1. Сприйняття торговельних марок пересічним споживачем відіграє вирішальну роль у їх порівнянні.
ПОСТАНОВА 09 лютого 2023 року cправа № 910/5028/21Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду
Верховний Суд зазначає, що обізнані та проінформовані споживачі через власні індивідуальні відмінності мають набагато меншу від звичайної вірогідність придбати продукцію не того призначення або не того виробника (навіть за умови її схожості), відповідно у вирішенні питань наявності чи відсутності схожості до ступеня змішування орієнтуватись належить на звичайного пересічного споживача.
2. При зверненні до суду із заявою про встановлення юридичного факту важливе значення має мета його встановлення, оскільки саме вона дає можливість зробити висновок, чи дійсно цей факт є юридичним і чи тягне він правові наслідки. В цьому випадку, і з цим погодився ВС, фактичною обгрунтованою підставою звернення до суду стала необхідність встановлення причинно-наслідкового зв`язку між смертю сина заявниці та збройною агресією російської федерації проти України з метою подальшого отримання допомоги від гуманітарних організацій.
Постанова 11 січня 2023 року справа № 488/1890/19 провадження № 61-14211св 21 Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду
Суд не звернув увагу на те, що звернення заявника в порядку окремого провадження до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, обумовлено необхідністю визначення статусу її сина ОСОБА_2 , як жертви міжнародного збройного конфлікту, особи, яка перебувала під захистом Конвенції про поліпшення долі поранених і хворих у діючих арміях, що обумовлює виникнення прав та обов`язків, передбачених нормами міжнародного гуманітарного права (що складається з Женевських конвенцій про захист жертв війни від 12 серпня 1949 року, Додаткових протоколів до них, інших міжнародних договорів України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України) та отримання заявником допомоги від гуманітарних організацій (Міжнародного Комітету Червоного Хреста, Міжнародної Федерації товариств Червоного Хреста і Червоного півмісяця, Товариства Червоного Хреста України).
Відповідний юридичний факт є індивідуальним, оскільки має правові наслідки лише для заявника.
3. Задоволено позов до Держави України в особі Дніпропетровської обласної прокуратури, обґрунтований надмірною тривалістю кримінального провадження , неодноразовим (8 разів) безпідставним закриттям кримінального провадження, відсутностю належного процесуального керівництва з боку прокуратури , тощо.
Постанова 12 квітня 2023 року справа № 174/207/22 провадження № 61-1119св23 Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду
4. Використання електросамоката чи іншого подібного засобу (моноколеса, сегвея тощо) для переміщення особи як учасника дорожнього руху є джерелом підвищеної небезпеки в розумінні статті 1187 ЦК України, якщо в конкретному випадку такий засіб приводився в рух за допомогою встановленого на ньому електричного двигуна. Для кваліфікації діяльності, пов`язаної з таким використанням електричного самоката, характеристика електросамоката як механічного транспортного засобу з урахуванням потужності електродвигуна, встановленого на ньому, значення не має.
Постанова 15 березня 2023 року справа № 127/5920/22провадження № 61-10553св22 Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду
5. Моральна шкода за порушення цивільно-правового договору як спосіб захисту суб`єктивного цивільного права може бути компенсована і в тому разі, якщо це прямо не передбачено законом або тим чи іншим договором, і підлягає стягненню на підставі статей 16 та 23 ЦК України і статей 4 та 22 Закону «Про захист прав споживачів» навіть у тих випадках, коли умовами договору право на компенсацію моральної шкоди не передбачено (постанова Великої Палати Верховного Суду від 01 вересня 2020 року у справі № 216/3521/16-ц).
Постанова 20 квітня 2023 року справа № 523/11968/19 провадження № 61-186св23 Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду
6. Припинення повноважень члена виконавчого органу може відбутися у будь-який час та з будь-яких підстав. Тож припинення повноважень члена виконавчого органу гарантується нормами цивільного права для припинення або запобіганню негативного впливу на управлінську діяльність товариства.
ПОСТАНОВА 12 липня 2023 року cправа № 757/36650/16-ц Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду
7. Справа за позовом про стягнення моральної шкоди (у розмірі 700 000,00 грн), що була спричинена порушенням вимог Протоколу лікування гострого апендициту у дітей. Апеляційним судом позов задоволено частково, - стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань з дитячої клінічної лікарні моральну шкоду у розмірі 20 500,00 грн. за критерієм - 500,00 грн за кожну годину болю, і ВС з таким підходом погодився.
03 липня 2023 рокусправа № 523/10085/19 провадження № 61-6643св23 Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суд
8. Норми трудового законодавства, як гарантія дотримання прав працівників не передбачають права на укладення між роботодавцем та працівником договорів заміни зобов`язань працівника з відшкодування шкоди позиковим зобов`язанням, оскільки норми цивільного законодавства у спірних правовідносинах не застосовуються.
Постанова 21 липня 2023 рокусправа № 502/415/21провадження № 61-13193св22 Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду
…галузева належність матеріальної відповідальності до трудового права визначається характером правопорушення. Щодо шкоди, завданої роботодавцю працівником внаслідок недотримання трудової дисципліни, норми цивільного законодавства не застосовуються.
З урахуванням наведеного, врахувавши характер спірних правовідносин, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли правильного висновку про те, що норми трудового законодавства, як гарантія дотримання прав працівників не передбачають права на укладення між роботодавцем та працівником договорів заміни зобов`язань працівника з відшкодування шкоди позиковим зобов`язанням, оскільки норми цивільного законодавства у спірних правовідносинах не застосовуються.
9. Об’єднана палата КЦСі Верховного Суду вирішила, що спадкоємці (дружина, батьки та діти) чоловіка, який після смерті записаний батьком дитини, можуть оспорювати його батьківство, якщо він не знав або не міг знати про вагітність жінки, з якою перебував у шлюбі, згідно із ч. 3 ст. 137 СК України, що підлягає застосуванню на підставі аналогії закону. ОП КЦС ВС, забезпечуючи єдність судової практики, вказала, що в СК України є прогалина та відсутній регулятор, який би визначав правило поведінки учасників сімейних відносин для випадку, коли чоловік, який записаний батьком після його смерті, помер до народження дитини і не знав або не міг знати про вагітність жінки, з якою перебував у шлюбі.
Постанова 31 липня 2023 року справа № 461/3122/19 провадження № 61-10148сво22 Верховний Суд у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду
10. Чинне законодавство встановлює обмеження лише щодо безпосереднього здійснення адвокатської діяльності, яка спрямована на надання правової допомоги клієнту, тобто реалізації наданого права. Однак жодний нормативний акт не обмежує осіб, які перебувають на службі в органах місцевого самоврядування, у праві брати участь у відповідних процедурах добору та отримувати свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю.
ПОСТАНОВА 06 липня 2023 року Справа № 500/4859/21 Провадження № 11-82апп23 Велика Палата Верховного Суду
11. Оскільки сторони договору відступлення права вимоги не обмежені номінальною вартістю права вимоги, сама по собі різниця між номінальною вартістю права вимоги, що відступається, та ціною продажу такої вимоги, визначеною сторонами в договорі купівлі-продажу права вимоги, не може вважатися платою за договором факторингу.
ПОСТАНОВА 13 вересня 2023 року cправа № 902/308/23 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду
12. Верховний Суд підтвердив рішення судів попередніх інстанцій про притягнення до відповідальності директора діагностичного центру, який закупив реагенти для виявлення штамів коронавірусу за завищеною ціною. При цьому ВС токож зазначив, - той факт, що члени виконавчого органу юридичної особи перебувають у трудових відносинах з юридичною особою, не встановлює пріоритет трудового регулювання над цивільним, оскільки до цих відносин не може застосовуватися модель «роботодавець - працівник» властива трудовим відносинам. З огляду на зазначене, судами попередніх інстанцій правомірно не застосовано норми Кодексу законів про працю України. Отже, - не «у межах середнього місячного заробітку».
ПОСТАНОВА 17 серпня 2023 року cправа № 902/183/22Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду
Правовий статус членів виконавчого органу юридичної особи, посадових осіб, в т.ч. директор, які здійснюють управління діяльністю юридичної особи, значно відрізняється від статусу інших працівників, що обумовлено специфікою його трудової діяльності , яка полягає у виконанні ним функцій по управлінню юридичною особою. Той факт, що члени виконавчого органу юридичної особи перебувають у трудових відносинах з юридичною особою, не встановлює пріоритет трудового регулювання над цивільним, оскільки до цих відносин не може застосовуватися модель «роботодавець - працівник» властива трудовим відносинам.
13. Справа про захист ділової репутації юридичної особи, факт поширення в мережі Інтернет на своїй сторінці в соціальній мережі «Facebook».ВС зазначив, що оспорювана інформація є не твердженнями, висловленими особисто відповідачкою про факти, а є оцінкою отриманої інформації та власними висновками щодо цієї інформації. Такі висновки не можуть бути ані спростовані, ані підтверджені, а тому не можуть бути предметом спору. Вагомих причин, які б давали підстави для покарання відповідачки за поширення висловлювань інших осіб не встановлено. Отже в позові відмовлено.
Постанова 27 вересня 2023 року справа № 214/1292/22 провадження № 61-2660 св 22 Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду
14. Участь у судовому засіданні являє собою не формальну присутність на ньому, а підготовку адвоката до цього засідання, витрачений час на дорогу до судового засідання та у зворотному напрямку, його очікування та безпосередня участь у судовому засіданні. Такі стадії представництва інтересів у суді, як прибуття на судове засідання та очікування цього засідання є невідворотними та не залежать від волі чи бажання адвоката.
ПОСТАНОВА 27 квітня 2023 року cправа № 910/16174/21Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду
15. Трудовий договір з ініціативи роботодавця може бути розірваний у випадках неможливості забезпечити працівника роботою, визначеною трудовим договором, у зв’язку зі знищенням (відсутністю) виробничих, організаційних і технічних умов, засобів виробництва або майна роботодавця внаслідок бойових дій. введення воєнного стану автоматично не означає знищення (відсутність) виробничих, організаційних та технічних умов, засобів виробництва або майна роботодавця внаслідок бойових дій. При цьому закон не містить умов, за якими трудовий договір може бути розірваний з ініціативи роботодавця у зв’язку з нерентабельністю внаслідок того, що установа фактично не працює, чи неможливістю роботодавця організувати безпеку працівникам тощо. введення воєнного стану автоматично не означає знищення (відсутність) виробничих, організаційних та технічних умов, засобів виробництва або майна роботодавця внаслідок бойових дій. При цьому закон не містить умов, за якими трудовий договір може бути розірваний з ініціативи роботодавця у зв’язку з нерентабельністю внаслідок того, що установа фактично не працює, чи неможливістю роботодавця організувати безпеку працівникам тощо.
Постанова 27 вересня 2023 рокус права № 523/11673/22 провадження № 61-5654св23 Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду
16. Відповідно до міжнародного договору припиняється юрисдикція держави звичайного місця проживання дитини, коли дитина набуває нове постійне (звичайне для неї) місце проживання в іншій країні. Для припинення юрисдикції такої держави мають існувати умови: а) дитина проживає в іншій державі не менше одного року; б) протягом цього періоду не було заявлено вимоги про повернення дитини; в) дитина адаптувалася до нового середовища. Юрисдикція такої держави припиняється за наявності цих умов у сукупності.
Постанова18 вересня 2023 року справа № 545/2247/18 провадження № 61-6421сво23 Верховний Суд у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду
17. Саме по собі надання будь-якої відповіді на звернення громадянина у визначені законом строки не слід вважати повним і належним виконанням свого обов`язку суб`єктом владних повноважень. Так, істотною умовою такої відповіді є її належне обґрунтування і вирішення поставлених у зверненні питань (із урахуванням суті відповідного звернення і на підставі його ґрунтовного й всебічного вивчення).
ПОСТАНОВА 27 квітня 2020 року справа №813/4351/16 адміністративне провадження №К/9901/23316/18Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду
18. У разі порушення державою-боржником строку виконання судового рішення про стягнення на користь стягувача-кредитора коштів із Державного бюджету України (прострочення виконання підтвердженого судовим рішенням грошового зобов`язання держави з відшкодування завданої нею шкоди) стаття 625 ЦК України та частина перша статті 5 Закону № 4901-VI встановлюють ефективний компенсаторний механізм захисту від такого порушення, дозволяючи кредитору стягнути з держави 3 % річних від вчасно несплаченої за чинним рішенням суду суми й інфляційні втрати за період прострочення виконання цього рішення.
Постанова 3 жовтня 2023 року Справа № 686/7081/21 Провадження № 14-91цс22 Велика Палата Верховного Суду
19. Положення пункту 1 частини першої статті 8 Закону України «Про судовий збір» можуть бути застосовані до відповідача - фізичної особи за наявності відповідної підстави, визначеної зазначеною нормою. Відмова у звільненні від сплати судового зборуз тих підстав, що така особа є відповідачем, без дослідження судом доказів, якими відповідач обґрунтовує наявність підстав для застосування пункту 1 частини першої статті 8 Закону України «Про судовий збір», завдає шкоди самій суті права відповідача на доступ до суду.
ПОСТАНОВА 29 листопада 2023 року справа № 906/308/20 провадження № 12-58гс23 Велика Палата Верховного Суду