Як отримати земельну ділянку, громадянину України, безкоштовно:
Стаття 13 Конституції України закріплює положення про те, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони – є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону.
ст. 121 Земельного кодексу, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності. Визначає граничні розміри безоплатної передачі земельних ділянок залежно від їх цільового призначення: ведення особистого селянського господарства громадянин може отримати не більше 2,0 гектара; для ведення садівництва – не більше 0,12 гектара (12 соток); для будівництва й обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах – не більше 0,25 гектара (25 соток), в селищах – не більше 0,15 гектара (15 соток), в містах – не більше 0,10 гектара (10 соток); для індивідуального дачного будівництва – не більше 0,10 гектара (10 соток); для будівництва індивідуальних гаражів – не більше 0,01 гектара (1 сотка). При цьому приватизувати можна лише одну земельну ділянку з кожним цільовим призначенням (ч. 4 ст. 116 Земельного кодексу України). Це означає, що громадянин, котрий отримав 10 соток для будівництва й обслуговування жилого будинку в місті, вже не може розраховувати на 25 та 15 соток для аналогічної мети в селі та селищі. Водночас він все ще має право на отримання земельних ділянок для ведення садівництва, індивідуального дачного садівництва, будівництва гаражу тощо.
Крокі які потрібно робити щ об отримати земельну ділянку:
1. Потрібно знайти конкретно визначену земельну ділянку. Громадянин повинен знайти земельну ділянку самостійно, ділянка може знаходитись у будь якій області України, жоден нормативний акт не містить положення про те, що земельні ділянки мають надаватися за місцем реєстрації громадянина. Зробити це можна на Публічній кадастровій карті України.
2. Подати заяву про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою. У заяві необхідно зазначити дані заявника, інформацію про цільове призначення земельної ділянки, її орієнтовні розміри, додати копії документів, що посвідчують особу заявника та графічні матеріали, на яких буде відображено місцезнаходження та форма земельної ділянки. Графіку також можна зробити через інструменти доступні на сайті Публічної кадастрової карти України. Можна звернутися до територіального органу Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастру) із замовленням на виготовлення викопіювання з кадастрової карти. Також можна звернутися до приватних землевпорядників але це додатково коштує. Якщо земельна ділянка перебуває в тимчасовому користуванні третьої особи, до заяви необхідно додати погодження такого користувача. Орган до якого потрібно звертатися: якщо питання стосується земель комунальної власності, розташованих у межах населеного пункту, необхідно звертатися до відповідної місцевої ради. Якщо земельна ділянка знаходиться поза межами населеного пункту та належить до державної власності, звертатися необхідно до районної державної адміністрації. Якщо йдеться про землі державної власності для ведення особистого селянського господарства або садівництва, що розташовуються поза межами населених пунктів – до Головного управління Держгеокадастру відповідної області. Подати заяву можна двома шляхами: направити листом (цінним з описом) чи принести її до відповідного органу самостійно в паперовому вигляді, при другому варіанті потрібен другий примірник заяви, на якому уповноважена особа має поставити відмітку про отримання.
3. Дозвіл на розроблення проекту землеустрою. Необхідно звернутися до землевпорядної організації. Переконайтеся, що безпосереднім виконавцем проекту буде сертифікований інженер-землевпорядник. Перевірити наявність в інженера відповідного сертифіката можна тут. У разі відсутності сертифікату у виконавця робіт проект землеустрою буде вважатися недійсним.
Після того як проект землеустрою буде розроблено, його необхідно погодити в територіальному органі Держгеокадастру. Якщо земельна ділянка розташовується в межах населеного пункту і на ній планується будівництво, крім Держгеокадастру, необхідно буде отримати погодження й місцевого управління з питань містобудування та архітектури. На погодження проекту в цих органах є 10 робочих днів. При погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки заборонено вимагати додаткові матеріали та документи, а також проведення будь-яких обстежень, експертиз і робіт. Вичерпний перелік документів до проекту землеустрою визначений ст. 50 Закону України «Про землеустрій»: а) пояснювальну записку; б) матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки); в) розрахунок розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом); г) розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів (у випадках, передбачених законом); д) перелік обмежень у використанні земельної ділянки; е) кадастровий план земельної ділянки. У разі формування земельної ділянки чи зміни цільового призначення земельної ділянки для потреб, пов’язаних із забудовою, до проекту додається витяг із відповідної містобудівної документації із зазначенням функціональної зони території, в межах якої розташована земельна ділянка, та обмежень у використанні території для містобудівних потреб. Ці вимоги не поширюються на випадки, якщо відповідно до закону передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб може здійснюватися за відсутності зазначеної містобудівної документації.
4. Реєстрація земельної ділянки в Державному земельному кадастрі: необхідно звернутися до державного кадастрового реєстратора. Зроби це можна як самостійно, так і за допомогою землевпорядної організації (якщо це зазначено у відповідному договорі). До заяви додається погоджений проект землеустрою. Строк для розгляду заяви реєстратором становить 14 днів. За результатом розгляду заяви має відбутися реєстрація земельної ділянки в кадастрі. На підтвердження вчиненої дії заявнику безоплатно видається витяг із Державного земельного кадастру про земельну ділянку.
5. Після отримання витягу з кадастру, необхідно подати його разом із відповідним клопотанням та погодженим проектом землеустрою до місцевої ради (якщо земельна ділянка – у межах населеного пункту) або до місцевої державної адміністрації (якщо ділянка розташовується поза межами населеного пункту). Після того як проект землеустрою буде затверджено, має бути проведено реєстрацію права власності держави чи територіальної громади на обрану вами земельну ділянку.
6. Отримати ухвалу, уповноваженого органа, рішення про безоплатну передачу земельної ділянки з державної чи комунальної власності у вашу власність. У ньому повинні бути зазначені кадастровий номер, місце розташування та площа земельної ділянки й інформація про особу, якій передається ця ділянка.
7. Реєстрація права власності на земельну ділянку: звернутися до Центру надання адміністративних послуг. До заяви необхідно додати копії документів, що посвідчують особу заявника (паспорт, ідентифікаційний код), витяг із Державного земельного кадастру про земельну ділянку, засвідчену копію рішення про безоплатну передачу земельної ділянки, сплатити плату за державну реєстрацію права власності на нерухоме майно й додати квитанцію, що підтверджує такий факт. Для проведення реєстрації реєстратору надається 5 робочих днів (ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).
Ви зареєстровані. Щоб отримувати клієнтів, заповніть Ваш профіль.
Ви зареєстровані. Тепер Ви можете знаходити необхідного юриста у декілька кліків і навіть задати безкоштовне питання.
Служба підтримки
Якщо у Вас виникли питання технічного характеру, надсилайте запит до нашої служби підтримки
Дякую
Ваше звернення опрацьовується службою підтримки
Функція тимчасово недоступна
Спробуйте пізніше
PRO
Маленька ціна - великі переваги! Оцініть переваги тарифу Pro вже зараз!
Мінімум конкуренції
При перегляді сторінки юриста з підпискою Pro, рекомендації інших юристів на Вашій сторінці для користувачів відсутні.
Вищі позиції у каталозі
Профіль юриста потрапляє на перші сторінки, а це додаткова можливість отримати заявок у 2,7 разів більше.
80% клієнтів не переходять далі третьої сторінки каталогу: більшість обирає юриста з перших сторінок і звертається до нього за консультацією.
Рекомендація профілю
При перегляді клієнтом сторінки юриста з підпискою Free, сторінку Pro буде показано йому в рекомендованих юристах.
За статистикою, більше половини клієнтів переходять на сторінки рекомедованих юристів.
Відмітка Pro від екосистеми “Адвокат Народу”
Відмітка Pro підвищує довіру клієнтів до юриста, демонструє його активність та надійність.
Персоналізована обкладинка
Можливість встановлювати будь-яке зображення на обкладинці профілю та створювати індивідуальний стиль.
Персоналізоване посилання
Можливість створити коротке та зрозуміле посилання на Ваш профіль, яке Ви зможете використовувати на своїх візитних картках або у соцмережах.
Мінімум конкуренції
При перегляді сторінки юриста з підпискою Pro, рекомендації інших юристів на Вашій сторінці для користувачів відсутні.
Вищі позиції у каталозі
Профіль юриста потрапляє на перші сторінки, а це додаткова можливість отримати заявок у 2,7 разів більше.
80% клієнтів не переходять далі третьої сторінки каталогу: більшість обирає юриста з перших сторінок і звертається до нього за консультацією.
Рекомендація профілю
При перегляді клієнтом сторінки юриста з підпискою Free, сторінку Pro буде показано йому в рекомендованих юристах.
За статистикою, більше половини клієнтів переходять на сторінки рекомедованих юристів.
Відмітка Pro від екосистеми “Адвокат Народу”
Відмітка Pro підвищує довіру клієнтів до юриста, демонструє його активність та надійність.
Персоналізована обкладинка
Можливість встановлювати будь-яке зображення на обкладинці профілю та створювати індивідуальний стиль.
Персоналізоване посилання
Можливість створити коротке та зрозуміле посилання на Ваш профіль, яке Ви зможете використовувати на своїх візитних картках або у соцмережах.
FREE
Безкоштовний базовий функціонал для кожного.
Персональний профіль.
Власний профіль юриста, де можна презентувати свої послуги, збирати відгуки, публікувати статті, кейси, фото та відео.
Відображення у каталозі юристів.
Розміщення у зручному каталозі, де клієнт знаходить юриста за різними параметрами (місто, мова, категорія права).
Можливість отримувати клієнтів.
Функціонал платформи дозволяє клієнтам зручно взаємодіяти з юристами через платформу (дзвінок, форму заявки, чат).
Безкоштовні питання.
Стрічка безкоштовних питань дає можливість юристам задавати питання іншим юристам або відповідати на питання тих, хто потребує допомоги. Також це відмінний інструмент, щоб зарекомендувати себе як спеціаліста та залучити ще більше клієнтів.