ПОДАТКИ В УКРАЇНІ. ЯКОЮ МАЄ БУТИ ЕКОНОМІКА ПІСЛЯ ВІЙНИ?

З початком повномасштабної війни одразу ж постало питання щодо майбутнього відновлення економіки України.  Водночас реальне функціонування ринкової економіки не є можливим окремо від державного апарату та управління. Одним з таких елементів є податкова система.

 

Чим характеризується чинна податкова система України (з урахуванням практики державного апарату)?

-  фактично визначена податковою практикою презумпція вини платника податків/податкового агента, де на кожному етапі платник має доводити свою добросовісність за відсутності належно визначених критеріїв для такого доведення;

-  штучний вплив контролюючого органу на систему оподаткування ПДВ (безпідставне зупинення реєстрації податкових накладних, затягування судових процесів, подання безпідставних апеляційних скарг, невиконання судових рішень);

-  надзвичайно великий акцент на формальні аспекти оформлення документообігу та бухгалтерського обліку суб’єктів господарювання («манія на акти виконаних робіт»).

Чи узгоджується це із можливістю функціонування ліберальної ринкової економіки? Питання риторичне.

 

Яка основна мотивація фіскалів? Звісно ж наповнення державного бюджету (за їх твердженням).

Що ж на рахунок наповнення державного бюджету?

Дивно говорити про необхідність наповнення бюджету, маючи неоптимізований та неефективний державний апарат. На замітку, здійснення консультаційно-сервісного обслуговування (і трохи просвітництва) потребує набагато менше ресурсів за здійснення контрольно-репресивної діяльності.

 

Можна навести банальний приклад податкової політики нашої держави, який не має нічого спільного з вільним рухом товарів, робіт, послуг та капіталу, тобто ринковою економікою, а також, як не дивно, із наповненням державного бюджету.

Славнозвісне розмитнення автомобілів.  В умовах воєнного стану було зроблено чудовий ліберальний крок щодо можливості вільного ввезення на територію України вживаних автомобілів. Однак, з липня 2022 року держава вирішила, що вистачить з вас свободи та повернула нерелевантно-високі платежі за розмитнення ввезених автомобілів, тим самим практично повністю нівелювавши весь його імпорт.

 

Яка мотивація? Бюджет втрачає кошти.

Можливо варто поставити питання  інакше? А що б отримав бюджет, якби громадяни та бізнес отримали можливість й надалі імпортувати на адекватних умовах транспортні засоби?

Ймовірно, що збільшення кількості автомобілів у країні підвищило обсяг придбання пального, а відповідно й надходження бюджету по сплаті акцизу?

Чи можливо більша кількість автомобілів збільшила б гнучкість бізнесу, його бізнес-активність та знову ж таки надходження до бюджету?

Що ми маємо зараз – нівельований імпорт автомобілів і відсутність збільшення надходження по сплаті акцизу та інших податків. Good job!

І це все в умовах воєнного стану.

 

Якщо це виглядає непереконливо, ще один банальний приклад функціонування ринку в умовах воєнного стану. Дефіцит пального був до того моменту, поки держава намагалась «контролювати» ціну на нього. Одразу ж після припинення державного контролю за ціноутворенням, ринок в найкоротші терміни адаптувався і зміг забезпечити адекватну кількість пального в державі.

Слід наголосити, що йдеться про адекватні рамки державного втручання, а не про взагалі відсутність такого втручання (тобто регулювання).

 

Що з цим усім робити?

Як до, так і після початку повномасштабної війни, актуальним є обговорення української податкової системи в контексті її гармонізації з правилами внутрішнього ринку Європейського союзу.

Маємо чудовий приклад Польщі, Чехії, Словаччини в контексті того як може працювати вільна економіка.

 

Чому так?

Засадами функціонування внутрішнього ринку Європейського Союзу є вільний рух товарів, осіб, послуг та капіталів (так звані «чотири свободи», визначені Договором про функціонування ЄС).

Словосполучення «вільний рух» вже багато про що говорить.

Але його потрібно правильно тлумачити.

 

Що у цьому допоможе? Суд Європейського Союзу.

Так, на розгляді Суду ЄС неодноразово перебували справи, предметом розгляду яких було безпосередньо податкове законодавство держав-членів ЄС саме в аспекті дотримання вказаних «чотирьох свобод».

Одразу ж слід зазначити, що Суд ЄС вже давно сформував практику про превалювання норм законодавства ЄС над нормами законодавства держави-учасниці у цьому питанні (case C-279/93 Finanzamt Köln-Altstadt and Roland Schumacker, рішення Суду ЄС від 14.02.1995 р.).

Основне, на що слід  звернути увагу – вільний рух товарів, робіт, послуг та капіталу є широким поняттям (що властиво для засад).

Для прикладу можна взяти тлумачення судом вільного руху осіб (працівників). Так, на думку суду — вільне переміщення працівників вимагає не лише забезпечення в кожній державі рівного доступу до зайнятості для громадян інших держав-членів, але також надання гарантій для власних громадян з метою запобігати несприятливим наслідкам, які можуть бути спричинені працевлаштуванням іноземців (Case 167-73 Commission of the European Communities v French Republic. Рішення Суду ЄС від 04.04.1974 р.).

 Таке тлумачення буває, коли суд не є продовженням державного апарату та не має на меті захистити абстрактні «інтереси держави».

 

Де зараз Україна?

Угода про асоціацію визначає початковий етап наближення української податкової системи до структури оподаткування ЄС. Це здебільшого стосується непрямого оподаткування (ПДВ, акциз).

Тут слід зазначити, що податкове законодавство ЄС визначено насамперед директивами, які не мають безпосередньо прямої дії для держав-учасниць, а мають рамковий характер. Тобто кожна держава-учасниця на виконання вимог директиви має прийняти внутрішній нормативний акт.

З цього випливає, що процес інтеграції українського податкового законодавства до європейського має передбачати якісну та комплексну законодавчу роботу.

В основі такого процесу мають бути засади вільного руху товарів, осіб, послуг та капіталів, а не тотального державного контролю суб’єктів господарювання.

 

Який (умовно) перший крок?

Підхід та «усвідомлення» того, що таке ліберальна ринкова економіка і як вона функціонує. Насамперед з боку вищого політичного фіскального керівництва держави.

Конкретніше?

Петиція про визнання права платника податків (податкового агента) на презумпцію невинуватості № 22/165654-еп. Посилання: https://petition.president.gov.ua/petition/165654

Так, саме по собі закріплення у тому ж Податковому кодексі презумпції невинуватості платника податків нічого не змінить, але сенс не у самому закріпленні норми, а побудові ефективної системи, яка має забезпечити свободу і захист підприємців, які своєю чергою будуть займатися створенням робочих місць і розвитком ринкової вільної економіки.

Визнання на найвищому політичному рівні права платника податків на презумпцію невинуватості має стати основою для перегляду усієї податкової та митної практики в Україні з урахуванням інтеграційних процесів, а також засад вільного руху товарів, робіт, послуг та капіталу.

 

Висновки по суті питання

Якої має бути економіка після війни (у контексті наведеного)? Відповідь банальна – вільною та ринковою.

Як це можна досягти?

1)                    «Усвідомленням» вищим політичним керівництвом (йдеться про фіскальний напрямок) бази функціонування вільної ринкової економіки на недалекому прикладі держав-учасниць ЄС – вільний рух товарів, робіт, послуг та капіталу.

Водночас слід правильно тлумачити словосполучення «вільний рух». У цьому допоможе практика Суду Європейського Союзу.

2)    Наведене повинно супроводжуватись

-  трансформацією державного контрольно-репресивного апарату в ефективний сервісний, консультативний та захисний орган, зокрема через закріплення на законодавчому рівні презумпції невинуватості платника податку, послаблення тиску та формалізму, забезпечення прозорості у роботі державних органів через ту ж цифровізацію;

-  забезпечення верховенства права з боку судів, які мають бути не продовженням державного апарату, а реальною можливістю захисту суб’єктів ринку та органом тлумачення законодавства в інтересах саме вільного ринку (на щастя, є приклад Суду ЄС).

Резюмуючи, хочеться зазначити, що так чи інакше трансформаційні процеси потребують часу та стабільної політичної думки. Водночас інколи вони проявляються у прийнятті не популярних рішень

228
1

Коментарі

Рейтинг:
0

    Рекомендовані статті

    Податкова знижка
    Податкове право
    1 секунда читання
    Податкова знижка
    Щодо обов’язковості застосування платіжних терміналів (POS-терміналів)
    Податкове право
    40 секунд читання
    Щодо обов’язковості застосування платіжних термі...
    Допомога бізнесу та громадянам
    Як реєструвати ПН/РК у воєнний період. 5 основних правил.
    Податкове право
    2 хвилини читання
    Як реєструвати ПН/РК у воєнний період. 5 основни...
    Спеціалізуюсь на розблокуванні ПН/РК та маю великий позитивний досвід в даній сфері
    Як позбутися підприємству п.8 ризиковості? 10 практичних порад адвоката
    Податкове право
    2 хвилини читання
    Як позбутися підприємству п.8 ризиковості? 10 пр...
    Спеціалізуюсь на розблокуванні ПН/РК як в адміністративному, так і в судовому порядку
    Як правильно подати таблицю даних, щоб її врахували? Практичні поради
    Податкове право
    1 хвилина читання
    Як правильно подати таблицю даних, щоб її врахув...
    Спеціалізуюсь на розблокуванні ПН/РК як в адміністративному порядку, так і в судовому порядку
    Як подати позовну заяву в сфері реєстрації податкових накладних через Електронний суд
    Податкове право
    1 хвилина читання
    Як подати позовну заяву в сфері реєстрації подат...
    Спеціалізуюсь на розблокуванні ПН/РК як в адміністративному, так і в судовому порядку
    ПОДАТКИ В УКРАЇНІ. ЯКОЮ МАЄ БУТИ ЕКОНОМІКА ПІСЛЯ ВІЙНИ?
    Податкове право
    2 хвилини читання
    ПОДАТКИ В УКРАЇНІ. ЯКОЮ МАЄ БУТИ ЕКОНОМІКА ПІСЛЯ...
    Завжди актуальна тема податків.
    ЯК ВИКОНАТИ СУДОВЕ РІШЕННЯ ЩОДО РОЗБЛОКУВАННЯ ПОДАТКОВИХ НАКЛАДНИХ
    Податкове право
    57 секунд читання
    ЯК ВИКОНАТИ СУДОВЕ РІШЕННЯ ЩОДО РОЗБЛОКУВАННЯ ПО...
    Знаю 5 способів, як змусити податкову виконати рішення суду щодо розблокування податкових накладних 😉
    Факт наявності податкових чи видаткових накладних не є безумовним доказом реальності господарських операцій
    Податкове право
    2 хвилини читання
    Факт наявності податкових чи видаткових накладни...
    Факт наявності у позивача податкових чи видаткових накладних, не є безумовним доказом реальності господарських операцій.
    Оскарження таблиці даних платника ПДВ в адміністративному порядку
    Податкове право
    19 секунд читання
    Оскарження таблиці даних платника ПДВ в адмініст...
    Правова допомога бізнесу та громадянам
    Оскарження результатів податкової перевірки
    Податкове право
    1 хвилина читання
    Оскарження результатів податкової перевірки
    Надаємо професійну правничу допомогу бізнесу та громадянам
    ВИТРАТИ НА ВІДРЯДЖЕННЯ - ПОЗИЦІЯ ВС КАС!
    Податкове право
    1 хвилина читання
    ВИТРАТИ НА ВІДРЯДЖЕННЯ - ПОЗИЦІЯ ВС КАС!
    Згідно положень підпункту 170.9.1 ПКУ, витрати на відрядження не включаються до оподаткованого доходу платника податку.
    РЕМОНТНІ РОБОТИ - НЕ РЕАЛЬНІСТЬ ОПЕРАЦІЇ
    Податкове право
    3 хвилини читання
    РЕМОНТНІ РОБОТИ - НЕ РЕАЛЬНІСТЬ ОПЕРАЦІЇ
    Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, контролю за дотриманням вимог податкового законодавства.
    Штраф за не надання відповіді на запит ДПС
    Податкове право
    1 хвилина читання
    Штраф за не надання відповіді на запит ДПС
    Адвокат/юрист з податкового права. Досвід з податкового консультування та супроводження податкових спорів більше 7 років
    супроводження перевірок ДПІ
    Податкове право
    2 хвилини читання
    супроводження перевірок ДПІ
    Здійснення супроводження суб'єктів господарювання під час перевірок ДПІ
    Круглий стіл з Гетманцевим "Все, що стосується податків"
    Податкове право
    30 хвилин читання
    Круглий стіл з Гетманцевим "Все, що стосується п...
    Круглий стіл "Все, що стосується податків": розкриваємо таємниці податкової системи з Данилом Гетманцевим
    Податки для ФОП з 1 січня 2024 року
    Податкове право
    3 хвилини читання
    Податки для ФОП з 1 січня 2024 року
    Податки для ФОП з 1 січня 2024 року
    Наслідки невручення акту документальної виїзної перевірки
    Податкове право
    5 хвилин читання
    Наслідки невручення акту документальної виїзної...
    На підставі реального досвіду супроводу проведення перевірок
    Ризиковий бізнес і як з нього вийти
    Податкове право
    5 хвилин читання
    Ризиковий бізнес і як з нього вийти
    Вас внесли в ризикові АБ "Георгія Шатіліна" знає успішні шляхи вирішення ваших проблем.
    Оподаткування відчуження квартири за договором купівлі-продажу або дарування між чоловіком та дружиною
    Податкове право
    16 хвилин читання
    Оподаткування відчуження квартири за договором к...
    Досвід практикуючим юристом, а в подальшому адвокатом складає майже 13 років. Спеціалізація: податкове право.
    Оподаткування об'єктів спадщини
    Податкове право
    6 хвилин читання
    Оподаткування об'єктів спадщини
    Грамотне податкове планування зекономить Ваші кошти, чи не так?
    Ставки податку при спадкуванні
    Податкове право
    2 хвилини читання
    Ставки податку при спадкуванні
    Податки при спадкуванні майна
    Українцям, що за кордоном, треба подати податкову декларацію в Україні, або ж чекати штраф
    Податкове право
    15 хвилин читання
    Українцям, що за кордоном, треба подати податков...
    Адвокат в Харкові та Харківській області
    Оподаткування операцій з відчуження нерухомого майна.
    Податкове право
    7 хвилин читання
    Оподаткування операцій з відчуження нерухомого м...
    Оподаткування важливий етап перед здійсненням операцій з нерухомістю
    Податки для ФОП з 1 квітня 2024 року
    Податкове право
    2 хвилини читання
    Податки для ФОП з 1 квітня 2024 року
    Податки для ФОП з 1 квітня 2024 року
    Про строки в сфері розблокування ПН/РК
    Податкове право
    1 хвилина читання
    Про строки в сфері розблокування ПН/РК
    Спеціалізуюсь на розблокуванні ПН/РК, маю позитивну як адміністративну, так і судову прктику з цього питання.