Бабенко Олександр
Військовослужбовці які проходять довготривале лікування, після спливу 4-х місяців можуть залишитись без виплати грошового забезпечення та додаткової винагороди (якщо лікування у зв’язку з травмами/пораненнями, пов’язаними з захистом Батьківщини).
🔎АНАЛІЗ НПА.
📑ЗУ “Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” в ст 10-1 п 11 встановлює такі вимоги/обмеження:
👉Загальний час безперервного перебування військовослужбовця “на лікарняному” зі збереженням усіх виплат - не більше 12 місяців.
👉Огляд ВЛК для вирішення питання про потребу у тривалому лікуванні проводиться не пізніше ніж через чотири місяці від початку лікування.
☝️звертаю увагу, що саме мед заклад/лікарі зобов’язані дотримуватись цього строку (це не відповідальність військовослужбовця, який лікується).
👉Висновок ВЛК про потребу у тривалому лікуванні є підставою для подальшого лікування та виплати грошового забезпечення протягом такого строку.
📑Наказ МО 260 від 2018 року (аналогічні накази для НГУ/ДПСУ)
⚠️Варто зазначити, що додаткова винагороди входить до поняття “грошове забезпечення”
🔹Розділ І п 9:
👉Грошове забезпечення за останніми займаними посадами виплачується за період “лікарняного” не більше чотирьох місяців.
👉Грошове забезпечення після 4-х місяців лікування виплачується при наявності рішення ВЛК про потребу у тривалому лікуванні + наказу командира В/Ч про виплату.
🪖Пояснення від МО для В/Ч:
Виплата грошового забезпечення (в тому числі додаткова винагорода) в понад 4-х місячний термін лікування проводиться лише на підставі рішення ВЛК про потребу у тривалому лікуванні.
‼️Роз’яснення МО не є нормативно правовим актом, а є лише вказівкою для В/Ч щодо порядку дій.
🔴У зв’язку з чим В/Ч припиняє виплати місячного грошового забезпечення, додаткової винагороди після 4-х місяців, якщо відсутня довідка ВЛК про потребу у подальшому лікуванні.
⛔️З власного досвіду - навіть при наявності такої довідки ВЛК, в частинах їх ігнорують і не поновлюють виплати в повному розмірі.
🔥З метою уникнення небажаного припинення нарахування належних виплат, рекомендую військовослужбовцям, членам їх сімей при спливі 4-х місяців безперервного лікування звертатись до керівників медичного закладу з вимогою направити на ВЛК щоб отримати заключення ВЛК, дослівне:
“Потребує тривалого лікування протягом _____ календарних днів…”
🔴Довідка ВЛК про потребу у відпустці на 30 за станом здоров’я не є належним рішенням ВЛК в плані призначення подальших виплат.
ВЛАСНА ДУМКА ЩОДО ВИПЛАТИ ДОДАТКОВОЇ ВИНАГОРОДИ ПІСЛЯ 4-Х МІСЯЦІВ ЛІКУВАННЯ.
Доволі поширена ситуація, коли після спливу 4-х місяців лікування за пораненням під час бойових дій військовослужбовцям припиняють виплату в тому числі і додаткової винагороди.
🔎З огляду на приписи законодавства та вимоги ВЧ - то завжди уточнюю чи є на руках рішення ВЛК про потребу у подальшому лікуванні.
☝️Та рекомендую в першу чергу отримати рішення ВЛК з метою уникнення відмов з боку В/Ч.
‼️Саме такий алгоритм дій дозволить уникнення витрати часу та сил на отримання відмови та їх оскарження в судовому порядку
☝️Однак є певна кількість випадків, коли лікарями ігнорується їх обов’язок провести таке ВЛК. І військовослужбовці залишаються без належних виплат.
⚠️ОСОБИСТА ДУМКА щодо можливості позбавити військовослужбовця додаткової винагороди за час лікування.
Призначення та виплата додаткової винагороди визначається “спеціальним” законодавством:
👉Закон №3161
👉ст 9-2 ЗУ “Про соціальний та правовий захист військовослужбовців” - визначається що додаткова винагорода виплачується відповідно до Постанови КМУ
👉Постанова КМУ №168 від 2022 року
👉відомчі накази
🔹для ЗСУ/ДССТ - це розділ 34 “Порядку виплати ГЗ…”,
🔹для НГУ/ДПСУ - окремі Накази МВС
🔎При аналізі цих документів я роблю такі висновки:
🔹В Законі №3161, Постанові КМУ відсутні прямі обмеження щодо періодів лікування для виплати додаткової винагороди.
☝️Тобто - поки відбувається стаціонарне лікування або перебування у відпустці за станом здоров’я за рішенням ВЛК (при тяжкій травмі) - повинна виплачуватись додаткова винагорода.
🔹В наказах МВС для НГУ/ДПСУ також відсутні будь-які обмеження або вимоги щодо наявності рішення ВЛК про потребу у подальшому лікуванні. Відсутні будь-які посилання на загальні Порядки нарахування виплат для цих військових формувань.
🔹В наказі МО - порядок нарахування додаткової винагороди визначено окремим Розділом, в якому зазначається що така виплата здійснюється протягом усього часу лікування/відпусток.
🔎З аналізу наказів військових формувань саме про порядок нарахування таких виплат відсутні будь-які підстави для позбавлення військовослужбовця додаткової винагороди за час лікування.
‼️Направлення на медичний огляд ВЛК після спливу 4-х місяців - це обов’язок медичного закладу.
А ігнорування прямого обов’язку, який встановлений Законом, не може бути правомірною підставою для позбавлення військовослужбовця належних виплат.
☝️Звертаю увагу, що це особиста думка щодо цього питання.
Вона може бути повністю або частково помилковою.
📑На сьогодні маю декілька справ в суді, в тому числі і в апеляційній інстанції, в яких буде вивчатись саме такі обставини.
🔥Маємо з військовослужбовцем рішення окружного суду в якому повністю задоволено усі вимоги за обставин припинення виплат за рішеннями ВЛК. Однак повний текст буде після 20 квітня.
Ще від автора
ОСОБЛИВОСТІ НАПРАВЛЕННЯ НА МСЕК ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ.
Маю позитивний досвід направлення військовослужбовців на медичний огляд МСЕКОСОБЛИВОСТІ НАРАХУВАННЯ ДОДАТКОВОЇ ВИНАГОРОДИ ЗА ЧАС ЛІКУВАННЯ У ЗВ’ЯЗКУ З “ПЕРЕРИВАННЯМ ЛІКУВАННЯ”
Маю позитивний досвід здійснення перерахунку додаткової винагороди за час лікування.ЗМІНИ ЩОДО ВИПЛАТИ РАЗОВОЇ ГРОШОВОЇ ВИПЛАТИ ВЕТЕРАНАМ ВІЙНИ
Актуальне питання щодо зміни порядку виплати щорічної допомоги ветеранамКоментарі
Рекомендовані статті
При перегляді сторінки юриста з підпискою Pro, рекомендації інших юристів на Вашій сторінці для користувачів відсутні.
Профіль юриста потрапляє на перші сторінки, а це додаткова можливість отримати заявок у 2,7 разів більше. 80% клієнтів не переходять далі третьої сторінки каталогу: більшість обирає юриста з перших сторінок і звертається до нього за консультацією.
При перегляді клієнтом сторінки юриста з підпискою Free, сторінку Pro буде показано йому в рекомендованих юристах. За статистикою, більше половини клієнтів переходять на сторінки рекомедованих юристів.
Відмітка Pro підвищує довіру клієнтів до юриста, демонструє його активність та надійність.
Можливість встановлювати будь-яке зображення на обкладинці профілю та створювати індивідуальний стиль.
Можливість створити коротке та зрозуміле посилання на Ваш профіль, яке Ви зможете використовувати на своїх візитних картках або у соцмережах.
Власний профіль юриста, де можна презентувати свої послуги, збирати відгуки, публікувати статті, кейси, фото та відео.
Розміщення у зручному каталозі, де клієнт знаходить юриста за різними параметрами (місто, мова, категорія права).
Функціонал платформи дозволяє клієнтам зручно взаємодіяти з юристами через платформу (дзвінок, форму заявки, чат).
Стрічка безкоштовних питань дає можливість юристам задавати питання іншим юристам або відповідати на питання тих, хто потребує допомоги. Також це відмінний інструмент, щоб зарекомендувати себе як спеціаліста та залучити ще більше клієнтів.