З початком політичної кризи в Республіці Білорусь релокація ІТ-фахівців в Україну почала набирати популярність. У серпні 2020 року міністр інформації М.Федоров заявив, що Мінцифри має намір організувати комфортні умови для фахівців та IT-компаній з Республіки Білорусь в Україні. Попри те, що питання було досить гострим, Україна так і не побачила масової релокації ІТ-фахівців на свою територію.
З початком політичної кризи в Республіці Білорусь релокація ІТ-фахівців в Україну почала набирати популярність. У серпні 2020 року міністр інформації М.Федоров заявив, що Мінцифри має намір організувати комфортні умови для фахівців та IT-компаній з Республіки Білорусь в Україні. Попри те, що питання було досить гострим, Україна так і не побачила масової релокації ІТ-фахівців на свою територію.
Причиною цьому стало чинне законодавство. Україна встановила дуже суворі вимоги для тих, хто бажав іммігрувати.
Але 23 грудня 2020 року українська влада спростила процедуру оформлення посвідки на тимчасове проживання для IT-фахівців з Республіки Білорусь.
Процедура оформлення посвідки на тимчасове проживання починається з того, чим обґрунтовано законне перебування на території України. Закон припускає, що іноземці та особи без громадянства можуть перебувати в нашій країні обмежений проміжок часу. Щоб визначити розмір терміну, необхідно звернутися до законодавства або міжнародного договору чи візи.
Іноземці мають право перебувати в Україні протягом 90 днів упродовж півроку. 3 місяці, що залишаються, доведеться перебувати за межами України.
Для громадян деяких країн діють інші умови:
Важливо! Особистою власністю є:
Особам, які проживають в тих країнах, яких немає у списку, для в'їзду до України обов'язково потрібна віза.
Постанова №1302 КабМіну від 23 грудня 2020 року допускала місцезнаходження громадян Республіки Білорусь на території України без обмеження за строком до 31 грудня 2021 року.
Після закінчення терміну такого «пільгового» режиму, релокації ІТ-фахівців в Україну має сприяти збільшення терміну законного перебування. З 2022 року термін складатиме до 180 днів на рік.
Для цього жителям інших країн необхідно оформлювати посвідку на тимчасове проживання.
Документ може бути виданий лише за наявності підстав. Найкращий варіант — офіційне працевлаштування в Україні.
1. Дозвіл на працевлаштування.
Для початку необхідно знайти місце роботи в українській IT-компанії. Підійде тільки та компанія, яка має КВЕД 62.01.« Комп'ютерне програмування».
Для офіційного оформлення на новому місці знадобиться дозвіл на працевлаштування іноземця. Його оформляє роботодавець. Компанія має надати пакет документів до регіонального центру зайнятості.
Він повинен включати:
ЗУ «Про зайнятість населення» встановлює плату за видачу/продовження дозволу на працевлаштування іноземця на строк від 1-го до 3-х років у розмірі 6 прожиткових мінімумів (для працездатних осіб), встановлених законом на 1 січня календарного року. У 2022 році ця сума дорівнює 14886 грн.
Видача дозволу на працевлаштування відбувається протягом 7 днів.
Щоб отримати посвідку на тимчасове проживання, необхідно відвідати найближчий орган Державної міграційної служби України (ДМС) та написати заяву.
Потрібні документи:
Термін очікування на видання документа — 15 днів.
Постанова КабМіну від 23 грудня 2020 року спрощує порядок оформлення посвідки на тимчасове проживання для білоруських IT-фахівців.
Кожен громадянин Республіки Білорусь, який є IT-фахівцем та звернувся до органу ДМС із заявою, має право отримати посвідку на тимчасове проживання у спрощеному порядку.
Для отримання посвідки на тимчасове проживання в Україні потрібно зібрати пакет документів та подати заяву.
На отримання посвідки за спрощеною схемою мають право близькі родичі IT-фахівця: батьки, чоловік або дружина, діти. Для цього, до заяви необхідно додати документ, що підтверджує родинні зв'язки.
Зверніть увагу — документ має бути апостильований.
Час очікування на видання документа за спрощеною процедурою скорочено. Оформлення — 3 дні.
За законом кожен іноземець, у якого є посвідка на тимчасове проживання, повинен зареєструвати своє місце проживання — отримати місце реєстрації.
Ця процедура є обов'язковою і для білоруських IT-фахівців, які оформлювали посвідку за спрощеною схемою.
Для реєстрації місця проживання потрібно мати у власності або орендувати нерухомість в Україні та прописатись там.
Час очікування на видання документа за спрощеною процедурою скорочено. Оформлення — 3 дні.
Посвідку на проживання в Україні для родичів IT-фахівця можна отримати на підставі «возз'єднання сім'ї».
Для цього до ДМС необхідно подати:
Це може бути свідоцтво про шлюб та/або народження дитини. Документ має бути апостильований. Тобто перекладено українською мовою і засвідчено нотаріально.
Документ, що підтверджує допустиме фінансове становище сторони, що приймає.
Передбачена сума від 1654 грн/день. Це означає, що при отриманні іноземцем тимчасового проживання протягом 3-х років він повинен підтвердити суму в розмірі 1 819 400 грн. (З розрахунку кількості днів + 5 днів). Сума з часом зросте, оскільки залежить від прожиткового мінімуму.
Які підтверджуючі документи приймаються:
Посвідка на постійне проживання дає можливість вільно пересуватися на території України та отримувати офіційне працевлаштування. Щоб отримати документ, спочатку потрібно оформити дозвіл на імміграцію.
Процедура відбувається шляхом подання документів до ДМС:
Термін очікування оформлення дозволу на імміграцію – до 1 року.
Далі, щоб отримати дозвіл на постійне проживання в Україні до органу ДМС необхідно подати:
Термін очікування на документ — 15 робочих днів.
Посвідка на постійне проживання діє протягом 10 років. Документ дозволяє користуватися тими самими правами та привілеями, що й громадяни України, крім виборчих прав.
Якщо Ви вирішили іммігрувати в Україну, зверніться за допомогою у цьому питанні до фахівців. Юристи платформи «Адвокат Народу» знають, як спростити та прискорити процес отримання посвідки на проживання.
Коментарі
Рекомендовані статті