Кравець Ігор
Цей матеріал є продовженням першої частини. Якщо коротко — то обрання та залучення адвоката в кримінальний процес вже після затримання є вкрай непростим і ризикованим.
Натомість у даному матеріалі розглянемо ситуацію, коли ви вже розумієте, що проблема на підході, або просто хочете завчасно подбати про зниження ризиків.
Але в даній ситуації ви на свободі та у вас є певна кількість часу. А якщо пощастить — то і роботи для адвоката буде мінімум.
Технічна сторона
Якщо з суто технічної сторони, то вам достатньо знайти адвоката (за рекомендацією, з пошуку, з реклами тощо), отримати його попереднє погодження співпраці з вами, зберегти його контакт. В одних випадках буде доцільно укласти договір та почати роботу, в інших ні (можна домовитися про майбутню співпрацю). В ідеалі — мати декількох потенційних адвокатів з такими домовленостями.
Саме укладання договору чи його неукладення не є критичним, але в одних випадках я б на цьому настояв, а в інших — ні. В першій частині я розбирав алгоритми, які можуть бути застосовані, якщо договору ще не буде.
Я за легальну можливість отримання платних консультацій в адвоката перед укладанням угоди в більшості випадків, я бачу саме в такому підході найбільшу ефективність, але скільки людей — стільки думок.
Останніми роками я чув багато різних думок, починаючи від того, що “краще завчасно до будь-яких подій укласти договір і носити його копію в паспорті”, до “просто зберегти контакт адвоката”. Для адвоката укласти договір (особливо безоплатний) для майбутніх подій достатньо ризиковано, так, як адвокат перед укладанням договору має вивчити доручення і зробити ряд висновків, перевірити ряд питань. І укладати договір на майбутнє може бути недоцільним, бо адвокат не впевнений, чи буде в нього можливість, час, компетенція, здоров'я і тому подібне, беручи зобов’язання на майбутнє. А клієнт та його поведінка несуть одну з найбільших загроз для адвоката.
Таким чином, тактика, яка мені вбачається оптимальною — мати контакти та попередні домовленості з кількома адвокатами. Цього може бути достатньо. Разом з тим, коли наполягти на укладанні договору і початку самої роботи має вирішувати сам клієнт, але і до адвоката треба прислуховуватися.
Вибір адвоката
Якщо у пересічних громадян спитати, як треба обрати адвоката у кримінальному процесі, то є різні думки, в тому числі “має бути дуже досвідченим”, “мають бути гарні рекомендації знайомих”, “має бути високий відсоток виграних справ” і тому подібне. Але чи працює це в українських реаліях?
Як обирати, кожен вирішуватиме самостійно, проте я можу перерахувати топ якостей, на які б я звертав увагу відповідно до пріоритетності. Проте зважайте, що я є сам адвокатом, також мене пов’язують контактні зобов’язання з державою щодо участі у системі надання безоплатної правової допомоги, повністю неупередженим в цьому питанні бути важко.
Питання ціни, як бачите, тут я навіть не досліджується, але для багатьох саме ціна буде вирішальною, про що буде окремий матеріал. Питання виправдовувальних вироків також не підіймається, через те, що їх вкрай мало (не в кожного адвоката за велику практику вони взагалі є), а якщо вивчати питання щодо кількості підозр, які не завершилися направленням обвинувальних актів до суду — це будуть також одиниці.
Як бачите, на етапі, коли проблема насувається або коли хочете знизити ризики у житті на майбутнє, робити вибір та починати роботу з адвокатом значно простіше та ефективніше. Також проаналізуйте, наскільки збільшуються ризики щодо вибору адвоката, коли ви затримані, ураховуючи наведені вище критерії.
Пишіть в коментарях, які теми ще підняти.
Правозахисник, Адвокат Ігор Кравець (м. Одеса).
Ще від автора
3 першочергові дії після вашого затримання
10+ років практики. 20+ кримінальних справ в роботі 30+ справ загалом (в тому числі інші процеси)6 “магічних” фраз при спілкуванні з поліцією у 2023 році
10+ років практики. 20+ кримінальних справ в роботі 30+ справ загалом (в тому числі інші процеси)6 ситуацій, коли краще мати адвоката в кримінальному процесі
10+ років практики. 20+ кримінальних справ в роботі 30+ справ загалом (в тому числі інші процеси)Коментарі
Рекомендовані статті
При перегляді сторінки юриста з підпискою Pro, рекомендації інших юристів на Вашій сторінці для користувачів відсутні.
Профіль юриста потрапляє на перші сторінки, а це додаткова можливість отримати заявок у 2,7 разів більше. 80% клієнтів не переходять далі третьої сторінки каталогу: більшість обирає юриста з перших сторінок і звертається до нього за консультацією.
При перегляді клієнтом сторінки юриста з підпискою Free, сторінку Pro буде показано йому в рекомендованих юристах. За статистикою, більше половини клієнтів переходять на сторінки рекомедованих юристів.
Відмітка Pro підвищує довіру клієнтів до юриста, демонструє його активність та надійність.
Можливість встановлювати будь-яке зображення на обкладинці профілю та створювати індивідуальний стиль.
Можливість створити коротке та зрозуміле посилання на Ваш профіль, яке Ви зможете використовувати на своїх візитних картках або у соцмережах.
Власний профіль юриста, де можна презентувати свої послуги, збирати відгуки, публікувати статті, кейси, фото та відео.
Розміщення у зручному каталозі, де клієнт знаходить юриста за різними параметрами (місто, мова, категорія права).
Функціонал платформи дозволяє клієнтам зручно взаємодіяти з юристами через платформу (дзвінок, форму заявки, чат).
Стрічка безкоштовних питань дає можливість юристам задавати питання іншим юристам або відповідати на питання тих, хто потребує допомоги. Також це відмінний інструмент, щоб зарекомендувати себе як спеціаліста та залучити ще більше клієнтів.