Зорій Богдан
З метою позасудового захисту цивільних прав в Україні існує такий інструмент, як виконавчий напис нотаріуса. З його допомогою, кредитору за договором дається можливість стягнути з боржника заборгованість не звертаючись до суду.
Втім, даний інструмент нерідко стає предметом зловживань, найчастіше серед не надто добросовісних фінансових організацій, простою мовою – колекторів.
За допомогою виконавчого напису можна стягнути лише безспірну заборгованість, тобто ту, яка повно і беззаперечно визнається боржником. Судова практика вказує, що нотаріус перед тим як вчинити виконавчий напис зобов’язаний перевіряти і з’ясовувати наявність цієї безспірності.
Натомість, боржники дізнаються про заборгованість або вже отримавши постанову про відкриття виконавчого провадження, або ж взагалі при отриманні зарплати, недорахувавшись декількох, аж ніяк не зайвих, тисяч гривень.
Після цього, зазвичай боржники біжать в суд за скасуванням виконавчого напису або визнанням його таким, що не підлягає виконанню. Але, навіть отримавши позитивне рішення, проблеми не закінчуються, адже скасування виконавчого напису і як наслідок закриття виконавчого провадження не провокує автоматичного повернення стягнутих коштів.
Для таких випадків, в українському цивільному праві існує інститут кондикції.
Стаття 1212 Цивільного кодексу України дає боржнику право повернути кошти, яке було стягнуто з нього, бо підстава такого стягнення внаслідок винесення судового рішення про скасування виконавчого напису зникла. Натомість сам вид позову визначається в статті 28 Цивільного процесуального кодексу в частині 12 якої вказується спосіб визначення підсудності за позовом до стягувача про повернення стягненого за виконавчим написом нотаріуса. Ця ж норма процесуального закону дає нам вказівку на належного відповідача у цій справі – ним є саме стягувач, тобто кредитор. Пред’являти такий позов до виконавця чи до нотаріуса буде помилкою. Але тут є виняток – Верховний Суд у своїх рішеннях неодноразово вказував, що якщо частина стягнутого покривала витрати на винагороду виконавця, то належним відповідачем буде саме виконавець.
Стаття 444 Цивільного процесуального кодексу України містить схожий інструмент – поворот виконання судового рішення, але він не застосовується до виконавчих написів нотаріусів, що неодноразово підтверджувалось рішеннями судів. Тож тут важливо не сплутати підстави вашої заяви.
Після задоволення позову про повернення стягненого за виконавчим написом нотаріуса відбувається реституція сторін у правовідносинах, тобто їх повернення до того стану, який існував до вчинення виконавчого напису. Виконується судове рішення в даній справі в загальному порядку встановленому для примусового виконання судових рішень, тобто через органи державної виконавчої служби або з допомогою приватного виконавця.
Головне тут пам’ятати, що повернення вам стягнутих коштів не означає прощення боргу чи зникнення будь-яким іншим чином ваших кредитних зобов’язань. Якщо такий борг дійсно існує його потрібно буде погасити або ж вирішити це питання в інший спосіб.
Ще від автора
Як отримати аліменти на дитину?
Сподіваюся дана стаття допоможе Вам вирішити Ваші проблеми, а якщо у Вас виникнуть питання - завжди радий буду допомогтиПовернення стягнутого за виконавчим написом
Оскарження дій приватного виконавцяЯк отримати пенсію за померлим?
Спадкування пенсіїйних виплат померлого члена сім'їКоментарі
Рекомендовані статті
При перегляді сторінки юриста з підпискою Pro, рекомендації інших юристів на Вашій сторінці для користувачів відсутні.
Профіль юриста потрапляє на перші сторінки, а це додаткова можливість отримати заявок у 2,7 разів більше. 80% клієнтів не переходять далі третьої сторінки каталогу: більшість обирає юриста з перших сторінок і звертається до нього за консультацією.
При перегляді клієнтом сторінки юриста з підпискою Free, сторінку Pro буде показано йому в рекомендованих юристах. За статистикою, більше половини клієнтів переходять на сторінки рекомедованих юристів.
Відмітка Pro підвищує довіру клієнтів до юриста, демонструє його активність та надійність.
Можливість встановлювати будь-яке зображення на обкладинці профілю та створювати індивідуальний стиль.
Можливість створити коротке та зрозуміле посилання на Ваш профіль, яке Ви зможете використовувати на своїх візитних картках або у соцмережах.
Власний профіль юриста, де можна презентувати свої послуги, збирати відгуки, публікувати статті, кейси, фото та відео.
Розміщення у зручному каталозі, де клієнт знаходить юриста за різними параметрами (місто, мова, категорія права).
Функціонал платформи дозволяє клієнтам зручно взаємодіяти з юристами через платформу (дзвінок, форму заявки, чат).
Стрічка безкоштовних питань дає можливість юристам задавати питання іншим юристам або відповідати на питання тих, хто потребує допомоги. Також це відмінний інструмент, щоб зарекомендувати себе як спеціаліста та залучити ще більше клієнтів.