Сітарчук Олена
Недостатній рівень прозорості у діяльності урядових органів та інших організацій, бюрократія, низький рівень розвитку інформаційних технологій, корупція, відсутність спеціальних знань призводять до того, що багато людей в Україні щодня зіштовхуються із проблемою отримання доступу до необхідної для них інформації. У більшості випадків спроби самостійно витребувати інформацію від державних органів чи організацій незалежно від форми власності та підпорядкування закінчуються провалом, адже ніхто не поспішає надавати розгорнуту відповідь на неофіційне звернення.
У такому випадку найкращим рішенням буде звернутись за професійною правовою допомогою до адвоката, який складе адвокатський запит із чіткими формулюваннями про те, яку саме інформацію вам потрібно отримати, копії яких документів вам повинні надати. Цей механізм отримання інформації є ефективним, має захищений законом статус та забезпечує адвокату можливість якісно надавати юридичні послуги клієнту.
Що таке адвокатський запит?
Відповідно до ст. 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», адвокатський запит – це письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об’єднань про надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правничої допомоги клієнту.
Адвокат може звертатися з адвокатськими запитами для отримання копій документів і до фізичних осіб. Проте це має відбуватися за згодою таких фізичних осіб.
До адвокатського запиту додаються: посвідчена адвокатом копія свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, ордер або доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правничої допомоги. Забороняється вимагати від адвоката подання разом із адвокатським запитом інших документів.
Закон наділяє адвоката правом отримувати фактично будь-яку інформацію та документи, які є необхідними для надання правової допомоги клієнту. Але є два винятки з цього правила.
1. По-перше, адвокатський запит не може стосуватися надання консультацій та роз’яснень положень законодавства.
2. По-друге, у відповідь на адвокатський запит не може надаватись інформація з обмеженим доступом і копії документів, в яких міститься інформація з обмеженим доступом, що передбачено ст. 24 ЗУ «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
Адвокат може використовувати такий юридичний інструмент як адвокатський запит для досягнення різних цілей: Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише за письмового дозволу редакції сайту. Джерело: https://sitarchuk.com.ua/advokatskyj-zapyt-yak-instrument-otrymannya-informacziyi/
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише за письмового дозволу редакції сайту. Джерело: https://sitarchuk.com.ua/advokatskyj-zapyt-yak-instrument-otrymannya-informacziyi/Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише за письмового дозволу редакції сайту. Джерело: https://sitarchuk.com.ua/advokatskyj-zapyt-yak-instrument-otrymannya-informacziyi/ або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише за письмового дозволу редакції сайту. Джерело: https://sitarchuk.com.ua/advokatskyj-zapyt-yak-instrument-otrymannya-informacziyi/Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише за письмового дозволу редакції сайту. Джерело: https://sitarchuk.com.ua/advokatskyj-zapyt-yak-instrument-otrymannya-informacziyi/- для збору доказів у справах, у яких він представляє інтереси своїх клієнтів. Це може включати запити на отримання документів, інформації або свідчень від сторін чи третіх осіб;
- для підготовки до судового процесу, отримуючи інформацію, яка може бути необхідною для стратегії захисту або обвинувачення;
- для забезпечення виконання законодавства або регулювання відповідних правових процедур.
Тож адвокатський запит використовують з метою ефективного захисту прав клієнта в юридичному процесі.
Відповідь на адвокатський запит
Відповідь на адвокатський запит має бути надана не пізніше 5 робочих днів з дня його отримання. Проте існує виняток. Якщо для відповіді на адвокатський запит потрібно опрацювати значний обсяг інформації, законодавством передбачено 20 робочих днів для надання відомостей. Однак, у цьому випадку адвоката необхідно повідомити про такі обставини не пізніше 5 днів з дня отримання запиту.
Стаття 212-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлює відповідальність у вигляді штрафу від 25 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за недотримання вимог щодо надання інформації у відповідь на адвокатський запит. Це стосується таких порушень, як:
- неправомірна відмова в наданні інформації;
- несвоєчасне або неповне надання інформації;
- надання інформації, яка не відповідає дійсності.
Яскравою ілюстрацією притягнення до відповідальності за несвоєчасне або неповне надання інформації у відповідь на адвокатський запит може слугувати рішення Закарпатського окружного адміністративного суду у справі № 260/6169/21 від 11.01.2022. Суд визнав протиправною бездіяльність щодо ненадання відповідей на адвокатські запити та зобов`язав їх розглянути.
27.09.2021 Голосіївський районний суд м. Києва виніс рішення у справі № 752/7416/21, у якому визнав протиправною бездіяльність ТОВ «НОВА ПОШТА» щодо ненадання відповіді на адвокатський запит Адвокатського об`єднання «НеофелісЛо Груп» та зобов`язав ТОВ «НОВА ПОШТА» розглянути адвокатський запит і надати обґрунтовану відповідь та належним чином засвідчені документи, що її підтверджують.
Вищенаведені рішення судів доводять, що адвокатський запит має захищений законом статус і є дієвим механізмом отримання інформації. Тож можна виділити ряд переваг, якими наділений адвокатський запит:
- встановлений законом термін надання відповіді (5 робочих днів із дня отримання). Це гарантує короткий строк розгляду запиту і своєчасне надання необхідної інформації та копій документів;
- передбачена законом відповідальність за відмову у наданні інформації, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання інформації, що не відповідає дійсності. Це зобов’язує відповісти на запит належним чином;
- адвокатський запит складає професіонал. Правильне оформлення, чіткість у формулюваннях, посилання на необхідні норми законодавства є запорукою ефективного та швидкого отримання доступу до запитуваної інформації;
- психологічний аспект. Отримавши офіційний запит від адвоката, в особи з’явиться мотивація надати необхідну інформацію та дотриматись визначеного терміну надання відповіді.
Враховуючи вищесказане, можна дійти висновку, що адвокатський запит є важливим і ефективним інструментом для забезпечення правової діяльності та захисту прав і інтересів осіб, які звернулися до адвоката.
Юристка Ксенія Волошин
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише за письмового дозволу редакції сайту. Джерело: https://sitarchuk.com.ua/advokatskyj-zapyt-yak-instrument-otrymannya-informacziyi/
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише за письмового дозволу редакції сайту. Джерело: https://sitarchuk.com.ua/advokatskyj-zapyt-yak-instrument-otrymannya-informacziyi/Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише за письмового дозволу редакції сайту. Джерело: https://sitarchuk.com.ua/advokatskyj-zapyt-yak-instrument-otrymannya-informacziyi/Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише за письмового дозволу редакції сайту. Джерело: https://sitarchuk.com.ua/advokatskyj-zapyt-yak-instrument-otrymannya-informacziyi/Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише за письмового дозволу редакції сайту. Джерело: https://sitarchuk.com.ua/advokatskyj-zapyt-yak-instrument-otrymannya-informacziyi/Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише за письмового дозволу редакції сайту. Джерело: https://sitarchuk.com.ua/advokatskyj-zapyt-yak-instrument-otrymannya-informacziyi/Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише за письмового дозволу редакції сайту. Джерело: https://sitarchuk.com.ua/advokatskyj-zapyt-yak-instrument-otrymannya-informacziyi/Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише за письмового дозволу редакції сайту. Джерело: https://sitarchuk.com.ua/advokatskyj-zapyt-yak-instrument-otrymannya-informacziyi/
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише за письмового дозволу редакції сайту. Джерело: https://sitarchuk.com.ua/advokatskyj-zapyt-yak-instrument-otrymannya-informacziyi/Коментарі
Рекомендовані статті
При перегляді сторінки юриста з підпискою Pro, рекомендації інших юристів на Вашій сторінці для користувачів відсутні.
Профіль юриста потрапляє на перші сторінки, а це додаткова можливість отримати заявок у 2,7 разів більше. 80% клієнтів не переходять далі третьої сторінки каталогу: більшість обирає юриста з перших сторінок і звертається до нього за консультацією.
При перегляді клієнтом сторінки юриста з підпискою Free, сторінку Pro буде показано йому в рекомендованих юристах. За статистикою, більше половини клієнтів переходять на сторінки рекомедованих юристів.
Відмітка Pro підвищує довіру клієнтів до юриста, демонструє його активність та надійність.
Можливість встановлювати будь-яке зображення на обкладинці профілю та створювати індивідуальний стиль.
Можливість створити коротке та зрозуміле посилання на Ваш профіль, яке Ви зможете використовувати на своїх візитних картках або у соцмережах.
Власний профіль юриста, де можна презентувати свої послуги, збирати відгуки, публікувати статті, кейси, фото та відео.
Розміщення у зручному каталозі, де клієнт знаходить юриста за різними параметрами (місто, мова, категорія права).
Функціонал платформи дозволяє клієнтам зручно взаємодіяти з юристами через платформу (дзвінок, форму заявки, чат).
Стрічка безкоштовних питань дає можливість юристам задавати питання іншим юристам або відповідати на питання тих, хто потребує допомоги. Також це відмінний інструмент, щоб зарекомендувати себе як спеціаліста та залучити ще більше клієнтів.