Мірошниченко Андрій
Ще з 2014 року тема перебування взятих під варту осіб на гауптвахті, слідчому ізоляторі, або ізоляторі тимчасового тримання вперше стала актуальною серед військовослужбовців, щодо яких здійснюється провадження за вчинення кримінальних правопорушень. У 2022 році з початком повномасштабного вторгнення ця проблема стала відчутною вдруге.
Для початку необхідно розібратися з правовим визначенням понять “гауптвахта” та “слідчий ізолятор”.
Гауптвахта – спеціальне приміщення, обладнане в будівлі органу управління Служби правопорядку (підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні) для тримання узятих під варту та затриманих військовослужбовців, або приміщення (намет), яке може тимчасово обладнуватися на полігонах, у навчальних центрах та районах виконання Збройними Силами України завдань за призначенням (див. Наказ Мін’юсту № 394 від 03 листопада 2020 року Про затвердження Порядку тримання засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців (далі – Наказ № 394)).
Слідчий ізолятор – установа, призначена для тримання осіб, щодо яких як запобіжний захід обрано тримання під вартою або до яких застосовано тимчасовий чи екстрадиційний арешт, а також відбування покарання засудженими, яких залишено для роботи з господарського обслуговування (див. Наказ Мін’юсту № 680/5 від 28 лютого 2017 року Про затвердження Порядку визначення засудженим виду установи виконання покарань, направлення для відбування покарання засуджених до позбавлення волі на певний строк…).
Таким чином з визначення стає зрозуміло, що дві установи призначені для виконання аналогічних завдань, зокрема у контексті питання, що розглядається, тримання взятих під варту осіб, однак з певними особливостями, зокрема призначення гауптвахти лише для перебування у ній осіб зі спеціальним статусом – військовослужбовців. Одночасно слідчий ізолятор не розмежовує осіб за статусом і призначений для тримання під вартою будь-якої особи, за якою суд постановив відповідну ухвалу про застосування запобіжного заходу.
Далі слід розглянути питання законодавчої передбаченості та підстав тримання під вартою військовослужбовців на гауптвахті.
Згідно пунктів 1, 2 Розділу XI Наказу № 394, тримання на гауптвахтах узятих під варту військовослужбовців здійснюється відповідно до Закону України «Про попереднє ув’язнення» та цього Порядку. Узяті під варту військовослужбовці розміщуються на гауптвахті на підставі ухвали суду, яка набрала законної сили.
Оглянувши ст. 4 Закону України “Про попереднє ув'язнення” можна встановити, що установами для тримання осіб, щодо яких як запобіжний захід обрано тримання під вартою або до яких застосовано тимчасовий чи екстрадиційний арешт, є:
слідчі ізолятори Державної кримінально-виконавчої служби України;
гауптвахти Військової служби правопорядку у Збройних Силах України.
У період дії воєнного стану в Україні та протягом двох років після його припинення чи скасування взяті під варту військовослужбовці можуть триматися в окремих ізольованих приміщеннях казарменого типу Військової служби правопорядку у Збройних Силах України.
З норми пункту 21 Закону України “Про Статут гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України” стає зрозуміло, що гауптвахта Служби правопорядку має приміщення для утримання засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців і окремі приміщення в органі управління Служби правопорядку в зоні відповідальності.
У відповідності до пункту 1 Розділу 2 Наказу Мін'юсту № 155 від 04.06.2021 року Про затвердження Порядку відбування покарання засуджених військовослужбовців у виді тримання в дисциплінарному батальйоні, військовослужбовці, засуджені до покарання у виді тримання в дисциплінарному батальйоні, до набрання вироком суду законної сили в установленому законодавством порядку тримаються на гауптвахтах Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або продовжують виконувати обов’язки військової служби у військовій частині (установі).
Тобто все ж таки належним та законним місцем тримання під вартою у рамках здійснення заходу забезпечення кримінального провадження щодо військовослужбовців є саме гауптвахти Військової служби правопорядку.
З приводу доцільності утримання військовослужбовця на гауптвахті та її переваг, слід виокремити, що гауптвахти є установами військового типу, які за час перебування у них військовослужбовців сприятимуть їхньому найкращому перевихованню та становленню на шлях виправлення. Розпорядок дня даних установ передбачає час для особистих потреб, що включає можливість читання військової літератури, а також дистанційне навчання військовослужбовців, чого немає у слідчих ізоляторах. Спілкування з такими ж військовослужбовцями
Глибокий аналіз українського законодавства дає дійти висновку про те, що чинні норми чітко не визначають, як, ким та в якому порядку взятий під варту військовослужбовець має направлятися саме до гауптвахти. З рештою, це питання залишається на вирішення органам слідства, прокуратури та суду, які з аналізу судової практики не завжди володіють тонкощами військового права.
Варто підсумувати, що правова проблема тримання взятих під варту військовослужбовців досі залишається відкритою та потребує внесення змін до чинного кримінально-правового законодавства, однак потенційно може стати приводом для звернення військовослужбовців з позовами про відшкодування моральної шкоди до суду за тримання під вартою у “неналежній установі”.
З повагою,
Юрист Андрій Мірошниченко
Ще від автора
Як звільнитися із ЗСУ за станом здоров'я і що робити, коли не звільняють⁉️🤨
Юрист. Досвід роботи - 1 рік.ЧИ МАЮТЬ ПРАВО ПОЛІЦІЯ, ПРАЦІВНИКИ ВІЙСЬККОМАТУ, ВІЙСЬКОВІ, ІНШІ ОСОБИ ПРИМУСОВО ВЕЗТИ ЛЮДИНУ У ВІЙСЬККОМАТ У РАЗІ ВІДМОВИ ВІД ПОВІСТКИ⁉️
Юрист. Досвід роботи - 1 рік.ГАУПТВАХТА ЧИ СЛІДЧИЙ ІЗОЛЯТОР: ДЕ ДОЦІЛЬНО УТРИМУВАТИ ВЗЯТИХ ПІД ВАРТУ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ ТА ЯКА ПОЗИЦІЯ ЗАКОНУ?
На основі практичного кейсу взятого під варту військовослужбовця за підозрою у вчиненні непокори (ст. 402 КК).Коментарі
Рекомендовані статті
При перегляді сторінки юриста з підпискою Pro, рекомендації інших юристів на Вашій сторінці для користувачів відсутні.
Профіль юриста потрапляє на перші сторінки, а це додаткова можливість отримати заявок у 2,7 разів більше. 80% клієнтів не переходять далі третьої сторінки каталогу: більшість обирає юриста з перших сторінок і звертається до нього за консультацією.
При перегляді клієнтом сторінки юриста з підпискою Free, сторінку Pro буде показано йому в рекомендованих юристах. За статистикою, більше половини клієнтів переходять на сторінки рекомедованих юристів.
Відмітка Pro підвищує довіру клієнтів до юриста, демонструє його активність та надійність.
Можливість встановлювати будь-яке зображення на обкладинці профілю та створювати індивідуальний стиль.
Можливість створити коротке та зрозуміле посилання на Ваш профіль, яке Ви зможете використовувати на своїх візитних картках або у соцмережах.
Власний профіль юриста, де можна презентувати свої послуги, збирати відгуки, публікувати статті, кейси, фото та відео.
Розміщення у зручному каталозі, де клієнт знаходить юриста за різними параметрами (місто, мова, категорія права).
Функціонал платформи дозволяє клієнтам зручно взаємодіяти з юристами через платформу (дзвінок, форму заявки, чат).
Стрічка безкоштовних питань дає можливість юристам задавати питання іншим юристам або відповідати на питання тих, хто потребує допомоги. Також це відмінний інструмент, щоб зарекомендувати себе як спеціаліста та залучити ще більше клієнтів.