Гордієнко Олена
Судова експертиза - різновид дослідження, ознаки якого описані в законодавстві. Вона є засобом доказування, її сутність полягає в тому, що слідчий, прокурор або суд доручає судовому експерту вирішити певні питання.
Судова експертиза - різновид дослідження, ознаки якого описані в законодавстві. Вона є засобом доказування, її сутність полягає в тому, що слідчий, прокурор або суд доручає судовому експерту вирішити певні питання.
Судовий експерт може відповідати та робити висновки тільки у сфері своєї спеціалізації. Дослідження має проводитися тільки на основі наданих судом матеріалів. Судова експертиза використовується як джерело доказів у
Згідно з чинним кодексом адміністративного судочинства (КАСУ) та цивільним кодексом (ЦКУ)
Докази - будь-які дані, на основі яких суд може доказати або спростувати наявність або відсутність певних обставин або фактів, які можуть впливати на результат вироку.
Згідно з кримінальним процесуальним (КПКУ)
Докази - фактичні дані які були отримані у передбаченому КПКУ порядку. На підстави них слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд можуть підтвердити або спростувати факти та обставини, які мають значення для кримінальної справи і потребують доказування. Одним із засобів доказування є висновок експерта.
Згідно з ч. 1 ст.101 КАСУ ч.1 ст.102 ЦКУ,
Висновок експерта - детальний опис експертом: проведеного дослідження, висновки з дослідження, перелік відповідей з поясненнями. Документ складається у порядку, який визначено в законодавстві.
Згідно з ч.1 чт.101 КПК,
Висновок експерта - докладний опис дослідження з обґрунтованими висновками та відповідями на питання. Залучити експерта може особа, яка має відношення до кримінальної справи.
Особливість експертного висновку полягає в тому, що його доказове значення підтверджується спеціальними знаннями зарученого фахівця. Це означає, що експерт не може проводити дослідження і робити висновки з тих питань, які знаходяться за межами його спеціалізації.
Існує практика спростування висновку або його сприйняття судом як неналежного доказу. Це відбувається таким чином: під час розглядання справи до уваги суда подається рецензія на висновок експерта. Тобто, оцінка висновку експерта іншим експертом.
Приміром візьмемо справу №761/5301/17 Шевченківського суда м. Києва. Під час ухвалення вироку по цій справі, суд взяв до уваги рецензії на висновок експерта в якості допустимого доказу. Таким чином, сторона захисту спростувала висновок експерта.
Виникає питання: чи є це правомірним?
У пошуках відповіді, в першу чергу, треба дати визначення поняттю “рецензія”.
Рецензія ,в загальному розумінні цього слова, - це відгук на твір, наукову публікацію, дисертацію і т.д.
Судова рецензія має складатися згідно з чинним законодавством.
Приміром, візьмемо процедуру оцінювання майна:
Процедура рецензування звітів про оцінку майна проводиться згідно з ст.13 ЗУ та п.62 Національного стандарту №1.
Рецензіяна оцінювання майна та майнових прав складається з метою:
Але ні в якому разі не замінює звіт про оцінку майна та висновок про його вартість.
Зверніть увагу, що вищезазначені правові норми не стосуються висновків судових експертів. Це зазначено окремо. Тому, за принципом аналогії закону, використовувати посилання на рецензії є неправомірним.
Процедура рецензування висновків судових експертів затверджена наказом Міністерства юстиції України №335/5 від 03.02.2020:
Мета складання рецензії на висновок експерта - підвищення кваліфікації експертів, поліпшення якості і обгрунтованості таких висновків. Метою рецензування не може бути спростування або визнання недійсним висновка експерта.
Доцільні підстави для складання рецензій на висновки експерта:
Планове рецензування. Проводится науково-дослідницькими установами судових експертиз
Підготовки і стажування майбутніх судових експертів. Для отримання кваліфікації за цією спеціальністю.
Наказом МВС 675 від 21.09.2020 та положенням про експертно-кваліфікаційну комісію внутрішніх справ України передбачено, що залишаються без розгляду:
Запити на рецензування висновку експерта, який був складений за результатами експертного дослідження або судової експертизи
Юридичне оцінювання висновку експерту
Це пояснюється тим, що порушені в подібних рецензіях питання не належать до компетенції експертної служби МВС. Саме таку відповідь отримують ініціатори звернень про складання рецензій.
Згідно з наказами МОЗ №6 від 17.01.1995 та №1361 від 20.07.2018
Таким чином, рецензія - це не процесуальний документ.
Це означає, що рецензія на висновок судового експерта не має доказового значення.
Експерт дає висновок від свого імені і несе за нього особисту відповідальність.
А особа, яка склала рецензію не несе ніякої юридичної відповідальності.
Отже, рецензія на висновок судового експерта, створена з метою його оскарження, спростування, визнання недійсним не є правомірною.
Якщо у Вас виникли додаткові запитання або Вам потрібна юридична допомога щодо цього питання - звертайтесь до спеціалістів платформи «Адвокат Народу».
Коментарі
Рекомендовані статті
При перегляді сторінки юриста з підпискою Pro, рекомендації інших юристів на Вашій сторінці для користувачів відсутні.
Профіль юриста потрапляє на перші сторінки, а це додаткова можливість отримати заявок у 2,7 разів більше. 80% клієнтів не переходять далі третьої сторінки каталогу: більшість обирає юриста з перших сторінок і звертається до нього за консультацією.
При перегляді клієнтом сторінки юриста з підпискою Free, сторінку Pro буде показано йому в рекомендованих юристах. За статистикою, більше половини клієнтів переходять на сторінки рекомедованих юристів.
Відмітка Pro підвищує довіру клієнтів до юриста, демонструє його активність та надійність.
Можливість встановлювати будь-яке зображення на обкладинці профілю та створювати індивідуальний стиль.
Можливість створити коротке та зрозуміле посилання на Ваш профіль, яке Ви зможете використовувати на своїх візитних картках або у соцмережах.
Власний профіль юриста, де можна презентувати свої послуги, збирати відгуки, публікувати статті, кейси, фото та відео.
Розміщення у зручному каталозі, де клієнт знаходить юриста за різними параметрами (місто, мова, категорія права).
Функціонал платформи дозволяє клієнтам зручно взаємодіяти з юристами через платформу (дзвінок, форму заявки, чат).
Стрічка безкоштовних питань дає можливість юристам задавати питання іншим юристам або відповідати на питання тих, хто потребує допомоги. Також це відмінний інструмент, щоб зарекомендувати себе як спеціаліста та залучити ще більше клієнтів.