Народу Адвокат
Від початку повномасштабного вторгнення росії на територію України, велика кількість чоловіків долучилися до ЗСУ за власним бажанням чи за військовим обов’язком. Але не всі з тих, хто опинився на передовій, змогли впоратися із важкими фізичними та моральними умовами, жорсткою дисципліною. Тому випадки самовільного залишення військової частини чи несанкціонованої відмови від служби почастішали.
Деякі військові випадково потрапили до складних ситуацій, коли через особисті проблеми не встигли прибути до військової частини чи повернутися з лікування. Кожен з цих випадків передбачає окрему відповідальність, особливо, якщо йдеться про дезертирство та СЗЧ в умовах воєнного стану.
Розберемо, які ситуації можуть статися, до яких наслідків це призведе та що робити.
Поняття дезертирство та СЗЧ (самовільне залишення військової частини) - дуже тісно пов’язані між собою, але не є синонімами.
Дезертирство - це злочин, згідно зі статтею 408 Кримінального кодексу України. Він передбачає:
Найголовніша риса, що відрізняє дезертирство від СЗЧ - це необмежений строк. Тобто військовий має за мету повністю ухилитися від військових обов’язків.
СЗЧ - це також неузгоджене з керівництвом залишення військової частини чи місця служби, нез’явлення відповідно до призначення та неповернення на службу вчасно.
У цьому випадку йдеться не про безстрокове залишення військової служби, а про тимчасове порушення. З часом СЗЧ може перейти у дезертирство. Залежить від строку, протягом якого військовий відсутній.
Звісно, не завжди залишення військової частини чи нез’явлення на місце служби може розглядатися як порушення або злочин.
Під дезертирство та СЗЧ не підпадають наступні ситуації:
У будь-якому разі, військовий повинен мати документи, що звільняють його від присутності у військовій частині на певний час. Всі дозволи та довідки мають бути оформлені належним чином.
У кожній справі важливо враховувати не тільки час відсутності військового, а й мотивацію, спланованість та мету дій. Якщо людина навмисно залишила місце служби, готувалася до цього та мала за мету уникнення військових обов’язків - це одна справа. А якщо військовий не встиг повернутися з лікарні через певні проблеми з транспортом - інша. Розглянемо детальніше, яка відповідальність передбачена за різних умов.
Дезертирство передбачає кримінальну відповідальність - позбавлення волі на термін від 2 до 5 років.
У судових справах з дезертирства враховується не термін відсутності військового, а його намір. Тобто важливіше, які плани мав звинувачуваний та які дії для цього вчиняв.
Самовільне залишення місця служби чи військової частини солдатом строкової служби до 3 діб передбачає арешт з тимчасовим утриманням на гауптвахті (до 5 діб) - відповідно до статті 172-11 КУпАП.
Якщо термін складає від 3 діб - передбачене утримання в дисциплінарному батальйоні до 2 років чи позбавлення волі на термін до 3 років - згідно зі статтею 407 Кримінального кодексу України.
Що стосується військових за контрактом - кримінальна відповідальність настає:
Відповідно до статті 408 КК України - дезертирство передбачає позбавлення волі на строк від 5 до 12 років. СЗЧ - позбавлення волі на термін від 5 до 10 років.
Окремий випадок - це ухилення від виконання військових обов’язків шляхом симулювання хвороб, аутоагресії (завдання собі шкоди), підробки документів тощо. Відповідальність за ці злочини передбачена статтею 409 КК України - позбавлення волі на термін від 5 до 10 років.
Кожен випадок має свої особливості та обставини. Ми розуміємо, як важливо зберігати анонімність та індивідуально підходити до розв'язання кожної проблеми.
Спеціалісти нашої платформи мають багато досвіду у роботі із судовими справами за напрямом СЗЧ та дезертирство. Тому, спираючись виключно на закон, попередні рішення суду та власні знання - зможуть відповісти на ваші питання.
Звертайтеся до юристів платформи та отримайте кваліфіковану допомогу.
Коментарі
Рекомендовані статті
При перегляді сторінки юриста з підпискою Pro, рекомендації інших юристів на Вашій сторінці для користувачів відсутні.
Профіль юриста потрапляє на перші сторінки, а це додаткова можливість отримати заявок у 2,7 разів більше. 80% клієнтів не переходять далі третьої сторінки каталогу: більшість обирає юриста з перших сторінок і звертається до нього за консультацією.
При перегляді клієнтом сторінки юриста з підпискою Free, сторінку Pro буде показано йому в рекомендованих юристах. За статистикою, більше половини клієнтів переходять на сторінки рекомедованих юристів.
Відмітка Pro підвищує довіру клієнтів до юриста, демонструє його активність та надійність.
Можливість встановлювати будь-яке зображення на обкладинці профілю та створювати індивідуальний стиль.
Можливість створити коротке та зрозуміле посилання на Ваш профіль, яке Ви зможете використовувати на своїх візитних картках або у соцмережах.
Власний профіль юриста, де можна презентувати свої послуги, збирати відгуки, публікувати статті, кейси, фото та відео.
Розміщення у зручному каталозі, де клієнт знаходить юриста за різними параметрами (місто, мова, категорія права).
Функціонал платформи дозволяє клієнтам зручно взаємодіяти з юристами через платформу (дзвінок, форму заявки, чат).
Стрічка безкоштовних питань дає можливість юристам задавати питання іншим юристам або відповідати на питання тих, хто потребує допомоги. Також це відмінний інструмент, щоб зарекомендувати себе як спеціаліста та залучити ще більше клієнтів.