Провадження у справах про неплатоспроможність боржника (фізичної особи, фізичної особи — підприємця) здійснюється в порядку, визначеному КУзПБ.
Якщо боржник (фізична особа, фізична особа — підприємець) неспроможний виконати свої грошові зобов’язання, строк виконання яких настав, він може звернутися до суду із заявою про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність у разі, якщо:
? Боржник припинив погашення кредитів чи здійснення інших планових платежів у розмірі понад 50% місячних платежів за кожним з кредитних та інших зобов’язань упродовж 2-х місяців;
? У боржника відсутнє майно, на яке може бути звернено стягнення. А здійснені виконавцем заходи (відповідно до Закону України "Про виконавче провадження") щодо розшуку такого майна — виявилися безрезультатними;
? Існують інші обставини, які підтверджують, що найближчим часом боржник не зможе виконати грошові зобов’язання чи здійснювати звичайні поточні платежі (загроза неплатоспроможності).
Зверніть увагу, що до складу грошових вимог, рахуючи сплату податків, збори (обов’язкові платежі), не включаються неустойка (штраф, пеня) та інші фінансові санкції.
Важливою складовою успішного розгляду судом справи є ретельна підготовка та подання відповідних документів.
Зокрема, суд приділяє багато уваги деклараціям про майновий стан:
? за 3 роки, поданим заявником, що передували року подання до суду заяви про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність
?та за рік, в якому подається заява про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність, станом на перше число місяця, що передує місяцю подання заяви до суду.
Особливо важливим є звернення до фахівця, який зможе не тільки підготувати заяву, а й допомогти у підготовці та зборі усіх необхідних документів із попереднім їх аналізом.
Бо, існує ризик, що перспективи для успішного розгляду судом даної заяви взагалі відсутні. Це принесе тільки фінансові та часові витрати, а головне — відсутність результату.
Якщо суд відкриває провадження у справі про неплатоспроможність боржника, він вводить процедуру реструктуризації боргів боржника та введення мораторію на задоволення вимог кредиторів.
План реструктуризації боргів боржника розробляється з метою відновлення платоспроможності боржника.
З моменту відкриття провадження у справі про неплатоспроможність боржника:
1️⃣ Пред’явлення кредиторами вимог до боржника та задоволення таких вимог може відбуватися лише в межах провадження у справі про неплатоспроможність та у порядку, передбаченому цим Кодексом;
2️⃣ Арешт майна боржника та інші обмеження боржника щодо розпорядження належним йому майном можуть бути застосовані виключно господарським судом у межах провадження у справі про неплатоспроможність, а попередньо накладені арешти та обмеження можуть бути зняті на підставі ухвали господарського суду.
3️⃣ Припиняється нарахування штрафів та інших фінансових санкцій, а також відсотків за зобов’язаннями боржника;
4️⃣ Здійснення корпоративних прав боржника та реалізація майнових прав відбуваються з урахуванням обмежень, встановлених цим Кодексом;
5️⃣ Вводиться мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів:
1️⃣ Зупиняється виконання боржником грошових зобов’язань, у тому числі зобов’язань щодо сплати податків і зборів (обов’язкових платежів), термін виконання яких настав до відкриття провадження у справі про неплатоспроможність;
2️⃣ Зупиняється стягнення з боржника за всіма виконавчими документами, крім виконавчих документів за вимогами про стягнення аліментів, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю фізичної особи. А також крім випадків перебування виконавчого провадження на стадії розподілу стягнутих з боржника грошових сум, у тому числі одержаних від продажу майна боржника, або перебування майна на стадії продажу з моменту оприлюднення інформації про продаж. Чи у разі виконання рішень у немайнових спорах;
3️⃣ Не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов’язань із задоволення вимог, на які поширюється мораторій;
4️⃣ Зупиняється перебіг позовної давності щодо вимог до боржника;
5️⃣ Не застосовується індекс інфляції за весь час прострочення виконання грошових зобов’язань боржника.
? Слід звернути увагу, що мораторій не поширюється на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю фізичної особи, виплату та стягнення аліментів.
? Також не підлягають реструктуризації борги боржника щодо сплати аліментів, відшкодування шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю фізичної особи, щодо сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та щодо сплати інших обов’язкових платежів на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Господарський суд ухвалює постанову про визнання боржника банкрутом і введення процедури погашення боргів боржника у разі, якщо протягом 120 днів з дня відкриття провадження у справі про неплатоспроможність зборами кредиторів:
? не прийнято рішення про схвалення плану реструктуризації боргів боржника;
? або прийнято рішення про перехід до процедури погашення боргів боржника.
Ще від автора
Порушення прав пенсіонерів на належний їм розмір пенсії
Ця стаття стосується пенсіонерів, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону України.Чи дає право на відстрочку від призову відмітка “Знятий з військового обліку”?
Чи дає право на відстрочку від призову відмітка “Знятий з військового обліку”?Провадження у справах про неплатоспроможність боржника:
Провадження у справах про неплатоспроможність боржника (фізичної особи, фізичної особи — підприємця) здійснюється вКоментарі
Рекомендовані статті