Кравчук Аліна
Після закінчення відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, працівник може оформити відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку. Така відпустка може надаватися працівнику лише у випадку, якщо дитина потребує додаткового домашнього догляду. Працівник подає роботодавцю відповідну заяву та медичну довідку № 080-1/о «Довідка про потребу дитини (дитини-інваліда) у домашньому догляді».
Відповідно до ч. 6 ст. 179 КЗпП України підприємства, установи та організації за рахунок власних коштів можуть надавати одному з батьків дитини частково оплачувану відпустку та відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною більшої тривалості.
Пунктом 3 ч. 1 ст. 25 ЗУ «Про відпуски» закріплено, що відпустка без збереження заробітної плати за бажанням працівника надається в обов'язковому порядку матері або іншим особам, зазначеним у частині третій статті 18 та частині першій статті 19 цього Закону, в разі якщо дитина потребує домашнього догляду, - тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку.
Проте, наразі діє воєнний стан. Особливості трудових відносин у воєнний стан регулює ЗУ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».
Згідно до ч. 2 ст. 12 ЗУ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» у період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури.
Тобто, якщо працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури роботодавець має право відмовити у наданні такого виду відпусток. Більше того, ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» фактично надано право роботодавцю звільняти працівників, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку: «У період дії воєнного стану допускається звільнення працівника з ініціативи роботодавця у період його тимчасової непрацездатності, а також у період перебування працівника у відпустці (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку) із зазначенням дати звільнення, яка є першим робочим днем, наступним за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначеним у документі про тимчасову непрацездатність, або першим робочим днем після закінчення відпустки».
Отже, все ж Законом було надано більше можливостей для звільнення працівників роботодавцем. Проте, незважаючи на збільшення кола підстав такого звільнення та можливостей, все ж є виключення із прийнятих правил, які допомагають оскаржити незаконне звільнення працівників.
Ще від автора
Придбання квартири на етапі будівництва у забудовника: "підводні камені" укладання попереднього договору
Придбання нерухомості на етапі будівництва несе у собі високі ризики, тому перед інвестуванням необхідна консультація.Чи можна стягнути аліменти на дитину за минулі роки?
Чи надає Закон право стягнути аліменти за минулі роки? За скільки років можливо стягнути аліменти? Відповідь у статті.Право працівника на відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку.
В якому випадку працівник має право на такого виду відпустки, чи можуть відмовити та звільнити під час відпустки.Коментарі
Рекомендовані статті
При перегляді сторінки юриста з підпискою Pro, рекомендації інших юристів на Вашій сторінці для користувачів відсутні.
Профіль юриста потрапляє на перші сторінки, а це додаткова можливість отримати заявок у 2,7 разів більше. 80% клієнтів не переходять далі третьої сторінки каталогу: більшість обирає юриста з перших сторінок і звертається до нього за консультацією.
При перегляді клієнтом сторінки юриста з підпискою Free, сторінку Pro буде показано йому в рекомендованих юристах. За статистикою, більше половини клієнтів переходять на сторінки рекомедованих юристів.
Відмітка Pro підвищує довіру клієнтів до юриста, демонструє його активність та надійність.
Можливість встановлювати будь-яке зображення на обкладинці профілю та створювати індивідуальний стиль.
Можливість створити коротке та зрозуміле посилання на Ваш профіль, яке Ви зможете використовувати на своїх візитних картках або у соцмережах.
Власний профіль юриста, де можна презентувати свої послуги, збирати відгуки, публікувати статті, кейси, фото та відео.
Розміщення у зручному каталозі, де клієнт знаходить юриста за різними параметрами (місто, мова, категорія права).
Функціонал платформи дозволяє клієнтам зручно взаємодіяти з юристами через платформу (дзвінок, форму заявки, чат).
Стрічка безкоштовних питань дає можливість юристам задавати питання іншим юристам або відповідати на питання тих, хто потребує допомоги. Також це відмінний інструмент, щоб зарекомендувати себе як спеціаліста та залучити ще більше клієнтів.