КРЕДИТНІ ДОГОВОРИ: БАНКІВСЬКА ПРАКТИКА ТА ВИМОГИ ЗАКОНОДАВСТВА

               КРЕДИТНІ ДОГОВОРИ:

       БАНКІВСЬКА ПРАКТИКА ТА ВИМОГИ ЗАКОНОДАВСТВА 

Лише ті документи, які підписані обома сторонами, можуть бути частинами єдиного письмового договору. Документи, які споживачами не підписані, складовими частинами кредитного договору бути не можуть. Як наслідок - проценти за користування кредитами, пеня за несвоєчасне виконання споживачами своїх грошових зобов’язань стягненню не підлягають, якщо вони згадуються лише у непідписаних споживачами документах.

Серед банківських установ є досить поширеною практика укладання так званих договорів приєднання (ст.634 ЦК України), коли умови договору встановлені однією із сторін (банком) у формулярах або інших стандартних формах. Такі договори можуть бути укладені лише шляхом приєднання другої сторони (споживача) до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

Банки, як правило, запропоновують на підпис клієнтам кредитні договори у вигляді заяв (заяв-анкет), в яких зазвичай зазначаються реквізити банку та клієнта та прохання клієнта оформити одну із запропонованих в заяві банківських карт. В таких заявах також вказується про те, що клієнт ознайомився і отримав під підпис банківські кредитні умови (Тарифи банку, Умови та правила надання банківських послуг). Такі заяви підписуються уповноваженими представниками банків та клієнтами. При цьому клієнти підписують лише заяви, не підписуючи банківські кредитні умови, в яких містяться процентні ставки за користування кредитами, розмір пені за несвоєчасне виконання клієнтами своїх грошових зобов’язань.

При несвоєчасному поверненні клієнтами отриманих кредитних коштів банки звертаються до судів з вимогами про стягнення не лише неповернутої частини кредиту, а й з вимогами про стягнення нарахованих процентів за користування кредитними коштами та пені за прострочку виконання грошових зобов’язань. Як доказ укладеного кредитного договору банки надають судам вищевказані заяви, які підписані клієнтами, і банківські кредитні умови, які клієнтами не підписані (або взагалі обмежуються лише посиланням у позові, що банківські кредитні умови розміщені на сайті банку за певною інтернет-адресою). При цьому в судах представники банків справедливо стверджують з посиланням на ч.1 ст.207 ЦК України, що договір може складатись не лише з одного документу, а й з декілька документів, маючи на увазі, що заяви клієнтів разом з банківськими кредитними умовами складають один єдиний письмовий договір.

Так, дійсно ч.1 ст.207 ЦК України передбачає складення письмового договору у декількох окремих документах, але поза увагою банків залишається ч.2 ст.207 ЦК України, яка гласить про те, що правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).

Таким чином, лише ті документи, які підписані обома сторонами, можуть бути частинами єдиного письмового договору. Документи, які споживачами не підписані, складовими частинами кредитного договору бути не можуть. Як наслідок - проценти за користування кредитами, пеня за несвоєчасне виконання споживачами своїх грошових зобов’язань стягненню не підлягають, оскільки вони згадуються лише у непідписаних споживачами документах.

 

І вказані правові висновки підтверджуються численними рішеннями Верховного суду, прийнятими за результатами розгляду кредитних справ.

 

Так, наприклад, згідно постанови Верховного суду від 10 червня 2020 р:

 « … Мотиви і доводи Верховного Суду та застосовані норми права

… Позивач, обґрунтовуючи право вимоги щодо стягнення пені (комісії) посилався на витяг з Умов та правил надання банківських послуг, розміщених на сайті http://privatbank.ua/rules. При цьому, матеріали справи не містять підтверджень, що саме ці умови розумів відповідач та ознайомився і погодився з ними, підписуючи Генеральну угоду про приєднання до Умов та Правил надання банківських послуг.

Надані позивачем Правила та умови надання банківських послуг, з огляду на їх мінливий характер не можна вважати складовою кредитного договору й щодо будь-яких інших встановлених ними нових умов та правил, чи можливості використання банком додаткових заходів, які збільшують вартість кредиту, чи щодо прямої вказівки про збільшення прав та обов`язків кожної із сторін, якщо вони не підписані та не визнаються позичальником, а також, якщо ці умови прямо не передбачені, як у даному випадку, - в анкеті-заяві позичальника та Генеральній угоді, які безпосередньо підписані останньою і лише цей факт може свідчити про прийняття позичальником запропонованих йому умов та приєднання як другої сторони до запропонованого договору.

Враховуючи вищевикладене, відсутні підстави вважати, що при укладенні договору з ОСОБА_2 АТ КБ «ПРИВАТБАНК», відповідач прийняла запропоновані банком Умови та правила.»

https://reyestr.court.gov.ua/Review/89928765

 

Згідно постанови Верховного суду від 3 липня 2019 р:

 « … Позиція Великої Палати Верховного Суду

У заяві зазначено, що відповідачка згодна з тим, що ця заява разом із Пам`яткою клієнта, Умовами та Правилами надання банківських послуг і Тарифами становить між нею та банком договір про надання банківських послуг, а також, що вона ознайомилась та погодилась з Умовами та Правилами надання банківських послуг і Тарифами банку, які були надані їй для ознайомлення в письмовому вигляді.

До кредитного договору банк додав Витяг з Тарифів обслуговування кредитних карт «Універсальна» «Універсальна, 30 днів пільгового періоду» та Витяг з Умов та правил надання банківських послуг в ПриватБанку ресурс: Архів Умов та правил надання банківських послуг розміщені на сайті https://privatbank.ua/terms/.

Відповідно до частин першої, другої статті 207 ЦК України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).

….. Кредитний договір укладається у письмовій формі. Кредитний договір, укладений з недодержанням письмової форми, є нікчемним (стаття 1055 ЦК України).

Згідно із частиною першою статті 633 ЦК України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги.

За змістом статті 634 цього Кодексу договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

У переважній більшості випадків застосування конструкції договору приєднання його умови розроблює підприємець (в даному випадку АТ КБ «ПриватБанк»).

Оскільки умови договорів приєднання розробляються банком, тому повинні бути зрозумілі усім споживачам і доведені до їх відома, у зв`язку із чим банк має підтвердити, що на час укладення відповідного договору діяли саме ці умови, а не інші. Тому з огляду на зміст статей 633, 634 ЦК України можна вважати, що другий контрагент (споживач послуг банку) лише приєднується до тих умов, з якими він ознайомлений.

У заяві позичальника від 18 лютого 2011 року процентна ставка не зазначена.

Крім того, у цій заяві, підписаній сторонами, відсутні умови договору про встановлення відповідальності у вигляді неустойки (пені, штрафів) за порушення зобов`язання у вигляді грошової суми та її визначеного розміру.

Банк, пред`являючи вимоги про погашення кредиту, просив у тому числі, крім тіла кредиту (сума, яку фактично отримав в борг позичальник), стягнути складові його повної вартості, зокрема заборгованість за відсотками на поточну і прострочену заборгованість за користування кредитними коштами, а також пеню і штрафи за несвоєчасну сплату кредиту і процентів за користування кредитними коштами.

Позивач, обґрунтовуючи право вимоги в цій частині, в тому числі їх розмір і порядок нарахування, крім самого розрахунку кредитної заборгованості за договором від 18 лютого 2011 року, посилався на Витяг з Тарифів обслуговування кредитних карт «Універсальна» «Універсальна, 30 днів пільгового періоду» та Витяг з Умов та правил надання банківських послуг в ПриватБанку ресурс: Архів Умов та правил надання банківських послуг розміщені на сайті: https://privatbank.ua/terms/як невід`ємні частини спірного договору.

Витягом з Тарифів обслуговування кредитних карт «Універсальна» «Універсальна, 30 днів пільгового періоду» та Витягом з Умов та правил надання банківських послуг в ПриватБанку ресурс: Архів Умов та правил надання банківських послуг розміщені на сайті: https://privatbank.ua/terms/, що надані позивачем на підтвердження позовних вимог, визначені, в тому числі: пільговий період користування коштами, процентна ставка, права та обов`язки клієнта (позичальника) і банку, відповідальність сторін, зокрема пеня за несвоєчасне погашення кредиту та/або процентів, штраф за порушення строків платежів за будь-яким із грошових зобов`язань та їх розміри і порядок нарахування, а також містяться додаткові положення, в яких зокрема визначено дію договору (12 місяців з моменту підписання), позовну давність щодо вимог банку - 50 років (пункт 1.1.7.31 згаданих Умов), та інші умови.

При цьому, матеріали справи не містять підтверджень, що саме ці Витяг з Тарифів та Витяг з Умов розуміла відповідачка та ознайомилася і погодилася з ними, підписуючи заяву-анкету про приєднання до умов та Правил надання банківських послуг ПриватБанку, а також те, що вказані документи на момент отримання відповідачкою кредитних коштів взагалі містили умови, зокрема й щодо сплати процентів за користування кредитними коштами та щодо сплати неустойки (пені, штрафів), та, зокрема саме у зазначеному в цих документах, що додані банком до позовної заяви розмірах і порядках нарахування.

Крім того, роздруківка із сайту позивача належним доказом бути не може, оскільки цей доказ повністю залежить від волевиявлення і дій однієї сторони (банку), яка може вносити і вносить відповідні зміни в умови та правила споживчого кредитування, що підтверджено й у постанові Верховного Суду України від 11 березня 2015 року (провадження № 6-16цс15) і не спростовано позивачем при розгляді вказаної справи.

Велика Палата Верховного Суду вважає, що в даному випадку також неможливо застосувати до вказаних правовідносин правила частини першої статті 634 ЦК України за змістом якої - договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому, оскільки Умови та правила надання банківських послуг, що розміщені на офіційному сайті позивача (www.privatbank.ua) неодноразово змінювалися самим АТ КБ «ПриватБанк» в період - з часу виникнення спірних правовідносин (18 лютого 2011 року) до моменту звернення до суду із вказаним позовом (20 лютого 2017 року), тобто кредитор міг додати до позовної заяви Витяг з Тарифів та Витяг з Умов у будь-яких редакціях, що найбільш сприятливі для задоволення позову.

За таких обставин та без наданих підтверджень про конкретні запропоновані відповідачці Умови та правила банківських послуг, відсутність у анкеті-заяві домовленості сторін про сплату відсотків за користування кредитними коштами, пені та штрафів за несвоєчасне погашення кредиту, надані банком Витяг з Тарифів та Витяг з Умов не можуть розцінюватися як стандартна (типова) форма, що встановлена до укладеного із відповідачкою кредитного договору, оскільки достовірно не підтверджують вказаних обставин.

Надані позивачем Правила надання банківських послуг ПриватБанку, з огляду на їх мінливий характер, не можна вважати складовою кредитного договору й щодо будь-яких інших встановлених ними нових умов та правил, чи можливості використання банком додаткових заходів, які збільшують вартість кредиту, чи щодо прямої вказівки про збільшення прав та обов`язків кожної із сторін, якщо вони не підписані та не визнаються позичальником, а також, якщо ці умови прямо не передбачені, як у даному випадку - в анкеті-заяві позичальника, яка безпосередньо підписана останньою і лише цей факт може свідчити про прийняття позичальником запропонованих йому умов та приєднання як другої сторони до запропонованого договору.

Аналогічна правова позиція про неможливість вважати складовою частиною укладеного між сторонами кредитного договору, однак щодо Умов надання споживчого кредиту фізичним особам («Розстрочка») (Стандарт) та, зокрема пункту 5.5 цих Умов, яким установлено позовну давність тривалістю в п`ять років, оскільки такі не містять підпису позичальника, а також через те, що у заяві останнього домовленості сторін щодо збільшення строку позовної давності немає, викладена у постанові Верховного Суду України від 11 березня 2015 року (провадження № 6-16цс15).

Велика Палата Верховного Суду зазначає, що наявність в указаних справах неоднакових редакцій та положень умов і правил банківських послуг не мають правового значення, оскільки в обох випадках вид банківського кредиту, з огляду на їхній характер, цільове спрямування та об`єкт кредитування є тотожним - споживче кредитування, а визначальним є не безпосередньо вид чи характеристика умов щодо яких сторони досягли згоди та уклали договір, а саме встановлення обставин про додержання письмової форми для цих умов, після чого їх можна буде розцінювати як невід`ємну складову змісту договору.

Велика Палата Верховного Суду вважає, що Витяг з Тарифів обслуговування кредитних карт «Універсальна» «Універсальна, 30 днів пільгового періоду» та Витяг з Умов та правил надання банківських послуг в ПриватБанку ресурс: Архів Умов та правил надання банківських послуг розміщені на сайті: https://privatbank.ua/terms/, які містяться в матеріалах даної справи не визнаються відповідачкою та не містять її підпису, тому їх не можна розцінювати як частину кредитного договору, укладеного між сторонами 18 лютого 2011 року шляхом підписання заяви-анкети. Отже відсутні підстави вважати, що сторони обумовили у письмовому вигляді ціну договору, яка встановлена у формі сплати процентів за користування кредитними коштами, а також відповідальність у вигляді неустойки (пені, штрафів) за порушення термінів виконання договірних зобов`язань.»

https://reyestr.court.gov.ua/Review/82998244

337
0

Коментарі

Рейтинг:
0

    Рекомендовані статті

    ДОГОВІР ДАРУВАННЯ
    Цивільне право
    1 секунда читання
    ДОГОВІР ДАРУВАННЯ
    АНУЛЮВАННЯ КРЕДИТУ ЗА ЗНИЩЕНИЙ АВТОМОБІЛЬ 🚙
    Цивільне право
    1 хвилина читання
    АНУЛЮВАННЯ КРЕДИТУ ЗА ЗНИЩЕНИЙ АВТОМОБІЛЬ 🚙
    АНУЛЮВАННЯ КРЕДИТУ ЗА ЗНИЩЕНИЙ АВТОМОБІЛЬ
    Як продовжити інвалідність під час дії воєнного стану?
    Цивільне право
    10 секунд читання
    Як продовжити інвалідність під час дії воєнного...
    Як продовжити інвалідність під час дії воєнного стану?
    Заборона пластику: рекомендовано новий законопроєкт
    Цивільне право
    34 секунди читання
    Заборона пластику: рекомендовано новий законопро...
    Допрацьований законопроєкт “заходи щодо запобігання та зменшення негативного впливу пластикових вир. на навк середовище”
    Заміна паспорту: коли необхідно?
    Цивільне право
    44 хвилини читання
    Заміна паспорту: коли необхідно?
    Державна міграційна служба України нагадала про необхідність вчасно обміняти ID-картку та закордонний паспорт.
    Учні 4-х і 9-х класів звільняються від ДПА
    Цивільне право
    12 секунд читання
    Учні 4-х і 9-х класів звільняються від ДПА
    В умовах воєнного стану учні не проходитимуть державну підсумкову атестацію.
    Щорічна індексація пенсій: на скільки підвищать виплати
    Цивільне право
    59 секунд читання
    Щорічна індексація пенсій: на скільки підвищать...
    Щорічна індексація пенсій, передбачена пенсійним законодавством, розпочнеться з 1 березня 2023 року.
    “Залізна українізація” від Укрзалізниці
    Цивільне право
    4 секунди читання
    “Залізна українізація” від Укрзалізниці
    Укрзалізниця розпочинає програму "Залізна українізація"
    "Рука допомоги": програму поновлено
    Цивільне право
    47 секунд читання
    "Рука допомоги": програму поновлено
    Міністерство соцполітики перезапускає програму "Рука допомоги"
    Чи можлива фото та відеозйомка без згоди особи
    Цивільне право
    9 секунд читання
    Чи можлива фото та відеозйомка без згоди особи
    Фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою.
    ЧИ ПРАВОМІРНЕ НАРАХУВАННЯ БАНКАМИ ВІДСОТКІВ ЗА КРЕДИТАМИ ТА ПЕНІ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦЯМ?
    Цивільне право
    8 секунд читання
    ЧИ ПРАВОМІРНЕ НАРАХУВАННЯ БАНКАМИ ВІДСОТКІВ ЗА К...
    Маю 20-річний досвід роботи по цивільних справах.
    КРЕДИТНІ ДОГОВОРИ: БАНКІВСЬКА ПРАКТИКА ТА ВИМОГИ ЗАКОНОДАВСТВА
    Цивільне право
    1 хвилина читання
    КРЕДИТНІ ДОГОВОРИ: БАНКІВСЬКА ПРАКТИКА ТА ВИМОГИ...
    Маю 20-річний досвід роботи по цивільних справах. Працював суддею в загальних судах, де розглядав цивільні справи.
    Як отримати посвідчення водія вперше?
    Цивільне право
    12 хвилин читання
    Як отримати посвідчення водія вперше?
    детальна інструкція щодо отримання водійського посвідчення
    Чи може бути відкладене вчинення нотаріальної дії?
    Цивільне право
    56 секунд читання
    Чи може бути відкладене вчинення нотаріальної ді...
    відкладення наторіальної дії нотаріус вчинення нотаріальної дії строки майно
    Як оформити пенсію за кордоном?
    Цивільне право
    27 секунд читання
    Як оформити пенсію за кордоном?
    як отримати пенсію за кордоном оформлення пенсії за межами україни перестали віплачувати пенсію куди звертатись
    Потреба в юридичній допомозі адвоката по цивільним спорам у Києві актуальна практично для кожного громадянина ?
    Цивільне право
    10 секунд читання
    Потреба в юридичній допомозі адвоката по цивільн...
    Надійність та впевненість
    Вступна кампанія 2023: чи потрібна id-картка?
    Цивільне право
    28 секунд читання
    Вступна кампанія 2023: чи потрібна id-картка?
    вступна кампанія 2023 правила подання доументів заявок id-картка правила вступу до вищів
    Отримання посвідчення водія: основні етапи
    Цивільне право
    47 секунд читання
    Отримання посвідчення водія: основні етапи
    Де та як отримати посвідчення водія, що для цього треба зробити, основні етапи
    Спори з приводу нерухомості
    Цивільне право
    19 секунд читання
    Спори з приводу нерухомості
    Я маю досвід у справах з приводу нерухомості, здатний оцінити перспективи вирішення справи та надати слушну пораду.
    Доступні ліки: як отримати?
    Цивільне право
    41 секунда читання
    Доступні ліки: як отримати?
    Програма «Доступні ліки», які лікарскі засоби входять, що робити щоб отримати.
    Зняття арешту з майна боржника
    Цивільне право
    1 хвилина читання
    Зняття арешту з майна боржника
    правозахисник, адвокат, на захисті інтересів клієнта більше 12 років
    Договір позики/розписка
    Цивільне право
    9 секунд читання
    Договір позики/розписка
    На моєму рахунку десятки справ по стягненню заборгованостей, тому звертайтесь, з радістю допоможу
    Кредити_Мікрозайми
    Цивільне право
    7 секунд читання
    Кредити_Мікрозайми
    Я знаю всі тонкощі та нюанси в таких справах. На моєму рахунку десятки успішно виграних справ та задоволених клієнтів.
    Чому я адвокат?
    Цивільне право
    50 секунд читання
    Чому я адвокат?
    Досвід роботи 10 років
    У яких випадках не можна виписати людину з квартири?
    Цивільне право
    1 хвилина читання
    У яких випадках не можна виписати людину з кварт...
    Досвід роботи 10 років
    Прийняття спадщини за межами України
    Цивільне право
    37 секунд читання
    Прийняття спадщини за межами України
    Досвід роботи 10 років
    Реєстр об’єктів критичної інфраструктури: Постанову ухвалено
    Цивільне право
    5 хвилин читання
    Реєстр об’єктів критичної інфраструктури: Постан...
    постанова про затвердження критичноЇ інфраструктури, ведення реєстру об'єектів критичної інфраструктури
    які документи необхідні для проходження МСЕК
    Цивільне право
    2 хвилини читання
    які документи необхідні для проходження МСЕК
    які документи необхідні для проходження МСЕК
    СТЯГНЕННЯ ЗАБОРГОВАНОСТІ ЗА КРЕДИТНИМ ДОГОВОРОМ
    Цивільне право
    8 хвилин читання
    СТЯГНЕННЯ ЗАБОРГОВАНОСТІ ЗА КРЕДИТНИМ ДОГОВОРОМ
    Кейс про те, як можна зменшити заборгованість за кредитом
    Договір розподілу електричної енергії та договір постачання електричної енергії
    Цивільне право
    13 хвилин читання
    Договір розподілу електричної енергії та договір...
    Маю виграні справи проти Черкасиобленерго
    Компенсація за знищене нерухоме майно
    Цивільне право
    2 хвилини читання
    Компенсація за знищене нерухоме майно
    Досягнення необхідного результату в найкоротший час.
    незаконне відрахування з ВНЗ
    Цивільне право
    6 хвилин читання
    незаконне відрахування з ВНЗ
    Судової практики такої категорії справ майже немає. Створюємо та захщаємо права на освіту найої української молоді
    Щодо строку для прийняття спадщини
    Цивільне право
    10 хвилин читання
    Щодо строку для прийняття спадщини
    Для прийняття спадщини встановлюється строк у 6 місяців, який починається з часу відкриття спадщини
    Чи можна не платити кредит під час війни? – консультує військовий адвокат
    Цивільне право
    42 хвилини читання
    Чи можна не платити кредит під час війни? – конс...
    Кредити та мікрозайми під час війни — актуальне питання, що турбує зараз чи не кожного громадянина України.
    Повернення стягнутого за виконавчим написом
    Цивільне право
    9 хвилин читання
    Повернення стягнутого за виконавчим написом
    Оскарження дій приватного виконавця
    ЗМІНИ У ПОРЯДКУ ПРИЗНАЧЕННЯ ВИПЛАТ ДЛЯ ВПО
    Цивільне право
    18 хвилин читання
    ЗМІНИ У ПОРЯДКУ ПРИЗНАЧЕННЯ ВИПЛАТ ДЛЯ ВПО
    Надаю правову допомогу ВПО з 2014 року. Сотні виграних справ в суді
    Оскарження рішень та дій нотаріуса при оформленні спадщини
    Цивільне право
    12 хвилин читання
    Оскарження рішень та дій нотаріуса при оформленн...
    Маю виграні справи з оскарження дій нотаріуса в Верховному Суді
    Моральна шкода
    Цивільне право
    3 хвилини читання
    Моральна шкода
    У статті окреслено визначення поняття "МОРАЛЬНА ШКОДА"
    Змушують повернути 6500 допомоги, яку отримали через «Дію»
    Цивільне право
    8 хвилин читання
    Змушують повернути 6500 допомоги, яку отримали ч...
    У працівника також є свої права. Якщо держава помилилася ви в цьому не винні!
    Документ, що підтверджує відомості про місце проживання особи: роз’яснення ДМС
    Цивільне право
    4 хвилини читання
    Документ, що підтверджує відомості про місце про...
    Спеціалізуюсь та маю відповідний досвід у цивільних, сімейних та господарських справ.
    Процедура отримання дубліката свідоцтва про народження дитини
    Цивільне право
    7 хвилин читання
    Процедура отримання дубліката свідоцтва про наро...
    Консультую з юридичних питань, як усно так і письмово.
    Спори у сфері отримання послуг ЖКГ
    Цивільне право
    9 годин читання
    Спори у сфері отримання послуг ЖКГ
    складання заяв/скарг до НКРЕКП
    Встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території
    Цивільне право
    38 хвилин читання
    Встановлення факту смерті на тимчасово окуповані...
    Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" визначені підстави для державної реєстрації смерті
    Поради щодо складання договору оренди квартири
    Цивільне право
    4 хвилини читання
    Поради щодо складання договору оренди квартири
    Зрозуміло сформульований договір допомагає уникнути непорозумінь між сторонами та можливих конфліктів у майбутньому.
    Які права не можуть бути обмежені в умовах воєного стану
    Цивільне право
    17 хвилин читання
    Які права не можуть бути обмежені в умовах воєно...
    https://advokatkostryba.wordpress.com/
    Стягнення матеріальної шкоди при ДТП
    Цивільне право
    14 хвилин читання
    Стягнення матеріальної шкоди при ДТП
    Займаюсь адвокатською діяльністю з 2007 року, маю широку клієнтську базу і великий досвід
    Стягнення витрат на лікування при ДТП
    Цивільне право
    12 хвилин читання
    Стягнення витрат на лікування при ДТП
    Займаюсь адвокатською діяльністю з 2007 року, маю широку клієнтську базу і великий досвід
    Стягнення моральної шкоди при ДТП
    Цивільне право
    13 хвилин читання
    Стягнення моральної шкоди при ДТП
    Займаюсь адвокатською діяльністю з 2007 року, маю великий досвід та клієнтську базу
    Оформлення спадщини після смерті спадкодавця
    Цивільне право
    35 хвилин читання
    Оформлення спадщини після смерті спадкодавця
    Даний позов задоволено. Можна використовувати як приклад. Звертайтеся.
    ВИКОРИСТОВУЙ АБО ВТРАЧАЙ: АНУЛЮВАННЯ ТОРГОВЕЛЬНОЇ МАРКИ
    Цивільне право
    44 хвилини читання
    ВИКОРИСТОВУЙ АБО ВТРАЧАЙ: АНУЛЮВАННЯ ТОРГОВЕЛЬНО...
    В даній статті проаналізований один із способів дострокового припинення права власності на торговельну марку.
    Яку суму на місяць може витрачати боржник?
    Цивільне право
    17 хвилин читання
    Яку суму на місяць може витрачати боржник?
    Досвід роботи 10 років
    Судове рішення повинно бути таким, щоб його можна було виконати
    Цивільне право
    6 хвилин читання
    Судове рішення повинно бути таким, щоб його можн...
    Правнича допомога під час виконання рішення суду, цивільні справи
    Визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню
    Цивільне право
    4 хвилини читання
    Визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що...
    Визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню у судовому порядку
    Справа про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню
    Цивільне право
    7 хвилин читання
    Справа про визнання виконавчого напису таким, що...
    Справи з нотаріусами, справи з банками, справи про стягення заборгованості.
    Справа про повернення безпідставно набутого майна
    Цивільне право
    6 хвилин читання
    Справа про повернення безпідставно набутого майн...
    Спори між фізичними особами про повернення безпідставно перерахованих коштів
    Засідання правління. На що звертати увагу при складанні протоколу
    Цивільне право
    13 хвилин читання
    Засідання правління. На що звертати увагу при ск...
    Юридичний супровід діяльності об'єднань співвласників багатоквартиринх будинків протягом трьох років
    Оформлення ДТП без участі поліції
    Цивільне право
    5 хвилин читання
    Оформлення ДТП без участі поліції
    Європротокол - оформлення ДТП без участі Національної поліції України.
    Особливості спадкування за законом
    Цивільне право
    9 хвилин читання
    Особливості спадкування за законом
    https://advokatkostryba.wordpress.com/ Маю значний досід ведення спадкових справ
    Особливості спадкового договору
    Цивільне право
    1 хвилина читання
    Особливості спадкового договору
    https://advokatkostryba.wordpress.com/
    Строки прийняття спадщини
    Цивільне право
    3 хвилини читання
    Строки прийняття спадщини
    https://advokatkostryba.wordpress.com/ Більше 6 років практикую сімейні та спадкові справи
    кредит на вкрадений (втрачений) паспорт
    Цивільне право
    20 хвилин читання
    кредит на вкрадений (втрачений) паспорт
    цінні поради, роз'яснення щодо піднятого у статті питання
    Кредити, мікрозайми. Банки, МФО
    Цивільне право
    56 хвилин читання
    Кредити, мікрозайми. Банки, МФО
    Як уникнути фінансової кабали?
    Право на обовязкову частку у спадщині
    Цивільне право
    11 хвилин читання
    Право на обовязкову частку у спадщині
    https://advokatkostryba.wordpress.com/
    Що таке адвокатський запит?
    Цивільне право
    9 хвилин читання
    Що таке адвокатський запит?
    Адвокат в Харкові та Харківській області
    Підтримка адвоката з питань приватизації житла
    Цивільне право
    9 хвилин читання
    Підтримка адвоката з питань приватизації житла
    Адвокат в Харкові та Харківській області
    Зняття арешту з нерухомого майна
    Цивільне право
    18 хвилин читання
    Зняття арешту з нерухомого майна
    Надаємо допомогу у випадках, коли арешт був накладений виконавчою, органами поліції в рамках кримінальної справи, судами
    Право на пенсію державного службовця
    Цивільне право
    17 хвилин читання
    Право на пенсію державного службовця
    Маємо досвід представлення інтересів держслужбовців в суді
    Що означає спадкування за правом представлення?
    Цивільне право
    2 хвилини читання
    Що означає спадкування за правом представлення?
    https://advokatkostryba.wordpress.com/
    Втратили документ?Чому важливо звернутися про це із заявою у поліцію?Поясню
    Цивільне право
    13 хвилин читання
    Втратили документ?Чому важливо звернутися про це...
    Досвід роботи у сфері права понад 12 років.
    Втратили документ?Чому важливо звернутися про це із заявою у поліцію?Поясню
    Цивільне право
    13 хвилин читання
    Втратили документ?Чому важливо звернутися про це...
    Досвід роботи у сфері права понад 12 років.
    Що таке договір довічного утримання (догляду)? Які ризики?
    Цивільне право
    10 хвилин читання
    Що таке договір довічного утримання (догляду)? Я...
    Адвокат в Харкові та Харківській області. Досвід більше 10 років
    Особливості укладання договору підряду з фізичною особою: практичні поради від юристів Адвокат Народу
    Цивільне право
    30 хвилин читання
    Особливості укладання договору підряду з фізично...
    Особливості укладання договору підряду з фізичною особою: практичні поради від юристів "Адвокат Народу"
    Спадкування боргів померлого
    Цивільне право
    5 хвилин читання
    Спадкування боргів померлого
    https://advokatkostryba.wordpress.com/
    Як відбувається прийття спадщини?
    Цивільне право
    12 хвилин читання
    Як відбувається прийття спадщини?
    https://advokatkostryba.wordpress.com/
    Відеоконференція
    Цивільне право
    5 хвилин читання
    Відеоконференція
    https://advokatkostryba.wordpress.com/
    Для співвласників ОСББ
    Цивільне право
    8 хвилин читання
    Для співвласників ОСББ
    Юридичний супровід діяльності ОСББ
    Судови́й нака́з — особлива форма судового рішення
    Цивільне право
    11 хвилин читання
    Судови́й нака́з — особлива форма судового рішенн...
    https://advokatkostryba.wordpress.com/
    ДТП без потерпілих: правові наслідки та адміністративна відповідальність за статтею 124 КУпАП
    Цивільне право
    48 хвилин читання
    ДТП без потерпілих: правові наслідки та адмініст...
    ДТП без потерпілих: правові наслідки та адміністративна відповідальність за статтею 124 КУпАП
    Відшкодування шкоди медичним закладом співробітнику
    Цивільне право
    10 хвилин читання
    Відшкодування шкоди медичним закладом співробітн...
    Захист потерпілого у суді внаслідок спричинення матеріальної шкоди рухомому майну
    Додатковий строк
    Цивільне право
    1 хвилина читання
    Додатковий строк
    https://advokatkostryba.wordpress.com/
    ЗАБЛОКОВАНІ ЗАРПЛАТНІ КОШТИ ДЕРЖАВНИМ ВИКОНАВЦЕМ? ЯКІ ВАРІАНТИ ДІЙ?
    Цивільне право
    8 хвилин читання
    ЗАБЛОКОВАНІ ЗАРПЛАТНІ КОШТИ ДЕРЖАВНИМ ВИКОНАВЦЕМ...
    Представництво в органах державної виконавчої служби. Арешт зарплатних рахунків / коштів.
    Виселення з житла під час воєнного стану в Україні
    Цивільне право
    24 хвилини читання
    Виселення з житла під час воєнного стану в Украї...
    Чи реально виселити особу під час воєнного стану в Україні?
    Чи втратив я громадянство України, якщо проживав на тимчасово окупованій території та під примусом отримав громадянство РФ?
    Цивільне право
    13 хвилин читання
    Чи втратив я громадянство України, якщо проживав...
    #адвокаткиїв #встановленняфактународження #встановленняфактуукладенняшлюбу #народженнянаокупованійтериторії
    Чи втратила я належність до громадянства України, якщо перебуваючи на ТОТ не мала можливості вклеяти фото та отримала громад рф?
    Цивільне право
    5 хвилин читання
    Чи втратила я належність до громадянства України...
    #встановленняфактународження #встановленняфактуукладенняшлюбу #народженнянаокупованійтериторії #адвокатзапоріжжя
    ЛЕГАЛІЗАЦІЯ ДОКУМЕНТІВ В УКРАЇНІ - АПОСТИЛЬ
    Цивільне право
    1 хвилина читання
    ЛЕГАЛІЗАЦІЯ ДОКУМЕНТІВ В УКРАЇНІ - АПОСТИЛЬ
    Допомога у легалізації документів в органах ДРАЦС за декілька днів.
    ПРО ВИЗНАННЯ ВИКОНАВЧОГО НАПИСУ ТАКИМ, ЩО НЕ ПІДЛЯГАЄ ВИКОНАННЮ
    Цивільне право
    1 день читання
    ПРО ВИЗНАННЯ ВИКОНАВЧОГО НАПИСУ ТАКИМ, ЩО НЕ ПІД...
    Адвокат допоможе розібратися із вимогою про стягнення заборгованості за кредитним договором.
    Рішення Ради адвокатів України: відкриття публічного доступу до електронних адрес адвокатів у ЄРАУ
    Цивільне право
    9 хвилин читання
    Рішення Ради адвокатів України: відкриття публіч...
    Рішенням №62 від 21.09.24 Рада адвокатів України відкрила публічний доступ до електронних адрес адвокатів у ЄРАУ
    Стягнення аліментів: основні аспекти
    Цивільне право
    9 хвилин читання
    Стягнення аліментів: основні аспекти
    Позитивний досвід у підготовці позовів, представництві в суді, забезпеченні виконання рішень у цій категорії справ.
    Незаконне притягнення до адміністративної відповідальності: як добитися відшкодування?
    Цивільне право
    3 хвилини читання
    Незаконне притягнення до адміністративної відпов...
    Здобули перемогу у справі за позовом про відшкодування моральної шкоди та витрат на правничу допомогу.
    Зняття з реєстрації місця проживання у судовому порядку
    Цивільне право
    6 хвилин читання
    Зняття з реєстрації місця проживання у судовому...
    Кейс 1: знято особу з місця реєстрації через ЦНАП за заявою власника житла; Кейс 2: через Суд.
    Встановлення факту, що має юридичне значення
    Цивільне право
    3 хвилини читання
    Встановлення факту, що має юридичне значення
    Встановлення факту належності документа для призначення пенсії за віком, документа для набуття певного права.