Хуторний Дмитро
У 2019 році ТОВ звернулось до Адміністративного суду з позовом, у якому просило визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення (ППР) про нарахування грошового зобов`язання з податку на додану вартість та зменшення від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток на загальну суму подад 5,49 млн. грн., у т.ч. штрафні (фінансові) санкції.
Під час проведення документальної планової виїздної перевірки за результатами якої були винесені оспорювані ППР, податковим органом були встановлені обставини, які поставили під сумнів фактичне здійснення господарських операцій ТОВ, а саме:
Отже, на підставі вищенаведених встановлених обставин податковий орган дійшов висновку про те, що господарські операції з поставки будівельних матеріалів контрагентом_3 не здійснювалися, а будівельні роботи контрагентом_1 не виконувалися. Такий висновок став підставою для винесення оспорюваних ППР на понад 5,49 млн. грн.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що надані ТОВ первинні документи не є достатніми для підтвердження фактичного здійснення господарських операцій з контрагент_1 та контрагент_2.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, проаналізувавши норми ст.ст. 14, 44, 134, 138, 139, 193, 198, 201 Податкового кодексу України (ПКУ) та ст.ст. 1, 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" дійшов висновку про те, що правові наслідки у вигляді виникнення у покупця права на формування податкового кредиту з податку на додану вартість виникають за наявності сукупності таких обставин та підстав, зокрема:
Якщо господарська операція фактично не відбулася, то первинні документи, складені платником податку та його контрагентом на підтвердження такої операції, не відповідають дійсності, та свідчать про відсутність у сторін волевиявлення щодо реального здійснення господарської операції.
Аналіз реальності господарської діяльності повинен здійснюватися на підставі даних податкового, бухгалтерського обліку платника податків та відповідності їх дійсному економічному змісту. При цьому, в первинних документах, які є підставою для бухгалтерського обліку, фіксуються дані лише про фактично здійснені господарські операції.
Крім того, в ході розгляду справи судами попередніх інстанцій встановлено, що матеріали справи не містять доказів, які б підтверджували наявність у ТОВ підстав для замовлення у контрагент_1 виконання ремонтного-будівельних робіт за адресами, які вказані у договорі генерального підряду, а також права надавати доступ до таких приміщень іншим особам (приміщення передано в суборенду іншому користувачу). Доказів того, що новий користувач преміщення (суборендар) в якому виконувались ремонтні роботи надавав дозвіл контрагенту_1 на доступ до такого приміщення матеріали справи не містять.
Також контролюючим органом були встановлені інші не відповідності та розглянуті під час судового розгляду щодо фактичного володіння приміщенням в якому проводились ремонтні роботи, передачі та повернення з суборенди, загальної організації процесу виконання ремонтних робіт, перевірки якості проведених ремонтних робіт. В зазначених питаннях були встановлені невідповідності, що дозволили судупідтримати позицію податкового органу.
Окремо слід зазначити, що суди попередніх інстанцій зауважили, що на час укладення та виконання умов договору поставки будівельних матеріалів, ТОВ ще не набуло права користування нежитловим приміщенням за адресою, яка визначена в цьому договорі як місце доставки таких будівельних матеріалів.
Суди попередніх інстанцій зауважили, що номенклатура і кількість будівельних матеріалів, зазначених у видаткових накладних, не узгоджується з відомостями, викладеними в актах щодо передачі матеріалів підрядником для виконання ремонтних робіт.
Також ТОВ не надало доказів перевезення будівельних матеріалів, отриманих за видатковими накладними з м. Львів до м. Києва, (місця проведення ремонтних робіт, де, за твердженням ТОВ, були використані відповідні матеріали).
Суди попередніх інстанцій обґрунтовано зауважили, що у ході розгляду справи ТОВ не було надано доказів фактичного отримання будівельних матеріалів від контрагентів і виконання ремонтних робіт, а також спричинення реальних змін майнового стану ТОВ у зв`язку зі здійсненням таких операцій.
Зазначені обставини у сукупності з наданою контролюючим органом інформацією про діяльність контрагентів дають підстави для висновку, що фактичне здійснення господарських операцій між ТОВ і зазначеними контрагентами не підтверджується.
При цьому, суди попередніх інстанцій зауважили, що зміст наданих позивачем документів, підхід до їх оформлення та повноти викладення інформації не дають підстав для висновку, що вони були складені у зв`язку з господарськими операціями, які фактично здійснювалися.
Ураховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що досліджені в ході розгляду справи документи не підтверджують факту реальності господарських операцій, а доводи касаційної скарги зазначених висновків судів не спростовують. У підсумку вищенаведеного, касаційна скарга ТОВ про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень залишена без задоволення.
За результатами аналізу Постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 02.03.2023 по справі №640/20378/19: https://reyestr.court.gov.ua/Review/109546256
Ще від автора
Факт наявності податкових чи видаткових накладних не є безумовним доказом реальності господарських операцій
Факт наявності у позивача податкових чи видаткових накладних, не є безумовним доказом реальності господарських операцій.ВИТРАТИ НА ВІДРЯДЖЕННЯ - ПОЗИЦІЯ ВС КАС!
Згідно положень підпункту 170.9.1 ПКУ, витрати на відрядження не включаються до оподаткованого доходу платника податку.РЕМОНТНІ РОБОТИ - НЕ РЕАЛЬНІСТЬ ОПЕРАЦІЇ
Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, контролю за дотриманням вимог податкового законодавства.Коментарі
Рекомендовані статті
При перегляді сторінки юриста з підпискою Pro, рекомендації інших юристів на Вашій сторінці для користувачів відсутні.
Профіль юриста потрапляє на перші сторінки, а це додаткова можливість отримати заявок у 2,7 разів більше. 80% клієнтів не переходять далі третьої сторінки каталогу: більшість обирає юриста з перших сторінок і звертається до нього за консультацією.
При перегляді клієнтом сторінки юриста з підпискою Free, сторінку Pro буде показано йому в рекомендованих юристах. За статистикою, більше половини клієнтів переходять на сторінки рекомедованих юристів.
Відмітка Pro підвищує довіру клієнтів до юриста, демонструє його активність та надійність.
Можливість встановлювати будь-яке зображення на обкладинці профілю та створювати індивідуальний стиль.
Можливість створити коротке та зрозуміле посилання на Ваш профіль, яке Ви зможете використовувати на своїх візитних картках або у соцмережах.
Власний профіль юриста, де можна презентувати свої послуги, збирати відгуки, публікувати статті, кейси, фото та відео.
Розміщення у зручному каталозі, де клієнт знаходить юриста за різними параметрами (місто, мова, категорія права).
Функціонал платформи дозволяє клієнтам зручно взаємодіяти з юристами через платформу (дзвінок, форму заявки, чат).
Стрічка безкоштовних питань дає можливість юристам задавати питання іншим юристам або відповідати на питання тих, хто потребує допомоги. Також це відмінний інструмент, щоб зарекомендувати себе як спеціаліста та залучити ще більше клієнтів.