Народу Адвокат
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" чітко визначені підстави для державної реєстрації смерті, а саме:
Тобто потрібен документ встановленої форми,виданий закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою. Але, якщо людина помирає на тимчасово окупованій території (далі — ТОТ), документи окупаційної влади про смерть не є дійсними на іншій території України.
Тому для встановлення факту смерті (якщо особа померла на ТОТ) потрібно звернутися до суду із відповідною заявою і належними доказами. Відповідно до Цивільного процесуального кодексу України таку заяву можна подавати до суду за межами окупованої території.
Важливо! Встановлення факту смерті на окупованій території у 2023 році та звернення до суду допускається без попереднього звернення до відділу РАЦС для отримання письмової відмови у реєстрації смерті за документами окупаційної влади.
Цивільно-процесуальний кодекс України чітко визначає, що заяву про встановлення факту смерті військовослужбовця або іншої особи, яка загинула на ТОТ, можуть подавати родичі померлого або їхні представники за межами ТОТ. Також зробити це можуть інші зацікавлені особи у випадку, якщо встановлення факту смерті особи якимось чином впливає на їх права, обов'язки чи законні інтереси.
Порядок звернення до суду описаний у статті 317 Цивільно-процесуального кодексу України.
Встановлення факту смерті передбачає звернення до суду місцевого самоврядування. При цьому місце проживання або перебування заявника значення не має: можна звернутися до будь-якого місцевого суду.
Перший документ, який необхідно подати до суду — це заява.
В ній потребно зазначити:
Які ще документи потрібні для отримання свідоцтва про смерть?
При зверненні до суду до позовної заяви треба додати:
Подати заяву про встановлення факту смерті на ТОТ можна онлайн. Для цього перейдіть на сайт https://id.court.gov.ua/ (Державна система електронної ідентифікації “Електронний суд”). Увійдіть до свого Електронного кабінету за допомогою електронного ключа. Перейдіть до розділу «Заяви» та натисніть кнопку «Створити».
Згідно із Законом України "Про судовий збір", заявники у справах про встановлення факту смерті, поданих у зв'язку з воєнним станом, збройним конфліктом та тимчасовою окупацією території України, звільняються від сплати судового збору. Це вказано у п.21 ст. 5 даного Закону.
Нагадаємо, що якщо Вам потрібно швидко та зручно сплатити судовий збір для подання інших заяв, Ви можете зробити це онлайн.
Сплата судового збору онлайн складається з наступних кроків:
Справи про встановлення факту смерті розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду. В даному контексті термін “невідкладно” може означати, що справа буде розглянута судом орієнтровно у термін від 1 до 5 днів, рахуючи з того дня, як суд отримав заяву.
У рішенні суду повинні бути зазначені відомості про факт, встановлений судом, мета його встановлення, а також докази, що послужили підставою для встановлення цього факту.
Рішення суду про встановлення факту смерті підлягає негайному виконанню. Якщо воно – позитивне, його треба пред'явити до органів РАЦС, щоб зареєструвати факт смерті згідно з чинним законодавством, зокрема відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану".
Важливо! Рішення суду – не є заміною тих документів, що мають видавати у випадку смерті особи органи РАЦС. Воно є підставою саме для отримання таких документів.
Судова практика у справах про встановлення факту смерті виглядає таким чином.
Нагадуємо, що висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, повинні братися до уваги всіма іншими судами при винесенні рішень.
Станом на сьогодні оформлення свідоцтва про смерть на ТОТ можливе лише через суд. Якщо Вам потрібна допомога з цього питання, наприклад, для оформлення позовної заяви чи збору належних доказів, звертайтеся до юристів екосистеми “Адвокат Народу”.
Після успішного встановлення факту смерті у суді та отримання свідоцтва українського зразка, Ви зможете використати його для різних цілей, як то успадкування майна, отримання страхових виплат чи соціальної допомоги.
Для встановлення факту смерті на тимчасово окупованих територіях необхідно звернутися до відповідних органів влади чи установ, які здійснюють контроль над цією територією. Детальна інформація про процедуру може бути надана у відповідних правових консультанцій.
Для підтвердження факту смерті зазвичай потрібні офіційні документи, такі як медичне свідоцтво про смерть, акти обстежень, паспортні дані особи тощо. Залежно від конкретної ситуації та вимог органів влади, перелік документів може змінюватися.
Так, юридичні органи можуть надавати допомогу у встановленні факту смерті на тимчасово окупованих територіях. Важливо звернутися до відповідних органів чи правозахисних організацій для отримання консультації та підтримки у цьому питанні.
Встановлення факту смерті на тимчасово окупованих територіях може ускладнюватися через відсутність доступу до інформації, зміну законодавства та інші обставини. Деякі органи влади можуть застосовувати власні процедури та вимоги, тому рекомендується звертатися до професіоналів з юридичних питань для належної підтримки.
Коментарі
Рекомендовані статті
При перегляді сторінки юриста з підпискою Pro, рекомендації інших юристів на Вашій сторінці для користувачів відсутні.
Профіль юриста потрапляє на перші сторінки, а це додаткова можливість отримати заявок у 2,7 разів більше. 80% клієнтів не переходять далі третьої сторінки каталогу: більшість обирає юриста з перших сторінок і звертається до нього за консультацією.
При перегляді клієнтом сторінки юриста з підпискою Free, сторінку Pro буде показано йому в рекомендованих юристах. За статистикою, більше половини клієнтів переходять на сторінки рекомедованих юристів.
Відмітка Pro підвищує довіру клієнтів до юриста, демонструє його активність та надійність.
Можливість встановлювати будь-яке зображення на обкладинці профілю та створювати індивідуальний стиль.
Можливість створити коротке та зрозуміле посилання на Ваш профіль, яке Ви зможете використовувати на своїх візитних картках або у соцмережах.
Власний профіль юриста, де можна презентувати свої послуги, збирати відгуки, публікувати статті, кейси, фото та відео.
Розміщення у зручному каталозі, де клієнт знаходить юриста за різними параметрами (місто, мова, категорія права).
Функціонал платформи дозволяє клієнтам зручно взаємодіяти з юристами через платформу (дзвінок, форму заявки, чат).
Стрічка безкоштовних питань дає можливість юристам задавати питання іншим юристам або відповідати на питання тих, хто потребує допомоги. Також це відмінний інструмент, щоб зарекомендувати себе як спеціаліста та залучити ще більше клієнтів.