ОФОРМЛЕННЯ ПРАВА ВЛАСНОСТІ НА ЗЕМЕЛЬНУ ДІЛЯНКУ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ

З моменту прийняття Конституції України, а згодом і Земельного кодексу України нагальним питанням було і особливо гостро в умовах викликів сьогодення залишається реалізація права особи на безоплатне відчуження земельної ділянки за яким кожен громадянин України має право один раз в житті оформити на себе земельну ділянку.

Перш ніж, переходити до питання оформлення визначимо, що є земельною ділянкою та як розповсюджується право власності на неї. Так, стаття 1 Земельного кодексу України (далі ЗК України) нам говорить, що – Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Право власності на земельну ділянку закріплено в статті 14 Конституції України згідно якої, - право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Стаття 79 ЗК України визначає, що земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.  Право власності на земельну ділянку поширюється в її межах на поверхневий (ґрунтовий) шар, а також на водні об'єкти, ліси і багаторічні насадження, які на ній знаходяться, якщо інше не встановлено законом та не порушує прав інших осіб. Право власності на земельну ділянку розповсюджується на простір, що знаходиться над та під поверхнею ділянки на висоту і на глибину, необхідні для зведення житлових, виробничих та інших будівель і споруд.

Тим самим, якщо відштовхуватись від зворотнього змісту даної статті - законодавець не обмежив рубіжі володіння земельною ділянкою вглиб, а отже людина, володіючи земельною ділянкою «формально» володіє і всим тим, що знаходиться у неї під ногами.

Слово «формально» застосоване невипадково, оскільки стаття 4 Кодексу України Про надра декламує, - Український народ здійснює право власності на надра через Верховну Раду України, Верховну Раду Автономної Республіки Крим і місцеві ради. Таким чином, останні виступають посередником в реалізації права власності, що об`єднує в собі триголів`я сутності цього права - володіння, користування та розпорядження між людиною, громадянином України та надрами у їх фізичному виразі (вугілля, пісок, глина тощо).

Отож перейдемо до питання, яким же чином людині реалізувати своє право на отримання земельної ділянки та стати володільцем омріяного наділу в особливий (воєнний) період.

Для початку визначимо, що є воєнним станом, отже відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12 травня 2015 року, воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Таким чином, питання реалізації права володіння на землю ускладнюється, але не унеможливлюється повністю.

Законодавець передбачив, що кожний громадянин України має право на безоплатну передачу земельної ділянки із земель державної або комунальної власності відповідно для різних цільових призначень згідно зі статтею 121 ЗК України.

Закон України «Про землеустрій» від 22 травня 2003 року говорить, що землеутроєм є сукупність соціально-економічних та екологічних заходів, спрямованих на регулювання земельних відносин та раціональну організацію території адміністративно-територіальних одиниць, суб’єктів господарювання, що здійснюються під впливом суспільно-виробничих відносин і розвитку продуктивних сил.

Стаття 5 цього ж Закону говоорить, що об`єктами землеустрою є серед іншого і території землеволодінь та землекористувань чи окремі земельні ділянки.

Органами, що здійснюють регулювання у сфері землеустрою є:

Верховна Рада України,

Верховна Рада Автономної Республіки Крим,

Кабінет Міністрів України,

Рада міністрів Автономної Республіки Крим,

органи місцевого самоврядування,

місцеві державні адміністрації,

центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин.

Стаття 20 Закону визначає серед іншого порядок надання, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок і що не менш важливо, - встановлення в натурі (на місцевості) меж земель, обмежених у використанні і обмежених (обтяжених) правами інших осіб (земельні сервітути).

Будь-яке оформлення розуміє під собою виготовлення певної документації, тож визначимо які є види документів документація із землеустрою, але спершу, мушу зазначити що дана документація розробляється в електронній та паперовій формах у вигляді схеми, проекту, робочого проекту або технічної документації. Особливим видом такої документації є документація із землеустрою, яка одночасно є і містобудівною документацією, - комплексні плани просторового розвитку територій територіальних громад, генеральні плани населених пунктів, детальні плани територій. Затверджена документація із землеустрою є публічною та загальнодоступною.

Отже видами документації із землеутрою є:

а) схеми землеустрою і техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць;

а-1) проекти землеустрою щодо встановлення меж територій територіальних громад;

б) проекти землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних одиниць;

б-1) містобудівна документація, яка одночасно є документацією із землеустрою (комплексні плани просторового розвитку територій територіальних громад, генеральні плани населених пунктів, детальні плани територій);

в) проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об’єктів;

г) проекти землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;

ґ) проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок;

д) проекти землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб;

е) проекти землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь;

є) проекти землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів;

ж) проекти землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв);

з) робочі проекти землеустрою;

і) технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);

ї) технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж частини земельної ділянки, на яку поширюються права суборенди, сервітуту;

й) технічна документація із землеустрою щодо поділу та об’єднання земельних ділянок;

к) технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель;

л) технічна документація із землеустрою щодо резервування цінних для заповідання територій та об’єктів;

м) технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж режимоутворюючих об’єктів культурної спадщини.

Як бачимо перелік є дуже значним та розгалудженим, а офомлення кожного документу розуміє під собою низку притаманних лише йому порядку та юридичного закріплення.

До речі ці види та перелік необхідної документації встановлюється виключно цим Законом, тим самим законодавець дещо спрощує пошук відповіді на питання що ж потрібно людині, яка виявила бажання оформити на себе земельну ділянку.

Отже, будь-яка дія що має на меті перебувати в правовій площині повинна бути підкріплена документально, і предмет даної статті не є виключенням. Визначимо хто може бути замовниками і розробниками документації із землеустрою, та які є вимоги до цієї документації.

Замовниками документації із землеустрою можуть бути органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі, а також інші юридичні та фізичні особи.

Розробниками документації із землеустрою є:

юридичні особи, що володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та у складі яких працює за основним місцем роботи сертифікований інженер-землевпорядник, який є відповідальним за якість робіт із землеустрою;

фізичні особи - підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами-землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою.

Розробником комплексного плану просторового розвитку території територіальної громади, генерального плану населеного пункту, детального плану території є суб’єкт господарювання, що відповідає критеріям, визначеним частиною другою цієї статті, та відповідно до закону може розробляти містобудівну документацію.

Подання документації із землеустрою до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, для внесення відомостей до Державного земельного кадастру від імені замовника документації здійснюється її розробником, якщо інше не встановлено договором.

Документація із землеустрою включає в себе текстові та графічні матеріали і містить обов’язкові положення, встановлені завданням на розробку відповідного виду документації. Документація із землеустрою розробляється на основі завдання на розробку відповідного виду документації, затвердженого замовником.

Документація із землеустрою у складі текстових матеріалів обов’язково містить пояснювальну записку, в якій зазначаються:

підстава проведення землеустрою (у тому числі рішення органу державної влади, органу місцевого самоврядування, на підставі якого здійснюється розроблення документації із землеустрою);

основні відомості про об’єкт (об’єкти) землеустрою;

використані розробником нормативно-правові акти з питань здійснення землеустрою;

використані розробником норми і правила у сфері землеустрою;

використані розробником документи Державного фонду документації із землеустрою та оцінки земель;

використані розробником відомості Державного земельного кадастру, а також Державного реєстру земель у разі внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки, сформовані до 2013 року;

використані розробником відомості Державного картографо-геодезичного фонду;

використана розробником затверджена містобудівна документація, а також викопіювання із такої документації;

опис процедури виконання топографо-геодезичних робіт (у разі їх виконання);

опис та обґрунтування проектного рішення;

інформація про проведення ґрунтових, геоботанічних та інших обстежень земель при здійсненні землеустрою (у разі їх проведення);

інформація про наявні в межах об’єкта землеустрою будівлі, споруди та речові права на них (у разі формування земельних ділянок, внесення відомостей про земельну ділянку до Державного земельного кадастру);

інформація про наявні в межах об’єкта землеустрою обмеження у використанні земель (у разі формування земельних ділянок, внесення до Державного земельного кадастру відомостей про сформовану земельну ділянку, обмеження у використанні земель) із зазначенням підстави встановлення таких обмежень;

виконавець робіт із землеустрою, його технічне і технологічне забезпечення;

умови щодо зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок (у разі порушення ґрунтового покриву земельних ділянок у результаті реалізації проектного рішення);

інформація про виконання передбачених законом вимог щодо погодження документації із землеустрою;

інформація про дотримання вимог закону щодо погодження поділу, об’єднання, вилучення земельних ділянок;

заява виконавця робіт із землеустрою про дотримання ним обмежень, встановлених статтею 28 цього Закону.

До пояснювальної записки за рішенням розробника можуть бути додані документи, що підтверджують відомості (інформацію), наведені в ній.

У графічній частині документації із землеустрою відображаються існуючі (за наявності) та проектні межі об’єктів землеустрою, відомості про які підлягають внесенню до Державного земельного кадастру відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", креслення технічних рішень (для робочих проектів землеустрою).

Стаття 34 Закону говорить, що топографо-геодезичні та картографічні роботи проводяться з метою створення і своєчасного поновлення планово-картографічної основи при здійсненні землеустрою в порядку, визначеному Законом України "Про топографо-геодезичну і картографічну діяльність".

Інформаційний зміст і масштаб топографо-геодезичних та картографічних матеріалів визначаються з урахуванням використання цих матеріалів, детальності проектування, обстежень і вишукувань відповідно до закону.

Відтак, визначивши загальні підстави оформлення порядку та органи що здійснюють процедуру оформлення права власності на земельну ділянку, визначимо етапи проходження цієї самої процедури.

Отже, сформувавши матеріальний вираз документального оформлення закріпленого права на реалізацію встановленого порядку отримання земельної ділянки, перейдемо до кроків які необхідно зробити аби мати в руках заповітний документ під назвою – «Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності», який до речі є єдиним документом, що підтверджує право власності на земельну ділянку.

Прийнятий 01 липня 2004 року Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначає, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Державний реєстр речових прав на нерухоме майно - єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження (далі - Реєстр).

Стаття 12 Закону дає розуміння, які відомості включає в себе Реєстр, а саме –

-  відомості про зареєстровані речові права на нерухоме майно, об’єкти незавершеного будівництва, майбутні об’єкти нерухомості та їх обтяження, а також про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна і ціну (вартість) нерухомого майна, об’єкта незавершеного будівництва, майбутнього об’єкта нерухомості та речових прав на нього чи розмір плати за користування нерухомим майном за відповідними правочинами,

-  відомості та електронні копії документів, подані у паперовій формі, або документи в електронній формі, на підставі яких проведено реєстраційні дії, а також документи, сформовані за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав під час проведення таких реєстраційних дій, та відомості реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем, отримані державним реєстратором шляхом безпосереднього доступу до них чи в порядку інформаційної взаємодії таких систем з Державним реєстром прав.

Частина 2 цієї статті, зазначає, що відомості, що містяться у Державному реєстрі прав, повинні відповідати відомостям, що містяться в документах, на підставі яких проведені реєстраційні дії. У разі їх невідповідності пріоритет мають відомості, що містяться в документах, на підставі яких проведені реєстраційні дії.

Відповідно до ч.5 ст.3 Закону - державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться в межах Автономної Республіки Крим, області, міст Києва та Севастополя за місцезнаходженням нерухомого майна.

На підставі рішення Міністерства юстиції України державна реєстрація права власності та інших речових прав у визначених випадках може проводитися в межах декількох адміністративно-територіальних одиниць, перелік яких зазначено вище, або незалежно від місцезнаходження нерухомого майна.

Органами та суб`єктами, які здійснюють повноваження у сфері державної реєстрації прав є Міністерство юстиції України – як керуючий та регулюючий діяльність центр прийняття рішень, та його територіальні органи, а також суб’єкти державної реєстрації прав якими виступають виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації, державні реєстратори прав на нерухоме майно (далі - державні реєстратори).

Оскільки сфера дії суб`єктів прямо пропорційно залежить від обсягу наданих їм повноважень, коротко їх зазначимо на кожному територіальному рівні.

Стаття 7 визначає, що повноваженнями Міністерства юстиції України у сфері державної реєстрації прав є:

1) забезпечення формування та реалізації державної політики у сфері державної реєстрації прав;

2) здійснення нормативно-правового регулювання у сфері державної реєстрації прав;

3) забезпечення створення та функціонування Державного реєстру прав, водночас є його держателем;

4) організація роботи, пов’язаної із забезпеченням діяльності з державної реєстрації прав;

5) здійснення контролю за діяльністю у сфері державної реєстрації прав, у тому числі шляхом проведення моніторингу реєстраційних дій відповідно до цього Закону та приймає обов’язкові до виконання рішення, передбачені цим Законом;

6) забезпечення доступу до Державного реєстру прав державних реєстраторів, суб’єктів державної реєстрації прав, визначених цим Законом, інших суб’єктів, право доступу яких визначено цим Законом, та прийняття рішення про тимчасове блокування або анулювання такого доступу у випадках, передбачених цим Законом;

Та інші передбачені цією статею повноваження.

Стаття 8 закріплює, повноваження територіальних органів Міністерства юстиції України, серед яких є:Стаття 8 закріплює, повноваження територіальних органів Міністерства юстиції України, серед яких є:

прийняття рішення про тимчасове блокування доступу державних реєстраторів до Державного реєстру прав у випадках, передбачених цим Законом;

Останнім в ієрархії, але головним за значущістю для громадянина суб`єктом реєстрації прав виступає державний реєстратор, і саме на його повноваженнях ми зупинемось та більш широко їх зазначимо.

Повноваження державного реєстратора поділені на дві группи та включають в себе:

1) забезпечення:

проведення державної реєстрації прав;

ведення Державного реєстру прав;

взяття на облік безхазяйного нерухомого майна;

формування та зберігання реєстраційних справ.

2) здійснення інших повноважень, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Функції державного реєстратора також передбачені Законом поділені на декілька груп та включають в себе:

1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема:

відповідність обов’язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом;

відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав;

відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах;

наявність обтяжень прав на нерухоме майно, об’єкт незавершеного будівництва, майбутній об’єкт нерухомості;

наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов’язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації;

виконання вимог, визначених статтею 27-2 цього Закону, - у разі державної реєстрації спеціального майнового права на об’єкт незавершеного будівництва, майбутній об’єкт нерухомості (крім випадків автоматичної реєстрації такого права згідно із законом);

2) перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення;

3) під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, а також під час проведення державної реєстрації прав, які набуваються з прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов’язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником, крім випадків, коли державна реєстрація прав здійснюється у зв’язку із вчиненням нотаріальної дії та такі документи були надані у зв’язку з вчиненням такої дії.

Органи державної влади, підприємства, установи та організації зобов’язані не пізніше трьох робочих днів з дня отримання відповідного запиту державного реєстратора безоплатно надати запитувану інформацію в паперовій та (за можливості) в електронній формі. Особи, винні у порушенні строку надання інформації на запит державного реєстратора, несуть адміністративну відповідальність;

4) під час проведення реєстраційних дій обов’язково використовує відомості Державного земельного кадастру та Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, а також відомості інших реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем, держателем (розпорядником, володільцем, адміністратором) яких є державні органи, шляхом безпосереднього доступу до них чи у порядку інформаційної взаємодії з Державним реєстром прав, у тому числі відомості, що містять персональні дані особи. Отримані відомості долучаються до відповідної заяви, зареєстрованої у Державному реєстрі прав. Перелік державних електронних інформаційних ресурсів, які використовуються для проведення реєстраційних дій, визначається Кабінетом Міністрів України в Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень;

5) відкриває та/або закриває розділи в Державному реєстрі прав, вносить до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості про речові права на нерухоме майно, об’єкти незавершеного будівництва, майбутні об’єкти нерухомості та їх обтяження;

6) присвоює за допомогою Державного реєстру прав реєстраційний номер об’єкту нерухомого майна, об’єкту незавершеного будівництва, майбутньому об’єкту нерухомості у випадках, передбачених цим Законом;

7) виготовляє електронні копії документів, поданих у паперовій формі, та розміщує їх у реєстраційній справі в електронній формі у відповідному розділі Державного реєстру прав (у разі якщо такі копії не були виготовлені під час прийняття документів за заявами у сфері державної реєстрації прав);

8) формує за допомогою Державного реєстру прав документи за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав;

9) формує реєстраційні справи у паперовій формі;

9-1) надає в установленому порядку та у випадках, передбачених Законом України "Про виконавче провадження", інформацію органу державної виконавчої служби або приватному виконавцю;

10) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Державні реєстратори зобов’язані надавати до відома заявників інформацію про перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав.

До викладеного вище, доповню також, що пункт 12 Постанови КМУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» № 1127 від 25 грудня 2015 року дає нам більш розширене розуміння функцій державного реєстратора та закріплює, що він здійснює розгляд заяв та документів, поданих для державної реєстрації прав, встановлює черговість розгляду заяв, що зареєстровані в базі даних заяв на таке майно, відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами та їх обтяженнями, а також наявність підстав для проведення державної реєстрації прав, зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав.

Під час розгляду заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, використовує відомості Державного реєстру прав, зокрема його невід’ємної архівної складової частини, а також Державного земельного кадастру та Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, а також відомості інших реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем, держателем (розпорядником, володільцем, адміністратором) яких є державні органи, шляхом безпосереднього доступу до них чи у порядку інформаційної взаємодії з Державним реєстром прав.

Визначивши функції державних органів в сфері реєстрації прав на земельні ділянки на всіх рівнях, хочу логічно підвести читачів даної статті безпосередньо до проведення державної реєстрації прав, яка проходить в наступному порядку:

1) прийняття/отримання документів для державної реєстрації прав, формування та реєстрація заяви в базі даних заяв;

2) виготовлення електронних копій документів, поданих для державної реєстрації прав, шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та їх розміщення у Державному реєстрі прав;

3) встановлення черговості розгляду заяв, зареєстрованих у базі даних заяв;

4) перевірка документів та/або відомостей Державного реєстру прав, відомостей реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень;

5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав (у разі відсутності підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав);

6) відкриття розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідних відомостей про речові права на нерухоме майно, об’єкт незавершеного будівництва, майбутній об’єкт нерухомості та їх обтяження, про об’єкти та суб’єктів цих прав;

7) формування витягу з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав для подальшого використання заявником;

8) видача/отримання документів за результатом розгляду заяви.

В решті решт перейдемо з вами до безпосереднього етапу реєстрації, з яких кроків він складається та в якій послідовності проходить цей процес.

Відповідно до пункту 22, - після внесення відомостей до Державного реєстру прав державний реєстратор за допомогою програмних засобів ведення зазначеного Реєстру з урахуванням строку державної реєстрації, за який сплачено адміністративний збір, формує витяг з нього про державну реєстрацію прав, який є доступним для використання заявником на Порталі Дія та/або в іншій інформаційній системі, за допомогою якої заявником подавалися документи для державної реєстрації прав. 

Пунктом 24 передбачено, - за результатами розгляду заяви державний реєстратор невідкладно повертає заявникові оригінали документів, поданих для державної реєстрації прав у паперовій формі (крім випадків, коли такі документи було повернуто заявнику під час прийняття заяви після виготовлення їх електронних копій шляхом сканування або коли такі документи відповідно до закону не повертаються заявнику), та за наявності бажання заявника отримати результати державної реєстрації прав у паперовій формі - видає витяг з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав чи (у разі відмови у проведенні державної реєстрації прав) рішення щодо відмови в державній реєстрації прав.

Державний реєстратор під час повернення оригіналів документів, поданих для державної реєстрації прав, відповідно до закону встановлює особу заявника та перевіряє обсяг його повноважень.

Заява, подана в паперовій формі, документ про сплату адміністративного збору, запити державного реєстратора в паперовій формі та документи, отримані із паперових носіїв інформації, що містять відомості про зареєстровані речові права до 1 січня 2013 року, за результатами розгляду документів, поданих для проведення державної реєстрації прав, заявнику не повертаються та зберігаються державним реєстратором, яким здійснювався розгляд таких документів, протягом трьох років.

Нижче, окремим розділом хотів би зазначити проведення державної реєстрації прав за заявами в електронній формі.

Підставами її проведення є:

державна реєстрація прав, реєстрація яких проведена до 1 січня 2013 року відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення;

державна реєстрація права власності на закінчений будівництвом індивідуальний (садибний) житловий будинок, садовий, дачний будинок;

державна реєстрація прав на підставі судового рішення;

державна реєстрація речових прав, похідних від права власності.

Державна реєстрація прав здійснюється за заявою, поданою в електронній формі через Портал «Дія» чи на підставі договорів про надання сервісної послуги, укладених з технічним адміністратором Державного реєстру прав, через інші інформаційні системи, що забезпечують ідентифікацію користувача з використанням засобів електронної ідентифікації з високим рівнем довіри (далі - інформаційна система для подачі заяви).

Заява в електронній формі подається за умови підписання її заявником з використанням засобів електронної ідентифікації з високим рівнем довіри та за умови оплати послуг за державну реєстрацію прав у повному обсязі, а в разі, коли заява подається щодо земельної ділянки, - за умови наявності в Державному земельному кадастрі відомостей про таку земельну ділянку.

Для державної реєстрації прав заявник подає оригінали електронних документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачені Законом України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”, іншими законами України та цим Порядком, що створені з дотриманням вимог законодавства у сфері електронних довірчих послуг та законодавства про електронні документи та електронний документообіг, крім випадків, передбачених абзацами другим та третім цього пункту, згідно яких:

Для державної реєстрації прав, реєстрацію яких проведено до 1 січня 2013 року відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, заявник подає електронні копії оригіналів паперових документів (фотокопій) з накладенням кваліфікованого електронного підпису заявника.

Отримання електронних документів з Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва та з Єдиного державного реєстру судових рішень здійснюється державним реєстратором самостійно відповідно до наданих заявником ідентифікаторів таких документів чи у разі наявності судових рішень - ідентифікатора судової справи.

На завершення даної статті зазначу, що зважаючи на доволі складний та довгий процес оформлення права вланості на земельну ділянку особливо в умовах війни, кількість нових бажаючих дещо знизилася, однак залишилось багато тих, хто почав оформлення ще до початку повномасштабного вторгнення російської федерації, і я маю надію, що дана стаття допоможе їм у вирішенні труднощів, що виникли в процессі оформлення.   

1476
0

Коментарі

Рейтинг:
0

    Рекомендовані статті

    Що можна робити з землею в умовах війни
    Нерухомість. Земельне право
    1 секунда читання
    Що можна робити з землею в умовах війни
    Що варто зробити перед покупкою землі
    Нерухомість. Земельне право
    1 секунда читання
    Що варто зробити перед покупкою землі
    Державні акти на землю: трішки історії🙂
    Нерухомість. Земельне право
    1 секунда читання
    Державні акти на землю: трішки історії🙂
    КОМПЕНСАЦІЯ ЗА ЗРУЙНОВАНЕ ЖИТЛО
    Нерухомість. Земельне право
    1 секунда читання
    КОМПЕНСАЦІЯ ЗА ЗРУЙНОВАНЕ ЖИТЛО
    Податки при продажі нерухомості!
    Нерухомість. Земельне право
    1 секунда читання
    Податки при продажі нерухомості!
    Як отримати безкоштовну земельну ділянку
    Нерухомість. Земельне право
    1 секунда читання
    Як отримати безкоштовну земельну ділянку
    Набуття права власності на присадибну земельну ділянку в умовах воєнного стану
    Нерухомість. Земельне право
    27 секунд читання
    Набуття права власності на присадибну земельну д...
    Практикуючий юрист із земельних питаннь( досвід роботи в галузі 3 роки).
    Будівельна амністія. 2023
    Нерухомість. Земельне право
    49 секунд читання
    Будівельна амністія. 2023
    Фахово займаюсь питаннями будівництва, нерухомості та земельного права з 2003
    Як власникам сертифікатів на земельну частку оформити право власності
    Нерухомість. Земельне право
    44 секунди читання
    Як власникам сертифікатів на земельну частку офо...
    Власникам сертифікатів на земельну частку (пай) необхідно оформити право власності до 1 січня 2025 року
    Відмова від права власності на землю
    Нерухомість. Земельне право
    46 секунд читання
    Відмова від права власності на землю
    Фахово займаюсь питаннями будівництва, нерухомості та земельного права з 2003 року
    Оформлення права власності на будинок збудований до 05.08.1992 року
    Нерухомість. Земельне право
    56 секунд читання
    Оформлення права власності на будинок збудований...
    Фахово займаюсь питаннями будівництва, нерухомості та земельного права з 2003 року
    Проєкти із комплексного відновлення населених пунктів
    Нерухомість. Земельне право
    12 секунд читання
    Проєкти із комплексного відновлення населених пу...
    відновлення населенних пунктів звільнених від окупації повоенна відбудова України післявоєнне відновлення деокупованих
    Аграрії звільняються від сплати податків
    Нерухомість. Земельне право
    17 секунд читання
    Аграрії звільняються від сплати податків
    Внесення змін до Податкового кодексу України, щодо сплати податку на нерухоме майно
    ОФОРМЛЕННЯ ПРАВА ВЛАСНОСТІ НА ЗЕМЕЛЬНУ ДІЛЯНКУ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ
    Нерухомість. Земельне право
    10 хвилин читання
    ОФОРМЛЕННЯ ПРАВА ВЛАСНОСТІ НА ЗЕМЕЛЬНУ ДІЛЯНКУ В...
    Працював в судовій системі більше 7 років, на даний час займаюсь адвокатською діяльністю та бажаю в ній розвиватися.
    ОФОРМЛЕННЯ ПРАВА ВЛАСНОСТІ НА ЗЕМЕЛЬНУ ДІЛЯНКУ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ
    Нерухомість. Земельне право
    10 хвилин читання
    ОФОРМЛЕННЯ ПРАВА ВЛАСНОСТІ НА ЗЕМЕЛЬНУ ДІЛЯНКУ В...
    Працював в судовій системі більше 7 років, на даний час займаюсь адвокатською діяльністю та бажаю в ній розвиватися.
    Договори найму (оренди) нерухомості
    Нерухомість. Земельне право
    1 хвилина читання
    Договори найму (оренди) нерухомості
    надаємо послуги щодо розробки цивільно-правових договорів
    Компенсації за знищене житло: новини з полів, що та як відбувається саме зараз на практиці?
    Нерухомість. Земельне право
    22 секунди читання
    Компенсації за знищене житло: новини з полів, що...
    Нерухомість вже більше 13 років є одним з моїх профілів. Договори, суди, комунальники, ОСББ, супровід переоформлень.
    ЮРИДИЧНА ПЕРЕВІРКА КВАРТИРИ В НОВОБУДОВІ
    Нерухомість. Земельне право
    24 хвилини читання
    ЮРИДИЧНА ПЕРЕВІРКА КВАРТИРИ В НОВОБУДОВІ
    Якщо Ви на етапі придбання квартири в новобудову - ця стаття саме для Вас. Як перевірити документи на новобудову.
    визнання права власності на квартиру
    Нерухомість. Земельне право
    6 хвилин читання
    визнання права власності на квартиру
    відсутність іншого, крім судового, шляху для відновлення порушеного права
    Придбання квартири на етапі будівництва у забудовника: "підводні камені" укладання попереднього договору
    Нерухомість. Земельне право
    6 хвилин читання
    Придбання квартири на етапі будівництва у забудо...
    Придбання нерухомості на етапі будівництва несе у собі високі ризики, тому перед інвестуванням необхідна консультація.
    Купівля-продаж житлової нерухомості
    Нерухомість. Земельне право
    8 хвилин читання
    Купівля-продаж житлової нерухомості
    Купівля-продаж житлової нерухомості
    Порядок перевірки орендаря (наймача)
    Нерухомість. Земельне право
    12 хвилин читання
    Порядок перевірки орендаря (наймача)
    Шість дієвих способів перевірки, які стануть у нагоді орендодавцю
    Будівельний паспорт
    Нерухомість. Земельне право
    19 хвилин читання
    Будівельний паспорт
    Будівельний паспорт: що це, і як його отримати? Допомога в оформленні від юриста з 11-річним досвідом.
    СС1 дозвіл
    Нерухомість. Земельне право
    18 хвилин читання
    СС1 дозвіл
    Як зареєструвати початок будівельних робіт? Допомога у підготовці документів та отриманні дозволу на будівництво.
    Містобудівні умови та обмеження
    Нерухомість. Земельне право
    14 хвилин читання
    Містобудівні умови та обмеження
    Навіщо потрібні містобудівні умови та обмеження, і як їх отримати? Допомога від юриста з 11-річним досвідом.
    Відмінності договору суперфіцію та договору оренди земельної ділянки
    Нерухомість. Земельне право
    22 хвилини читання
    Відмінності договору суперфіцію та договору орен...
    Маю досвід супроводу правочинів із землею та додаткову вищу освіту за напрямком "Геодезія, картографія та землеустрій".
    Оренда житла без обману! Ваша безпека -мій пріоритет !
    Нерухомість. Земельне право
    4 хвилини читання
    Оренда житла без обману! Ваша безпека -мій пріор...
    Не потрапляйте в пастку обману ! Захистіть свої права при оренді житла. Звертайтеся за безкоштовною консультацією.
    Податок на нерухоме майно у 2024 році
    Нерухомість. Земельне право
    5 хвилин читання
    Податок на нерухоме майно у 2024 році
    Інформація власникам великих об'єктів житлової та нежитлової нерухомості.
    Оформлення права власності власникам паїв
    Нерухомість. Земельне право
    3 хвилини читання
    Оформлення права власності власникам паїв
    До 1 січня 2025 року власникам паїв слід оформити право власності
    Оформлюємо право власності на землю власниками сертифікатів.
    Нерухомість. Земельне право
    7 хвилин читання
    Оформлюємо право власності на землю власниками с...
    До 01.01.2025 власники земельних ділянок (паїв) повинні оформити належним чином своє право власності. Отримати Витяг
    ЗЕМЕЛЬНІ ВІДНОСИНИ
    Нерухомість. Земельне право
    3 хвилини читання
    ЗЕМЕЛЬНІ ВІДНОСИНИ
    досвід з 2002 р.(оформлення прав властості,представлення інтересів, тощо)
    Оформлення земельного паю
    Нерухомість. Земельне право
    28 хвилин читання
    Оформлення земельного паю
    До 1 січня 2025 року всі власники паїв повинні оформити право власності на свої земельні ділянки.
    Проблеми з житлом: як вирішити конфлікти з сусідами та управлінськими компаніями
    Нерухомість. Земельне право
    32 хвилини читання
    Проблеми з житлом: як вирішити конфлікти з сусід...
    Проблеми з житлом: як вирішити конфлікти з сусідами та управлінськими компаніями
    Адвокат по Нерухомості.
    Нерухомість. Земельне право
    3 хвилини читання
    Адвокат по Нерухомості.
    Війна між забудовниками в Броварах закінчилася криміналом.
    Спадщина
    Нерухомість. Земельне право
    6 хвилин читання
    Спадщина
    Процес вступу у спадщину
    Отримання статусу гірського жителя внутрішньо переміщеним особам
    Нерухомість. Земельне право
    4 хвилини читання
    Отримання статусу гірського жителя внутрішньо пе...
    Надання представництва в даних справах