В умовах воєнного стану питання застосування форс-мажорних обставин набуває особливої актуальності для українського бізнесу. Розуміння суті цього поняття та аналіз судової практики допоможуть підприємцям ефективно захищати свої права та інтереси.
Юридична природа форс-мажору
Насамперед, необхідно зазначити, що визначення терміну "форс мажорні обставини" міститься в ч. 2 ст. 14-1 ЗУ «Про торгово-промислові палати в Україні» від 02.12.1997 № 671/97-ВР. Так, форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами.
Верховний Суд у Постанові від від 25.01.2022 ( справа № 904/3886/21) виділив такі елементи форс-мажорних обставин:
- вони не залежать від волі учасників цивільних (господарських) відносин;
- мають надзвичайний характер; є невідворотними;
- і найголовніше - унеможливлюють виконання зобов'язань за даних умов здійснення господарської діяльності.
Тобто, форс-мажор розглядається як обставина непереборної сили, запобігти якій зобов'язана сторона не має змоги.
Важливим аспектом є те, що наявність форс-мажорних обставин сама по собі не звільняє сторону від виконання зобов’язання, а лише усуває її відповідальність за невиконання або неналежне виконання. Тобто, якщо сторона договору може виконати свої зобов’язання, навіть ускладнено, вона зобов’язана це зробити.
Судова практика щодо форс-мажору під час війни
Верховний Суд у постановах від 16.07.2019 у справі № 917/1053/18 та від 09.11.2021 у справі № 913/20/21 наголосив, що форс-мажорні обставини не мають преюдиційного характеру, і при їх виникненні сторона, яка посилається на них як на підставу неможливості належного виконання зобов'язання, повинна довести їх наявність не тільки самих по собі, але і те, що вони були форс-мажорними саме для даного конкретного випадку.
Важливо розуміти, що це не зводить нанівець принцип звільнення від доказування у разі існування загальновідомих фактів (ч. 3 ст. 75 ГПК України), навпаки - вказує лише на необхідність підтвердження існування форс-мажору по відношенню до конкретного суб'єкта господарювання в конкретних умовах.
Чи є сертифікат ТПП беззаперечним доказом наявності форс-мажорних обставин?
Даний сертифікат видається торгово-промисловою палатою за зверненням однієї зі сторін спірних правовідносин (сторін договору), яка (сторона) оплачує (за винятком суб`єктів малого підприємництва) послуги торгово-промислової палати. Водночас інша сторона спірних правовідносин (договору) позбавлена можливості надати свої доводи і вплинути на висновки торгово-промислової палати.
Таке засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) може вважатися достатнім доказом про існування форс-мажорних обставин для сторін договору, якщо вони про це домовилися, але не пов`язує суд у випадку виникнення спору між сторонами щодо правової кваліфікації певних обставин як форс-мажорних.
"Сертифікат торгово-промислової палати, який підтверджує наявність форс-мажорних обставин, не може вважатися беззаперечним доказом про їх існування, а повинен критично оцінюватися судом з урахуванням встановлених обставин справи та у сукупності з іншими доказами. Визнання сертифіката торгово-промислової палати беззаперечним та достатнім доказом про існування форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) без надання судом оцінки іншим доказам суперечить принципу змагальності сторін судового процесу".
(Постанова Верховного Суду у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду від 19.08.2022 у справі №908/2287/17).
Відтак, стає зрозумілим, що сертифікат ТПП є важливим, однак не вирішальним доказом у справі.
Чи є доказом існування форс мажорних обставин лист ТПП від 28.02.2022 №2024/02.0-7.1?
ТПП України листом від 28.02.2022 №2024/02.0-7.1 засвідчила, що військова агресія російської федерації проти України стала підставою для введення воєнного стану та є форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили).
Однак, доволі часто суб'єкти господарювання зловживають цим, намагаючись "прив’язати" форс-мажор до обставин, які фактично мали місце ще до початку дії надзвичайних подій.
Варто наголосити, що вказаний лист ТПП України адресований "Всім, кого це стосується", тобто необмеженому колу суб`єктів, його зміст носить загальний інформаційний характер та констатує абстрактний факт наявності форс-мажорних обставин без доведення причинно-наслідкового зв`язку у конкретному зобов`язанні.
До прикладу, Господарський суд Хмельницької області в рішенні від 13 травня 2022 року у справі № 924/183/22 не взяв до уваги доводів відповідача про існування форс-мажорних обставин, засвідчених листом ТПП № 2024/02.0-7.1 від 28.02.2022, адже даний доказ жодним чином не підтверджує ту обставину, що саме внаслідок військової агресії російської федерації проти України, в зв`язку із чим було введено воєнний стан, відповідач не мав можливості виконати свої зобов`язання за договором.
Відповідний висновок суду першої інстанції узгоджується і з позицією Верховного Суду. Так, у своїй постанові від 15.06.2023 у справі №910/8580/22 ВС зазначив, що лист ТПП від 28.02.2022 є загальним офіційним документом та не містить ідентифікуючих ознак конкретного договору, виконання якого стало неможливим через наявність зазначених обставин.
У постанові Верховного Суду від 07.06.2023 у справі №912/750/22 викладено висновок про те, що лист ТПП від 28.02.2022 №2024/02.0-7.1 не можна вважати сертифікатом у розумінні ст.14-1 Закону "Про торгово-промислові палати в Україні", а також такий лист не є документом, який був виданий за зверненням відповідного суб`єкта (відповідача), для якого могли настати певні форс-мажорні обставини.
Підсумовуючи, хочемо зазначити, що збройна агресія росії визнається форс-мажорною обставиною, але її застосування потребує належного доведення та документального підтвердження. Сертифікат Торгово-промислової палати є лише одним із доказів і не гарантує автоматичного звільнення від відповідальності. Кожен випадок розглядається індивідуально з урахуванням усіх обставин та доказів.
Ще від автора
Як благодійним та громадським організаціям забронювати військовозобов'язаних працівників?
Бронювання військовозобов'язаних працівників громадських та благодійних організацій, які реалізують гуманітарні проекти.Чому довідка з ЄДЕБО стає перешкодою до відстрочки.
Звертайтеся до мене, якщо система грає проти вас,Форс-мажор для бізнесу під час війни: актуальна судова практика
Маю багаторічний досвід у вирішенні складних юридичних питань. Працюю з різними проблемами клієнтів.Коментарі
Рекомендовані статті