Договори найму (оренди) нерухомості

Відповідно до ст.. 181 Цивільного кодексу України до нерухомих речей (нерухомість) відносять земельні ділянки, а також об'єкти, що розташовані на ній та переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.  

 Глава 58 вище зазначеного нормативно-правового акту в питанні договорів оренди стосовно нерухомого майна окремо розглядає найм земельної ділянки, найм будівлі або іншої капітальної споруди, найм житла. Вказані договори мають між собою як спільні риси, так і відмінності, які дозволяють їх об’єднати в окремі групи.

Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов’язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов’язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.   

За договором найму житла одна сторона - власник житла (наймодавець) передає або зобов'язується передати другій стороні (наймачеві) житло для проживання у ньому на певний строк за плату. 

За договором найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) власник майна (наймодавець) передає або зобов'язується передати другій стороні (наймачеві) об’єкт нежитлової нерухомості для користування та володіння на певний строк за визначену плату. Одночасно з правом такого найму також надається і право користування земельною ділянкою, на якій розташований об’єкт оренди, та яка прилягає до будівлі або споруди, у розмірі, необхідному для досягнення мети найму.

Спільною рисою для всіх договорів оренди щодо нерухомості є те, що всі вони укладаються тільки у письмовій формі. В даному випадку письмовим вважається договір, який підписано сторонами, в тому числі за допомогою інформаційно-комунікаційних систем або електронного підпису.     

Також норми цивільного законодавства передбачають випадки, коли сторони зобов’язані посвідчити договір нотаріально. У випадку укладання договору оренди будівлі або іншої споруди строк дії якого становить три або більше років сторони повинні посвідчити договір нотаріально. Стосовно найму житла, то вимога про нотаріальне посвідчення є обов’язковою при укладанні договору оренди з викупом. В контексті договору землі, то законодавство надає сторонам право самим обрати форму договору та за бажанням однієї із сторін такий договір підлягає нотаріальному посвідченню. При цьому відповідно до ст.. 14 Закону України «Про оренду землі» власник земельної ділянки може встановити вимогу нотаріального посвідчення договору оренди землі та скасувати таку вимогу. Встановлення або скасування такої вимоги вважається одностороннім правочином, який підлягає нотаріальному посвідченню. Вказана вимога також відноситься до обтяження речових прав на земельну ділянку та підлягає державній реєстрації у визначеному порядку.   

Схожа ситуація і з необхідністю державної реєстрації договорів. У випадку укладання договору оренди будівлі або іншої капітальної споруди обов’язковій державній реєстрації підлягає договір, який укладено більше як на три роки.

Вимога щодо обов’язкової державної реєстрації у випадку найму житла є аналогічною до моментів, коли такий договір необхідно нотаріально посвідчувати.   

На відміну від вище зазначених договорів нерухомості, договори оренди щодо земельних ділянок підлягають обов’язковій державній реєстрації, що здійснюється державними реєстраторами, з внесенням відповідних даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Виключення з цього правила становить воєнний час, коли державна реєстрація проводиться місцевими військовими адміністраціями шляхом внесення відповідної інформації до Книги реєстрації землеволодінь і землекористувань. Зазначені книги оформлюються як в паперовому, так і в електронному вигляді і після припинення війни передаються до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру.    

Істотними умовами договору оренди будь-якого нерухомого майна є предмет оренди, строк дії договору та орендна плата. Закон України «Про оренду землі» також до істотних умов договору додає дату укладання. Варто зазначити, що законодавець у випадку укладання договору оренди будівлі або іншої капітальної споруди та житла залишає сторонам договору повну свободу у виборі змісту правочину, обмежуючи їх тільки певними нормами цивільного законодавства. В той час як у випадку укладання договору оренди землі учасники правовідносин зобовязані використовувати типову форму договору, яка затверджена Постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 року за № 220. Даний факт вказує на особливе значення землі для суспільних відносин в Україні. Враховуючи величезну важливість правовідносин у сфері оренди землі законодавець максимально детально регулює вказані відносини за допомогою спеціального закону, а саме Закону України «Про оренду землі». Такої ситуації ми не спостерігаємо стосовно визначення порядку оренди житла або комерційної нерухомості. 

Відповідно до ст.. 812 Цивільного кодексу України предметом договору найму житла виступають помешкання, до яких відносять квартири чи її окремі частини, житлові будинки або їх частини.

При цьому під таким помешканням розуміється нерухомість, яка придатна для постійного проживання.

Податковий кодекс України в житловому фонді виділяє наступні типи:

а) житловий будинок. Житлові будинки поділяються на житлові будинки садибного типу та житлові будинки квартирного типу різної поверховості;

б) прибудова до житлового будинку;

в) квартира;

г) котедж;

ґ) кімнати у багатосімейних (комунальних) квартирах.   

Наймач житла у багатоквартирному будинку має право користування майном, що обслуговує будинок. 

Відповідно до ст.. 3 Закону України «Про оренду землі» об’єктами оренди можуть бути земельні ділянки, які знаходяться у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності. При цьому у відповідному договорі оренди в обовязковому порядку зазначається інформація щодо кадастрового номеру, місця розташування та розміру земельної ділянки. 

Як правило, передача обєкту оренди у всіх договорах щодо нерухомості оформлюється відповідним актом прийму-передачі, в якому зазначається дата передачі, стан предмету оренди та його основні характеристики. Повернення предмета договору здійснюється таким самим чином. Хоча така вимога щодо оформлення окремого документу є обов’язковою тільки при оренді будівлі або іншої капітальної споруди, на практиці такий акт оформлюється у випадку укладання й інших договорів оренди щодо нерухомості. 

У всіх зазначених договорах сторонами можуть бути як фізичні, так  юридичні особи, а у випадку оренди землі – також районні, обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та Кабінет Міністрів України; сільські, селищні, міські, районні та обласні ради, Верховна Рада Автономної Республіки Крим; міжнародні об’єднання та організації, а також іноземні держави. 

Стосовно оренди житла законодавець передбачає, що якщо сторони не визначили строк дії договору, то він вважається укладений на пятирічний строк. В свою чергу відносно договору оренди землі норми чинного законодавства встановлюють максимальний строк п’ятдесят років. Одночасно з цим відносно оренди будівлі або іншої капітальної споруди норми закону не містять жодних обмежень. 

795
0

Коментарі

Рейтинг:
0

    Рекомендовані статті

    Що можна робити з землею в умовах війни
    Нерухомість. Земельне право
    1 секунда читання
    Що можна робити з землею в умовах війни
    Що варто зробити перед покупкою землі
    Нерухомість. Земельне право
    1 секунда читання
    Що варто зробити перед покупкою землі
    Державні акти на землю: трішки історії🙂
    Нерухомість. Земельне право
    1 секунда читання
    Державні акти на землю: трішки історії🙂
    КОМПЕНСАЦІЯ ЗА ЗРУЙНОВАНЕ ЖИТЛО
    Нерухомість. Земельне право
    1 секунда читання
    КОМПЕНСАЦІЯ ЗА ЗРУЙНОВАНЕ ЖИТЛО
    Податки при продажі нерухомості!
    Нерухомість. Земельне право
    1 секунда читання
    Податки при продажі нерухомості!
    Як отримати безкоштовну земельну ділянку
    Нерухомість. Земельне право
    1 секунда читання
    Як отримати безкоштовну земельну ділянку
    Набуття права власності на присадибну земельну ділянку в умовах воєнного стану
    Нерухомість. Земельне право
    27 секунд читання
    Набуття права власності на присадибну земельну д...
    Практикуючий юрист із земельних питаннь( досвід роботи в галузі 3 роки).
    Будівельна амністія. 2023
    Нерухомість. Земельне право
    49 секунд читання
    Будівельна амністія. 2023
    Фахово займаюсь питаннями будівництва, нерухомості та земельного права з 2003
    Як власникам сертифікатів на земельну частку оформити право власності
    Нерухомість. Земельне право
    44 секунди читання
    Як власникам сертифікатів на земельну частку офо...
    Власникам сертифікатів на земельну частку (пай) необхідно оформити право власності до 1 січня 2025 року
    Відмова від права власності на землю
    Нерухомість. Земельне право
    46 секунд читання
    Відмова від права власності на землю
    Фахово займаюсь питаннями будівництва, нерухомості та земельного права з 2003 року
    Оформлення права власності на будинок збудований до 05.08.1992 року
    Нерухомість. Земельне право
    56 секунд читання
    Оформлення права власності на будинок збудований...
    Фахово займаюсь питаннями будівництва, нерухомості та земельного права з 2003 року
    Проєкти із комплексного відновлення населених пунктів
    Нерухомість. Земельне право
    12 секунд читання
    Проєкти із комплексного відновлення населених пу...
    відновлення населенних пунктів звільнених від окупації повоенна відбудова України післявоєнне відновлення деокупованих
    Аграрії звільняються від сплати податків
    Нерухомість. Земельне право
    17 секунд читання
    Аграрії звільняються від сплати податків
    Внесення змін до Податкового кодексу України, щодо сплати податку на нерухоме майно
    ОФОРМЛЕННЯ ПРАВА ВЛАСНОСТІ НА ЗЕМЕЛЬНУ ДІЛЯНКУ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ
    Нерухомість. Земельне право
    10 хвилин читання
    ОФОРМЛЕННЯ ПРАВА ВЛАСНОСТІ НА ЗЕМЕЛЬНУ ДІЛЯНКУ В...
    Працював в судовій системі більше 7 років, на даний час займаюсь адвокатською діяльністю та бажаю в ній розвиватися.
    ОФОРМЛЕННЯ ПРАВА ВЛАСНОСТІ НА ЗЕМЕЛЬНУ ДІЛЯНКУ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ
    Нерухомість. Земельне право
    10 хвилин читання
    ОФОРМЛЕННЯ ПРАВА ВЛАСНОСТІ НА ЗЕМЕЛЬНУ ДІЛЯНКУ В...
    Працював в судовій системі більше 7 років, на даний час займаюсь адвокатською діяльністю та бажаю в ній розвиватися.
    Договори найму (оренди) нерухомості
    Нерухомість. Земельне право
    1 хвилина читання
    Договори найму (оренди) нерухомості
    надаємо послуги щодо розробки цивільно-правових договорів
    Компенсації за знищене житло: новини з полів, що та як відбувається саме зараз на практиці?
    Нерухомість. Земельне право
    22 секунди читання
    Компенсації за знищене житло: новини з полів, що...
    Нерухомість вже більше 13 років є одним з моїх профілів. Договори, суди, комунальники, ОСББ, супровід переоформлень.
    ЮРИДИЧНА ПЕРЕВІРКА КВАРТИРИ В НОВОБУДОВІ
    Нерухомість. Земельне право
    24 хвилини читання
    ЮРИДИЧНА ПЕРЕВІРКА КВАРТИРИ В НОВОБУДОВІ
    Якщо Ви на етапі придбання квартири в новобудову - ця стаття саме для Вас. Як перевірити документи на новобудову.
    визнання права власності на квартиру
    Нерухомість. Земельне право
    6 хвилин читання
    визнання права власності на квартиру
    відсутність іншого, крім судового, шляху для відновлення порушеного права
    Придбання квартири на етапі будівництва у забудовника: "підводні камені" укладання попереднього договору
    Нерухомість. Земельне право
    6 хвилин читання
    Придбання квартири на етапі будівництва у забудо...
    Придбання нерухомості на етапі будівництва несе у собі високі ризики, тому перед інвестуванням необхідна консультація.
    Купівля-продаж житлової нерухомості
    Нерухомість. Земельне право
    8 хвилин читання
    Купівля-продаж житлової нерухомості
    Купівля-продаж житлової нерухомості
    Порядок перевірки орендаря (наймача)
    Нерухомість. Земельне право
    12 хвилин читання
    Порядок перевірки орендаря (наймача)
    Шість дієвих способів перевірки, які стануть у нагоді орендодавцю
    Будівельний паспорт
    Нерухомість. Земельне право
    19 хвилин читання
    Будівельний паспорт
    Будівельний паспорт: що це, і як його отримати? Допомога в оформленні від юриста з 11-річним досвідом.
    СС1 дозвіл
    Нерухомість. Земельне право
    18 хвилин читання
    СС1 дозвіл
    Як зареєструвати початок будівельних робіт? Допомога у підготовці документів та отриманні дозволу на будівництво.
    Містобудівні умови та обмеження
    Нерухомість. Земельне право
    14 хвилин читання
    Містобудівні умови та обмеження
    Навіщо потрібні містобудівні умови та обмеження, і як їх отримати? Допомога від юриста з 11-річним досвідом.
    Відмінності договору суперфіцію та договору оренди земельної ділянки
    Нерухомість. Земельне право
    22 хвилини читання
    Відмінності договору суперфіцію та договору орен...
    Маю досвід супроводу правочинів із землею та додаткову вищу освіту за напрямком "Геодезія, картографія та землеустрій".
    Оренда житла без обману! Ваша безпека -мій пріоритет !
    Нерухомість. Земельне право
    4 хвилини читання
    Оренда житла без обману! Ваша безпека -мій пріор...
    Не потрапляйте в пастку обману ! Захистіть свої права при оренді житла. Звертайтеся за безкоштовною консультацією.
    Податок на нерухоме майно у 2024 році
    Нерухомість. Земельне право
    5 хвилин читання
    Податок на нерухоме майно у 2024 році
    Інформація власникам великих об'єктів житлової та нежитлової нерухомості.
    Оформлення права власності власникам паїв
    Нерухомість. Земельне право
    3 хвилини читання
    Оформлення права власності власникам паїв
    До 1 січня 2025 року власникам паїв слід оформити право власності
    Оформлюємо право власності на землю власниками сертифікатів.
    Нерухомість. Земельне право
    7 хвилин читання
    Оформлюємо право власності на землю власниками с...
    До 01.01.2025 власники земельних ділянок (паїв) повинні оформити належним чином своє право власності. Отримати Витяг
    ЗЕМЕЛЬНІ ВІДНОСИНИ
    Нерухомість. Земельне право
    3 хвилини читання
    ЗЕМЕЛЬНІ ВІДНОСИНИ
    досвід з 2002 р.(оформлення прав властості,представлення інтересів, тощо)
    Оформлення земельного паю
    Нерухомість. Земельне право
    28 хвилин читання
    Оформлення земельного паю
    До 1 січня 2025 року всі власники паїв повинні оформити право власності на свої земельні ділянки.
    Проблеми з житлом: як вирішити конфлікти з сусідами та управлінськими компаніями
    Нерухомість. Земельне право
    32 хвилини читання
    Проблеми з житлом: як вирішити конфлікти з сусід...
    Проблеми з житлом: як вирішити конфлікти з сусідами та управлінськими компаніями
    Адвокат по Нерухомості.
    Нерухомість. Земельне право
    3 хвилини читання
    Адвокат по Нерухомості.
    Війна між забудовниками в Броварах закінчилася криміналом.
    Спадщина
    Нерухомість. Земельне право
    6 хвилин читання
    Спадщина
    Процес вступу у спадщину
    Отримання статусу гірського жителя внутрішньо переміщеним особам
    Нерухомість. Земельне право
    4 хвилини читання
    Отримання статусу гірського жителя внутрішньо пе...
    Надання представництва в даних справах