ЗАСТОСУВАННЯ ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ДО ПРАВООХОРОННИХ ОРГАНІВ

Відповідно до Конституції України ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення [2]. Тобто, дана норма надає право застосовувати два і більше видів юридичної відповідальності за скоєне правопорушення. Відповідно до ЗУ «Про Національну поліцію» у разі вчинення протиправних діянь поліцейські несуть кримінальну, адміністративну, цивільно-правову, матеріальну та дисциплінарну відповідальність [4]. Часто трапляються випадки, коли помилково вважають, що догана чи попередження є достатнім покаранням для працівника правоохоронної системи. Більше того, наявність такого дисциплінарного покарання використовується для того, щоб унеможливити накладення більш тяжчого покарання, передбаченого іншими видами юридичної відповідальності.  Така практика часто використовується системою правоохоронних органів для «покривання» проступків своїх же працівників, мовляв даний працівник уже поніс достатнє покарання, тому питання щодо притягнення його до більш тяжчої відповідальності можна вважати закритим. Тобто, дисциплінарне стягнення у таких випадках помилково вважають основним покаранням, хоча згідно законодавства воно повинно бути додатковим покаранням, яке застосовується поряд із основним. Так, відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України поліцейських, яких в установленому порядку притягнуто до адміністративної, кримінальної або цивільно-правової відповідальності, одночасно може бути притягнуто до дисциплінарної відповідальності [1].

Норми вітчизняного законодавства, зокрема Кримінального кодексу України передбачають відповідальність за перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу, а також за вчинення службової недбалості. Однак, існують дві серйозні перешкоди для того, щоб притягнути працівника правоохоронного органу до кримінальної відповідальності. Першою перешкодою є те, що ведення досудового розслідування у кримінальному провадженні, а також встановлення та доведення вини працівника правоохоронного органу, буде здійснюватися самою ж правоохоронною системою, яка у більшості випадків буде упередженою. Друга проблема полягає у тому, що такі види злочинів повинні завдати істотної шкоди. Відповідно до положень Кримінального кодексу України істотною шкодою у даних випадках вважається шкода яка в сто і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, тобто 1700 гривень.

Одним з наслідків ганебної пострадянської практики працівників правоохоронних органів щодо так званого «кришування» злочинів або ж просто уникнення лишньої роботи є те, що працівники правоохоронних органів часто не вносять повідомлення про злочини до Єдиного реєстру досудових розслідувань. І щоб це не виглядало як умисне покривання злочинності, та щоб уникнути відповідальності, правоохоронна система використовує фразу «допущення певних процесуальних недоліків». В результаті злочини навіть не починають розслідуватися, а злочинці відчуваючи свою безкарність стають більш вмотивованими до вчинення нових злочинів. Письмовими скаргами до вищестоящих правоохоронних органів не можливо нічого добитися, адже як правило приходить відповідь про те, що в результаті проведення перевірки порушень з боку працівників поліції не установлено. Така ж ситуація трапилася у наступному прикладі. Особою безрезультатно через урядову гарячу лінію було подано 07.09.2019 скаргу на неправомірні дії працівників поліції. Скарга в прокуратуру, подана 27.09.2019, була більш дієвою, після чого відомості про злочин були зареєстровані належним чином. Однак, практично місяць особі доводилося добиватися того, щоб поліція належним чином внесла відомості про злочин до реєстру. Тому, логічно припустити що у зв’язку з такою несправедливою ситуацією була завдана певна шкода і хтось повинен понести за це відповідальність. Кримінальної відповідальності працівники поліції навчилися з легкістю уникати, та до дисциплінарної відповідальності у даному випадку ніхто б нікого не притягував, адже вищестоящі органи не бачили у діях працівників поліції жодних порушень.

Для відновлення справедливості особа вирішила звернутися до судової системи. Відтак, 24.02.2020 було подано позовну заяву до адміністративного суду з двома вимогами – визнати дії щодо неналежного розгляду скарг неправомірними, та відшкодувати завдану шкоду. 29.04.2020 було винесено судове рішення, яким дії працівників поліції було визнано незаконними, однак у відшкодуванні матеріальної та моральної шкоди особі було відмовлено. Не погоджуючись з таким рішенням було подано апеляційну скаргу, та в результаті 15.09.2020 особі було присуджено відшкодування шкоди у розмірі 2000 гривень. Щоб отримати кошти присуджені судовим рішенням, необхідно було додатково написати декілька заяв у декілька інстанцій, тому остаточно кошти надійшли особі на банківський рахунок 20.11.2020. Як бачимо, з моменту подачі першої заяви до суду до моменту повного відшкодування шкоди пройшло дев’ять місяців. Після того, як з правоохоронного органу були стягнуті кошти, особа подала звернення з проханням встановити працівника винного у допущені порушення, вжити до нього заходу дисциплінарного впливу та зворотньої вимоги по стягненню коштів в державний бюджет. Однак, як свідчив і попередній досвід правоохоронна система не зробила жодної з необхідних дій для того, щоб покарати свого працівника. Тому, у даному випадку справедливість було відновлена через судову систему, і то не з першої спроби. Адже, справедливі судді керуються принципом про те, що відшкодування моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, має на меті як компенсацію потерпілому завданих збитків, так і запобігання вчинення суб’єктом владних повноважень такого порушення у майбутньому, зокрема шляхом здійснення превентивних заходів для удосконалення виконання своїх функцій, спрямованих на інтереси людини.

Отже, як бачимо шлях для притягнення працівника правоохоронного органу бодай до якогось виду відповідальності є надзвичайно складним. Не кожен юрист зміг би вибудувати механізм при якому звичайній людині правоохоронна система відшкодовувала б завдану шкоду. Надання громадськості права впливати на неправомірну діяльність правоохоронної системи, шляхом накладення певних «санкцій» у вигляді цивільно-правової відповідальності є надзвичайно важливим для удосконалення системи публічного управління. Для досягнення цієї мети, на нашу думку, доцільно запровадити інститут цивільно-правової відповідальності правоохоронних органів. Такий Інститут зміг би забезпечити чіткий механізм по відшкодуванню шкоди, виробивши єдиний підхід щодо:

- виду провадження в якому повинні розглядатися такі категорії справ;

- дотримання принципу беззаперечності наявності мінімального розміру завданої шкоди, так як людина не повинна ще й доводити той факт, що вона зазнала хоч якихось втрат при фактичному вчиненні неправомірних дій поліції щодо неї;

- спрощеної процедури розгляду таких категорій справ з метою дотримання розумних строків, щоб такі справи розглядалися до місяця часу, а не до року, як зазвичай відбувається;

- спрощеної процедури стягнення присудженого відшкодування на підставі самого рішення суду у формі судового наказу, щоб особа не втрачала додаткових зусиль на отриманні виконавчого листа;

- порядку подачі регресної вимоги для стягнення коштів з конкретного працівника у дохід держави, якщо шкоду перед цим було стягнуто з правоохоронного органу в якому працює винна особа, щоб тягар провини був відчутним також і для винної особи, а не лише обмежувався бюджетними коштами. 

401
0

Коментарі

Рейтинг:
0

    Рекомендовані статті

    Інтернет шахрайство
    Кримінальне право
    1 секунда читання
    Інтернет шахрайство
    Інтернет шахрайство
    Кримінальне право
    1 секунда читання
    Інтернет шахрайство
    Впіймай мене якщо зможеш
    Кримінальне право
    1 секунда читання
    Впіймай мене якщо зможеш
    Умовно-дострокове звільнення
    Кримінальне право
    1 секунда читання
    Умовно-дострокове звільнення
    7000 мікрогрантів від Уряду на 2023 рік
    Кримінальне право
    8 секунд читання
    7000 мікрогрантів від Уряду на 2023 рік
    Які гранти заплановані за 2023 рік
    Куди звертатися у випадку насильства?
    Кримінальне право
    38 секунд читання
    Куди звертатися у випадку насильства?
    Міністерство соціальної політики України роз’яснило, як діяти і куди звертатися у подібних ситуаціях.
    Доцільність легалізації проституції в Україні
    Кримінальне право
    6 хвилин читання
    Доцільність легалізації проституції в Україні
    Перше це робиться - соціального захисту працівників та працівниць. Друге - виведення цього бізнесу з «чорної» зони
    ЗАСТОСУВАННЯ ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ДО ПРАВООХОРОННИХ ОРГАНІВ
    Кримінальне право
    54 секунди читання
    ЗАСТОСУВАННЯ ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ...
    Маю внутрішнє відчуття справедливості!
    У яких випадках за ухилення від мобілізації настає адміністративна, а у яких – кримінальна відповідальність
    Кримінальне право
    7 секунд читання
    У яких випадках за ухилення від мобілізації наст...
    Деталізація військових злочинів
    Що таке наркотичні засоби та психотропні речовини і яка настає відповідальність та покарання за їх вживання та збут ?
    Кримінальне право
    1 хвилина читання
    Що таке наркотичні засоби та психотропні речовин...
    Отримати юридичну консультацію або роз’яснення з даного питання зателефонувати https://advokatkostryba.wordpress.com/
    Незаконний перетин кордону.
    Кримінальне право
    5 секунд читання
    Незаконний перетин кордону.
    відповідальність за ст. 358 КК України
    Покрокова інструкція під час обшуку
    Кримінальне право
    18 секунд читання
    Покрокова інструкція під час обшуку
    Покрокова інструкція під час обшуку
    Чи потрібен адвокат потерпілому❓
    Кримінальне право
    6 секунд читання
    Чи потрібен адвокат потерпілому❓
    Надійність та впевненість
    Допит свідка.
    Кримінальне право
    1 хвилина читання
    Допит свідка.
    Що потрібно пам'ятати коли Вас викликають на допит?
    Баба Яга проти, або пост у захист судді
    Кримінальне право
    1 хвилина читання
    Баба Яга проти, або пост у захист судді
    Звернутись за телефоном: 098 320-55-47 та визначити з нашим менеджером зручний для вас день і час консультації.
    3 першочергові дії після вашого затримання
    Кримінальне право
    1 хвилина читання
    3 першочергові дії після вашого затримання
    10+ років практики. 20+ кримінальних справ в роботі 30+ справ загалом (в тому числі інші процеси)
    6 “магічних” фраз при спілкуванні з поліцією у 2023 році
    Кримінальне право
    1 хвилина читання
    6 “магічних” фраз при спілкуванні з поліцією у 2...
    10+ років практики. 20+ кримінальних справ в роботі 30+ справ загалом (в тому числі інші процеси)
    6 ситуацій, коли краще мати адвоката в кримінальному процесі
    Кримінальне право
    1 хвилина читання
    6 ситуацій, коли краще мати адвоката в криміналь...
    10+ років практики. 20+ кримінальних справ в роботі 30+ справ загалом (в тому числі інші процеси)
    Вибір адвоката в кримінальному процесі — частина 1
    Кримінальне право
    3 хвилини читання
    Вибір адвоката в кримінальному процесі — частина...
    10+ років практики. 20+ кримінальних справ в роботі 30+ справ загалом (в тому числі інші процеси)
    Вибір адвоката в кримінальному процесі — частина 2
    Кримінальне право
    2 хвилини читання
    Вибір адвоката в кримінальному процесі — частина...
    10+ років практики. 20+ кримінальних справ в роботі 30+ справ загалом (в тому числі інші процеси)
    Захист без адвоката
    Кримінальне право
    1 хвилина читання
    Захист без адвоката
    10+ років практики. 20+ кримінальних справ в роботі 30+ справ загалом (в тому числі інші процеси)
    Адвокат і бізнес: проблематика взаємодії
    Кримінальне право
    2 хвилини читання
    Адвокат і бізнес: проблематика взаємодії
    Адвокат, правозахисник 10+ років практики. 20+ кримінальних справ в роботі 30+ справ загалом (в тому числі інші процеси)
    Адвокат і бізнес: проблематика взаємодії. Частина 2
    Кримінальне право
    1 хвилина читання
    Адвокат і бізнес: проблематика взаємодії. Частин...
    Адвокат, правозахисник 10+ років практики. 20+ кримінальних справ в роботі 30+ справ загалом (в тому числі інші процеси)
    5 помилок, про які дуже сильно пожаліли затримані
    Кримінальне право
    1 хвилина читання
    5 помилок, про які дуже сильно пожаліли затриман...
    Адвокат, правозахисник 10+ років практики. 20+ кримінальних справ в роботі 30+ справ загалом (в тому числі інші процеси)
    Поради під час обшуку
    Кримінальне право
    11 хвилин читання
    Поради під час обшуку
    Краще мати заздалегідь укладений договір з адвокатом, або хоча б контакти надійного адвоката
    Як не стати потерпілим від телефонного шахрайства
    Кримінальне право
    34 хвилини читання
    Як не стати потерпілим від телефонного шахрайств...
    Маю досить вагомий досвід в сфері кримінального права, даний досвід є практичним, а не теоретичним!
    Тілесні ушкодження
    Кримінальне право
    1 година читання
    Тілесні ушкодження
    Види тяжкості тілесних ушкоджень. Відповідальність за їх нанесення.
    Юристи з кіберзлочинності
    Кримінальне право
    9 хвилин читання
    Юристи з кіберзлочинності
    Адвокат з досвідом більше 10 років
    ГАУПТВАХТА ЧИ СЛІДЧИЙ ІЗОЛЯТОР: ДЕ ДОЦІЛЬНО УТРИМУВАТИ ВЗЯТИХ ПІД ВАРТУ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ ТА ЯКА ПОЗИЦІЯ ЗАКОНУ?
    Кримінальне право
    19 хвилин читання
    ГАУПТВАХТА ЧИ СЛІДЧИЙ ІЗОЛЯТОР: ДЕ ДОЦІЛЬНО УТРИ...
    На основі практичного кейсу взятого під варту військовослужбовця за підозрою у вчиненні непокори (ст. 402 КК).
    Державна зрада: що потрібно знати?
    Кримінальне право
    11 хвилин читання
    Державна зрада: що потрібно знати?
    Послуги адвоката у кримінальних справах в Харкові та Харківській області
    Що таке кіберзлочин?
    Кримінальне право
    23 хвилини читання
    Що таке кіберзлочин?
    Адвокат з кримінальних справ в Харкові та Харківській області
    Оскарження адмін протоколу - алкогольне сп'яніння водія
    Кримінальне право
    11 хвилин читання
    Оскарження адмін протоколу - алкогольне сп'янінн...
    Позитивна практика у захисті потерпілих через незаконні дії патрульної поліції та представників мед закладів
    ВЕРХОВНИЙ СУД: ФОП МОЖЕ БУТИ СЛУЖБОВОЮ ОСОБОЮ В РОЗУМІННІ КРИМІНАЛЬНОГО КОДЕКСУ УКРАЇНИ
    Кримінальне право
    4 хвилини читання
    ВЕРХОВНИЙ СУД: ФОП МОЖЕ БУТИ СЛУЖБОВОЮ ОСОБОЮ В...
    Частиною 1 статті 367 КК передбачена кримінальна відповідальність за службову недбалість.
    ЗВІЛЬНЕННЯ ВІД КРИМІНАЛЬНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ (ДІЙОВЕ КАЯТТЯ)
    Кримінальне право
    5 хвилин читання
    ЗВІЛЬНЕННЯ ВІД КРИМІНАЛЬНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ (ДІ...
    Мною було звільнено від кримінальної відповідальності в зв'язку з дійовим каяттям - 4 особи.
    Корупція та юридична система: боротьба за чесне правосуддя
    Кримінальне право
    42 хвилини читання
    Корупція та юридична система: боротьба за чесне...
    Корупція та юридична система: боротьба за чесне правосуддя
    Коли ДТП перетворюється на кримінальне правопорушення: роз'яснення статті 286 КК України
    Кримінальне право
    41 хвилина читання
    Коли ДТП перетворюється на кримінальне правопору...
    Коли ДТП перетворюється на кримінальне правопорушення: роз'яснення статті 286 КК України
    Як захистити свої права у разі домашнього насильства
    Кримінальне право
    1 хвилина читання
    Як захистити свої права у разі домашнього насиль...
    Протягом тривалого часу в Україні домашнє насильство вважалося приватною справою, і суспільство часто ігнорувало це.
    Робота адвоката з питань Територіальних центрів комплектування (ТЦК) в Україні
    Кримінальне право
    4 хвилини читання
    Робота адвоката з питань Територіальних центрів...
    Адвокат, що спеціалізується на питаннях ТЦК, стає незамінним партнером для захисту прав громадян у таких випадках.