Народу Адвокат
Під час воєнного стану не всі військовозобов’язані повинні відправитися на військову службу. Існують певні підстави, які гарантують звільнення від мобілізації на законному підґрунті. Серед них - бронювання працівників критичної інфраструктури.
За час війни умови бронювання змінилися. Звичайному робітнику чи роботодавцю, що вперше стикаються з процедурою бронювання, дуже важко розібратися в усіх аспектах та не припуститися помилок. Тож розберемо найважливіші деталі.
Бронювання військовозобов’язаних - це звільнення від мобілізації працівників певних галузей, які пов’язані з забезпеченням функціонування держави в період воєнного стану.
Якщо призвати до військової служби робітників заводів, об’єктів критичної інфраструктури, працівників харчової промисловості - тоді виникнуть великі проблеми з забезпеченням населення та армії важливими ресурсами для існування. Також значної шкоди зазнає економіка країни.
Проте, це не означає, що всі працівники таких підприємств можуть бути заброньовані.
Процедура бронювання є актуальною тільки для військовослужбовців, робота яких пов’язана з виготовленням продукції чи наданням послуг, критично необхідних під час воєнного стану. Наприклад, це можуть бути робітники ТЕС, пекарень, заводів з виготовлення зброї тощо.
Також це можуть бути підприємства, що уклали певні угоди про надання послуг органам державної влади. Відразу відповімо на два найбільш актуальних питання:
Відповідь: Ні. Працівники, що мають певні військово-облікові спеціальності не підлягають бронюванню. Це ті напрями, яких наразі потребують збройні сили України.
Відповідь забронювати можна таку кількість військовозобов’язаних робітників, яка відповідає 50% від загальної кількості військовозобов’язаних на момент подання переліку. Ця кількість визначається без урахування держслужбовців, керівників певних організацій та робітників патронатних служб.
Бронюванню підлягають військовозобов’язані, які працюють:
Вказані військовозобов'язані не призначаються на службу у військовому резерві.
Якщо вам здається, що для бронювання від мобілізації достатньо просто належати до певної професії - це хибна думка. Насправді ж, процедура є дуже складною та багаторівневою:
Дуже важливо, щоб на жодному з етапів не було допущено помилки, бо тоді підприємство отримає відмову від бронювання.
Наприклад, підставою для відмови від броні може бути помилка в прізвищі, імені чи по батькові, даті народження, військовій спеціальності працівника, найменуванні чи адреси органу держвлади або підприємства тощо.
Тому краще заповнювати всі документи та проходити відповідні етапи за підтримки професійного юриста.
Якщо працівник отримав бронювання від мобілізації, чи означає це, що він не буде призваний до військової служби до кінця воєнного стану Строк бронювання визначається Міністерством економіки у кожному випадку окремо. Крім того, якщо працівника було звільнено з роботи - бронювання автоматично втрачає чинність.
Наразі чинною є Постанова Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 № 76 «Деякі питання реалізації положень Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час».
Разом з цим втратила чинність постанова Кабінету Міністрів України від 03.03.2022 № 194 «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних в умовах правового режиму воєнного стану».
Але бронювання, що було надане рішеннями Мінекономіки до 31.01.2023 (відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.03.2022 № 194 «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних в умовах правового режиму воєнного стану»), є чинними протягом строку, на який воно надане.
Щоб ви мали можливість точно визначити - чи підпадаєте під бронювання, як правильно оформити документи, до яких інстанцій звертатися тощо - отримайте консультацію професійних юристів.
Наші фахівці надають послуги як окремим особам, так і підприємствам, які хочуть забронювати певну кількість своїх працівників. Також кращі юристи України допоможуть вам у справах щодо оскарження рішень Міністерства економіки України стосовно броні робітників.
Відповідь: Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04 лютого 2015 року № 45, а саме: заборона бронювати рядовий, сержантський і старшинський склад до 35 років, та офіцерський до 45,50,55 років, з урахуванням військового звання.
Відповідь: У листі Генерального штабу Збройних Сил України від 20.04.2023 р. № 300/1/С/3886 наведено перелік дефіцитних військово-облікових спеціальностей, за наявності яких працівники не підлягають бронюванню, що передбачено відповідними повноваженнями Генштабу, п. 7 Порядку № 1487.
Відповідь: Ні, певні категорії працівників, такі як ті, що мають військово-облікові спеціальності, не підлягають бронюванню.
Відповідь: Строк бронювання визначається Міністерством економіки в кожному окремому випадку. Бронювання втрачає чинність, якщо працівник був звільнений з роботи.
Коментарі
Рекомендовані статті
При перегляді сторінки юриста з підпискою Pro, рекомендації інших юристів на Вашій сторінці для користувачів відсутні.
Профіль юриста потрапляє на перші сторінки, а це додаткова можливість отримати заявок у 2,7 разів більше. 80% клієнтів не переходять далі третьої сторінки каталогу: більшість обирає юриста з перших сторінок і звертається до нього за консультацією.
При перегляді клієнтом сторінки юриста з підпискою Free, сторінку Pro буде показано йому в рекомендованих юристах. За статистикою, більше половини клієнтів переходять на сторінки рекомедованих юристів.
Відмітка Pro підвищує довіру клієнтів до юриста, демонструє його активність та надійність.
Можливість встановлювати будь-яке зображення на обкладинці профілю та створювати індивідуальний стиль.
Можливість створити коротке та зрозуміле посилання на Ваш профіль, яке Ви зможете використовувати на своїх візитних картках або у соцмережах.
Власний профіль юриста, де можна презентувати свої послуги, збирати відгуки, публікувати статті, кейси, фото та відео.
Розміщення у зручному каталозі, де клієнт знаходить юриста за різними параметрами (місто, мова, категорія права).
Функціонал платформи дозволяє клієнтам зручно взаємодіяти з юристами через платформу (дзвінок, форму заявки, чат).
Стрічка безкоштовних питань дає можливість юристам задавати питання іншим юристам або відповідати на питання тих, хто потребує допомоги. Також це відмінний інструмент, щоб зарекомендувати себе як спеціаліста та залучити ще більше клієнтів.