Кравець Ігор
Обрати адвоката непросто навіть завчасно, а особливо коли потрібно терміново. Проте, а що буде, якщо його і не обирати?
Часто у людей немає банально грошей, щоб оплачувати роботу адвоката (ураховуючи українські реалії). А у криміналі переважно проблема звалюється зненацька. Але у даному матеріалі крім наголосу на кримінальному процесі, хотілося б торкнутися й інших.
Без адвоката вирішують бути переважно в інших процесах (цивільному, адміністративному, господарському), особливо коли є ініціаторами позову (позивачами). В суспільстві переважає думка, що у кримінальному процесі адвокат все ж має бути, проте реалії такі, що у великій кількості справ їх люди не мають (я навіть здивувався наскільки таких справ багато).
Існує думка, що, наприклад якщо щось зламалась, то можна не витрачати гроші на фахівців для ремонту, а можна подивитися відео і зробити це самому, заощадивши гроші. І часто це працює, доступ до інформації зараз суттєвий, було б бажання. Але що ми маємо саме з правовою сферою і чи можна за аналогією самому розібратися і досягти результату, заощадивши гроші? Можна (є і такі випадки!), але є ряд ризиків.
Емоційний стан.
Ви будете заручником вашого емоційного стану і ризикуєте діяти менш ефективно. Відомий випадок, коли адвокат захищав себе самостійно у цивільному процесі й вважав, що програв позов саме через неспроможність діяти ефективно (спір був пов’язаний з розділом майна подружжя, з його ж дружиною). Якщо позивач ви, а процес, наприклад, адміністративний, то цей ризик буде менший, якщо кримінальний, то відповідно більший. Але навіть у “комфортному” для вас процесі, проти вас можуть подати, наприклад, зустрічний позов, і тут вас спокій може різко зменшитися.
Одна спроба.
Прав на помилку немає, у середнього адвоката за плечима будуть десятки подібних ситуацій, і поведінка його буде враховувати позитивний і негативний попередній досвід. Деякі дії обмежені в часі, для більшості дій буде одна спроба. Тобто виходить, це як ходити по мінному полю без будь-якого попереднього досвіду. Можна себе втішити, що інакше б взагалі не здійснили певну дію, а так “хоч спробували”. Втім, чи є сенс йти на такий ризик?
Витрачений час.
Цей аспект часто недооцінюють. Бо з одної сторони це потенційна економія, а з іншої — витрачений час, за який можна було б заробити гроші, можливо і більше ніж витратили. Година судового засідання, це часто день або декілька, які йдуть на підготовку, навіть у досвідченого адвоката, який і так вже має необхідні вміння та навички. А скільки піде у вас?
Обмежені можливості
Наприклад, у разі затримання та тримання під вартою, може не бути доступу до літератури, вже не кажучи навіть про розуміння що і де шукати (не буде відповідних навичок). Не буде таких можливостей (вже не кажучи про компетенції) для збору доказів на вашу користь, як є в адвоката. Для ув’язнених часто є проблемою навіть ознайомитися з матеріалами справи (хоча це реально), вже не кажучи про неможливість застосування передових цифрових технологій для більшої ефективності.
Немає правозахисної свідомості
Часто можна почути, що людина (не юрист) починає добре орієнтуватися в законах і ніби має бути ефективність на рівні досвідченого адвоката. І здавалося б почитати кодекси, закони, знайти необхідну практику Верховного суду, практику ЄСПЛ, вивчити матеріали й буде позитивний результат. Але проблема в тому, що без формування правозахисної свідомості, на які у правника часто йде десять і більше років (а інколи вона не формується взагалі, або починається рух навпаки з різних причин), без комплексного розуміння і вміння застосовувати закони, шанси на успіх можуть бути примарними.
Застосування додаткових тактик
У зв’язці адвокат + клієнт, або декілька адвокатів + клієнт з’являється ряд додаткових можливостей, тактик та прийомів, які можна застосувати. І мова йде про законні методи, у кожного адвоката можуть бути свої, робота адвоката часто творча, єдино правильних стратегій чи алгоритмів часто не існує. Головне, щоб вони застосовувалися в рамках правового поля і з повагою до всіх учасників судового процесу.
Події розгортаються швидко
Наприклад, в кримінальному процесі часто доходить до крайнощів, або процес починає йти надто швидко, або надто повільно. Ризик швидкого — не встигнете зробити певні дії. А “повільним” процес часто стає через незроблені дії в минулому, або певні “тактичні помилки”. Ціна таких помилок — роки судового розгляду.
Правозахисник, Адвокат Ігор Кравець (м. Одеса).
Ще від автора
3 першочергові дії після вашого затримання
10+ років практики. 20+ кримінальних справ в роботі 30+ справ загалом (в тому числі інші процеси)6 “магічних” фраз при спілкуванні з поліцією у 2023 році
10+ років практики. 20+ кримінальних справ в роботі 30+ справ загалом (в тому числі інші процеси)6 ситуацій, коли краще мати адвоката в кримінальному процесі
10+ років практики. 20+ кримінальних справ в роботі 30+ справ загалом (в тому числі інші процеси)Коментарі
Рекомендовані статті
При перегляді сторінки юриста з підпискою Pro, рекомендації інших юристів на Вашій сторінці для користувачів відсутні.
Профіль юриста потрапляє на перші сторінки, а це додаткова можливість отримати заявок у 2,7 разів більше. 80% клієнтів не переходять далі третьої сторінки каталогу: більшість обирає юриста з перших сторінок і звертається до нього за консультацією.
При перегляді клієнтом сторінки юриста з підпискою Free, сторінку Pro буде показано йому в рекомендованих юристах. За статистикою, більше половини клієнтів переходять на сторінки рекомедованих юристів.
Відмітка Pro підвищує довіру клієнтів до юриста, демонструє його активність та надійність.
Можливість встановлювати будь-яке зображення на обкладинці профілю та створювати індивідуальний стиль.
Можливість створити коротке та зрозуміле посилання на Ваш профіль, яке Ви зможете використовувати на своїх візитних картках або у соцмережах.
Власний профіль юриста, де можна презентувати свої послуги, збирати відгуки, публікувати статті, кейси, фото та відео.
Розміщення у зручному каталозі, де клієнт знаходить юриста за різними параметрами (місто, мова, категорія права).
Функціонал платформи дозволяє клієнтам зручно взаємодіяти з юристами через платформу (дзвінок, форму заявки, чат).
Стрічка безкоштовних питань дає можливість юристам задавати питання іншим юристам або відповідати на питання тих, хто потребує допомоги. Також це відмінний інструмент, щоб зарекомендувати себе як спеціаліста та залучити ще більше клієнтів.