Адвокат і бізнес: проблематика взаємодії

ілюстративне фото

Починаючи малий або середній бізнес, може виникнути думка, що треба крім бухгалтерського супроводження мати ще і юридичне.

“Бізнес” — кажучи умовно, це може бути будь-яка господарська діяльність, починаючи від “малих” ФОП-ів закінчуючи великими компаніями. Навіть діяльність ФОП-ів може бути дуже різною, бо межі, наприклад спрощеної форми діяльності (3 група) цей ліміт у 2023 році становить майже 8 мільйонів гривень на рік. Проте це може бути й ФОП або ТОВ (чи інші організаційні форми) зі значно меншими оборотами.

Хтось шукає юридичний супровід від самого початку діяльності, частина — через певний проміжок часу, або вже при появі певних проблем. Буває, що тривалий час юридичний супровід взагалі не здійснюється.

Питання юридичного супроводження часто здійснюється найманням юриста на відповідну посаду в організації. Інколи звертаються до відповідних ФОП-ів та компаній, щоб отримати певну економію. Що вигідніше — це окрема тема, але на цьому хочеться це питання і закрити.

Де в цьому процесі й навіщо з’являється адвокат? Чи має цей адвокат спеціалізуватися на кримінальному процесі й навіщо?

Далі переважно представники бізнесу йдуть 3 шляхами.

Особисто я вважаю, що законодавство на даний час не в повному об’ємі регулює дані відносини, створюючи правові дилеми при будь-якому виборі. Проблема і неоптимальність є в кожному з цих варіантів.

Питання щодо відсутності будь-якого юридичного супроводження навіть не розглядатимемо, зазначивши, що це шлях в нікуди й така стратегія з великою ймовірністю буде програшна, проте кожен обирає сам.

Подальші сценарії розвитку подій

1- Збільшити штат юристів, які не є адвокатами

Очевидно, що поточну діяльність такий формат роботи може забезпечити. Проте при першому судовому процесі, юриста можуть просто не допустити до участі у судовому засіданні, звісно є позитивна практика самопредставництва, втім ризик теж наявний. Вже не кажучи, про кримінальний процес, де юрист не буде мати повноважень для захисту компанії. Вже не кажучи про немалозначні справи, або справи немайнового характеру щодо яких завжди є ризик визначення судом немалозначними. Спроможність захисту інтересів компанії значно обмежена. Таким чином, створюються зайві ризики.

2- Найняти юриста “зі свідоцтвом” (свідоцтвом про право на заняття адвокатською діяльністю).

Зараз багато вакансій щодо пошуку адвокатів “зі свідоцтвом”, фактично бажаючи найняти юриста, який буде в потрібний момент адвокатом для організації, фактично пропонуючи працювати в офісі організації повний робочий тиждень. Звісно пропозиція оплати є більшою за звичайних юристів, втім адвоката перетворюють на найманого працівника.

Адвокату не заборонено займатися іншою діяльністю і бути, наприклад, юристом підприємства. Проте така діяльність не буде саме адвокатською, адвокат не може надавати правову допомогу без підписання договору про надання правової допомоги! А здійснювати адвокатську діяльність адвокат може індивідуально, в рамках адвокатського бюро або адвокатського об’єднання. Перебуваючи в штаті підприємства і по суті маскуючи свою адвокатську діяльність, адвокат несе зайві ризики, фактично позбавляється гарантій адвокатської діяльності (або значно зменшуючи їхню ефективність, якщо немає договору).

Наприклад умовно начальник скаже подати позов на певного контрагента. Чи буде підписаний договір про надання правової допомоги? (а має бути!) Чи зможе адвокат відмовитися від виконання доручення у разі наявності підстав, в тому числі через конфлікт інтересів, незаконні цілі, засоби, відсутність підстав для позову і т.д. і т.п. (а зобов’язаний відмовитися!) Наприклад, керівництво організації запропонує підписати паралельно договір про надання правової допомоги. Але наскільки прозора така схема? Чи зможе реалізовувати адвокат вимоги закону та правил адвокатської етики в таких умовах? Чи не є це приниженням адвоката, що в результаті знизить як ефективність адвоката, так і ефективність підприємства?

На мою думку, така схема роботи є неефективною, а адвокатська діяльність може і має здійснюватися тільки в законний спосіб, і це в першу чергу в інтересах як адвоката, так і підприємства!

3- Найняти адвоката, коли ще немає серйозних проблем

У цього сценарію є 2 головні варіації

Залучення адвоката може значно підвищити спроможність юриста (юридичного відділу).

Саме в цьому сценарії адвокат може вживати необхідних превентивних заходів, має на це відповідний час. При чому чим більше поточної, другорядної, але теж важливої, роботи візьме на себе юрист-інхаус тим краще. Втім саме на цьому етапі треба працювати з адвокатом над оцінкою ризиків, над відпрацюванням алгоритмів поведінки під час допитів, обшуків, інших процесуальних дій. Помічати завчасно всі проблемні ситуації й реагувати на них в законний спосіб. Від спрацьованості юриста-інхауса з адвокатом залежатиме багато. Крім того, адвокат може займатися судовими процесами та підготовкою до них.

Є ризик того, що вартість правової допомоги адвоката буде надто високою. Також є ризик, що або адвокат не буде мати можливості охопити всю наявну роботу в організації (через брак коштів та/або брак часу). Проте залежить від обсягів роботи!

При обох сценаріях головною дилемою лишається питання погодження доручення (доручень), тому, що адвокат або працюватиме над конкретною правовою проблемою і вона має бути чітко визначена та адвокат має перевірити підстави щодо можливості чи неможливості виконання доручення. Якщо завчасно доручення чітко не визначені й не проаналізовані, то адвокат фактично бере на виконання і погоджується виконувати невизначений обсяг доручень, що ставить під ризик роботу адвоката. Наприклад, адвокат погоджується робити звернення в інтересах організації, але згодом він змушений звертатися з позовом проти свого колишнього клієнта. Що має робити адвокат? За законом відмовитися від виконання доручення через конфлікт інтересів. Чи буде це фактичною підставою для розірвання договору з організацією? Буде! Як бачимо, питань багато!

4- Найняти адвоката, коли є серйозні проблеми

Як варіант сценарій може розгортатися, так:

Запит правоохоронного органу — виїмка документів — обшук приміщень — допити — підозри керівництву — обвинувальні акти — обвинувальні вироки. Події можуть розгортатися дуже швидко, але буває займають достатньо тривалий час. Втім ураховуючи наявну судову практику майже всі підозри завершуються направленням обвинувальних актів до суду, майже всі обвинувальні акти завершуються обвинувальними вироками (на жаль виправдовувальних вироків менш ніж 1%).

На даному етапі адвокат вже обмежений у здійсненні превентивних дій, і часто залучений у процес надто пізно (часто це буває не на самому початку).

Звісно адвокат може і має працювати ефективно на цій стадії, проте є ряд ризиків (Якого саме адвоката залучити? Чи буде належна довіра до адвоката? Як швидко вдасться залучити адвоката? Чи вистачить грошей на оплату правової допомоги?)

Ураховуючи українські реалії, підвищити якість захисту можна буде, якщо адвокат буде працювати ще до перших обшуків, допитів і т.п. Працювати треба ще з моменту внесення слідчим, прокурором відомостей до ЄРДР. А краще треба не чекати цього, а діяти превентивно на зниження ризиків до появи будь-яких проблем. Наскільки у цьому сценарії адвокат буде мати можливість діяти максимально ефективно? Це і є головна дилема цього сценарію!

Висновки.

На мій погляд, на даний час відсутній достатньо врегульований формат взаємодії бізнесу та адвоката. Кожний варіант несе свої суттєві недоліки. Залучаючи адвоката в класичній схемі (лише після обшуку, допиту тощо) бізнес значно втрачає в спроможності свого захисту. Натомість залучаючи адвоката завчасно, видатки на правову допомогу можуть значно збільшуватися, а також створюються ризики для діяльності адвоката через недостатнє законодавче регулювання. Але в фіналі такі превентивні витрати можуть врятувати компанію і попередити значно більші збитки!

На мій погляд, є 2 формати ефективної взаємодії

Правозахисник, Адвокат Ігор Кравець (м. Одеса).

Телеграм Twitter Facebook Instagram

265
0

Коментарі

Рейтинг:
0

    Рекомендовані статті

    Інтернет шахрайство
    Кримінальне право
    1 секунда читання
    Інтернет шахрайство
    Інтернет шахрайство
    Кримінальне право
    1 секунда читання
    Інтернет шахрайство
    Впіймай мене якщо зможеш
    Кримінальне право
    1 секунда читання
    Впіймай мене якщо зможеш
    Умовно-дострокове звільнення
    Кримінальне право
    1 секунда читання
    Умовно-дострокове звільнення
    7000 мікрогрантів від Уряду на 2023 рік
    Кримінальне право
    8 секунд читання
    7000 мікрогрантів від Уряду на 2023 рік
    Які гранти заплановані за 2023 рік
    Куди звертатися у випадку насильства?
    Кримінальне право
    38 секунд читання
    Куди звертатися у випадку насильства?
    Міністерство соціальної політики України роз’яснило, як діяти і куди звертатися у подібних ситуаціях.
    Доцільність легалізації проституції в Україні
    Кримінальне право
    6 хвилин читання
    Доцільність легалізації проституції в Україні
    Перше це робиться - соціального захисту працівників та працівниць. Друге - виведення цього бізнесу з «чорної» зони
    ЗАСТОСУВАННЯ ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ДО ПРАВООХОРОННИХ ОРГАНІВ
    Кримінальне право
    54 секунди читання
    ЗАСТОСУВАННЯ ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ...
    Маю внутрішнє відчуття справедливості!
    У яких випадках за ухилення від мобілізації настає адміністративна, а у яких – кримінальна відповідальність
    Кримінальне право
    7 секунд читання
    У яких випадках за ухилення від мобілізації наст...
    Деталізація військових злочинів
    Що таке наркотичні засоби та психотропні речовини і яка настає відповідальність та покарання за їх вживання та збут ?
    Кримінальне право
    1 хвилина читання
    Що таке наркотичні засоби та психотропні речовин...
    Отримати юридичну консультацію або роз’яснення з даного питання зателефонувати https://advokatkostryba.wordpress.com/
    Незаконний перетин кордону.
    Кримінальне право
    5 секунд читання
    Незаконний перетин кордону.
    відповідальність за ст. 358 КК України
    Покрокова інструкція під час обшуку
    Кримінальне право
    18 секунд читання
    Покрокова інструкція під час обшуку
    Покрокова інструкція під час обшуку
    Чи потрібен адвокат потерпілому❓
    Кримінальне право
    6 секунд читання
    Чи потрібен адвокат потерпілому❓
    Надійність та впевненість
    Допит свідка.
    Кримінальне право
    1 хвилина читання
    Допит свідка.
    Що потрібно пам'ятати коли Вас викликають на допит?
    Баба Яга проти, або пост у захист судді
    Кримінальне право
    1 хвилина читання
    Баба Яга проти, або пост у захист судді
    Звернутись за телефоном: 098 320-55-47 та визначити з нашим менеджером зручний для вас день і час консультації.
    3 першочергові дії після вашого затримання
    Кримінальне право
    1 хвилина читання
    3 першочергові дії після вашого затримання
    10+ років практики. 20+ кримінальних справ в роботі 30+ справ загалом (в тому числі інші процеси)
    6 “магічних” фраз при спілкуванні з поліцією у 2023 році
    Кримінальне право
    1 хвилина читання
    6 “магічних” фраз при спілкуванні з поліцією у 2...
    10+ років практики. 20+ кримінальних справ в роботі 30+ справ загалом (в тому числі інші процеси)
    6 ситуацій, коли краще мати адвоката в кримінальному процесі
    Кримінальне право
    1 хвилина читання
    6 ситуацій, коли краще мати адвоката в криміналь...
    10+ років практики. 20+ кримінальних справ в роботі 30+ справ загалом (в тому числі інші процеси)
    Вибір адвоката в кримінальному процесі — частина 1
    Кримінальне право
    3 хвилини читання
    Вибір адвоката в кримінальному процесі — частина...
    10+ років практики. 20+ кримінальних справ в роботі 30+ справ загалом (в тому числі інші процеси)
    Вибір адвоката в кримінальному процесі — частина 2
    Кримінальне право
    2 хвилини читання
    Вибір адвоката в кримінальному процесі — частина...
    10+ років практики. 20+ кримінальних справ в роботі 30+ справ загалом (в тому числі інші процеси)
    Захист без адвоката
    Кримінальне право
    1 хвилина читання
    Захист без адвоката
    10+ років практики. 20+ кримінальних справ в роботі 30+ справ загалом (в тому числі інші процеси)
    Адвокат і бізнес: проблематика взаємодії
    Кримінальне право
    2 хвилини читання
    Адвокат і бізнес: проблематика взаємодії
    Адвокат, правозахисник 10+ років практики. 20+ кримінальних справ в роботі 30+ справ загалом (в тому числі інші процеси)
    Адвокат і бізнес: проблематика взаємодії. Частина 2
    Кримінальне право
    1 хвилина читання
    Адвокат і бізнес: проблематика взаємодії. Частин...
    Адвокат, правозахисник 10+ років практики. 20+ кримінальних справ в роботі 30+ справ загалом (в тому числі інші процеси)
    5 помилок, про які дуже сильно пожаліли затримані
    Кримінальне право
    1 хвилина читання
    5 помилок, про які дуже сильно пожаліли затриман...
    Адвокат, правозахисник 10+ років практики. 20+ кримінальних справ в роботі 30+ справ загалом (в тому числі інші процеси)
    Поради під час обшуку
    Кримінальне право
    11 хвилин читання
    Поради під час обшуку
    Краще мати заздалегідь укладений договір з адвокатом, або хоча б контакти надійного адвоката
    Як не стати потерпілим від телефонного шахрайства
    Кримінальне право
    34 хвилини читання
    Як не стати потерпілим від телефонного шахрайств...
    Маю досить вагомий досвід в сфері кримінального права, даний досвід є практичним, а не теоретичним!
    Тілесні ушкодження
    Кримінальне право
    1 година читання
    Тілесні ушкодження
    Види тяжкості тілесних ушкоджень. Відповідальність за їх нанесення.
    Юристи з кіберзлочинності
    Кримінальне право
    9 хвилин читання
    Юристи з кіберзлочинності
    Адвокат з досвідом більше 10 років
    ГАУПТВАХТА ЧИ СЛІДЧИЙ ІЗОЛЯТОР: ДЕ ДОЦІЛЬНО УТРИМУВАТИ ВЗЯТИХ ПІД ВАРТУ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ ТА ЯКА ПОЗИЦІЯ ЗАКОНУ?
    Кримінальне право
    19 хвилин читання
    ГАУПТВАХТА ЧИ СЛІДЧИЙ ІЗОЛЯТОР: ДЕ ДОЦІЛЬНО УТРИ...
    На основі практичного кейсу взятого під варту військовослужбовця за підозрою у вчиненні непокори (ст. 402 КК).
    Державна зрада: що потрібно знати?
    Кримінальне право
    11 хвилин читання
    Державна зрада: що потрібно знати?
    Послуги адвоката у кримінальних справах в Харкові та Харківській області
    Що таке кіберзлочин?
    Кримінальне право
    23 хвилини читання
    Що таке кіберзлочин?
    Адвокат з кримінальних справ в Харкові та Харківській області
    Оскарження адмін протоколу - алкогольне сп'яніння водія
    Кримінальне право
    11 хвилин читання
    Оскарження адмін протоколу - алкогольне сп'янінн...
    Позитивна практика у захисті потерпілих через незаконні дії патрульної поліції та представників мед закладів
    ВЕРХОВНИЙ СУД: ФОП МОЖЕ БУТИ СЛУЖБОВОЮ ОСОБОЮ В РОЗУМІННІ КРИМІНАЛЬНОГО КОДЕКСУ УКРАЇНИ
    Кримінальне право
    4 хвилини читання
    ВЕРХОВНИЙ СУД: ФОП МОЖЕ БУТИ СЛУЖБОВОЮ ОСОБОЮ В...
    Частиною 1 статті 367 КК передбачена кримінальна відповідальність за службову недбалість.
    ЗВІЛЬНЕННЯ ВІД КРИМІНАЛЬНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ (ДІЙОВЕ КАЯТТЯ)
    Кримінальне право
    5 хвилин читання
    ЗВІЛЬНЕННЯ ВІД КРИМІНАЛЬНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ (ДІ...
    Мною було звільнено від кримінальної відповідальності в зв'язку з дійовим каяттям - 4 особи.
    Корупція та юридична система: боротьба за чесне правосуддя
    Кримінальне право
    42 хвилини читання
    Корупція та юридична система: боротьба за чесне...
    Корупція та юридична система: боротьба за чесне правосуддя
    Коли ДТП перетворюється на кримінальне правопорушення: роз'яснення статті 286 КК України
    Кримінальне право
    41 хвилина читання
    Коли ДТП перетворюється на кримінальне правопору...
    Коли ДТП перетворюється на кримінальне правопорушення: роз'яснення статті 286 КК України
    Як захистити свої права у разі домашнього насильства
    Кримінальне право
    1 хвилина читання
    Як захистити свої права у разі домашнього насиль...
    Протягом тривалого часу в Україні домашнє насильство вважалося приватною справою, і суспільство часто ігнорувало це.
    Робота адвоката з питань Територіальних центрів комплектування (ТЦК) в Україні
    Кримінальне право
    4 хвилини читання
    Робота адвоката з питань Територіальних центрів...
    Адвокат, що спеціалізується на питаннях ТЦК, стає незамінним партнером для захисту прав громадян у таких випадках.