Момотюк Анжеліка
Замовники тендерів часто «жартують»: єдиний шлях уникнути штрафів під час закупівлі – не проводити її взагалі. Але чи справді все так суворо та складно?
За даними Державної аудиторської служби України (ДАСУ) вже у 2024 році 513 посадових осіб отримали адміністративні стягнення у сфері держзакупівель. Загальна сума штрафів становила понад 1 млн грн.
Як убезпечити себе від стягнень, проводячи публічні закупівлі? Розбираємося, за що можна отримати штраф та як цього уникнути.
Чим передбачені адміністративні штрафи у закупівлях
Головна норма, яку мають знати замовники закупівель – це стаття 164-14 КУпАП. Саме вона передбачає чималий набір санкцій за порушення у цій сфері. За цією нормою відповідальність несуть:
Ця стаття містить 6 частин. Кваліфікація ваших дій залежатиме від того, що саме та за яких обставин ви вчинили. Штрафи у кожній частині зростають прямо пропорційно: від 1700 грн до 170 000 грн. Проаналізуємо ці норми детальніше.
Штраф від 1700 до 3400 грн
Такий розмір штрафів передбачено у частинах першій та другій ст. 164-14 КУпАП. Їх накладає безпосередньо ДАСУ. Цю санкцію можна отримати, якщо ви:
За перше порушення передбачений штраф 1700 грн. За повторне діяння він подвоюється до 3400 грн. Оштрафувати вас можуть протягом 2 місяців з дня вчинення або виявлення правопорушення. Відповідальності підлягають посадові, службові, уповноважені особи замовника.
Штраф від 25 500 до 85 000 грн
Цей штраф передбачений частинами третьою та четвертою ст. 164-14 КУпАП. Накладається вже в суді. За що саме можна його отримати:
За перше діяння можна отримати від 25 500 до 51 000 грн штрафу. За повторні – від 51 000 до 85 000 грн. Штраф накладають протягом 6 місяців з моменту виявлення порушення. Але не пізніше 2 років з дня вчинення. Відповідальності підлягають службові, посадові, уповноважені особи замовника.
Як бачите, штраф можна отримати навіть за вже проведені закупівлі. Наприклад, якщо ви допускаєте порушення під час укладення або виконання договору про закупівлю. Наведемо ситуацію з практики.
У 2021 році один з театрів на Закарпатті провів закупівлю природного газу для опалення. Переможця обрали, договір уклали. Всі ніби-то отримали що хотіли.
Але ДАСУ провела ревізію. І виявилося, що замовник та переможець закупівлі вносили цікаві зміни у свій договір. Обсяги постачання газу зменшили, а його ціну збільшили. Жодних ринкових коливань ціни не було. Сторони незаконно та безпідставно змінили істотні умови договору.
Так театр не доотримав природного газу на 180 000 грн. А також сплатив зайвих 64 000 грн. В результаті суд оштрафував керівника театру на 25 500 грн за ч. 3 ст. 164-14 КУпАП.
Штраф від 34 000 до 170 000 грн
Найсуворіші штрафи передбачені частинами п’ятою та шостою ст. 164-14 КУпАП. Їх також накладає суд. За цими частинами кваліфікуються всього 2 діяння:
При кваліфікації за ч. 5 керівник замовника може отримати від 34 000 до 85 000 грн штрафу. Якщо мова йде про ч. 6, то штраф становитиме від 34 000 до 170 000 грн. Стягнення накладають протягом 6 місяців з моменту виявлення порушення. Але не пізніше 2 років з дня його вчинення.
Як уникнути штрафів у публічних закупівлях
Є 2 надійних способи запобігти проблемам під час закупівель. Постійно підвищувати кваліфікацію та проходити курси у цій сфері. Або своєчасно звертатися за юридичною допомогою.
Також стане в пригоді наступний план дій:
Як спростити проведення закупівель та захиститися від штрафів? Консультуйтеся з досвідченими та кваліфікованими юристами. Фахівець допоможе запобігти помилкам та дотриматися процедури.
Коментарі
Рекомендовані статті
При перегляді сторінки юриста з підпискою Pro, рекомендації інших юристів на Вашій сторінці для користувачів відсутні.
Профіль юриста потрапляє на перші сторінки, а це додаткова можливість отримати заявок у 2,7 разів більше. 80% клієнтів не переходять далі третьої сторінки каталогу: більшість обирає юриста з перших сторінок і звертається до нього за консультацією.
При перегляді клієнтом сторінки юриста з підпискою Free, сторінку Pro буде показано йому в рекомендованих юристах. За статистикою, більше половини клієнтів переходять на сторінки рекомедованих юристів.
Відмітка Pro підвищує довіру клієнтів до юриста, демонструє його активність та надійність.
Можливість встановлювати будь-яке зображення на обкладинці профілю та створювати індивідуальний стиль.
Можливість створити коротке та зрозуміле посилання на Ваш профіль, яке Ви зможете використовувати на своїх візитних картках або у соцмережах.
Власний профіль юриста, де можна презентувати свої послуги, збирати відгуки, публікувати статті, кейси, фото та відео.
Розміщення у зручному каталозі, де клієнт знаходить юриста за різними параметрами (місто, мова, категорія права).
Функціонал платформи дозволяє клієнтам зручно взаємодіяти з юристами через платформу (дзвінок, форму заявки, чат).
Стрічка безкоштовних питань дає можливість юристам задавати питання іншим юристам або відповідати на питання тих, хто потребує допомоги. Також це відмінний інструмент, щоб зарекомендувати себе як спеціаліста та залучити ще більше клієнтів.