Сітарчук Олена
Звільнення з роботи асоціюється в нас із заявою за власним бажанням та записом у трудову книжку. Потиснули один одному руки, подякували за співпрацю, розрахувались, розійшлись. Але не все так просто, коли йдеться про звільнення директора компанії. Адже ця посада передбачає не лише виняткову відповідальність, а й особливу процедуру призначення та звільнення. На відміну від будь-якого іншого працівника, трудові відносини директора компанії починаються та припиняються за рішенням учасників.
Розберемо це на прикладі товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ). У ТОВ завжди є засновник та директор. Засновник (їх може бути декілька) – це громадянин чи компанія, який/-а створив/-ла товариство. Директор – це людина, яку призначив на посаду засновник.
Загалом процедура звільнення директора товариства така:
директор пише заяву на звільнення;
скликають загальні збори учасників, де цю заяву розглядають;
ухвалюють рішення про звільнення директора та призначення на цю посаду іншого кандидата;
видають кадровий наказ на звільнення, роблять запис у трудову книжку;
у ЄДР вносять інформацію про нового директора. Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише за письмового дозволу редакції сайту. Джерело: https://sitarchuk.com.ua/yak-zvilnytysya-vichnomu-dyrektoru/
Трудові відносини директора вважаються припиненими з дати, вказаної в кадровому наказі на звільнення. Утім, наказ – це внутрішній документ компанії. Для сторонніх осіб (контрагентів, партнерів, державних органів) особа буде вважатись директором компанії, допоки інформація про неї наявна в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР).
Нюанс полягає в тому, що ця графа не може бути порожньою. Інакше кажучи, суто технічно графа «керівник юридичної особи» має обов’язково містити якусь інформацію. І допоки в цій графі не з’явиться прізвище нового директора ТОВ, там буде ПІБ попереднього директора, навіть попри те, що виданий кадровий наказ на його звільнення та внесений відповідний запис у трудову.
Проблема виникає тоді, коли засновником ТОВ є інша компанія, яку власники бізнесу кинули напризволяще. Часто це відбувається з іноземними компаніями.
На етапі розвитку бізнесу юристи та фінансисти розробляють модель або так звану юридичну структуру. Для оптимізації податкового навантаження, захисту активів компанії, приховування ім’я справжнього власника бізнесу можуть ухвалювати рішення про реєстрацію іноземної компанії в інших юрисдикціях. Це може бути навіть компанія, зареєстрована на номінальних акціонерів, з номінальним директором. Потім така іноземна компанія виступає засновником українських ТОВ, від яких власне і здійснюється підприємницька діяльність на теренах нашої країни.
Але обслуговування іноземної компанії вимагає коштів. Це оплата бухгалтерських послуг, аудитів, оренда офісу або юридичної адреси, що в деяких країнах коштує дорого. І якщо бізнес потрапив у зону економічної турбулентності, втратив прибутковість чи рентабельність, зазнав боргів, кожен власник ухвалює рішення про скорочення видатків. Часто під скорочення потрапляють іноземні компанії – їх просто перестають обслуговувати. Правильним було б ліквідувати компанію-нерезидента, переформатувати структуру власності бізнесу, перереєструвати українські ТОВ на громадян. Але ліквідація нерезидента не є дешевою та займає багато часу, отже, не всі бізнесмени ставляться до цього відповідально. Як наслідок, маємо ситуацію, коли український громадянин – директор ТОВ – не може звільнитися з посади, тому що іноземна компанія – засновник ТОВ – просто була покинута.
Поганою новиною є те, що звільнення директора в такому випадку займає час. Але є й хороша новина – звільнення можливе!
Нижче наводимо приблизний алгоритм дій для директора в такій ситуації.
Звісно, що наведені рекомендації є орієнтовними і в кожному конкретному випадку потрібно розробляти стратегію лише після дослідження ситуації та документів. Зрозуміло, що остаточне вирішення питання займе час, і йтись може про декілька років. Проте ми переконані, що позбавлення статусу «вічного директора» того варте. Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише за письмового дозволу редакції сайту. Джерело: https://sitarchuk.com.ua/yak-zvilnytysya-vichnomu-dyrektoru/
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише за письмового дозволу редакції сайту. Джерело: https://sitarchuk.com.ua/yak-zvilnytysya-vichnomu-dyrektoru/Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише за письмового дозволу редакції сайту. Джерело: https://sitarchuk.com.ua/yak-zvilnytysya-vichnomu-dyrektoru/Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише за письмового дозволу редакції сайту. Джерело: https://sitarchuk.com.ua/yak-zvilnytysya-vichnomu-dyrektoru/Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише за письмового дозволу редакції сайту. Джерело: https://sitarchuk.com.ua/yak-zvilnytysya-vichnomu-dyrektoru/Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише за письмового дозволу редакції сайту. Джерело: https://sitarchuk.com.ua/yak-zvilnytysya-vichnomu-dyrektoru/
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише за письмового дозволу редакції сайту. Джерело: https://sitarchuk.com.ua/yak-zvilnytysya-vichnomu-dyrektoru/Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише за письмового дозволу редакції сайту. Джерело: https://sitarchuk.com.ua/yak-zvilnytysya-vichnomu-dyrektoru/Коментарі
Рекомендовані статті
При перегляді сторінки юриста з підпискою Pro, рекомендації інших юристів на Вашій сторінці для користувачів відсутні.
Профіль юриста потрапляє на перші сторінки, а це додаткова можливість отримати заявок у 2,7 разів більше. 80% клієнтів не переходять далі третьої сторінки каталогу: більшість обирає юриста з перших сторінок і звертається до нього за консультацією.
При перегляді клієнтом сторінки юриста з підпискою Free, сторінку Pro буде показано йому в рекомендованих юристах. За статистикою, більше половини клієнтів переходять на сторінки рекомедованих юристів.
Відмітка Pro підвищує довіру клієнтів до юриста, демонструє його активність та надійність.
Можливість встановлювати будь-яке зображення на обкладинці профілю та створювати індивідуальний стиль.
Можливість створити коротке та зрозуміле посилання на Ваш профіль, яке Ви зможете використовувати на своїх візитних картках або у соцмережах.
Власний профіль юриста, де можна презентувати свої послуги, збирати відгуки, публікувати статті, кейси, фото та відео.
Розміщення у зручному каталозі, де клієнт знаходить юриста за різними параметрами (місто, мова, категорія права).
Функціонал платформи дозволяє клієнтам зручно взаємодіяти з юристами через платформу (дзвінок, форму заявки, чат).
Стрічка безкоштовних питань дає можливість юристам задавати питання іншим юристам або відповідати на питання тих, хто потребує допомоги. Також це відмінний інструмент, щоб зарекомендувати себе як спеціаліста та залучити ще більше клієнтів.