та середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні
    Трудове право
    18 хвилин читання
    Судова практика: стягнення з/п при вимушеному пр...
    Огляд постанови Верховного Суду
    Право працівника на відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку.
    Трудове право
    6 хвилин читання
    Право працівника на відпустку для догляду за дит...
    В якому випадку працівник має право на такого виду відпустки, чи можуть відмовити та звільнити під час відпустки.
    Відпустка у зв'язку із вагітністю та пологами: нововведення та практичні проблеми застосування.
    Трудове право
    14 хвилин читання
    Відпустка у зв'язку із вагітністю та пологами: н...
    Питання відпустки у звʼязку із вагітністю та пологами завжди були актуальними, тому важливо знати і розуміти свої права
    Новації у наданні та використанні відпусток
    Трудове право
    7 хвилин читання
    Новації у наданні та використанні відпусток
    Новації у наданні та використанні відпусток відповідно до ЗУ № 8313 від 22.11.2023 року
    Грошова компенсація за всі не використані дні щорічної відпустки
    Трудове право
    3 хвилини читання
    Грошова компенсація за всі не використані дні що...
    Найкращій спосіб дізнатися про свої права та можливості, це отримати консультацію юриста
    Порушення прав пенсіонерів на належний їм розмір пенсії
    Трудове право
    14 хвилин читання
    Порушення прав пенсіонерів на належний їм розмір...
    Ця стаття стосується пенсіонерів, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону України.
    Поновлення порушених прав працівників служби судової охорони
    Трудове право
    6 хвилин читання
    Поновлення порушених прав працівників служби суд...
    Суд зобов'язав ТУ ССО нарахувати і виплатити додаткову винагороду передбачену постановою 168 в розмірі 30000 грн на міс
    Деякі зміни трудового законодавства відповідно до Закону України № 3494
    Трудове право
    28 хвилин читання
    Деякі зміни трудового законодавства відповідно д...
    Експерт з трудового права. Досвід роботи в цій сфері - 12 років.
    Поновлено проведення індексації зарплати працівників
    Трудове право
    8 хвилин читання
    Поновлено проведення індексації зарплати працівн...
    За правничою допомогою звертайтеся за тел. +380964636389
    Звільнення працівника за прогул у період воєнного стану
    Трудове право
    3 хвилини читання
    Звільнення працівника за прогул у період воєнног...
    Чи можливо звільнити працівника за прогул ? Розберемо детальніше!
    Трудовий договір – це гарантія ваших трудових прав?
    Трудове право
    10 хвилин читання
    Трудовий договір – це гарантія ваших трудових пр...
    Важливо не тільки знати свої трудові права, а і розуміти, що, в першу чергу, їхньою гарантією є трудовий договір.
    ? Що таке договір ЦПХ та в чому його відмінність від трудового договору?
    Трудове право
    34 хвилини читання
    ? Що таке договір ЦПХ та в чому його відмінність...
    Належним чином оформлені трудові відносини - необхідна умова для реалізації своїх трудових прав та гарантій.
    Залучення працівників до роботи у вихідний день у період воєнного стану
    Трудове право
    6 хвилин читання
    Залучення працівників до роботи у вихідний день...
    Алгоритм залучення працівників до роботи у вихідний день у період воєнного стану
    Відповідальність роботодавця за дискримінацію в оголошенні про вільну вакансію.
    Трудове право
    13 хвилин читання
    Відповідальність роботодавця за дискримінацію в...
    Ознаки дискримінації в рекламі про вільну вакансію? У статті наведені основні, а також розмір штрафу за порушення Закону
    Чи можливо підтвердити факт наявності трудових відносин?
    Трудове право
    19 хвилин читання
    Чи можливо підтвердити факт наявності трудових в...
    Правовідносини з роботодавцем мають бути оформленими, а відтак буде більше гарантій та захисту для працівника.
    Як оформити відсутність працівника у звязку з викликом до ТЦК та СП?
    Трудове право
    7 хвилин читання
    Як оформити відсутність працівника у звязку з ви...
    Адвокат в Харкові та Харківській обл.
    Звільнення з роботи: що потрібно знати про права та обов'язки працівників?
    Трудове право
    36 хвилин читання
    Звільнення з роботи: що потрібно знати про права...
    Звільнення з роботи — це процес, який може бути емоційно та юридично складним.
    Штрафи для роботодавців за порушення законодавства про працю
    Трудове право
    5 хвилин читання
    Штрафи для роботодавців за порушення законодавст...
    Відповідальність роботодавця за порушення трудового законодавства
    Захист працівників у разі зміни власника підприємства
    Трудове право
    31 хвилина читання
    Захист працівників у разі зміни власника підприє...
    Захист працівників у разі зміни власника підприємства
    Відпустка при народженні дитини
    Трудове право
    8 хвилин читання
    Відпустка при народженні дитини
    Трудове право, це широкий спектр питань. Це галузь права, в яку самостійно швидко не можна вникнути.
    Відпустка для демобілізованих працівників
    Трудове право
    16 хвилин читання
    Відпустка для демобілізованих працівників
    Консультування з питань трудового права та надання юридичної допомоги у вирішенні трудових спорів.